X

Ile zębów ma dziecko?

Możesz się zastanawiać: “Ile zębów ma dziecko?”. Odpowiedzi mogą być różne w zależności od wieku, płci i historii stomatologicznej. W przeszłości dziecko mogło mieć nawet 20 zębów. Dziś liczba ta może wynosić od 32 do czterdziestu dwóch, w zależności od wieku i płci dziecka. W dzieciństwie dziecko może mieć tylko cztery lub aż dwadzieścia dwa stałe zęby trzonowe.

20 dziecięcych zębów

Pierwsze 20 dziecięcych zębów dziecka zaczyna pojawiać się w wieku około sześciu miesięcy. Do trzeciego roku życia większość dzieci ma wszystkie 20 zębów głównych. Ta tabela pokazuje, w jakim wieku wyrosną poszczególne zęby i w jakiej kolejności. Większość dziecięcych zębów pojawi się w górnej i dolnej części jamy ustnej. Zęby mleczne nie są w pełni rozwinięte, kiedy po raz pierwszy zaczynają wychodzić. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci cieszyć się pierwszym rokiem życia Twojego dziecka ze zdrowymi, szczęśliwymi zębami.

Dziecko zaczyna rozwijać zęby w łonie matki, więc pierwsze zęby dziecka prawdopodobnie nie pojawią się aż do szóstego miesiąca lub roku życia. Następnie zęby dziecka będą stopniowo wypadać jeden po drugim, ostatecznie zastępując je trzonowcami. Proces wymiany zębów rozpoczyna się zazwyczaj w wieku pięciu miesięcy i trwa do momentu, gdy dziecko osiągnie wiek dwunastu lub czternastu lat. Niektóre z powszechnych objawów tego okresu to drażliwość, ślinienie się, pociąganie za ucho i obrzęk dziąseł. Zęby niemowlęce powodują również swędzenie.

Zęby niemowlęce w końcu wypadną, ale zawsze będzie istniał zestaw zastępczy. Dzieci będą miały zazwyczaj 20 zębów niemowląt, w porównaniu do 32 zębów dorosłych. Zęby dziecka wypadną w sposób seryjny, więc w końcu zostaną zastąpione przez dorosłe zęby. Do czasu ukończenia szóstego lub siódmego roku życia większość dzieci będzie miała tylko 20 zębów mlecznych. Ale jeśli chcesz cieszyć się uśmiechem dziecka przez długi czas, powinieneś starać się zachować je tak długo, jak to możliwe.

Przez pierwsze dwa lata dziecko będzie miało dwa zestawy zębów: górny centralny siekacz i dolne boczne siekacze. Pierwszy zestaw nazywany jest zestawem podstawowym. Są one utworzone do gryzienia żywności i pomagają dziecku żuć. Z wiekiem dziecko będzie miało dwa zestawy zębów, po osiem z każdej strony. W końcu zastąpią one pierwszy zestaw, tworząc komplet zębów mlecznych.

Zobacz też:  Jak przygotować dziecko do siedzenia Kiedy dziecko siada

32 zęby dorosłe

Dziecko będzie miało 20 zębów mlecznych i około 32 zębów dorosłych do czasu osiągnięcia dorosłości. Te dorosłe zęby zostaną zastąpione przez zęby mądrości w pewnym momencie ich życia. Oba zestawy są równie ważne i wymagają odpowiedniej opieki. Zęby trzonowe i zęby dorosłe dziecka będą wymagały regularnego czyszczenia i szczotkowania, a liczba dodatkowych zębów może również stanowić problem. Pierwszy trzonowiec dziecka jest szczególnie ważny, ponieważ wykonuje 80 procent żucia. Posiadanie brakującego trzonowca zwiększa ryzyko próchnicy, chorób dziąseł i pęknięć w pozostałych zębach.

W większości dorosłych, cała jama ustna zawiera 32 zęby, z podobną liczbą po każdej stronie. Górna szczęka ma zazwyczaj osiem zębów siecznych, podczas gdy dolna szczęka zawiera dwa boczne siekacze i cztery centralne siekacze. Zarówno w górnej jak i dolnej szczęce znajdują się również cztery kły. Zęby te pomagają rozdrabniać pokarm i przeżuwać go. Całkowita liczba dorosłych zębów będzie zależała od tego, jak szybko Twoje dziecko rośnie i jak bardzo myje i nitkuje zęby.

Jak dziecko dorasta, prawdopodobnie straci swoje zęby dziecięce. W dzieciństwie mają około dwudziestu zębów mlecznych, które będą wypadać jeden po drugim. Zęby stałe zastąpią zęby mleczne w ich ustach, a dziecko będzie miało między trzydzieści dorosłych zębów do czasu osiągnięcia dorosłości. Ważne jest, aby pamiętać, że dziecko jest wyjątkowe i nie będzie podążać za tymi wzorcami. Podczas gdy jest to ważny kamień milowy dla rodziców, normalne jest, że dziecko doświadcza opóźnień i innych trudności po drodze.

16 stałych zębów trzonowych

Jeśli Twoje dziecko ma 20 zębów pierwotnych, to rozwijają się ich pierwsze stałe zęby trzonowe w wieku sześciu lub siedmiu lat. Te zęby są pierwszym zestawem zębów trzonowych i muszą być dobrze traktowane, ponieważ będą miały wpływ na resztę zębów stałych. Pierwsze stałe zęby trzonowe dziecka będą również pierwszymi, które wypadną, ponieważ można je łatwo pomylić z zębami pierwotnymi. Oprócz tego, że są pierwszym zestawem zębów do erupcji, zęby te odgrywają istotną rolę w kształtowaniu dolnej części twarzy i ustawieniu innych zębów stałych.

Zobacz też:  Maty edukacyjne - wsparcie rozwoju i świetna zabawa

Zęby pierwotne pojawiają się około sześciu miesięcy po urodzeniu. Następnie zostaną one zastąpione przez ich stałe odpowiedniki. Większość dzieci będzie miała pełny zestaw zębów stałych do trzynastego roku życia. Do tego czasu u dziecka wyrosło 20 zębów pierwotnych oraz cztery dodatkowe, które pojawią się w ciągu następnych kilku lat. Po wyrznięciu się pierwszego kompletu zębów pierwotnych, dziecku co sześć miesięcy wyrastają cztery kolejne zęby. Proces erupcji zębów rozpoczyna się wcześnie u dziewczynek i później u chłopców.

Pierwszy zestaw zębów stałych pojawi się zazwyczaj w wieku sześciu lat, a drugi zestaw pojawi się dwa do trzech lat później. W wieku 12 lat dziecko powinno mieć wszystkie zęby stałe – cztery trzonowce i do 4 zębów mądrości – i prawdopodobnie będzie miało cztery do ośmiu zębów mądrości. W wieku około 21 lat dziecko będzie miało aż 32 zęby stałe. Dziecko będzie musiało udać się do dentysty, aby ustalić, ile ma perłowych białek.

4 pierwsze zęby trzonowe

Pierwsze zęby trzonowe, czyli zęby pierwotne, powinny zostać wyrżnięte przez dziecko do czasu, gdy skończy ono około dwóch lat. W tym wieku zęby mleczne powinny być wyrżnięte cztery do pięciu razy zanim wyrosną. W wieku sześciu do siedmiu lat dziecko będzie miało już pełny zestaw stałych zębów trzonowych. Podczas gdy jest to dobra wiadomość dla dziecka, może to być bolesne doświadczenie dla rodzica.

Pierwotne zęby trzonowe dziecka znajdują się w okolicy szczęki. Mają one kształt rombu i posiadają cztery guzki: mezjalny, dystalny i policzkowy. Powierzchnia policzkowa pierwszego trzonowca jest gładka i posiada trzy korzenie. Pierwotne zęby trzonowe dziecka mają mniej wydatną kluzę meziobuksalną.

Proces erupcji pierwszych zębów trzonowych rozpoczyna się od centralnych dolnych siekaczy, a kończy na drugich trzonowcach w górnej szczęce. Ogólnie rzecz biorąc, zęby w obu szczękach wyrastają parami, przy czym dolne zęby wchodzą jako pierwsze. W tym czasie usta dziecka powinny być wypełnione wszystkimi zębami głównymi, które są mniejsze i bielsze niż zęby stałe.

Zęby dziecka zwykle przebijają się przez dziąsła między szóstym a dziesiątym miesiącem, choć proces ten może być opóźniony u dziecka. Niezależnie od przyczyny, ważne jest, aby odwiedzić dentystę dziecięcego tak szybko, jak to możliwe. Wiele razy opóźnione zęby mogą przebiegać w rodzinach, więc najlepiej umówić się na wizytę przed pierwszymi urodzinami. W wielu przypadkach nie będzie to stanowiło problemu.

Zobacz też:  Kiedy należy się martwić, gdy dziecko nie chodzi?

2 stałe pierwsze trzonowce

Stałe pierwsze trzonowce dziecka wyrastają między 6 a 7 rokiem życia. Nie zastępują one zęba głównego, ale muszą być odpowiednio pielęgnowane. Ponieważ zęby te wyrastają jako pierwsze, określają również kształt dolnej szczęki dziecka i wpływają na pozycję pozostałych zębów stałych. Do 13 roku życia większość dzieci ma rozwinięty pełny zestaw 28 zębów stałych, w tym zęby trzonowe, przedtrzonowe i stałe siekacze.

Oprócz formowania zębów trzonowych, dzieci tracą również zęby mleczne. Do czasu pojawienia się stałych pierwszych zębów trzonowych, dziecko powinno stracić wszystkie zęby mleczne. Ogólnie rzecz biorąc, dziecko straci cztery zęby trzonowe przed osiągnięciem ich stałych trzonowców, więc dobrze jest wiedzieć, kiedy te zęby będą erupcji. Na szczęście, jest to znacznie łatwiejsze do czynienia z procesem teraz niż kiedy zęby po raz pierwszy erupted.

Pierwotne zęby dziecka są nazywane siekaczami. Te dwa zęby znajdują się w przedniej części jamy ustnej. Są one używane do gryzienia i rozdzierania żywności. Boczne siekacze znajdują się po obu stronach centralnych siekaczy. Boczne siekacze zazwyczaj pojawiają się miesiąc lub dwa po zębach głównych dziecka. Zęby te są niezbędne dla rozwoju pozostałych zębów stałych.

Kiedy pojawiają się pierwsze zęby trzonowe? Zazwyczaj pierwsze zęby trzonowe pojawiają się w wieku około 13 do 19 miesięcy, ale erupcja zębów u każdego dziecka jest inna. Czasami w rodzinie erupcja zębów u dziecka jest opóźniona, więc rodzice powinni spodziewać się tego samego. Często pomocna jest wizyta u stomatologa dziecięcego w celu uzyskania pomocy w tej kwestii. Jeśli zęby dziecka pojawią się dopiero później niż się spodziewamy, może ono rozpocząć nitkowanie zębów.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: