Gradówka u dziecka (jęczmień) – objawy i domowe sposoby na guzek na powiece

Jak leczyć gradówkę? Czym charakteryzuje się to schorzenie i jakie zagrożenie może z niego wynikać? Przeczytaj i dowiedz się, jak powstaje gradówka u dziecka.
Gradówka u dziecka

Czym jest gradówka u dziecka? Gradówka pojawia się zarówno u dorosłych osób, jak i u dzieci. Jest ona szczególnie niebezpieczna u małych dzieci, które mają jeszcze nie do końca wyrównaną wadę wzroku. Pojawiający się nagle na powiece mały guzek może być infekcją bakteryjną lub nie do końca zaleczonym jęczmieniem. Guzek na powiecie rośnie i niejednokrotnie może być on usunięty tylko chirurgicznie.

Gradówka u dziecka – objawy

Jako rodzic zastanawiasz się pewnie czasem, co z biegunką u dziecka czy co z wymiotami u dziecka. Zdarza się jednak, że musisz poznać szczegóły innych schorzeń, jakie mogą wystąpić u twojej pociech. Przykładem może być właśnie gradówka u dziecka. Mały guzek, który pojawia się na powiece małego dziecka, najczęściej nie boli i nie powoduje żadnego dyskomfortu. Czasami guzek może tylko się pojawić i po kilku dniach samoistnie zniknąć. Jednak z`darzają się przypadku gdy gradówka u dziecka staje się utrapieniem. Guzek staje się czerwony, boli i daje ucisk na gałkę oczną, powodując dyskomfort i zaczerwienienie spojówki. Dziecko staje się niespokojne, ponieważ przewlekły guzek nie tylko uciska, ale staje się także przyczyną niemiłego pieczenia i powoduje ogromny dyskomfort widzenia.

Fakt, czy mamy do czynienia z gradówką u dziecka może stwierdzić tylko lekarz i to on powinien również zalecić odpowiednie leczenie. Gradówka na powiecie bardzo często może być zwalczona lekami, jednak w sytuacjach ekstremalnych potrzebny jest zabieg operacyjny.

Leczenie jęczmienia domowymi sposobami

Do lekarza specjalisty jak najbardziej z przypadkiem gradówki na oku udać się należy. Jednak w oczekiwaniu na wizytę można zastosować kilka domowych sposobów, by ulżyć dziecku z objawami zapalenie. Pamiętać należy, że mały człowiek nie do końca rozróżnia uczucie bólu od uczucia dyskomfortu, oba te stany mogą więc spowodować u niego znaczny niepokój i ciągły płacz i rozdrażnienie.

Pomóc w tym wszystkim mogą domowe sposoby. Zaleca się więc ciepłe okłady, które mogą zmniejszyć znacznie obrzęk powieki, przez co zniwelują uczucie dyskomfortu. Okład taki powinien znajdować się na oku przez 20 sekund. Ponadto dobrym pomysłem jest też masaż powieki i regularne przemywanie oka czystą wodą, co powinno pomóc w zwalczaniu przykrych objawów.

Leczenie gradówki u dzieci

W większości przypadków leczenie gradówki na powiece farmakologicznie spełnia swoją funkcję. Występują jednak ostre przypadki, w których zgrubienie na górnej lub dolnej powiece pozostaje nieustępliwe. Wówczas zalecane jest chirurgiczne usunięcie stanu zapalnego gruczołu Meiboma. Zabieg jest bezbolesny i wykonywany na znieczuleniu miejscowym. Polega na nacięciu zgrubienia na gruczole tarczkowym i przez to ujście usunięcia wydzieliny.

Jaka jest przyczyna gradówki pod powieką?

Gradówka u dziecka, czyli zapalenie gruczołu łojowego, może być wywołana nadmiernym tarciem powieki, infekcją, niezaleczonym do końca jęczmieniem. Zawsze czynniki jej powstania mogą być miejscowe i ogólne, zapalne lub niezapalne. Ropień na powiece, który potocznie bywa nazywany właśnie gradówką, może powstać także w wyniku bakteryjnego zakażenia, wywołanego przeważnie gronkowcem. Problemem bywa gradówka nawracająca, która wciąż po wyleczeniu poprzedniego stanu zapalnego nawraca.

Przyczyn nawracającej zmiany na powiece może być wiele, jednak zawsze wszystko zaczyna się od tego, że w gruczole zbiera się bardzo duża ilość łoju. Dlatego też bardzo często gradówka ma miejsce, gdy w organizmie dziecka zaburzona jest gospodarka łojowa w poszczególnych gruczołach. Gradówka to bardzo niekomfortowe zaburzenie i w momencie, gdy nie można wyleczyć go sposobami domowymi, należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty.

Zapobieganie stanom zapalnym gruczołu

Zawsze lepiej niż leczyć jest zapobiegać danej chorobie. Dlatego też, by dziecko nie chorowało na gradówkę, dobrze jest dbać o higienę oka oraz zawsze starać się by powstały jęczmień został jak najszybciej zaleczony. Oczywiście w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek zaburzeń, które mogą przyczynić się do powstawania gradówki u dziecka, należy jak najbardziej je leczyć.

Powikłania

Należy też zdać sobie sprawę, iż nieleczona i zaniedbana gradówka u dziecka może dać powikłania. Jednym z groźniejszych powikłań może być astygmatyzm, który tworzy się, gdy twardy guz uciska na rogówkę. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ zmierza ona do powstawania wad widzenia zarówno blisko, jak i daleko.

Wiesz już, czym jest gradówka u dziecka i jak ją leczyć domowymi sposobami. Oko jest bardzo ważnym narządem i niezwykle delikatnym, dlatego zawsze wszelkie powstałe na nim anomalie należy leczyć u okulisty. Jeśli interesują cię inne zagadnienia związane ze zdrowiem dzieci (no. co z zatokami u dziecka lub co z wrzodami u dziecka), przeczytaj artykuły w naszym serwisie.

Najczęściej zadawane pytania

Jak pozbyć się gradówki u dziecka?

W przypadku gradówki podaje się środki farmakologiczne. W pozbyciu się gradówki mogą pomóc rozgrzewające okłady i masaże oka. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak chirurgiczne usunięcie stanu zapalnego gruczołu Meiboma.

Czy gradówka jest niebezpieczna?

Jeśli gradówka u dziecka trwa bardzo długo, a stan zapalny nie ustępuje, może to być niebezpieczne dla zdrowia. Taki stan może prowadzić do astygmatyzmu i trwałych problemów z widzeniem.

Po jakim czasie znika gradówka?

Leczona gradówka powinna wchłonąć się do 4 tygodni. Jeśli stan zapalny trwa dłużej, należy koniecznie udać się do lekarza na konsultację.

Fot. główne: jd via Wikipedia, własność publiczna


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: