X

Ile powinno spać roczne dziecko?

Ile powinno spać roczne dziecko? Idealny harmonogram to dwie drzemki w ciągu dnia i 10-12 godzin snu każdej nocy. Jednolatki powinny być również obudzone tylko kilka godzin w ciągu dnia. Aby uzyskać wskazówki dotyczące drzemek, przeczytaj mój artykuł o tym, jak pomóc dziecku przespać noc. Możesz również przeczytać ten artykuł, aby zrozumieć skutki regresji snu u jednorocznych dzieci.

Dwie do dwóch drzemek dziennie

Jeśli chodzi o dostosowanie czasu drzemek, najlepszym czasem dla Twojego dziecka jest zwykle około 10:30, a ich kolejna drzemka powinna być co najmniej 45 minut później. W zależności od wieku dziecka i jego poziomu aktywności, możesz stopniowo przesuwać każdą drzemkę później w ciągu dnia. Ostatecznie, powinieneś dążyć do czterech do sześciu godzin czasu czuwania dla jednorocznego dziecka. Idealnie byłoby, gdyby drzemki nie trwały dłużej niż dwie godziny dziennie. Ale, jeśli twoje dziecko nie jest jeszcze gotowe do snu, powinieneś upuścić tę drzemkę i przenieść ją wcześniej.

Jeśli twoje dziecko jest maluchem i trzyma się swoich drzemek, możesz spróbować wprowadzić pojedynczą drzemkę. Jest to jak najbardziej wskazane, dopóki dziecko nie osiągnie wieku 10-18 miesięcy. Jednak to przejście może być trudne, ponieważ wiele małych maluchów zaczyna opiekę dzienną w tym wieku i będzie musiało zrezygnować z drugiej drzemki. Należy jednak pamiętać, że dziecko może wykazywać oznaki, które wskazują, że jest gotowe na pojedynczą drzemkę.

Jeśli chodzi o upuszczanie drugiej drzemki, należy odczekać co najmniej dwa tygodnie. Zbyt szybkie zrzucenie drugiej drzemki prawdopodobnie spowoduje, że dziecko będzie przemęczone i niespokojne, a zamiast tego trzeba będzie wprowadzić spokojny czas. Pozwoli to dziecku odzyskać utraconą energię bez spania. Celem jest, aby przejście było tak gładkie, jak to możliwe, i aby uniknąć drastycznych zmian w harmonogramie, które mogą spowodować, że dziecko będzie przemęczone.

Gdy dziecko jest gotowe do przejścia z dwóch drzemek do tylko jednej, to dobry pomysł, aby przenieść poranną drzemkę na popołudnie. To przejście nie jest tak łatwe, jak się wydaje, ale w końcu jest tego warte. Twoje dziecko będzie miało mniej problemów ze snem na dłuższą metę, gdy będzie bardziej wypoczęte. Jedynym sposobem, aby mieć pewność, że Twoje dziecko jest gotowe na dwie do dwóch drzemek dziennie, jest zbadanie nawyków dziecka. Poniżej wymieniono kilka wskazówek, dzięki którym to przejście będzie gładkie i bezbolesne dla Twojego dziecka.

Zobacz też:  Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Trzy do czterech godzin w nocy

Ogólnie, jednoroczniak powinien spać około dziewięciu do dziesięciu godzin każdej nocy. Rzadko który maluch będzie spał więcej niż osiem godzin na raz. Półobudzony berbeć typowo dryfuje z powrotem spać jeżeli on lub ona jest uspokajający. Podczas dnia, berbeć zazwyczaj bierze drzemki, średnia dwa do cztery godzin. Prawie wszystkie dzieci biorą drzemki przynajmniej raz dziennie, ale większość weźmie dwa.

Jeśli twoje dziecko nie śpi przez trzy do czterech godzin każdej nocy, powinieneś oczekiwać, że obudzi się przynajmniej jeden lub dwa razy w ciągu nocy. To normalne, że dziecko śpi przez krótsze lub dłuższe odcinki w nocy, ale czas, który spędzają śpiąc w nocy, nie wpływa na ich rozwój. To zupełnie normalne, że jednoroczniak budzi się dłużej niż zwykle – to normalne, że Twoje dziecko jest zmęczone przez kilka godzin rano i więcej w nocy. Jeśli Twoje dziecko budzi się w ciągu dnia, to normalne, że jest trochę rozdrażnione lub sfrustrowane.

Innym problemem jest to, że niemowlęta z problemami ze snem często mają zbyt wiele godzin w łóżku każdej nocy. Nie dostają do wypełnienia tych godzin z restful snu. Może być konieczne opóźnienie czasu snu do 6:15 rano, jeśli musisz zostać w domu lub pracować w ciągu dnia. W obu przypadkach ważne jest, aby pracować nad problemem w weekendy, aby dziecko mogło uzyskać odpowiedni odpoczynek.

Choć wielu rodziców dąży do uzyskania zalecanych trzech do czterech godzin snu każdej nocy, może to być zbyt wiele dla ich dziecka. Ogólnie rzecz biorąc, potrzeby dotyczące snu są bardzo zróżnicowane, a czasem nawet zmieniają się z dnia na dzień. Jednak zapotrzebowanie dziecka na sen będzie się zmieniać wraz z wiekiem, więc trzy do czterech godzin na noc prawdopodobnie wystarczy większości dzieci. Kiedy Twoje dziecko osiągnie ten punkt, zacznie wymagać więcej snu.

Zobacz też:  Spacerówki, które można złożyć w książkę – przedstawiamy wybrane modele

Sleeping through the night

While sleep regression is common for babies and toddlers up to 12 months of age, it doesn’t mean that all your parenting worries should go away. Twoje dziecko lub maluch będzie nadal przechodzić przez dobre i złe okresy snu, a ty możesz ich uniknąć zachęcając do dobrych nawyków snu w młodym wieku. Ustanowienie rutyny na dobranoc jest kluczem do pomocy dziecku w uzyskaniu dobrej rutyny snu. Uwzględnij spokojny, relaksujący czas przed snem, czas na brzuszek i czas na powiedzenie dobranoc.

Podczas pierwszych kilku miesięcy życia dziecka normalne jest, że budzi się ono na karmienie lub inne potrzeby. Jednak niektóre dzieci zaczynają przesypiać noc bez Twojego udziału. W innych przypadkach częste jest budzenie się przez kilka nocy z rzędu. Inne powody, dla których dziecko może się obudzić to nadmierna stymulacja, lęk przed separacją lub choroba. Jeśli Twoje dziecko nadal nie śpi w nocy, powinnaś spróbować położyć je do łóżka wcześniej.

Bez względu na konkretną przyczynę, wiele dzieci zaczyna spać w nocy około 6 miesiąca życia. Rozwój snu u niemowląt jest bardzo zróżnicowany i wiele dzieci nie osiąga tego kamienia milowego. Niemniej jednak, niektóre dzieci doświadczają progu sześciu godzin snu do czasu, gdy mają dwanaście miesięcy. Nawet jeśli wzorce snu różnią się dla niemowląt, ważne jest, aby być świadomym tego, czego można się spodziewać, gdy dziecko zaczyna regresję snu.

Babcie muszą nauczyć się różnicy między dniem a nocą. Do czterech miesięcy większość niemowląt śpi dwa razy dłużej w nocy niż w ciągu dnia. Kiedy już nauczą się tej różnicy, mogą spać w nocy przez sześć do dwunastu godzin, z okazjonalnym przebudzeniem. W tym czasie niemowlęta potrafią się samo uspokoić i mogą wrócić do snu nawet po krótkim okresie czuwania.

Tymczasowa regresja snu u jednorocznych dzieci

Jeśli Twoje dziecko ma problemy ze snem, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc. Po pierwsze, powinnaś starać się ograniczyć ekspozycję dziecka na głośne dźwięki, które bardzo zaburzają sen. Po drugie, ograniczenie czasu ekranowego dziecka również może pomóc. Ponadto pamiętaj, że cykl snu dziecka będzie się zmieniał z czasem, więc ważne jest, aby ograniczyć liczbę razy, kiedy ogląda telewizję lub gra w gry wideo przed snem.

Zobacz też:  Kiedy czuć ruchy dziecka w ciąży

Wzorce snu dziecka będą stopniowo wracać do normy po chwilowej regresji. Podczas tego etapu dziecko będzie budzić się kilka razy w ciągu nocy i zacznie szukać Ciebie, aby się osiedlić. Ten wzorzec będzie trwał do momentu, gdy dziecko nauczy się osiedlać samodzielnie. Dobrą wiadomością jest to, że w końcu to minie. Rodzice powinni pozostać czujni, aby pomóc swoim niemowlętom w samouspokojeniu i przywróceniu normalnych nawyków snu.

Chociaż może wydawać się trwałą zmianą, tymczasowa regresja snu nie jest oznaką niczego złego z tobą lub dzieckiem. Okres ten zazwyczaj ulega poprawie, więc jeśli się utrzymuje, należy próbować dalej. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że to normalne, że maluchy doświadczają tych regresji. Podczas gdy nie są one trwałe, ważne jest, aby zauważyć, że będą one przechodzić przez te etapy wiele razy przed osiągnięciem dorosłości.

Choć tymczasowa regresja snu jest całkowicie normalna, nie powinna powodować alarmu. Wystarczy pamiętać, że zachowanie jest krótkotrwałe i minie. W niektórych przypadkach rodzic może nawet myśleć, że opanował rutynę, ale może nie być świadomy, że regresja snu jest normalna. Kiedy to nastąpi, czas zacząć myśleć o kolejnej ekscytującej fazie dla dziecka.

W większości przypadków temu okresowi towarzyszy zmiana w zachowaniu dziecka, która trwa przez trzy lub więcej dni. W tych przypadkach ważne jest, aby porozmawiać z konsultantem ds. snu lub lekarzem o zmianach. Czasowa regresja snu może wystąpić z powodu szybkiego rozwoju dziecka. Niemowlęta przechodzą przez okresy wzrostu i rozwoju umysłowego niemal każdego dnia. Ten wzrost sprzyja rozwojowi mózgu niemowlęcia, co powoduje zmiany we wzorcu snu dziecka.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: