Hybrydy w ciąży – czy szkodzą zdrowiu? Czy można robić manicure hybrydowy w ciąży?

Większość kobiet lubi mieć zadbane i ładne paznokcie. Nie inaczej jest w okresie ciąży. Czy jednak hybrydy w ciąży są bezpieczną metodą dbania o dłonie? Czy w trakcie ciąży można mieć paznokcie hybrydowe? Przeczytaj i dowiedz się już teraz!
Hybryda w ciąży

Manicure hybrydowy jest pełny kontrowersji, zwłaszcza wśród kobiet spodziewających się dziecka. Jeśli chodzi o hybrydy w ciąży, istnieje grono zwolenniczek, a także przeciwniczek tej metody, które twierdzą, że jest ona w ciąży zabroniona. Warto dowiedzieć się, jak jest w rzeczywistości.

Przeciwwskazania do manicure hybrydowego

hybrydy w ciąży - przeciwwskazania do manicure hybrydowego

Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania manicure hybrydowego. Jest to przede wszystkim chorowanie na grzybicę lub drożdżycę. Paznokcie muszą być wyleczone oraz zregenerowane, aby móc na nich zastosować jakikolwiek lakier. Hybryda nie może zostać również położona w przypadku występowania stanów zapalnych na paznokciach, a także wtedy, gdy dana osoba posiada alergię na różnego rodzaju składniki preparatu. Hybrydy w ciąży nie powinny być także wykonywane, gdy paznokcie są w złej kondycji. Trzeba je zregenerować i poddać odpowiedniej pielęgnacji, aby móc wykonywać tego rodzaju zabiegi.

Czy można wykonywać hybrydę w ciąży?

hybrydy w ciąży - czy można wykonywać hybrydę

Nie istnieją żadne zalecenia, które zabraniają wykonywania hybrydy w ciąży czy karmienia piersią. Jeśli do tej pory wykonywałaś się tego rodzaju zabiegi, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać je również wtedy, gdy spodziewasz się dziecka. Należy jednak zwrócić uwagę na skład używanych kosmetyków, które mogą być szkodliwe. Podczas ciąży nie wolno używać żadnych kosmetyków czy preparatów, które zawierają w swoim składzie takie składniki jak formaldehyd, toluen, a także ftalan dibutylu. Są one uznawane za bardzo niebezpieczne elementy kosmetyków, których nie powinno się używać, zwłaszcza w ciąży. Z hybrydy w ciąży powinno się również zrezygnować w przypadku wystąpienia silnej reakcji alergicznej na składniki wykorzystywanych preparatów.

Akrylowe wykończenie paznokci

Wiele kobiet zastanawia się także nad paznokciami akrylowymi w ciąży. Są one niestety niewskazane, głównie z uwagi na towarzyszące im szkodliwe substancje. Ponadto sam zapach akrylu uznawany jest za szkodliwy i nieprzyjemny, a więc kobiety nie powinny poddawać się tego rodzaju zabiegom. Dlatego warto z nich zrezygnować podczas ciąży. Dodatkowym powodem jest także możliwość wywołania nudności oraz osłabienia organizmu.

Usuwanie hybrydy w ciąży

Manicure hybrydowy można usunąć tylko przy pomocy wykorzystania acetonu lub preparatów, które są stworzone na jego bazie. Tylko dzięki temu paznokcie nie zostaną uszkodzone, a ich wygląd nie pozostanie naruszony. Usuwanie hybrydy w ciąży najlepiej wykonać w profesjonalnym zakładzie kosmetycznym. Nie warto podejmować się wykonywania tej czynności w sposób samodzielny.

Wycinanie skórek w czasie ciąży

Zabiegi takie jak wycinanie skórek nie są w ciąży wskazane. Spowodowane to jest możliwością uszkodzenia naskórka i pojawienia się w tym miejscu zakażenia. Dlatego można je jedynie odsuwać przy pomocy specjalnego rodzaju patyczka, który z całą pewnością w żaden sposób nie uszkodzi warstwy skóry.

Zobacz też: farbowanie włosów w ciąży.

Malowanie paznokci lakierem hybrydowym

hybrydy w ciąży - malowanie paznokci

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy przed terminem porodu mogą mieć pomalowane paznokcie. Większość szpitali posiada wymagania, w których jest jasno określone, że paznokcie na porodówce nie powinny być pomalowane, a nawet powinny być krótko obcięte. Stan paznokci w bardzo dobry sposób może informować o stanie rodzącej, dlatego lekarz powinien mieć możliwość dostępu do nich, a także dokonania oceny. Hybrydy w ciąży podczas porodu są więc niewskazane.

Najczęściej zadawane pytania

Czy można używać lampy UV w ciąży?

Nie ma dowodów na to, że używanie lampy UV do paznokci może zaszkodzić przyszłej mamie i płodowi. Promieniowanie z tej lampy nie zaszkodzi twojemu dziecku.

Czy robienie paznokci w ciąży jest szkodliwe?

Nie ma przeciwwskazań do wykonania manicure hybrydowego w ciąży. Zadbane paznokcie pomalowane lakierem hybrydowym w czasie ciąży poprawiają humor kobietom i nie szkodzą dziecku. Wątpliwe może wydawać się zdejmowanie hybryd za pomocą acetonu. Jednak substancja ta w tak krótkim czasie nie przeniknie do organizmu ciężarnej.

Czy można mieć hybrydy do porodu?

Płytka paznokci u rąk nie powinna być pomalowana żadnym lakierem. Takie zalecenie jest spowodowane tym, że podczas porodu przyszła mama ma na palcu pulsoksymetr, czyli urządzenie do mierzenia utlenowania krwi tętniczej. Warstwa lakieru hybrydowego może sprawić, że wyniki będą sfałszowane. Można mieć natomiast lakier na paznokciach u stóp.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: