Pierwsze zęby u niemowlaka – ząbkowanie. Kiedy pojawiają się pierwsze ząbki?

Pierwsze zęby to ważny etap w rozwoju maluszka. Proces wyrzynania zębów może jednak wiązać się z pewnymi dolegliwościami i objawami ząbkowania, takimi jak ból dziąseł, podwyższona temperatura czy zwiększona drażliwość dziecka. Co robić, gdy dziecko ząbkuje?
Pierwsze zęby

Kiedy pojawiają się pierwsze zęby u dziecka? Oczekiwanie na narodziny naszego dziecka jest czasem przygotowań pełną parą, ale także wielu trosk, które niestety nie skończą w chwili rozwiązania. Dziecko od chwili urodzenia jest bardzo wymagające i trzeba go otoczyć jak najlepszą opieką. Wśród wielu pytań związanych z rozwojem, znajdą też inne ważne sprawy, między innymi ząbkowanie. Kiedy dokładnie się pojawiają pierwszy zęby u niemowlaka i jak przetrwać ten trudny okres?

Objawy ząbkowania u malucha

pierwsze zęby - objawy ząbkowania

O zbliżającym się pierwszym zębie można wywnioskować po specyficznym zachowaniu dziecka. Daje ono bardzo wiele sygnałów, że dzieje się coś nowego, natomiast każde dziecko w inny sposób to odczuwa. Większość pociech pokazuje więcej niż jeden objaw. Po pierwsze, kiedy pojawiają się pierwsze zęby, dziecko prawie wszystko wkłada do ust co napotka na swojej drodze. Czuje nadchodzące zęby, które próbują się wydostać na zewnątrz. Szuka zazwyczaj rzeczy twardych, z krawędziami, które nadają się do nadgryzania. Jest to walka dziecka z niekomfortowym bólem, który towarzyszy wydostającym się zębom. Tego typu reakcje są zazwyczaj normalne i mogą występować u każdego dziecka.

Rozwój dziecka – pierwsze zęby u niemowlaka 

Pierwsze zęby – warto jednak pamiętać, aby maluch nie wkładał do buzi rzeczy brudnych, niehigienicznych lub ostrych, które mogą spowodować ból oraz rany w jamie ustnej. Ząbkowanie jest okresem dość niemiłym odczuciem nie tylko dla malucha, ale także dla jego rodziców. Może wywoływać ból, który skutkuje często marudzeniem, kłopotem ze snem, płaczem oraz brakiem apetytu. Wskutek tego dziecko nie panuje nad swoim zachowaniem, przez co może sobie zrobić krzywdę. Występują także objawy w jamie ustnej, może to być ślinotok, wysypka w środku ust i na podbródku, zaczerwieniona skóra bądź opuchlizna.

Problem z karmieniem

Pierwsze zęby – jednym z ostatnich zachowań można też zaliczyć kłopoty z karmieniem i pokarmem, mogą występować krótkotrwałe zaburzenia z odżywianiem, brak apetytu bądź aż nadmierny oraz niechęć jedzenia z butelki lub piersi. Wszystkie wymieniona objawy są zupełnie normalnym zachowaniem, być może i wygląda to niepokojąco, natomiast dziecko samo nie wie, co się z nim dzieje, dlatego wszelkie reakcje mogą być za bardzo przesadne. Mogą one występować różnorodnie i utrzymywać się wyjątkowo długo, nawet i cały czas ząbkowania.

Jak przebiega proces ząbkowania?

pierwsze zęby - jak przebiega proces ząbkowania

Pierwszy ząbek może pojawić się około 6. miesiąca życia. Nie jest to wyznaczony termin, może przyjść z opóźnieniem bądź kilka tygodni wcześniej. Pierwsze ząbki, jakie można zauważyć to siekacze o ostrym kształcie, kolejno rosną siekacze boczne i górne. Do półtora roku zaczynają ukazywać się pierwsze zęby – kły, natomiast potem zaczynają wyłaniać się zęby trzonowe dolne.

Jak pomóc dziecku i ulżyć mu w tych trudnych chwilach?

Jednym z kluczowych problemów podczas rośnięcia pierwszych zębów jest ciągły odczuwający ból, który towarzyszy rosnącym zębom przebijającym się przez dziąsła. Samo uczucie jest dość nieprzyjemne, lecz głównie zależy to od tego, na jakim poziomie ząbkowania jest dziecko, jakiego typu ząbek rośnie oraz jak szybko ten wzrost zachodzi. My jako rodzice możemy pomagać naszym dzieciom i zwrócić uwagę na złagodzenie bólu i pomóc im w przejściu tego trudnego okresu.

Odpowiednie zabawki

Jednym ze sposobów jest zamienianie przez nas zabawki adekwatne, które pomogą podczas ząbkowania i wyrzynania jedynek i innych zębów. Powinno się wykorzystywać przeznaczone do tego celu zabawki, inaczej zwane gryzakami, które są wykonane ze specjalnego materiału dla wielokrotnego gryzienia. Dzięki temu dziecko odreaguje ból towarzyszący w trakcie ząbkowania oraz pozwala zębom przejść na powierzchnię. W przypadku dzieci, które przechodzą ząbkowanie wyjątkowo ciężko, można robić im masaże dziąseł, które polegają na zamiennym masowaniu i uciskaniu.

Warto zwrócić uwagę na czystość naszych dłoni i palców, którymi chcemy robić masaże. Można je wykonywać poprzez włożenie palców do ust, bądź przez masowanie zewnętrznego policzka. Zalecane jest również dawanie ciepłych/zimnych okładów lub specjalnie do tego przeznaczone żele, które będą neutralizować odczuwalny ból.

Jakie błędy najczęściej robią rodzice podczas ząbkowania niemowląt?

pierwsze zęby - jakie błędy popełniają rodzice

Z powodu bezsilności w przypadku płaczu dziecka rodzice podają mu środki farmaceutyczne, które łagodzą ból i polepszają sen. Jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie mogą sprowadzić tego typu lekarstwa. Podając leki nasenne niemowlakom, może to skutkować sytuacją zagrażającą nawet i życiu. W przypadku kiedy dziecko faktycznie nie może zasnąć i ciągle marudzi, warto pójść do specjalisty. Lecz idealnym sposobem wyżej wymienionym mogą być żele chłodzące, które minimalizują odczuwalny dyskomfort.

Higiena

Kolejną kwestią może być niedbałość związana z higieną jamy ustnej. Większość rodziców myśli, że ledwo rosnące ząbki nie muszą wymagać odpowiedniej higieny, wręcz przeciwnie. Jeżeli już nie zaczniemy dbać o mleczaki dziecka w trakcie ząbkowania, to może mieć on poważne kłopoty w przyszłości. W momencie kiedy zauważymy pierwsze ząbki, warto szczotkować je silikonową szczoteczką. Kiedy zęby zaczynają wyrastać, warto zainwestować w pastę do zębów bez fluoru. Na koniec można wymienić nieodpowiednie zabawki do gryzienia. Warto też udać się na wizytę do stomatologa, aby poznać zasady odpowiedniej higieny

Gryzaki dla maluszka

Jednym z najlepszych przedmiotów to gryzaki. Sam maluch wie, gdzie jego ból ma silne ogniwo. Często jednak rodzice nie rozróżniają konkretnych gryzaków, a dokonując nieodpowiedniego wyboru, może skutkować poważnymi obrażeniami. Dokonując wyboru tego typu zabawki, warto postawić na bezpieczny materiał bez toksycznych substancji. Warto też zwrócić uwagę na gryzaki wykonane z elastycznego tworzywa, które w środku jest wypełniony wodą bądź żelem, schłodzony przyniesie ulgę w bólu.

Pierwsze ząbki mleczne – podsumowanie

Wiesz już, co robić, gdy u dziecka pojawiają się pierwsze zęby. Większość dzieci doświadcza objawów ząbkowania, takich jak nadmierne wydzielanie śliny, zwiększona drażliwość, ból dziąseł czy problemy z jedzeniem. Podczas tego procesu warto skonsultować się z dentystą lub pediatrą, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom, takim jak próchnica. Unikaj podawania dziecku smoczka lub słodkich pokarmów, ponieważ mogą one wpłynąć negatywnie na zdrowie zębów. W przypadku kaszlu lub innych dolegliwości warto skonsultować się z lekarzem. Ważne jest, aby już od najmłodszych lat dbać o zdrowie jamy ustnej dziecka.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: