Gorączka u niemowlęcia. Przyczyny i sposoby na obniżenie temperatury ciała

Gorączka u niemowlęcia może wystąpić z kilku powodów. Na szczęście nie zawsze jest groźna dla dziecka i nie koniecznie oznacza, że jest ono chore. Jest jednak wiele sytuacji, kiedy stan ten zagraża jego zdrowiu. Przeczytaj, co może być przyczyną gorączki i kiedy trzeba udać się z maluchem do lekarza.
gorączka u niemowlęcia

Układ odpornościowy dziecka rozwija się aż do ukończenia przez nie 12 roku życia. Z kolei pierwsze 3 lata życia to czas, gdy jego organizm najsilniej reaguje na kontakt z wirusami i bakteriami. W praktyce oznacza to, że dziecko często ma podwyższoną temperaturę. Może to świadczyć o rozwijającej się infekcji, ale nie zawsze. Niewysoka gorączka to zwykle dowód na to, że jego układ immunologiczny tworzy przeciwciała. Dzięki temu każdą kolejną infekcję będzie przechodziło łagodniej. A zatem kiedy gorączka u niemowlęcia jest groźna i jak można ją obniżyć? Czytaj dalej.

Jaka jest różnica między gorączką u niemowlęcia, a stanem podgorączkowym?

Prawidłowa temperatura, mierzona pod pachą u zdrowego niemowlęcia, waha się od 36°C do 37,1°C. Z kolei temperaturę nieco podwyższoną, w granicach od 37,2°C do 37,9°C, określa się jako stan podgorączkowy. Występuje on często równolegle z łagodnymi objawami infekcji, takimi jak katar, kaszel i brak apetytu. Dziecko może mieć taką temperaturę także wtedy, gdy jest zgrzane i zmęczone energiczną zabawą lub gdy wyrzynają mu się ząbki. Warto wówczas regularnie mierzyć temperaturę, aby sprawdzić, czy spada, czy też rośnie. Gorączką nazywają pediatrzy temperaturę od 38°C. Wymaga ona zwykle wizyty u lekarza i podania lekarstw przeciwgorączkowych.

Poznaj najczęstsze przyczyny gorączki u małych dzieci

Gorączka u niemowlaków może mieć wiele przyczyn. Oto najczęstsze z nich:

  • infekcja, najczęściej wirusowa, dolnych lub górnych dróg oddechowych;
  • zakażenie bakteryjne układu moczowego;
  • infekcja układu pokarmowego, zwana „jelitówką”;
  • odczyn poszczepienny;
  • przegrzanie organizmu wskutek przebywania na słońcu w upalny dzień;
  • ząbkowanie;
  • choroby zakaźne wieku dziecięcego, takie jak ospa wietrzna;
  • popularna „trzydniówka”, czyli wirusowe zakażenie, objawiające się gorączką i wysypką.

Jak opiekować się gorączkującym dzieckiem?

Przede wszystkim należy regularnie podawać mu picie, aby maluch nie odwodnił się. Niemowlęciu karmionemu naturalnie trzeba często przystawiać do piersi, bo w tym przypadku mleko matki jest zarazem posiłkiem i piciem. Jeśli twoje dziecko gorączkuje, to ubierz go lekko i wywietrz pomieszczenie. Dzięki temu dziecku będzie chłodniej. Uważaj jednak, bo nadmierne wychłodzenie może wywołać drgawki. Poza tym obserwuj, czy nie ma objawów choroby i sprawdzaj regularnie ciepłotę ciała. Zastosuj się do porad dotyczących obniżania wysokiej temperatury.

Jak prawidłowo zmierzyć niemowlęciu temperaturę?

Chcąc dokonać prawidłowego pomiaru, powinnaś użyć sprawnego termometru zgodnie z jego instrukcją obsługi. Warto wiedzieć, że wysokość temperatury może różnić się w zależności od miejsca pomiaru. Najwyższe wyniki będą po zmierzeniu w odbycie i przy tętnicy skroniowej. Temperatura ciała wzrasta nieco wieczorem, a także po energicznej zabawie, a nawet po długim płaczu. Dlatego najlepiej używać zawsze tego samego termometru i mierzyć w tym samym punkcie ciała.

Rodzaje termometrów do mierzenia temperatury ciała

Najpopularniejsze w ostatnich latach termometry bezdotykowe są wygodne, ale nie zawsze dają dokładne wyniki. Od niedawna dużym uznaniem cieszą się douszne termometry na podczerwień. Są dokładne i dają szybko wynik. Wielu pediatrów zaleca, aby pomiary temperatury u niemowlaków sprawdzać w odbycie. Przedtem końcówkę termometru zdezynfekuj i posmaruj na przykład oliwką, aby nie zadrapać delikatnej skóry. Mniej dokładne są paski przykładane do czoła oraz termometry w smoczkach niemowlęcych. Te ostatnie są jednak dla dziecka najmniej stresującym narzędziem do pomiaru gorączki.

Kiedy trzeba zbijać wysoką temperaturę u dziecka?

Stanu podgorączkowego nie należy obniżać, ponieważ jest on naturalną reakcją obronną organizmu, walczącego z patogenami. Trzeba jednak regularnie sprawdzać temperaturę i obserwować jej zmiany. Jeśli spada, a przynajmniej nie rośnie, to nie ma potrzeby podawania leków na gorączkę. Jeśli jednak temperatura wzrośnie do 38°C, to trzeba ją obniżyć, ponieważ zaczyna być niebezpieczna dla młodego organizmu.

Sposoby na obniżenie temperatury ciała dziecka

Najczęstszym sposobem jest podanie dziecku leków przeciwgorączkowych, zawierających paracetamol lub ibuprofen. Przy czym u kilkumiesięcznych niemowląt, które często ulewają, a w czasie infekcji także wymiotują, najlepiej sprawdzą się środki w postaci czopków doodbytniczych. Maluchom, które przechodzą chorobę łagodnie, można podać lekarstwa w formie syropu przeciwgorączkowego. Skutecznym, domowym sposobem na zbicie gorączki, są chłodne okłady z namoczonych w zimnej wodzie pieluszek tetrowych, które należy przyłożyć do czoła dziecka i owinąć nimi łydki maluszka. Warto jednak mieć zawsze w domowej apteczce środki obniżające gorączkę u dzieci.

Dlaczego wysoka gorączka jest niebezpieczna dla niemowląt?

Wysoka gorączka, która utrzymuje się powyżej doby, jest niekiedy przyczyną odwodnienia organizmu dziecka. Jest to groźne powikłanie, wymagające często leczenia szpitalnego. Objawem jest m.in. zapadnięte ciemiączko, mała ilość moczu, płacz bez łez, a także chłodna i mało elastyczna skóra. Kolejnym groźnym następstwem wysokiej temperatury ciała są drgawki gorączkowe. Ten objaw także należy skonsultować z lekarzem. Utrzymująca się dłużej niż 3 dni gorączka, może świadczyć zakażeniu bakteryjnym. Wymaga ono podania antybiotyków oraz obserwacji dodatkowych objawów.

Wizyta w poradni. O co zapyta lekarz?

Przede wszystkim o to, od jak dawana utrzymuje się gorączka i czy dziecko ma jakieś inne objawy choroby, takie jak kaszel, wymioty czy biegunka. Pediatra osłucha drogi oddechowe malucha i zajrzy do jego gardła. Powinnaś opowiedzieć o tym, jak dziecko się zachowuje. Czy długo płacze w ciągu dnia? Czy bawi się i zjada posiłki, czy raczej jest ospałe, apatyczne i płaczliwe? Zapyta cię zapewne o to, jakie leki na obniżenie temperatury podawałaś dotąd maluchowi i jak je dawkowałaś. Pamiętaj, że dawkę dobiera się kierując się wagą dziecka, a nie jego wiekiem.

Gorączka bez innych objawów. Co to może być?

Zdarza się niekiedy, że niemowlak ma gorączkę ale bez innych objawów, które mogłyby sugerować konkretną chorobę. Należy wtedy wykonać dodatkowe badania diagnostyczne i obserwować reakcje dziecka. W wielu przypadkach winowajcą jest wirus tzw. „trzydniówki”, choć zwykle gorączce towarzyszy wysypka. Choroba ta mija sama po 3 dniach. Inną, częstą przyczyną jest zakażenie bakteryjne układu moczowego, którą stwierdzić można dopiero na podstawie laboratoryjnych badań moczu. Zastanów się, czy twoje dziecko nie ślini się nadmiernie i nie wkłada zabawek do buzi. Jeśli tak, to być może gorączkuje z powodu ząbkowania.

Gorączka u małego dziecka to dla rodziców zawsze powód do niepokoju, zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsze dziecko. To oczywiste. Chcą, aby maluszek był zdrowy, pogodny i prawidłowo się rozwijał. Niestety, rzeczywistość tak wygląda, że wszystkie maluchy czasami chorują, jedne częściej, a inne rzadziej. Jeśli tylko są prawidłowo diagnozowane i leczone, to zazwyczaj szybko wracają do zdrowia.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: