Ile tygodni trwa ciąża? Dowiedz się, w jaki sposób ginekolodzy ustalają termin porodu

Czy ciąża zawsze trwa 9 miesięcy? Jak ustalić datę rozwiązania? Dlaczego niewiele dzieci rodzi się w ustalonym terminie porodu? Odpowiedzi poznasz czytając ten artykuł.
ile tygodni trwa ciąża

Spodziewasz się dziecka i chcesz wiedzieć, jak ginekolog ustala wiek ciąży i termin porodu? Ile tygodni trwa ciąża i jak rozwija się płód w poszczególnych trymestrach? Lekarze nie zawsze mają czas i cierpliwość, aby tłumaczyć pacjentkom, od czego zależy czas trwania ciąży. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Czytaj dalej.

Kiedy zaczyna się ciąża?

Ciąża zaczyna się w momencie zapłodnienia, które ma miejsce zwykle około 14 dnia cyklu miesiączkowego. Jednak moment ten trudno jest ustalić, ponieważ większość kobiet ma nieregularne miesiączki. Poza tym data owulacji też może być różna u poszczególnych pań, dlatego że długość faz cyklu zależy od poziomu stężenia hormonów, który różni się nieco w zależności od organizmu. Z tego powodu przyjęto zasadę ustalania wieku ciąży, licząc od dnia ostatniej miesiączki. 

Ile tygodni trwa ciąża?

Jeśli za początek ciąży uznamy moment zapłodnienia, to czas jej trwania wynosi około 38 tygodni, a więc 266 dni. Ogólna reguła jest taka, że do tej daty oddaje się dwa tygodnie, a wiek ciąży liczy się od terminu ostatniego okresu. Stąd pochodzi medyczne stwierdzenie, że ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. Lekarze często ustalają to z dokładnością co do dnia. Zatem jeśli od daty ostatniego okresu minęło 37 dni, to wiek ciąży wynosi 5 tygodni i 2 dni.

Co wspólnego mają fazy księżyca z czasem trwania ciąży?

Prawidłowa ciąża trwa 10 miesięcy księżycowych. Każdy z nich trwa 28 dni (tyle, co cykl miesiączkowy), czyli 4 tygodnie. Licząc w dniach, będzie to 280 dni. Ponieważ miesiąc kalendarzowy ma zwykle 4 tygodnie i 2 lub 3 dni, to przyjęło się mówić, że ciąża trwa 9 miesięcy. Z powyższych reguł wynika fakt, że ustalony termin porodu jest zawsze datą umowną. Stąd wiele porodów przed lub po przewidywanym terminie.

Jakie są metody obliczania terminu porodu?

Jeśli chcesz obliczyć termin swojego porodu, to przypomnij sobie datę ostatniej miesiączki i skorzystaj z internetowych kalkulatorów ciąży. Lekarze ginekolodzy ustalają przybliżoną datę porodu na podstawie następujących danych:

  • wymiary zarodka w obrazie USG ciąży, wykonywanego około 10 tygodnia;
  • pierwszy dzień ostatniej miesiączki u kobiety, która miała regularne menstruacje;
  • na podstawie reguły Naegelego.

Na czym polega reguła Naegelego?

Z tej metody ginekolodzy korzystają najczęściej. Reguła polega na tym, że do daty ostatniego okresu należy dodać 1 rok i odjąć 3 miesiące, a następnie dodać 7 dni. To jest wzór dla cyklu o długości 28 dni. Jeśli kobieta miała okres co 30 dni, to zamiast 7 dodaje się 10 dni. Jeśli miała miesiączki co 26 dni, to zamiast 7 należy dodać 5 dni. Rzadko kiedy cykle kobiet są jednakowo długie, toteż przyjmuje się za prawidłowy termin porodu pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży.

Co to jest poród przedwczesny?

Za przedwczesny uważa się poród przed 38 tygodniem ciąży, a konkretnie między 22 a 37 tygodniem. Noworodka nazywa się wtedy wcześniakiem. Jego szanse na to, aby z czasem „dogonić rozwoju” rówieśników, zależą od wagi, rozwoju i stanu zdrowia w chwili porodu i od powodów wcześniactwa. Z kolei rozwiązanie ciąży przed 22 tygodniem określa się jako poronienie, ze względu na niezdolność dziecka do przeżycia poza organizmem matki.

Najczęstsze powody przedwczesnych porodów

Do najczęstszych przyczyn przedwczesnych porodów zalicza się:

  • nadmierne obniżenie się macicy i skrócenie szyjki macicy;
  • przodujące i niewydolne łożysko;
  • infekcje i choroby przewlekłe matki, tj. cukrzyca, nadciśnienie, schorzenia tarczycy;
  • urazy mechaniczne (w wyniku np. wypadków komunikacyjnych);
  • zbyt wczesny i zbyt późny wiek matki;
  • niedożywienie lub otyłość matki, używki, niezdrowy styl życia;
  •  traumatyczne, stresujące przeżycia.

Co warto wiedzieć o porodach po terminie?

Porody po terminie są równie niebezpieczne, ponieważ wiążą się z ryzykiem niewydolności łożyska, które powoduje niedotlenienie płodu i jego wady rozwojowe. Przyczyną jest zwykle niewłaściwe obliczenie terminu porodu, ale również brak akcji porodowej, zaburzenia neurologiczne, cukrzyca ciężarnej. Kobieta powinna być pod ścisłą kontrolą położników, którzy wykonują badania USG i KTG. Ciężarnej zaleca się też notowanie ruchów dziecka. Niekiedy lekarze wywołują skurcze macicy lub wykonują cesarskie cięcie.

Od czego zależy długość ciąży?

Czas trwania ciąży od poczęcia do narodzin dziecka zależy od stanu zdrowia przyszłej mamy, ale też od trybu jej życia i przebiegu ciąży. Duży wpływ mają przewlekłe choroby, zaburzenia hormonalne i wady anatomiczne w układzie rozrodczym. To przez nie często kobieta nie może donosić ciąży. Niekiedy nawet błaha infekcja może skończyć się wysoką gorączką, która wywoła przedwczesne skurcze macicy. Kolejne zagrożenia wiążą się ze stresującymi przeżyciami oraz wykonywaniem ciężkich prac fizycznych.

Jak przebiega ciąża w I trymestrze?

Ciąża dzieli się na trzy trymestry, a każdy z nich trwa około 13 tygodni. W I trymestrze kobietom towarzyszy często obawa i niepewność ze względu na to, że część wczesnych ciąż kończy się poronieniem. Organizm kobiety przechodzi wówczas burzę hormonalną, która jest powodem różnych dolegliwości, takich jak: poranne mdłości, wymioty, wrażliwość na zapachy, huśtawka nastrojów czy omdlenia. Jest to zarazem czas intensywnego rozwoju wszystkich układów w organizmie zarodka.

Rozwój płodu w II trymestrze ciąży

II trymestr to 4,5 i 6 miesiąc ciąży. W tym czasie kobieta czuje się zwykle lepiej, niż w pierwszych miesiącach. Dziecko stopniowo rośnie, a jego mama zaczyna odczuwać pierwsze ruchy płodu. Rozwijają się jego płuca. Maluszek ćwiczy też odruch ssania. Panie w tym czasie cieszą się z powodu gładkiej cery i bujnej fryzury. To też pora na gromadzenie wyprawki dla niemowlęcia i przygotowanie pokoju dla maluszka.

III trymestr ciąży. Dolegliwości ciężarnej

W ostatnich miesiącach ciąży kończy się stopniowo rozwój dziecka, które teraz już tylko rośnie i nabiera siły do życia poza łonem matki. Często przekręca się gwałtownie i próbuje prostować kończyny. Kobiety odczuwają te ruchy dość boleśnie. Poza tym skarżą się na ból kręgosłupa i nóg, a także na opuchliznę wokół kostek. Duży brzuszek przeszkadza niekiedy nawet w codziennych czynnościach, dlatego panie odliczają czas do chwili, gdy przytulą maleństwo do siebie.

Przewidywany termin porodu rzadko kiedy się sprawdza. Jest to data orientacyjna, która ułatwia medykom opiekę nad ciężarną w ostatnim stadium ciąży. Kobiecie z kolei umożliwia zaplanowanie swoich spraw tak, aby przygotować się do ważnego wydarzenia, jakim są narodziny dziecka. Wyjątkiem może być tylko ustalona konkretna data operacyjnego zakończenia ciąży w drodze cesarskiego cięcia.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: