Ile śpi noworodek? Kiedy niemowlę przesypia całą noc? Informacje na temat snu małych dzieci

Niektóre małe dzieci często śpią. Inne mają problemy z zasypianiem. Ile śpi noworodek, a ile niemowlę? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat snu małych dzieci? Przeczytaj.
ile śpi noworodek

Młodzi rodzice martwią się niekiedy, gdy ich maluszek przesypia większą część doby. Czy Ty też zastanawiasz się, ile śpi noworodek? Czy to normalne, że przysypia nawet podczas karmienia? Licz się z tym, że za kilka miesięcy będzie spał tylko przez kilka godzin w ciągu dnia. Możliwe, że będziesz miała problemy z usypianiem go. Jak temu zaradzić? Skorzystaj z tych porad.

Ile śpi noworodek i dlaczego tak długo?

Zdrowy i najedzony noworodek śpi od kilkunastu do nawet 20 godzin na dobę. Budzi się co 2–3 godziny na karmienie, ponieważ w jego maleńkim żołądku mieści się niewiele mleka. Niektóre noworodki to wyjątkowe śpiochy i trzeba je karmić przez sen. W przeciwnym razie zbyt wolno przybierałyby na wadze. Inne maluchy już w pierwszych tygodniach głośnym płaczem domagają się jedzenia lub zmiany pieluszki. To w czasie snu rozwija się układ nerwowy noworodka, a organizm przystosowuje się do otoczenia. Sen jest więc niezbędny noworodkowi do prawidłowego rozwoju.

Jak zapewnić spokojny sen noworodkowi?

Postaraj się zapewnić mu takie warunki, jakie miał w brzuchu mamy, czyli ciepło i ciasno. Noworodki najlepiej śpią w ciepłych śpiworkach, ewentualnie okręcone kocykiem lub rożkiem. Lepiej unikać luźnej kołderki, która mogłaby się niepostrzeżenie przesunąć i zasłonić dziecku nosek. Takie przypadki to częsta przyczyna śmierci łóżeczkowej! Niektóre maluchy muszą mieć bezwzględną ciszę. Innym nie przeszkadza niewielki hałas. Noworodek zasypia zwykle przy piersi lub butelce, wtulony w mamę. Warto odłożyć go wówczas do łóżeczka, aby przyzwyczajał się spać osobno.

Jak często śpi niemowlę?

Intensywny rozwój niemowlęcia wiąże się z tym, że jest ono coraz bardziej aktywne i zainteresowane otoczeniem. Nadal jednak potrzebuje kilkunastu godzin snu na dobę. Półroczne dziecko śpi około 14 godzin na dobę. Są to zwykle 3 drzemki w ciągu dnia i około 8 godzin w nocy. Pamiętaj, że małe dzieci mają różne zapotrzebowanie na sen. Po pół roku niemowlak zaczyna już odróżniać dzień od nocy, a opiekunowie znają jego rytm dnia. Jeśli Twoje dziecko często płacze i krótko śpi, sprawdź, czy prawidłowo przybiera na wadze. Być może nie wystarcza już karmienie piersią i trzeba podać mleko modyfikowane lub stały pokarm.

Sen niemowlęcia – fazy i problemy ze snem

Sen niemowlaka składa się z etapów snu aktywnego i głębokiego, zwanego też fazą spokojną. Podczas fazy aktywnej niemowlę często uśmiecha się przez sen, łatwo też wybudza się i śni. Są to niekiedy niespokojne sny, związane z nadmiarem wrażeń w ciągu dnia. Istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest faza snu głębokiego. Zaburzenia snu to zwykle trudności z zasypianiem, spowodowane chaotycznym rytmem dnia, dolegliwościami, a także nieprawidłową dietą malucha. Przyczyną może być też niewygodny kaftanik czy materac, nieodpowiednia temperatura otoczenia, a najczęściej głód i brudna pieluszka.

Dlaczego niemowlę budzi się w nocy?

Niektóre niemowlęta budzą się tylko raz, inne kilka razy w ciągu nocy. Zazwyczaj oznacza to, że dziecko jest głodne. Niemowlaki karmione piersią zwykle budzą się częściej. Mleko modyfikowane zaspokaja głód na dłużej, ale trzeba wtedy podać dziecku picie, na przykład herbatki ziołowe przez smoczek lub kubek. W przeciwnym razie maluch może cierpieć na zaparcia i kolki. Dzieci budzą się też wtedy, gdy jest im za zimno, za gorąco. Małe dziecko potrzebuje też czuć bliską obecność mamy, bo to go uspokaja.

Sposoby na usypianie niemowląt

Spójrz, jak możesz pomóc swemu dziecku zasnąć:

  • wypracuj stały rytuał zasypiania, taki jak wieczorna kąpiel i gaszenie świateł, pomoże to odróżnić dziecku pory dnia i nocy;
  • karmiąc piersią, stosuj lekkostrawną dietę i unikaj wzdymających potraw, pij herbatę ziołową z kopru;
  • niektóre dzieci zasypiają przy jednostajnym szumie np. suszarki do włosów albo w towarzystwie ulubionej maskotki;
  • wywietrz pokój na czas snu dziecka i wyczyść aplikatorem jego nosek;
  • pamiętaj, że roczne dziecko nie potrzebuje snu tak dużo, jak maluszek.

Kiedy dziecko przesypia całą noc?

Sen dziecka to też czas regeneracji dla rodziców. Niektóre maluchy do 3. miesiąca życia głównie śpią, a potem zaczyna się etap kolek. Nocne pobudki malucha, kolki czy ząbkowanie często są powodem nieprzespanych nocy całej rodziny. Ciesz się, jeśli Twoje dziecko potrafi przespać w nocy kilka godzin bez wybudzania się. Większość niemowląt przesypia noc dopiero po ukończeniu 1. roku życia. Długość snu malucha zależy od jego temperamentu, stanu zdrowia oraz indywidualnego zapotrzebowania na sen.

Czy dziecko w wieku 2 miesięcy zawsze śpi 16 godzin na dobę? Oczywiście, że nie! Czy to, że zostałaś mamą, oznacza, że będziesz niewyspana do 1. roku życia dziecka? Niekoniecznie. Twój partner też może czuwać przy maluchu. Mamy też powinny spać, bo nocny sen to najlepszy sposób na wypoczynek. Gdy dziecko nie śpi, ale też nie płacze, włóż mu do łóżeczka ulubione zabawki. Rytm snu małych dzieci zaburzają częste podróże, zmiana opiekunów, a także nerwowa atmosfera w domu.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: