Ile kup robi noworodek – jaki wpływ ma na to sposób karmienia?

Ile kup robi noworodek? To pytanie często zadają sobie świeżo upieczeni rodzice, którzy martwią się, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. Jak często maluszek powinien robić kupki i w jakich sytuacjach brak kupy to powód do niepokoju? Sprawdź!
ile kup robi noworodek

Niektórzy twierdzą, że młode mamy poświęcają zbyt wiele uwagi kupom niemowlaka. Ma to jednak swoje uzasadnienie, ponieważ to, ile kup robi noworodek, jest bardzo istotnym wskaźnikiem skutecznego karmienia, a jednocześnie zdrowia dziecka. Prawidłowa ilość i częstotliwość zależy od wieku malucha i od tego, czy mama wybrała karmienie piersią, czy mlekiem modyfikowanym. Jak sposób karmienia i dokładny wiek niemowlaka wpływa na ilość wypróżnień? Kiedy jest powód do niepokoju?

Ile kup robi noworodek – karmienie piersią czy mlekiem modyfikowanym?

Sama informacja, ile kup robi noworodek, nie wystarczy, aby ocenić, czy masz powód do niepokoju. Należy pamiętać, że bardzo istotny jest tutaj sposób karmienia. W zależności od tego, czy niemowlę dostaje pierś, czy mleko modyfikowane, może się wypróżniać z różną częstotliwością. Wszystko dlatego, że mleko matki jest łatwiej przyswajalne. Oznacza to, że niemowlak karmiony piersią, będzie robić kupki częściej niż dziecko karmione mlekiem sztucznym. Częstotliwość oddawania stolca różni się też w zależności od tego, ile tygodni ma dziecko. Szczególnie istotna jest ilość wypróżnień w pierwszych sześciu tygodniach życia niemowlaka. Świadczy ona o skuteczności karmienia, a w razie nieprawidłowości trzeba skonsultować się z pediatrą lub doradcą laktacyjnym.

Ile razy noworodek powinien robić kupki – kiedy jest powód do niepokoju?

  1. Pierwsza kupka noworodka to smółka, która pojawia się w pierwszej lub drugiej dobie po porodzie. Ma ona czarną barwę i jest bardzo lepka.
  2. Kolejnym etapem jest kupka przejściowa pojawiająca się trzeciego lub czwartego dnia życia. Nie jest ona już tak ciemna, jak smółka, jednak nadal ma ciemną, zielonkawą barwę. Powinna ona pojawiać się trzy – cztery razy dziennie.
  3. W piątej dobie rytm wypróżnień zaczyna się stabilizować i do szóstego tygodnia życia dziecka, niemowlę, które jest karmione piersią, powinno robić co najmniej trzy – cztery kupki dziennie. Ich konsystencja przypomina jajecznicę, a ilość jest niewielka. W praktyce pieluszka nie jest zbyt mocno zabrudzona i jest to normalne, dopóki dziecko jest karmione wyłącznie mlekiem.

Choć ilość kup, które robi noworodek, zależy od konkretnego dziecka, należy pamiętać, że do szóstego tygodnia życia brak kupki wymaga konsultacji pediatrycznej, ponieważ może świadczyć o problemach z karmieniem piersią. Ilość kupek zależy od sposobu karmienia.

  • Maluchy karmione piersią robią zwykle więcej kupek, nawet dziesięć dziennie.
  • Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym wypróżniają się rzadziej, zwykle trzy – cztery razy na dobę.

Ile kup robi niemowlę po szóstym tygodniu życia?

Po szóstym tygodniu życia dziecka układ pokarmowy się normuje i kupka może pojawiać nawet co kilka dni. Dziecko jest zdrowe, radosne, chętnie je, ma miękki brzuszek i prawidłowo przybiera na wadze? Nawet siedem czy dziesięć dni bez kupki nie jest powodem do niepokoju. W takich sytuacjach wiele mam martwi się, że być może powodem ilości wypróżnień jest ich sposób odżywiania, o ile dziecko dostaje pierś. Jest to jednak mit. Jeśli dziecku nie dokucza alergia, mleko mamy nie wpływa na to, ile kup powinien robić noworodek. Obawiasz się, że dziecko ma zaparcia? Jeśli niemowlę nie ma problemów z wypróżnianiem, a konsystencja kupki nie budzi niepokoju, wszystko jest w porządku. Po prostu dziecko, które ukończyło szósty tydzień życia, nie musi wydalać wszystkiego od razu.

Zaparcie i biegunka – co oznacza konsystencja kupki niemowlaka?

Konsystencja kupki niemowlęcia często niepokoi rodziców. Zastanawiają się oni, czy wodnisty stolec jest normalny, czy też oznacza biegunkę. Podobnie jest w przypadku zaparcia, szczególnie wtedy, gdy kilkumiesięczne dziecko nie wypróżnia się codziennie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, na ilość kupek noworodka wpływa sposób karmienia. Maluchy karmione piersią robią więcej kupek, co jest związane ze składem pokarmu naturalnego. Kupki niemowlęcia są miękkie, czasami bardziej ziarniste. 

  • Przez pierwszy miesiąc życia niemal połowa dzieci ma kupki wodniste.
  • Mniej więcej do pierwszego roku życia kupka niemowlaka jest miękka.
  • Twarda kupka w pierwszym roku życia dotyczy bardzo niewielkiej liczby dzieci.

Jeśli dziecko wypróżnia się co kilka dni, a kupka jest miękka, oznacza to, że nie mamy do czynienia z zaparciami. W przypadku zaparcia stolec jest twardy i łatwo zauważyć, że odbiega on od standardowej kupki dziecka. U dzieci karmionych wyłącznie piersią kupa ma zwykle żółty lub musztardowy kolor, a czasem występuje w niej trochę śluzu. Około pierwszego roku życia kupki zaczynają mieć kolor brązowy, a ich konsystencja zaczyna przypominać kupę dorosłej osoby. 

Zastanawiając się, ile kup robi noworodek i jaka jest norma, należy pamiętać, że kluczowe znaczenie ma sposób karmienia, ale też wiek dziecka, ponieważ w pierwszych miesiącach każdy tydzień może przynosić zmiany. O ile dziecko prawidłowo przybiera na wadze i jest radosne, zwykle nie ma powodu do niepokoju.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: