X

Jacuzzi w ciąży, czyli co wolno?

Jacuzzi w ciąży

Ciąża jest stanem, w którym warto skorzystać z wolnych chwil i poddać się relaksowi. Wiele kobiet zastanawia się, czy może skorzystać w tym wyjątkowym stanie z jacuzzi. Z całą pewnością umożliwi to pełen relaks, a także odprężenie. Jednak u przyszłej mamy mogą pojawić się wątpliwości czy takie rozwiązanie nie jest na pewno przeciwwskazane. Warto sprawdzić, czy w czasie ciąży można korzystać z jacuzzi, a także innych zabiegów SPA.

Podstawowe informacje

Jacuzzi w ciąży nie jest wskazane dla kobiety. Główną tego przyczyną jest możliwość przegrzewania się organizmu, które może zaszkodzić zarówno kobiecie, jak i jej dziecku. Dlatego jacuzzi jest głównie przeciwwskazane w tym stanie ze względu na wysokie temperatury, jakie w nim panują.

Czy kobieta może skorzystać z gorących kąpieli? One niestety również nie są polecane kobietom w trakcie ciąży, podobnie jak jacuzzi. Powód jest ten sam – możliwość przegrzania się organizmu. Jednakże kąpiele w wannie powodują dużo mniejsze ryzyko przegrzania się niż kąpiele w jacuzzi, ponieważ woda, która znajduje się w wannie dużo szybciej ulega ochłodzeniu.

Ponadto jacuzzi nie jest również wskazane z tego względu, iż może się w nim znajdować siedlisko szkodliwych bakterii i grzybów. Nigdy nie wiadomo, kto przed nami korzystał z tego rodzaju urządzeń.

Zobacz też:  Kakao w ciąży - czy można pić?

Kąpiel w jacuzzi możliwa jest przez kobietę w ciąży tylko w jednej sytuacji. Występuje ona wtedy, gdy temperaturę wody można ustawić na 37 stopni, czyli gdy jest zbliżona do temperatury ciała. Wtedy nie jest zagrożeniem ani dla kobiety, ani dla dziecka.

Z jakich zabiegów może skorzystać przyszła mama?
W związku z tym, że relaks i odpoczynek jest w ciąży bardzo wskazany warto poszukać alternatywnych sposobów na chwile przyjemności. Wiele kobiet obawia się o bezpieczeństwo dziecka podczas różnego rodzaju zabiegów SPA. Dlatego warto wiedzieć, które z nich są dozwolone, a które zabronione.

Masaże

Popularnym rodzajem relaksu z całą pewnością jest masaż. Nie są one w ciąży zabronione, jednak warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim kobieta w ciąży nie powinna mieć masowanego brzucha, a także innych miejsc, które mogą wywołać przedwczesne skurcze. Podczas wykonywania tego rodzaju zabiegu nie powinno się także leżeć na brzuchu. Polecany jest w szczególności masaż stóp, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy są one opuchnięte.

Basen

Sposób na relaks taki jak pływanie na basenie nie jest przeciwwskazany w ciąży, a nawet jest bardzo polecany. Warto dowiedzieć się, jak korzystać z basenu w tym wyjątkowym stanie, aby pływanie stało się chwilą odprężenia.

Zobacz też:  Szybki makijaż dla młodej mamy. 5 najważniejszych kroków

Sauna

Korzystanie z sauny w ciąży jest bezwzględnie przeciwwskazane, z uwagi na panujące w niej wysokie temperatury. Powód zakazu korzystania z sauny jest taki sam, jak jacuzzi. Może wystąpić przegrzanie organizmu, które nie będzie korzystne ani dla kobiety, ani dla jej dziecka. W saunie można również nabawić się infekcji bakteryjnych lub grzybiczych, czego lepiej w ciąży unikać. W tym wyjątkowym czasie nie poleca się także korzystania z takich miejsc jak solarium, czy też łaźnia parowa. Natomiast już podczas karmienia piersią obostrzenia te nie obowiązują i można zacząć korzystać zarówno z sauny, jak i z jacuzzi.

Peelingi

Peeling to produkt, który może być używany podczas ciąży. Jednakże przed skorzystaniem z niego warto zwrócić uwagę na posiadany skład. Nie powinien być on przeciwwskazany dla kobiet w ciąży, dlatego najlepiej korzystać z peelingów naturalnych. Wśród nich można wymienić zwykłe produkty, takie jak sól, cukier czy kawa, które idealnie nadadzą się do tego celu. Natomiast warto unikać wszystkich produktów, które w swoim składzie posiadają duże ilości związków chemicznych, ponieważ mogą one mieć szkodliwe działanie na kobiety w ciąży. Peeling w ciąży jest nawet polecany, z uwagi na zminimalizowanie ryzyka powstawania rozstępów na skórze.

Zobacz też:  Szukasz skutecznego leku na katar? Oto kilka sprawdzonych sposobów na zatkany nos

Depilacja

W ciąży depilacja nie jest zakazana. Można korzystać z różnych jej metod, wśród których wymienia się depilację woskiem, a także depilację pastą cukrową. Natomiast w tym czasie warto unikać depilacji laserowej. Należy także pamiętać o tym, że w czasie ciąży skóra jest dużo bardziej wrażliwa i mniej odporna na tego rodzaju zabiegi.

Zabiegi upiększające

Wszelkiego rodzaju zabiegi upiększające nie są w ciąży polecane. W szczególności nie poleca się wykonywać zabiegów, które polegają na wstrzykiwaniu różnych substancji pod skórę, a także robić trwałego makijażu oraz korzystać z kosmetyków, które w swoim składzie posiadają składnik taki jak retinol.

Zabiegi nawilżające

W ciąży można korzystać z delikatnych zabiegów nawilżających, które są najczęściej połączone z lekkimi masażami. Jednak przed każdym zabiegiem warto sprawdzić skład produktów, które będą podczas niego używane.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: