Idealne rasy psów dla dzieci. Jakie są najlepsze rasy psów rodzinnych?

Idealne rasy psów dla dzieci charakteryzują się łagodnością i przyjaznym usposobieniem. Sprawdź, jakie są najlepsze rasy psów dla dzieci i jaką rasę psa wybrać dla swojej pociechy.
idealne rasy psów dla dzieci

Jakie są idealne rasy psów dla dzieci. Dzieci z natury uwielbiają zwierzęta i marzą o posiadaniu własnego pupila. Rodzice jednak często boją się połączenia małego dziecka, które nie jest w pełni świadome swoich czynów i szczeniaka. Są jednak rasy psów dla dzieci, które świetnie sprawdzają się w dużych rodzinach. Przeczytaj!

Jaki powinien być pies rodzinny?

Psy dla rodzin muszą odznaczać się pewnymi ważnymi cechami. Powinny być przede wszystkim łagodne i cierpliwe, aby zniosły dziecięce zabawy i nie odpowiedziały na nie agresją. Warto przy tym pamiętać, że niektóre rasy świetnie współgrają z dziećmi w wieku szkolnym, zaś inne są w stanie zgodnie żyć nawet z najmłodszymi maluchami. Pies rodzinny powinien także być oddany i dobrze czuć się w towarzystwie swoich opiekunów. Warto także zainteresować się rasami, które są ułożone i zdyscyplinowane. Takiego psa łatwiej wychować i przystosować do życia z małymi dziećmi, jak również ze starszakami.

Idealne rasy psów dla dzieci – jaki czworonóg będzie łagodny i przyjazny?

Nie da się jednoznacznie określić idealnej rasy psów dla dzieci. Można jednak wskazać przynajmniej kilka opcji, które będą świetne dla dużych rodzin. Jedne rasy lepiej sprawdzą się w domach osób aktywnych, inne zaś doskonale poradzą sobie z towarzystwem bardzo małych i nieco kapryśnych dzieci. Z tego względu rasy bardzo oddane, które potrzebują bardzo częstego kontaktu z człowiekiem, nie nadają się dla rodzin, których wiecznie nie ma w domu. Tego typu niuanse trzeba koniecznie wziąć pod uwagę. Jakie więc są idealne rasy psów dla dzieci?

Cavalier king charles spaniel

idealne rasy psów dla dzieci - Cavalier king charles spaniel

Cavalier king charles spaniele to przepiękne, bardzo radosne i niezbyt duże psy idealne dla rodzin ze starszymi lub bardziej spokojnymi dziećmi. Historycznie to psy arystokratyczne, które miały ogrzewać ręce i kolana kobiet, cieszyć oczy, a także niekiedy towarzyszyć w polowaniach ważnych osobistości. Aktualnie to fantastyczni przyjaciele rodziny. Ważny jest jednak wiek dziecka, którego kompanem ma być ten pies. Czworonogi te są bardzo delikatne i nie lubią hałasu, dlatego nie najlepiej znoszą towarzystwo tych najmłodszych maluchów. Jednak dzieci w wieku szkolnym będą mogły cieszyć się ich towarzystwem bardzo długo – Cavaliery bowiem kochają kontakt z ludźmi i potrzebują go jak najwięcej. Warto także wziąć pod uwagę, że to psy, które nie lubią obcych i podchodzą do nich bardzo nieufnie.

Springer spaniel angielski

idealne rasy psów dla dzieci - Springer spaniel angielski

Springer spaniel angielski to bardzo wdzięczny pies rodzinny. Jest bardzo łagodny wobec dzieci, dorosłych i zwierząt, a także łatwy w układaniu. Wymaga jednak bardzo dużo ruchu, dlatego jego przyszli właściciele muszą być przygotowani na długie spacery i zapewnienie swojemu pupilowi odpowiednio dużej dawki aktywności i zabawy. Jest bardzo przyjacielski i potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem, któremu jest bardzo oddany. Łatwo przystosowuje się do różnych warunków, dlatego może mieszkać również w mieście. Ma wesołe usposobienie, które z pewnością pokochają starsze dzieci. Chętnie się uczy, a także szybko i łatwo przywiązuje się do wszystkich domowników, również tych najmłodszych. To pies o wrażliwej psychice, który bardzo mocno reaguje na nastroje swojego pana.

Terier brazylijski

idealne rasy psów dla dzieci - terier brazylijski

Idealne rasy psów dla dzieci? Terier brazylijski to pies, który bardzo przywiązuje się do swoich właścicieli i najbliższej rodziny. Okazuje za to wyraźną niechęć wobec nieznajomych. To żywiołowa rasa, która uwielbia rozmaite ćwiczenia umysłowe. Bardzo lubi się bawić, dlatego świetnie sprawdzi się w roli kompana dla starszych dzieci, z którymi z pewnością znajdzie nić porozumienia. Warto jednak pamiętać o tym, że ma bardzo silny instynkt łowiecki, przez który na spacerze może się wyrwać dziecku, jeśli zauważy akurat coś wartego zapolowania. Jest to dosyć mały pies, nie wymaga też zbyt wiele w kwestii pielęgnacji. Może jednak być dość głośny i dużo szczekać, dlatego nie jest zbytnio polecany mieszkańcom małych mieszkań w bloku.

Najłagodniejsze psy dla dziecka – podsumowanie

Wiesz już, jakie są idealne rasy psów dla dzieci. Jak widać, w powyższym rankingu znalazły się razy średniej wielkości. Jeśli zastanawiasz się nad większym psem, który stanie się członkiem twojej rodziny, warto przemyśleć rasę berneński pies pasterski. Warto dobrze poznać rasy polecane dla rodzin i znaleźć taką, która najbardziej pasuje do stylu życia w danym domu. Posiadanie psa może nauczyć dziecko odpowiedzialności i miłości do zwierząt. Wybierając psa dla siebie, należy pamiętać o tym, że trzeba mu zapewnić odpowiednią opiekę.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka mała rasa psa dla dzieci?

Znakomitym towarzyszem dla dziecka może za to być Jack Russel terrier, buldog francuski lub boston terrier.

Jaka rasa psa jest najbardziej przyjazna?

Jedną z najbardziej przyjaznych ras psów zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci jest labrador. Labradory charakteryzują się łagodnym usposobieniem, cierpliwością, przywiązaniem i uwielbiają zabawę.

Czy kundelek sprawdzi się jako pies rodzinny?

Oczywiście, kundelki mogą być idealnymi psami dla dzieci. Adopcja psa ze schroniska czy fundacji może być bardzo dobrym wyborem, jeśli szukasz psa rodzinnego. 


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: