Gry dla dzieci – edukacyjne, przygodowe, logiczne, zręcznościowe, słowne, ekonomiczne, karciane, pamięciowe – jest ich naprawdę wiele. Nic dziwnego, walory gier planszowych i innych są nieocenione. Sprawdziliśmy, jakie gry wybierać na sam początek, czym zainteresuje się kilkulatek, a które propozycje są najlepsze dla dzieci w wieku szkolnym. Oto nasze propozycje.
Dlaczego warto grać w gry z dziećmi?
Gry dla dzieci są świetną rozrywką i sposobem na wspólne spędzanie czasu, ale to nie wszystko. Uczą współzawodnictwa, wzmacniają więzi rodzinne, a przy tym rozwijają mózg, wyobraźnię i koncentrację, wspierają kreatywność oraz logiczne i strategiczne myślenia. Nie bez znaczenia jest też fakt, że stanowią doskonałą alternatywę dla wszystkich ekranów – telefonu, tabletu, komputera i telewizora. Odpoczywają oczy, a mózg nie jest przebodźcowany. Granie w planszówki to także nauka poprzez zabawę, zaczynając już od tak podstawowych kwestii jak kolory czy kształty, poprzez znacznie zaawansowane umiejętności.
Gry dla maluchów
Na rynku dostępnych jest mnóstwo ciekawych gier dla dzieci, które dostosowano do wieku najmłodszych użytkowników – nie tylko pod względem poziomu trudności, ale również samej oprawy wizualnej. Elementy są wówczas większe, kolorowe i zachęcające do sięgnięcia po nie. Przy okazji pamiętajmy, że bez problemu możemy zaproponować grę dla dzieci, na opakowaniu której mamy rekomendację, że są one dedykowane graczom powyżej trzeciego roku życia. Wystarczy po prostu uprościć niego jej reguły. Poza tym każdy maluch rozwija się w swoim tempie, a producent jedynie sugeruje – nie narzuca.
Wśród gier dla dzieci, którymi warto zainteresować się na początek, są propozycje firm takich jak CzuCzu, Kapitan Nauka oraz Akademia Mądrego Dziecka. Dodatkowo polecane są też między innymi bestsellery Na jagody, W ogrodzie i Kotek psotek.
Gry dla przedszkolaków
Na tym etapie rozwoju możemy proponować już coraz więcej gier dla dzieci. Rozgrywki mogą wspierać naukę liczenia, czytania i pisania, ćwicząc przy tym zręczność, refleks oraz koncentrację. Świetnie też sprawdzą się gry z motywem bohaterów ulubionych bajek. Dzięki temu dziecko chętniej sięgnie po planszówkę. Tutaj również nie ma bardzo małych elementów, a wszystkie figurki, żetony czy karty dobrze leżą w dziecięcej rączce.
Doskonale sprawdzą się gry typu Dobble, Skoczki, UNO, Lisek Urwisek, Potwory do szafy, Pędzące żółwie czy też łamigłówki z serii Smart Games.
Gry dla starszaków
Dzieci w wieku szkolnym potrzebują nieco wymagających gier, które przykładowo rozwiną u nich logiczne myślenie, opracowanie strategii oraz szybkie zapamiętywanie informacji. Gry dla dzieci starszych mogą być bardziej rozbudowane, skomplikowane i zajmujące więcej czasu oraz uwagi. Oczywiście jak zawsze dostosowujemy poziom trudności do rozwoju dziecka. Tutaj już mamy całe spektrum gier dla dzieci i nikt nie powinien mieć problemu z wybraniem i zakupem co najmniej kilku produktów dostosowanych do zainteresowań starszaka. Niektóre z planszówek dla dzieci i dorosłych to: Carcassonne, Dixit, Ubongo, seria Wsiąść do pociągu, Wirus, Gra na emocjach, Alicja w Krainie Czarów i wiele innych.
Nie ma wątpliwości, że gry dla dzieci niosą ze sobą bardzo wiele dobrego. Działają pozytywnie na rozwój małego mózgu. To w żadnym razie nie jest tylko zabawka, która niepotrzebnie zajmuje miejsce w szafce. Dodatkowo planszówki są świetnym prezentem na każdą okazję. Partie rozgrywane wieczorami z rodzicami na długo pozostaną w pamięci. Na rynku dostępnych jest tak wiele propozycji znanych marek w różnych kategoriach cenowych, że nikt nie powinien mieć problemu z wyborem najlepszej gry dla dzieci.
Sprawdź także:
- Gry dla 3-latka – najlepsze gry planszowe i gry edukacyjne dla trzylatków
- Co powinien umieć 4 latek?
- Ranking gier planszowych rodzinnych. Poznaj najciekawsze planszówki
- Pomysły na prezent na Dzień Dziecka dla przedszkolaka – dla dziewczynki i chłopca
- Pomysły na zabawki edukacyjne na prezent. Pomysły na prezenty dla dzieci
- Plecak szkolny dla chłopca – stylowe i wytrzymałe opcje dla małego ucznia
- Pierwszy laptop dla dziecka – jaki wybrać?