X

Gradówka u dziecka

Gradówka u dziecka

Gradówka pojawia się zarówno jak i u dorosłych osób jak i u dzieci. Jest ona szczególnie niebezpieczna u małych dzieci, które mają jeszcze nie do końca wyrównaną wadę wzroku. Pojawiający się nagle na powiece mały guzek może być infekcją bakteryjną lub nie do końca zaleczonym jęczmieniem. Guzek rośnie i niejednokrotnie może być on usunięty tylko operacyjnie.

Czy gradówka boli malucha?

Mały guzek, który pojawia się na powiece małego dziecka najczęściej nie boli i nie powoduje żadnego dyskomfortu. Czasami guzek może tylko się pojawić i po kilku dniach samoistnie zniknąć. Jednak zdarzają się przypadku gdy gradówka staje się utrapieniem. Guzek staje się czerwony, boli i mocno naciska na gałkę oczną. Dziecko staje się niespokojne, ponieważ guzek nie tylko uciska, ale staje się także przyczyną niemiłego pieczenia i powoduje ogromny dyskomfort widzenia. Fakt, czy mamy do czynienia z gradówką może stwierdzić tylko lekarz i to on powinien również zalecić odpowiednie leczenie. Gradówka bardzo często może być zwalczona lekami, jednak w sytuacjach ekstremalnych potrzebny jest zabieg operacyjny.

Zobacz też:  3 miesiąc życia dziecka - żywienie, rozwój

Jak sobie radzić domowymi sposobami?

Do lekarza specjalisty jak najbardziej z przypadkiem gradówki udać się należy. Jednak w oczekiwaniu na wizytę można zastosować kilka domowych sposobów by ulżyć dziecku. Pamiętać należy, że mały człowiek nie do końca rozróżnia uczucie bólu od uczucia dyskomfortu, oba te stany mogą więc spowodować u niego znaczny niepokój i ciągły płacz i rozdrażnienie.

Pomóc w tym wszystkim mogą domowe sposoby. Zaleca się więc ciepłe okłady, które mogą zmniejszyć znacznie obrzęk powieki, przez co zniwelują uczucie dyskomfortu. Okład taki powinien znajdować się na oku przez 20 sekund. Ponadto dobrze jest też masować powiekę.

Jaka jest przyczyna gradówki?

Gradówka u dziecka może być wywołana nadmiernym tarciem oka, infekcją, nie zaleczonym do końca jęczmieniem. Zawsze czynniki jej powstania mogą być miejscowe i ogólne, zapalne lub niezapalne. Ropień na powiece, który potocznie bywa nazywany właśnie gradówką może powstać także w wyniku bakteryjnego zakażenia, wywołanego przeważnie gronkowcem. Problemem bywa gradówka nawracająca, która wciąż po wyleczeniu poprzedniego stanu zapalnego nawraca.
Przyczyn gradówki nawracającej może być wiele, jednak zawsze wszystko zaczyna się od tego, że w gruczole zbiera się bardzo duża ilość łoju. Dlatego też bardzo często gradówka ma miejsce gdy w organizmie dziecka zaburzona jest gospodarka łojowa w poszczególnych gruczołach. Gradówka to bardzo niekomfortowe zaburzenie i w momencie gdy nie można wyleczyć go sposobami domowymi, należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty.

Zobacz też:  Skurcze łydek w ciąży

Zapobieganie

Zawsze lepiej niż leczyć jest zapobiegać danej chorobie. Dlatego też, by dziecko nie chorowało na gradówkę dobrze jest dbać o higienę oka oraz zawsze starać się by powstały jęczmień został jak najszybciej zaleczony. Oczywiście w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek zaburzeń, które mogą przyczynić się do powstawania gradówki u dziecka, należy jak najbardziej je leczyć.

Powikłania

Należy też zdać sobie sprawę iż nie leczona i zaniedbana gradówka u dziecka może dać powikłania. Jednym z groźniejszych powikłań może być astygmatyzm, który tworzy się, gdy twardy guz uciska na rogówkę. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ zmierza ona do powstawania wad widzenia zarówno blisko jak i daleko.

Oko jest bardzo ważnym narządem i niezwykle delikatnym, dlatego zawsze wszelkie powstałe na nim anomalie należy leczyć u okulisty.

źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Chalazion.JPG


Sprawdź także:

Zobacz też:  Gorączka u dziecka - kiedy do szpitala?

Może Cię także zainteresować: