Do niedawna herbatki dla niemowląt były popularnym sposobem na napojenie małego dziecka i łagodzenie różnych dolegliwości. Obecnie eksperci od żywienia dzieci zalecają daleko idącą ostrożność w kwestii podawania niemowlętom ziołowych herbatek. Z drugiej strony ten napój piło nasze pokolenie i naszych rodziców. A zatem jakie zasady warto stosować przy dopajaniu niemowlęcia? Przeczytaj.
Herbatka dla niemowląt. Od jakiego wieku?
Niemowlętom do 6 miesiąca życia nie powinno podawać się zasadniczo nic do picia. Dzieci w tym wieku karmi się zwykle piersią, a mleko matki jest zarazem napojem i pokarmem. Dodatkowe picie niepotrzebnie zapełnia dziecku żołądek, przez co zje ono mniej wartościowego pokarmu. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym także nie potrzebują dopajania, pod warunkiem, że jest to mleko początkowe i przygotowywane według przepisu na etykiecie opakowania. Użyj więc dokładnie takiej ilości wody, jaką podano w przepisie.
Co podać do picia spragnionemu niemowlęciu?
Dzieci półroczne i starsze, które zaczynają jeść kaszkę i stałe posiłki, powinny dostawać też picie. Przy czym najlepiej, aby była to niegazowana woda niskozmineralizowana, najlepiej z certyfikatem organizacji, która sprawdziła jej skład i potwierdziła go jako bezpieczny dla dziecka. Nie wolno podawać małym dzieciom czarnej ani zielonej herbaty, a także domowych kompotów. Dopuszczalne są niewielkie ilości naturalnych soków owocowych, niedosładzanych, a także herbatki owocowe i ziołowe z suszu, bez substancji słodzących i konserwantów.
A co z dziećmi, które cierpią na ataki kolki jelitowej?
Nasze babcie i mamy podawały swoim maluchom herbatki z rumianku i kopru włoskiego, aby zapobiec atakom kolki oraz złagodzić ból brzuszka u dziecka. Obecnie picie takich herbat zaleca się karmiącym mamom. Związki rozkurczowe, zawarte w takim napoju przenikną do mleka matki, a potem do organizmu dziecka. Niemowlętom można je podać dopiero po ukończeniu 6 miesiąca życia i to w niewielkich ilościach. Wpływ związków zawartych w koprze na organizm małego dziecka nie jest jeszcze dokładnie przebadany.
Rodzaje herbatek dla dzieci i niemowląt
W aptece kupisz kilka rodzajów herbat ziołowych i owocowych w torebkach lub w postaci luźnego suszu do zaparzania. Najpopularniejsze marki herbatek dla dzieci, to: Herbi Baby, Hipp Bio, Holle i Bobovita. W zależności od składu mogą one pomóc przy różnych dziecięcych dolegliwościach. Oto one:
- lipowa i malinowa na złagodzenie gorączki i przeziębienia;
- rumiankowa na złagodzenie bólu brzuszka;
- herbatkę z melisy na uspokojenie i łatwiejsze zasypianie;
- koperkowa przeciwko wzdęciom i atakom kolki jelitowej;
- herbatka z dzikiej róży i z jeżówki purpurowej przy przeziębieniach i obniżonej odporności.
Jak podawać herbatkę dziecku?
Przede wszystkim zaparzyć ją zgodnie z przepisem na opakowaniu. Najlepiej przygotuj niewielką ilość naparu, aby szkrab mógł ją wypić go razu. Napoju takiego, podobnie jak mleka, nie powinno się podgrzewać. Przestudzoną herbatkę podawaj w kubku niekapku. Nie dosładzaj jej, ponieważ cukier szkodzi, a zwłaszcza małym dzieciom. Powoduje nadwagę, próchnicę butelkową, a poza tym dzieci, które poznają słodki smak, nie chcą potem pić wody. A to właśnie woda niegazowana jest dla niemowlaków najzdrowsza.
Na co uważać, kupując herbatkę dla niemowlaka?
Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy produkt jest oznakowany jako bezpieczny dla niemowląt. Sprawdź też wiek dziecka, czyli od kiedy możesz podać napój szkrabowi do picia. Kolejna istotna sprawa to skład herbatki. Nie powinna ona zawierać żadnych sztucznych dodatków, barwników ani substancji słodzących. Tego rodzaju składniki zawarte są często w herbatkach granulowanych, dlatego eksperci odradzają ich stosowanie w diecie dziecka. Najlepsze herbatki wykonane są z naturalnego suszu.
Pamiętaj, że ziołowe napary, zwłaszcza podawane zbyt często, mogą dziecku zaszkodzić. Na przykład rumianek dość często powoduje uczulenia u dzieci. Dlatego podawanie dzieciom herbatek konsultuj z pediatrą. Jeśli dziecko jest zdrowe i nie dokuczają mu dolegliwości żołądkowe, to lepiej podaj mu wodę. Dzięki temu w zdrowy i bezpieczny sposób nawodnisz jego organizm, a przy tym będziesz kształtować zdrowe nawyki żywieniowe.
Sprawdź także:
- Od kiedy Danonki można podać dziecku?
- Herbata koperkowa – od kiedy można ją podawać?
- Melisa a karmienie piersią. Czy picie melisy w okresie laktacji jest wskazane?
- Ile śpi noworodek? Kiedy niemowlę przesypia całą noc? Informacje na temat snu małych dzieci
- Czystek w ciąży – właściwości. Czy picie czystka jest bezpieczne dla kobiet w ciąży?
- Noworodek nie chce spać – 10 najczęstszych przyczyn tego, że niemowlę nie śpi
- Objawy odwodnienia u dziecka. Kiedy niemowlę lub starsze dziecko jest odwodnione?