X

Ile powinno ważyć dziecko?

Ile powinno ważyć dziecko? Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę. Poniżej podano średnie wagi pełnoletnich dzieci, maluchów i dwulatków. Należy również pamiętać o okresach wzrostu i ich wpływie na wagę. Nie ma jednak ostatecznej odpowiedzi na te pytania. Poniżej przedstawiono wytyczne, o których należy pamiętać. Podane tu informacje mogą być jednak niedokładne. Aby uniknąć nieporozumień i pomyłek, najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Średnia waga pełnoletniego dziecka

Średnia waga pełnoletniego dziecka wynosi od pięciu do ośmiu funtów. Pełnoletnie dziecko ma około 19 do 21 cali długości i obwód głowy około 13 1/2 cala. Te statystyki mogą jednak nie być reprezentatywne dla rzeczywistej wagi Twojego dziecka. Twój lekarz będzie monitorował wagę i długość dziecka podczas regularnych wizyt u lekarza. Waga urodzeniowa Twojego dziecka jest ważnym wskaźnikiem tego, jak zdrowe jest Twoje dziecko.

Oprócz wagi urodzeniowej, długość i obwód głowy Twojego dziecka są również czynnikami wpływającymi na wagę. Ogólnie rzecz biorąc, chłopcy są większe niż dziewczynki. Do czasu osiągnięcia pięciu miesięcy życia, większość dzieci podwoi swoją wagę urodzeniową. Dzieci urodzone przedwcześnie będą ważyć mniej niż dzieci pełnowartościowe. Z tego powodu ważne jest, aby omówić swoje obawy z pediatrą. Lekarz może określić odpowiednią wagę dla Twojego dziecka na podstawie aktu urodzenia i długości ciąży.

Jeśli martwisz się o wagę swojego dziecka, najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest wiedzieć, ile waży Twoje dziecko. Niektóre dzieci będą przybierać na wadze powoli, podczas gdy inne będą przybierać na wadze szybko. To normalne, że Twoje dziecko ma okres wzrostu, który może spowodować, że osiągnie ono nowy percentyl wagi. Chociaż waga jest najważniejszym wskaźnikiem rozwoju dziecka, jest to tylko jeden z wielu czynników branych pod uwagę przez lekarza. Kilka innych pomiarów, w tym obwód głowy, daje lekarzom lepszy obraz rozwoju dziecka.

Wcześniaki są znacznie mniejsze niż dzieci pełnoletnie i mogą mieć wiele problemów zdrowotnych, które wpływają na ich wzrost. Oprócz przedwczesnego porodu, na wagę urodzeniową dziecka mogą wpływać inne czynniki, w tym zdrowie i styl życia mamy podczas ciąży. Na przykład, jeśli masz nadwagę, kobieta w ciąży powinna rozważyć przybranie na wadze, aby pomóc dziecku przybrać na wadze. Możliwe, że Twoje dziecko będzie miało większą wagę niż zdrowa kobieta.

Zobacz też:  Suchy kaszel u dziecka może być objawem astmy

Średnia waga malucha

Średnia waga dwulatka wynosi 28 funtów, co mieści się w 50. percentylu. Podobnie jest z wagą dwuletniej dziewczynki. Te dwie liczby nie muszą odzwierciedlać tego, ile waży Twój maluch, ale należy je uznać za normalne. Dzieci, które nie mieszczą się w tych przedziałach, mogą być genetycznie predysponowane do chorób lub nie rozwijać się, co naraża je na niedobory żywieniowe. Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na wagę dziecka, aby uniknąć tych problemów.

Ważne jest, aby pamiętać, że waga malucha to średni wzrost i waga dziecka. Ogólnie rzecz biorąc, maluch powinien ważyć około 27 funtów, ale niektórzy będą mieli ponad 30 funtów. Rodzice powinni również pamiętać, że zdrowa krzywa wzrostu nie będzie obejmować znacznej utraty wagi lub przyrostu masy ciała. Jeśli maluch jest zbyt ciężki lub zbyt cienki, istnieją inne czynniki do rozważenia, takie jak dodatki do żywności.

Niemowlęta zaczynają przybierać na wadze w ciągu pierwszego miesiąca. Nie są już tak senne, ale rozwijają regularny wzór karmienia. Podczas karmienia, mają silniejsze ssanie. Dziewczynki ważą średnio szesnaście funtów i dwie uncje w wieku sześciu miesięcy, natomiast chłopcy średnio dwadzieścia jeden funtów i trzy uncje. Dla niemowląt, które urodziły się przedwcześnie lub mają specjalne problemy zdrowotne, lekarze mogą używać specjalistycznego wykresu wzrostu.

Średnia waga dwumiesięcznej dziewczynki wynosi jedenaście funtów i cztery uncje. Dziecko, które ma dwadzieścia cztery cale długości, jest zbyt krótkie. W rzeczywistości lekarze mierzą również obwód głowy i długość dziecka, aby upewnić się, że są na dobrej drodze do zdrowego wzrostu. Pomiary te pomagają lekarzom wykluczyć potencjalne warunki medyczne i problemy żywieniowe. Chociaż waga jest jednym z najważniejszych aspektów wzrostu dziecka, inne pomiary są równie ważne.

Średnia waga dwulatka

Jaka jest średnia waga dwulatka? Ważne jest, aby śledzić wzrost dziecka w pierwszych latach jego życia. Twój lekarz naniesie jego wzrost na wykres i zapisze jego pomiary, aby określić, czy rośnie normalnie. Waga Twojego dziecka będzie zależała od jego wzrostu, więc pamiętaj o tych danych. Zdrowe dziecko waży od 33 do 45 funtów.

Waga dwulatka będzie się różnić w zależności od płci, ale średnia wynosi około 26,5 funta dla chłopca i 33,5 funta dla dziewczynki. Kilka czynników może wpłynąć na wagę Twojego dziecka, w tym ich zdrowie i dieta. Najlepiej wziąć ich pomiary wysokości i wagi od pediatry, dzięki czemu można określić, kiedy są gotowe, aby zacząć chodzić, wspinać się i biegać.

Zobacz też:  Kiedy dziecko przesypia całą noc?

Średnia wysokość i waga dwulatka powinna wynosić około trzydziestu cali i jedenaście funtów. Średnia długość dla dwumiesięcznej dziewczynki to 22,5 cala, ale dwudziestomiesięczna będzie krótsza od normy. Lekarze obliczają wzrost i wagę dziecka jako percentyl. Jeśli Twoje dziecko jest w 25 percentylu dla wagi, waży więcej niż pozostałe 25 procent.

Po ukończeniu dwóch lat najlepszym sposobem na określenie średniej wagi dziecka jest spojrzenie na BMI lub wskaźnik masy ciała. BMI dziecka będzie się mieścić między 25. a 75. percentylem. BMI powyżej dziewięćdziesięciu jeden i pół jest uważany za otyły, podczas gdy jeden na drugim końcu spektrum jest uważany za niedożywiony. Do czasu ukończenia przez dziecko dwóch lat przybierze ono znaczną ilość wagi.

Growth spurts

Waga dziecka może gwałtownie wzrosnąć w czasie growth spurts. Okresy te występują zwykle między 1 a 3 rokiem życia, kiedy dzieci przybierają na wadze od 5 do 6 funtów i rosną od 5 do 8 centymetrów. Skoki wzrostu mogą również wystąpić w późniejszym okresie, kiedy dzieci wolniej przybierają na wadze. Niezależnie od czasu, wzrost dziecka powinien być rozpoznany i wzmocniony, zwłaszcza gdy towarzyszy mu wiele zmian w zachowaniu.

Rosnące dzieci prawdopodobnie będą się budzić w nocy na karmienie, ale jest to całkowicie normalne. Kiedy ich wzrost się skończy, wrócą do normalnego harmonogramu spania. Jeśli rzeczywiście budzą się w nocy z powodu przyzwyczajenia, możesz dać im wodę zamiast tego. Co więcej, apetyt dziecka prawdopodobnie wzrośnie na kilka dni, więc powinieneś dać mu małą przekąskę lub mniejszy posiłek niż zwykle.

Gdy twoje dziecko jest w fazie wzrostu, nie powinieneś się martwić, czy doświadcza bólu w swoich kończynach. Jest to całkowicie normalne i nie stanowi zagrożenia dla Twojego dziecka. Podczas tej fazy dziecko może wydawać się rozdrażnione, ale nie jest to oznaka problemu medycznego. Jednak skrajne objawy, takie jak gorączka, skrajna drażliwość lub bezsenność, powinny być skonsultowane z lekarzem. Drobne choroby, takie jak ząbkowanie i zmiany w rutynie mogą również sprawić, że dziecko będzie zrzędliwe i zdenerwowane.

Babcie rosną najszybciej w pierwszym roku. Przeciętne dziecko podwoi swoją wagę urodzeniową w ciągu pierwszych czterech miesięcy i potroi swoją wagę do roku. Do czasu, gdy osiągną swoje pierwsze urodziny, potroją lub nawet poczwórnie zwiększą swoją wagę. Okresy wzrostu trwają zazwyczaj kilka tygodni i zmniejszają się wraz z wiekiem dziecka. Pierwszy z nich trwa zwykle od siedmiu do dziesięciu dni, a pozostałe dwa będą trwały od sześciu tygodni do trzech miesięcy.

Zobacz też:  Kościół katolicki i chrzest

Obliczanie BMI dziecka

Jeśli masz dziecko, obliczanie BMI dziecka może być pomocne zarówno dla rodziców, jak i lekarzy. Ogólnie rzecz biorąc, BMI odnosi się do wzrostu, wagi i wieku dziecka. Jednak BMI jest interpretowane inaczej u dzieci, ponieważ normy tkanki tłuszczowej zmieniają się wraz z wiekiem i płcią. Oznacza to, że nie można użyć tej samej formuły BMI dla dziecka, jak dla osoby dorosłej.

Kalkulator BMI oblicza wskaźnik masy ciała dziecka, używając wagi i wzrostu dziecka. Rodzice i pracownicy służby zdrowia powinni przejrzeć wyniki kalkulatora z lekarzem dziecka w celu dalszej oceny. Zazwyczaj lekarze obliczają BMI dziecka, gdy jest ono oceniane przez lekarza w wieku dwóch lat. Następnie wykreślają ich BMI na wykresie wzrostu dla danej płci, aby śledzić przyrost wagi dziecka. W ten sposób mogą śledzić wzór wzrostu i zidentyfikować dzieci, które mogą rosnąć zbyt szybko lub powoli.

Formuła BMI nie jest tak dokładna, jak mogłoby się wydawać. Bierze pod uwagę jedynie wzrost i wagę dziecka. Poza tym BMI nie uwzględnia beztłuszczowej masy ciała i genetyki. Dlatego wyniki obliczeń BMI nie są dokładne. Dalsza interpretacja jest konieczna, aby określić, czy dziecko ma nadwagę lub otyłość. Celem jest zidentyfikowanie wszelkich problemów, zanim doprowadzą one do dalszych komplikacji. Wykres BMI dziecka może być pomocny w określeniu, czy dziecko musi schudnąć.

Jeśli masz obawy dotyczące wagi dziecka, porozmawiaj z lekarzem. Zarejestrowani dietetycy i pediatrzy mogą zaoferować wskazówki. Jednak rodzice muszą pamiętać, że BMI ich dziecka jest tylko jednym narzędziem pomiarowym. Należy wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak wzrost, wiek i płeć. Podwyższone BMI może być sygnałem, że nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna dziecka wymagają dalszej uwagi.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: