X

Gry dla dzieci – propozycje dla maluchów, przedszkolaków i starszaków

Gry dla dzieci

Edukacyjne, przygodowe, logiczne, zręcznościowe, słowne, ekonomiczne, karciane, pamięciowe – rodzajów gier dla dzieci jest naprawdę wiele. Nic dziwnego, ich walory są nieocenione. Sprawdziliśmy, jakie gry wybierać na sam początek, czym zainteresuje się kilkulatek, a które propozycje są najlepsze dla dzieci w wieku szkolnym. Oto nasze propozycje.

Dlaczego warto grać w gry z dziećmi?

Gry dla dzieci są świetną rozrywką i sposobem na wspólne spędzanie czasu, ale to nie wszystko. Uczą współzawodnictwa, wzmacniają więzi rodzinne, a przy tym rozwijają mózg, wyobraźnię i koncentrację, wspierają kreatywność oraz logiczne i strategiczne myślenia. Nie bez znaczenia jest też fakt, że stanowią doskonałą alternatywę dla wszystkich ekranów – telefonu, tabletu, komputera i telewizora. Odpoczywają oczy, a mózg nie jest przebodźcowany. Granie w planszówki to także nauka poprzez zabawę, zaczynając już od tak podstawowych kwestii, jak kolory czy kształty, poprzez znacznie zaawansowane umiejętności.

Gry dla maluchów

Na rynku dostępnych jest mnóstwo ciekawych gier dla dzieci, które dostosowano do wieku najmłodszych użytkowników – nie tylko pod względem poziomu trudności, ale również samej oprawy wizualnej. Elementy są wówczas większe, kolorowe i zachęcające do sięgnięcia po nie.

Zobacz też:  Jakie zalety ma malowanie po numerach? Poznaj korzyści malowania obrazów po numerach

Przy okazji pamiętajmy, że bez problemu możemy zaproponować grę dla dzieci, na opakowaniu której mamy rekomendację, że są one dedykowane graczom powyżej trzeciego roku życia. Wystarczy po prostu uprościć niego jej reguły. Poza tym każdy maluch rozwija się w swoim tempie, a producent jedynie sugeruje – nie narzuca.

Wśród gier dla dzieci, którymi warto zainteresować się na początek, są propozycje firm takich jak CzuCzu, Kapitan Nauka oraz Akademia Mądrego Dziecka. Dodatkowo polecane są też między innymi bestsellery Na jagody, W ogrodzie i Kotek psotek.

gry dla prrzedszkolakówGry dla przedszkolaków

Na tym etapie rozwoju możemy proponować już coraz więcej gier dla dzieci. Mogą one wspierać naukę liczenia, czytania i pisania, ćwicząc przy tym zręczność, refleks oraz koncentrację. Świetnie też sprawdzą się gry z motywem bohaterów ulubionych bajek. Dzięki temu dziecko chętniej sięgnie po planszówkę. Tutaj również nie ma bardzo małych elementów, a wszystkie figurki, żetony czy karty dobrze leżą w dziecięcej rączce.

Doskonale sprawdzą się gry typu Dobble, Skoczki, UNO, Lisek Urwisek, Potwory do szafy, Pędzące żółwie czy też łamigłówki z serii Smart Games.

Zobacz też:  Płyn do baniek mydlanych – jak zrobić? Przepis na płyn do dużych baniek mydlanych

Gry dla starszaków

Dzieci w wieku szkolnym potrzebują nieco wymagających gier, które przykładowo rozwiną u nich logiczne myślenie, opracowanie strategii oraz szybkie zapamiętywanie informacji. Gry dla dzieci starszych mogą być bardziej rozbudowane, skomplikowane i zajmujące więcej czasu oraz uwagi. Oczywiście jak zawsze dostosowujemy poziom trudności do rozwoju dziecka.

Tutaj już mamy całe spektrum gier dla dzieci i nikt nie powinien mieć problemu z wybraniem co najmniej kilku propozycji dostosowanych do zainteresowań starszaka. Niektóre z nich to: Carcassonne, Dixit, Ubongo, seria Wsiąść do pociągu, Wirus, Gra na emocjach, Alicja w Krainie Czarów i wiele innych.

Nie ma wątpliwości, że gry dla dzieci niosą ze sobą bardzo wiele dobrego. Działają pozytywnie na rozwój małego mózgu. To w żadnym razie nie jest tylko zabawka, która niepotrzebnie zajmuje miejsce w szafce. Dodatkowo planszówki są świetnym prezentem na każdą okazję. Na rynku dostępnych jest tak wiele propozycji w różnych kategoriach cenowych, że nikt nie powinien mieć problemu z wyborem najlepszej gry dla dzieci.


Sprawdź także:

Zobacz też:  Gry dla 3 latka - najlepsze planszówki

Może Cię także zainteresować: