Jacuzzi w ciąży – czy możesz korzystać z basenu, gorącej kąpieli i sauny w ciąży?

Ciąża jest stanem, w którym warto skorzystać z wolnych chwil i poddać się relaksowi. Czy jacuzzi w ciąży jest dozwolone? Przeczytaj i dowiedz się, czy możesz z niego korzystać?
Jacuzzi w ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy może skorzystać w tym wyjątkowym stanie z jacuzzi. Z całą pewnością umożliwi to pełen relaks, a także odprężenie. Jednak u przyszłej mamy mogą pojawić się wątpliwości czy takie rozwiązanie nie jest na pewno przeciwwskazane. Warto sprawdzić, czy w czasie ciąży można korzystać z jacuzzi, a także innych zabiegów SPA.

Jacuzzi w ciąży – przeciwwskazania

jacuzzi w ciąży przeciwwskazania

Jacuzzi w ciąży nie jest wskazane dla kobiety. Główną tego przyczyną jest możliwość przegrzewania się organizmu, które może zaszkodzić zarówno kobiecie, jak i jej dziecku. Dlatego jacuzzi jest głównie przeciwwskazane w tym stanie ze względu na wysokie temperatury, jakie w nim panują.

Ponadto jacuzzi nie jest również wskazane z tego względu, iż może się w nim rozwijać siedlisko szkodliwych bakterii i grzybów. Nigdy nie wiadomo, kto przed nami korzystał z tego rodzaju urządzeń.

Kąpiel w jacuzzi możliwa jest przez kobietę w ciąży tylko w jednej sytuacji. Występuje ona wtedy, gdy temperaturę wody można ustawić na 37 stopni, czyli gdy jest zbliżona do temperatury ciała. Wtedy nie jest zagrożeniem ani dla kobiety, ani dla płodu. 

Czy kobieta w ciąży może skorzystać z gorących kąpieli?

One niestety również nie są polecane kobietom w trakcie ciąży, podobnie jak jacuzzi. Powód jest ten sam – możliwość przegrzania się organizmu. Jednakże kąpiele w wannie powodują dużo mniejsze ryzyko przegrzania się niż kąpiele w jacuzzi, ponieważ woda, która znajduje się w wannie, dużo szybciej ulega ochłodzeniu.

Kąpiel, sauna i jacuzzi w ciąży – jakie formy relaksu dla ciężarnych?

W związku z tym, że relaks i odpoczynek jest w ciąży bardzo wskazany, warto poszukać alternatywnych sposobów na chwile przyjemności. Wiele kobiet obawia się o bezpieczeństwo dziecka podczas różnego rodzaju zabiegów SPA. Dlatego warto wiedzieć, które z nich są dozwolone, a które zabronione. W razie jakichkolwiek wątpliwości pamiętaj, że zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Masaże

Popularnym rodzajem relaksu z całą pewnością jest masaż. Nie są one w ciąży zabronione, jednak warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim kobieta w ciąży nie powinna mieć masowanego brzucha, a także innych miejsc, które mogą wywołać przedwczesne skurcze i poród. Podczas wykonywania tego rodzaju zabiegu nie powinno się także leżeć na brzuchu. Polecany jest w szczególności masaż stóp, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy są one opuchnięte. Warto stosować również masaż tantryczny o którym więcej tu: https://estetico.pl/masaz-tantryczny

Czy można chodzić na basen w ciąży?

Sposób na relaks taki jak pływanie na basenie w ciąży nie jest przeciwwskazany, a nawet jest bardzo polecany. Warto dowiedzieć się, jak korzystać z basenu w tym wyjątkowym stanie, aby pływanie stało się chwilą odprężenia.

Czy można korzystać z sauny w ciąży?

Korzystanie z sauny w ciąży jest bezwzględnie przeciwwskazane, z uwagi na panujące w niej wysokie temperatury. Powód zakazu korzystania z sauny jest taki sam jak jacuzzi. Może wystąpić przegrzanie organizmu, które nie będzie korzystne ani dla kobiety, ani dla jej dziecka. W saunie można również nabawić się infekcji bakteryjnych lub grzybiczych, czego lepiej w ciąży unikać. W tym wyjątkowym czasie nie poleca się także korzystania z takich miejsc jak solarium czy też łaźnia parowa. Natomiast już podczas karmienia piersią obostrzenia te nie obowiązują i można zacząć korzystać zarówno z sauny, jak i z jacuzzi.

Peelingi

jacuzzi w ciąży - peelingi

Peeling to produkt, który może być używany podczas ciąży. Jednakże przed skorzystaniem z niego warto zwrócić uwagę na posiadany skład. Nie powinien być on przeciwwskazany dla kobiet w ciąży, dlatego najlepiej korzystać z peelingów naturalnych. Wśród nich można wymienić zwykłe produkty, takie jak sól, cukier czy kawa, które idealnie nadadzą się do tego celu. Natomiast warto unikać wszystkich produktów, które w swoim składzie posiadają duże ilości związków chemicznych, ponieważ mogą one mieć szkodliwe działanie na kobiety w ciąży. Peeling w ciąży jest nawet polecany, z uwagi na zminimalizowanie ryzyka powstawania rozstępów na skórze.

Depilacja

W ciąży depilacja nie jest zakazana. Można korzystać z różnych jej metod, wśród których wymienia się depilację woskiem, a także depilację pastą cukrową. Natomiast w tym czasie warto unikać depilacji laserowej. Należy także pamiętać o tym, że w czasie ciąży skóra jest dużo bardziej wrażliwa i mniej odporna na tego rodzaju zabiegi.

Zabiegi upiększające

Wszelkiego rodzaju zabiegi upiększające nie są w ciąży polecane. W szczególności nie poleca się wykonywać zabiegów, które polegają na wstrzykiwaniu różnych substancji pod skórę, a także robić trwałego makijażu oraz korzystać z kosmetyków, które w swoim składzie posiadają składnik taki jak retinol.

Zabiegi nawilżające

W ciąży można korzystać z delikatnych zabiegów nawilżających, które są najczęściej połączone z lekkimi masażami. Jednak przed każdym zabiegiem warto sprawdzić skład produktów, które będą podczas niego używane.

Najczęściej zadawane pytania

Czy w ciąży można korzystać z wanny z hydromasażem?

Hydromasaż w ciąży jest dozwolony, jeśli temperatura wody nie przekroczy 37°C, a jej strumień nie jest zbyt silny. Delikatny hydromasaż może pomóc na obrzęki pojawiające się w czasie ciąży.

Jaka temperatura wody do kąpieli w ciąży?

Lekarze zalecają, aby woda, którą wlewasz do wanny, miała nie więcej niż 37 stopni Celsjusza. Zbyt gorąca kąpiel może wywołać silne skurcze macicy, krwawienie, a nawet przedwczesny poród lub poronienie.

Czy w pierwszym trymestrze można iść na basen?

Pływanie jest doskonałą aktywnością fizyczną dla ciężarnych, ale jeśli masz skłonności do infekcji intymnych, lepiej z niego zrezygnuj. Ze względu zwiększone w ciąży ryzyko zakażenia dróg rodnych w czasie ciąży należy zachować szczególną ostrożność.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: