X

Ile śpi miesięczne dziecko?

Jako świeżo upieczony rodzic możesz się zastanawiać, ile snu potrzebuje Twoje dziecko i czy jest to wystarczająca ilość. Krótka odpowiedź brzmi: dużo! Twój noworodek potrzebuje co najmniej dwunastu godzin snu dziennie. Mimo, że powinnaś kontynuować praktykę późniejszego kładzenia dziecka spać, powinnaś również uważać na to, kiedy dziecko jest najbardziej marudne. Może to zająć trochę prób i błędów, aby znaleźć słodkie miejsce Twojego dziecka.

Dzienne drzemki zmniejszają się

Dzienne drzemki zmniejszą się dla Twojego dziecka, gdy zaczną przechodzić na krótszy harmonogram snu. Niektóre dzieci mają skłonność do budzenia się w nocy, dlatego należy uważnie obserwować dziecko, aby stwierdzić, czy się obudziło, czy śpi. Zazwyczaj dziecko budzi się jeden lub dwa razy w ciągu nocy. Kilka tygodni po tym, jak dziecko zacznie się budzić, możesz zmniejszyć liczbę drzemek w ciągu dnia o połowę.

Twoje dziecko może nie być jeszcze gotowe do zaprzestania drzemek. Jeśli dziecko nadal często się budzi lub jest rozdrażnione, może być gotowe na skrócony harmonogram drzemek. Podobnie dziecko, które budzi się wcześnie, będzie gotowe do zaprzestania drzemek. Jeśli dziecko nie wykazuje żadnych oznak, że jest senne, rozważ zmniejszenie liczby drzemek. Niektóre dzieci kontynuują zabawę lub czytanie podczas zaplanowanego czasu drzemki.

Prowadzenie dziennika drzemek to również dobry pomysł. Zapisuj, kiedy dziecko śpi, budzi się i ile razy bierze drzemkę w ciągu dnia. Nie każde dziecko podąża za harmonogramem drzemki, więc ważne jest, aby wiedzieć, co działa dla twojego dziecka. Możesz znaleźć najlepszą rutynę dla swojego dziecka, wdrażając wskazówki w aplikacji. Możesz nawet pobrać aplikację i wypróbować ją za darmo!

Choć drzemki w ciągu dnia nie stanowią już dużej części harmonogramu snu Twojego dziecka, pozostają one istotnym elementem ogólnego zdrowia Twojego dziecka. Przyczyniają się również do nastroju i zdolności uczenia się w ciągu dnia, więc brak wystarczającej ilości snu może wpłynąć na wyniki w nauce i zdrowie emocjonalne Twojego dziecka. Nawet jeśli nie będą spać w nocy, pomoże to rodzicom lepiej spać w nocy. Ale jest minus codziennej drzemki: może nie wystarczyć, aby uśpić dziecko przez całą noc.

Zobacz też:  Jakie buty dla dzieci będą właściwe do ćwiczeń fizycznych?

Badania nad związkiem między drzemką a rozwojem poznawczym wykazały, że czas trwania dziennych drzemek zmniejsza się z 3,5 godziny do około jednej godziny. Istnieją jednak różnice pomiędzy badaniami przeprowadzonymi w krajach z przewagą rasy kaukaskiej i azjatyckiej. Badania przeprowadzone w krajach azjatyckich wykazały, że wzorce snu nocnego różnią się między nimi, ale drzemki dzienne są niemal uniwersalne i nie wydają się znacznie różnić. Drzemki dzienne i sen nocny są ze sobą powiązane i postępują ręka w rękę.

Babcia śpi 18 godzin dziennie

Noworodki śpią co najmniej osiemnaście godzin dziennie. W przeciwieństwie do starszych dzieci, schemat snu noworodka jest często nieregularny, krótki i przerywany. W ciągu pierwszych kilku tygodni będziesz mogła liczyć na zaledwie dwie lub trzy godziny nieprzerwanego snu z rzędu. Po tym czasie Twój noworodek zacznie przestrzegać regularnego harmonogramu snu. W końcu ten schemat snu stanie się stały.

While newborns tend to sleep for 14 to eighteen hours a day, some babies sleep for longer stretches, sleeping up to 18 hours at a time. Powodem tego jest to, że niemowlęta nie są jeszcze w stanie ustalić wewnętrznego zegara biologicznego, więc ich wzorce snu nie korelują z cyklami dnia i nocy. Ponadto noworodki nie mają przewidywalnego wzorca i często budzą się w środku nocy. Jednak do szóstego tygodnia życia, dzieci te zaczynają rozwijać regularne wzorce snu. Do tego czasu prawdopodobnie będą spały dłużej w nocy i rzadziej budziły się w ciągu dnia.

Twój noworodek będzie spał od czternastu do osiemnastu godzin na dobę. Jednakże, będzie to w kawałkach. W pierwszych miesiącach Twój noworodek będzie budził się często, zazwyczaj dziesięć do dwunastu razy dziennie, głównie po to, aby się nakarmić. Będzie również często marudził o jedzenie i wodę, budząc się między siódmą a ósmą rano każdego dnia. Jest to normalne i nie oznacza, że coś jest nie tak. Aby uzyskać wskazówki, porozmawiaj z lekarzem rodzinnym.

Jeśli dziecko nie ma jeszcze tygodnia, można pozwolić mu spać dłużej każdego dnia. Kluczem jest danie mu czasu na zdobycie wagi urodzeniowej i stabilne przybieranie na wadze. To pozwoli Ci nadrobić zaległości w spaniu. Jednak nadal powinieneś budzić się, aby dać dziecku butelkę, ponieważ jest to ważny czas, aby nawiązać więź. Dobrą wiadomością jest to, że jest to normalna część dnia dziecka, a Twoje dziecko zasługuje na tyle czasu, ile to możliwe.

Zobacz też:  Jak klepać dziecko do snu

Babcia budzi się w nocy

Miesięczne dziecko może spać od 14 do 17 godzin na dobę, z pięcioma lub sześcioma krótkimi drzemkami. Podczas gdy noworodki śpią przez długie odcinki w ciągu dnia, zazwyczaj śpią tylko przez 30 do 90 minut za każdym razem. Najlepszym sposobem na uzyskanie największej ilości snu od dziecka jest kładzenie go do łóżka, kiedy jest senne. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, cykl snu Twojego dziecka rozwinie się z czasem.

Miesięczne dziecko ma wciąż wykształcony wzorzec snu. Niemowlęta nie są jeszcze w stanie dostrzec różnicy między dniem a nocą. Ich sen będzie zazwyczaj sporadyczny, z krótkimi przebudzeniami dla wygody lub odżywienia. Ale nadal może to być o wiele mniej niż myślisz. Twoje dziecko może nawet wstawać dłużej niż kilka godzin na raz. Jest to całkowicie normalne.

W ciągu dnia dziecko może budzić się wiele razy, co wymaga od Ciebie wstania z łóżka. Chociaż może być w porządku, może to być stresujące, gdy nie śpi. Jako nowy rodzic, kluczowe jest, aby uzyskać dużo odpoczynku. Miesięczne dziecko powinno mieć co najmniej siedem do ośmiu godzin snu każdej nocy. Dzieci rosną w różnym tempie i mogą potrzebować drzemek w ciągu dnia. Jeśli karmisz piersią, jest to jeszcze ważniejsze, ponieważ Twoje dziecko będzie podatne na choroby i skoki wzrostu.

Choć dzieci doświadczają częstych przebudzeń, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko przespało całą noc, spróbuj dać mu drzemkę około godziny 19:00 i uśpić je z powrotem do godziny 5:00. Olej rybny jest bogaty w DHA, kwas tłuszczowy, który może wpływać na wzorce snu.

Cykl snu miesięcznego dziecka rozpocznie się od etapu światła, który trwa około trzech godzin. Następnie wchodzi w fazę głębokiego snu, która trwa do północy. Faza głębokiego snu występuje częściej u noworodków niż u dorosłych. Po zakończeniu tej fazy, dziecko rozpocznie nowy cykl snu. Potem znów będzie się budzić z powodu dyskomfortu, nadmiernego zmęczenia lub choroby.

Zobacz też:  Co na obiad dla dziecka w tym tygodniu

Niemowlęta potrzebują osoby dorosłej, aby je z powrotem uspokoić do snu

Zwykle miesięczne dziecko zdrzemnie się raz lub dwa razy dziennie. Jednak większość noworodków budzi się trzy lub cztery razy w ciągu nocy. Nawet przy takim schemacie większość dzieci ma dwie lub trzy drzemki w ciągu dnia trwające od 30 minut do dwóch godzin. To pomaga im nauczyć się pozostawania w stanie czuwania i ponownego zasypiania, kiedy coś je zainteresuje. Proces osiedlania dziecka z powrotem do snu często może być również związany z raczkowaniem lub chodzeniem Twojego dziecka.

Miesięczne dziecko będzie się często budzić i będzie płakać przez kilka minut przed powrotem do snu. Jeśli możesz, spróbuj uspokoić dziecko, dając mu kolejne karmienie lub pozwalając mu ssać smoczek. Nie pozwól jednak, aby zdarzało się to zbyt często – dzieci nie powinny dostawać smoczków do szóstego tygodnia życia. Sen dziecka może również wpływać na relacje między rodzicami a dzieckiem. Jeśli twój związek cierpi z powodu przerw w ich śnie, staraj się nie być zbyt stresującym. Przyjmij pomoc i zdobądź regularne ćwiczenia.

Chociaż kuszące jest, aby pozwolić dziecku spać niezależnie, rzeczywistość jest inna dla wszystkich niemowląt. Podczas gdy normalne jest, że Twoje dziecko śpi w tym samym łóżku z Tobą, ich systemy neurologiczne są nadal niedojrzałe i wymagają pomocy podczas zasypiania. Dobry opiekun jest kluczowy dla uspokojenia dziecka. Jeśli nie możesz poradzić sobie z samodzielnym zasypianiem, rozważ dopuszczenie przyjaciela lub ukochanej osoby, aby wejść i pomóc im.

Jak twoje dziecko się starzeje, długość ich okresów snu wzrośnie. Do trzech-czterech miesięcy będą miały dłuższy biologiczny okres snu, trwający od pięciu do sześciu godzin. W ciągu dnia możesz mieć tylko jedną lub dwie godziny snu, ale twoje dziecko nadal będzie się budzić na karmienia. Tak długo jak jesteś w stanie spać i nie budzisz się zbyt często, Twoje dziecko będzie miało lepsze drzemki nocne.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: