X

Jak długo dziecko może nie oddawać moczu

U dzieci, które cierpią z powodu infekcji dróg moczowych, czas, przez jaki dziecko nie oddaje moczu jest różny. Niektóre z nich oddają mocz tylko dwa lub trzy razy dziennie, podczas gdy inne mogą nie oddawać go wcale. Przetrzymywanie moczu może spowodować gromadzenie się zarazków w pęcherzu, co może spowodować infekcję. Oddawanie moczu pomaga wypłukać zarazki z pęcherza, a opróżnianie pęcherza co najmniej sześć razy dziennie jest ważne.

Objawy nocne

Gdy twoje dziecko nie może oddać moczu w nocy, jest to powszechny objaw stanu medycznego zwanego nocną enurezą. Ten rodzaj nocnej enuresis dotyka około jednego na pięć dzieci w Stanach Zjednoczonych. Ten rodzaj nokturii jest frustrujące dla dzieci, rodziców i dostawców opieki zdrowotnej. Może być spowodowany przez stresujące wydarzenia, zaburzenia odżywiania, a nawet niektóre leki.

Stan może być łagodny lub ciężki, a dziecko może przerosnąć go do czasu osiągnięcia dorosłości. Jeśli tak jest, dziecko powinno być oceniane przez pracownika służby zdrowia. Inne objawy mogą obejmować ekstremalne pragnienie w ciągu dnia, pieczenie podczas oddawania moczu lub obrzęk stóp lub nóg. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek zabiegów enuresis, dziecko powinno być oceniane przez pracownika służby zdrowia.

Terapia dla pierwotnego nocnego enuresis jest edukacja. Interwencje behawioralne i doradztwo w zakresie samooceny mogą być pomocne. Stan emocjonalny dziecka powinien być skierowany przed leczeniem wtórnych przyczyn nocnej enuresis. Leki są rzadko wskazane u dzieci poniżej 7 roku życia. W przypadkach opornej nocnej enurezy konieczna może być farmakoterapia i systemy alarmowe pobudzenia.

Używanie alarmu przypominającego dziecku o pójściu do toalety w nocy może pomóc dziecku rozpoznać doznania związane z pęcherzem. Alarmy moczowe mają tę zaletę, że są skuteczne w poprawie stanu dzieci z nocną enurezą. Są one jednym z niewielu sposobów leczenia o wysokim wskaźniku trwałości. Wskaźnik nawrotów jest bardzo niski, a dzieci, które poprawiają się po użyciu alarmu prawie zawsze pozostają poprawione.

Zobacz też:  Jak opróżnić pieluszkę dziecka

Diaurnal enuresis jest mniej powszechnym warunkiem niż nocne moczenie nocne, ale około jedna czwarta dzieci będzie moczyć swoje łóżko w pewnym momencie w ciągu dnia. To może wahać się od lekkiej wilgoci do całkowitego opróżnienia pęcherza wymagającego dziecka, aby zmienić ubrania i oczyścić obszar wokół łóżka. Inne objawy enurezy dziennej obejmują parcie na mocz i dyzurię. Jeśli dziecko jest początkowo suche i nie oddaje moczu w ciągu dnia, może to być wtórna enureza dzienna.

Objawy u dziecka z problemem strumienia moczu mogą być subtelne lub ciężkie i mogą być zauważone tylko wtedy, gdy dziecko stoi lub siedzi na toalecie. Objawy mogą być również wywołane przez pewne czynności, takie jak jedzenie owoców cytrusowych lub kwaśnych. Inne fizyczne przyczyny nietrzymania moczu obejmują infekcje i funkcjonalne lub strukturalne wady nerek. Niektóre leki mogą również wywołać nietrzymanie moczu. Lekarz postawi diagnozę na podstawie objawów dziecka i aktualnych zachowań.

Monitor przepływu moczu

Monitor przepływu moczu może być przydatnym narzędziem w identyfikacji, kiedy dziecko może nie oddać moczu. Urządzenia te działają poprzez pomiar przepływu moczu, jak również wielkości ciśnienia wewnątrz pęcherza. Dziecko zostanie poproszone o oddanie moczu do specjalnego siedziska, które jest wyposażone w monitor uroflow. Wyniki badania mogą być wykorzystane do określenia, czy drogi moczowe dziecka pracują prawidłowo i czy dziecko oddaje mocz regularnie.

Uroflowmetria bada ilość i tempo przepływu moczu podczas oddawania moczu. Może wykryć szereg zaburzeń układu moczowego i innych warunków medycznych. Monitor uroflowmetrii może pomóc w wykryciu przeszkód w drogach moczowych lub innych problemów, takich jak powiększona prostata. Pomaga również zidentyfikować słabe pęcherze i zwieracze. Procedura zazwyczaj trwa mniej niż 30 minut.

Zobacz też:  Powodzie i zalane wodą drogi w wyniku ulewy

Wyniki uroflowmetrii różnią się znacznie w ciągu kolejnych pomiarów i między testami wykonanymi w kolejnych dniach. Pojedyncze pomiary natężenia przepływu mają tendencję do niedoszacowania osiągalnych poziomów Qmax i są często niedokładne, chyba że objętość moczu wynosi 125-150 ml lub więcej. Ponadto parametry pomiaru uroflow zmieniają się, gdy dziecko przechodzi z pozycji siedzącej do leżącej.

Leczenie

Dzieci z problemami z pęcherzem muszą być ocenione przez lekarza pod kątem ewentualnych podstawowych problemów zdrowotnych. Mogą potrzebować leków w celu leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych lub niepokoju, albo mogą mieć kombinację czynników. Stres, zmiany w harmonogramie lub niekorzystne wydarzenia z dzieciństwa mogą również spowodować problemy z pęcherzem. Niektórzy rodzice donoszą, że ich dziecko może nie oddawać moczu nawet przez tydzień. Jeśli dziecko ma nieskoordynowany wzorzec oddawania moczu, może trzymać mocz i kał lub może czasami zabrudzić swoją bieliznę.

Zakażenie dróg moczowych może spowodować, że dziecko będzie wyciekać mocz kilka razy dziennie lub będzie chodzić do łazienki tylko kilka razy dziennie. Wyciekający mocz może wystąpić w każdej chwili w ciągu dnia lub tylko wtedy, gdy dziecko jest wywołane przez pewną czynność, taką jak śmiech. Może się jednak zdarzyć również wtedy, gdy dziecko siedzi na sedesie przez dłuższy czas i napina się, by opróżnić pęcherz. Słaby strumień moczu może być strużką, z wieloma punktami startu i zatrzymania.

Zdrowy pęcherz może utrzymać dwie filiżanki moczu, zanim zostanie uznany za pełny. Jednak czekanie dłużej niż 10 godzin może uszkodzić narządy. Zdrowy pęcherz może pomieścić więcej niż dwie filiżanki płynu, a czekanie dłużej niż dwie godziny na siusiu u dziecka może być szkodliwe. Nawet mały pęcherz może być rozciągnięty, aby pomieścić więcej płynu, więc jeśli dziecko nie może oddać moczu, warto szukać pomocy medycznej tak szybko, jak to możliwe.

Zobacz też:  W jakim wieku dziecko może wsiadać na rowerki biegowe?

Inna możliwość dla dziecka może być podstawowym warunkiem neurologicznym. Zwieracz moczu u dziecka nie może funkcjonować prawidłowo. Zaburzenia wpływające na tę funkcję mogą wynikać z nieprawidłowości w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Jednak większość dzieci z dysfunkcją pęcherza ma wyuczony wzorzec. Dziecko może nie chcieć przerwać zabawy lub może być zbyt zajęte, aby zatrzymać się, aby pójść do łazienki. Inne potencjalne przyczyny to trening na nocnik i stres.

Wiele dzieci nabywa kontrolę nad pęcherzem do czwartego roku życia, niektóre mają z tym trudności. Mięśnie zwieracza nie mogą się w pełni zrelaksować, kiedy dziecko próbuje oddać mocz. Dziecko może próbować powstrzymać oddawanie moczu poprzez krzyżowanie nóg lub kucanie. Tak czy inaczej, skończy się to wyciekiem z pęcherza. Co więc może zrobić dziecko, aby zapobiec temu problemowi?

Gdy dziecko nie oddaje moczu, urolog dziecięcy może wykonać badania urodynamiczne, aby ocenić funkcję pęcherza. Badania urodynamiczne są niezbędne do zidentyfikowania podstawowej przyczyny zaburzeń oddawania moczu u dziecka. Dziennik oddawania moczu przez dziecko może również pomóc lekarzom w zdiagnozowaniu zaburzenia. Gdy Twoje dziecko ma diagnozę, mogą zalecić dalszą ocenę.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: