X

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze

Nauka jazdy na rowerze to duże wydarzenie w życiu dziecka. Początkowo maluch może mieć problemy z utrzymaniem równowagi czy zapanowaniem nad pojazdem. Podobnie jak wszystkie nowe umiejętności, także jazda na rowerze wymaga wprawy. Jak przygotować dziecko do przygody z jednośladem? Jak sprawić, żeby nauka jazdy na rowerze była bezpieczna i przyjemna?

Nauka jazdy na rowerze – jak się do niej przygotować

Większość maluchów uwielbia aktywności na świeżym powietrzu. Dzieci chętnie korzystają z wszelkiego rodzaju pojazdów, od pchaczy, przez samochodziki czy hulajnogi, po rowerki. Zanim maluch otrzyma swój pierwszy prawdziwy rower z pedałami, warto kupić mu rowerek biegowy. W ten sposób dziecko oswoi się z pojazdem i nauczy się podstawowych zasad, takich jak panowanie nad kierownicą czy sterowanie pojazdem. Potem łatwiej mu będzie przesiąść się na rowerek z prawdziwego zdarzenia. Biegówka ćwiczy także równowagę, rozwija dużą motorykę, ma dobry wpływ na kondycję – to wszystko umiejętności niezbędne w czasie jazdy na rowerze.

Jak wybrać pierwszy rowerek dla dziecka?

Zakup pierwszego roweru to duże wyzwanie. Wybór w sklepach jest ogromny, a podjęcie decyzji – niełatwe. Na co zwrócić uwagę? Po pierwsze, najlepiej wybrać produkt renomowanej marki, dbającej o jakość materiału. Rowerek powinien być solidny, odporny na uszkodzenia, wyposażony w wygodne siodełko, wytrzymałą ramę, łatwą w manipulacji kierownicę. Ważne są również sprawne hamulce pozwalające szybko i bezpiecznie zapanować nad pojazdem.

Zobacz też:  Co może jeść 7-miesięczne dziecko? Przykładowe rozszerzanie jadłospisu niemowląt

Niezwykle istotnym kryterium, jeśli chodzi o wybór pierwszego roweru, jest postura dziecka. Rowerek musi być wielkością dopasowany do wzrostu malucha, w przeciwnym razie zapanowanie nad nim będzie niemożliwe. Dziecko siedząc na siodełku, musi dotykać stopami podłoża, powinno bez problemu obejmować kierownicę – musi czuć się swobodnie i komfortowo. Warto zwrócić uwagę także na wagę pojazdu – najlepszym wyborem będzie solidna, odporna na uszkodzenia, ale jednocześnie lekka rama. Im cięższy rower, tym większego wysiłku od dziecka będzie wymagało wprawienie go w ruch – w połączeniu z koniecznością utrzymania równowagi to może być dla dziecka zbyt duże wyzwanie.

Bezpieczeństwo dziecka w czasie jazdy na rowerze

Zanim dziecko wsiądzie na rower i podejmie pierwsze próby samodzielnej jazdy, warto zadbać także o kwestie bezpieczeństwa. To zależy nie tylko od dobrze dopasowanego do wieku i postury malucha roweru, ale także od właściwego zabezpieczenia na wypadek upadku. Maluch zawsze powinien jeździć w kasku, który ochroni głowę przed obrażeniami.

Dobrym pomysłem są również ochraniacze na łokcie i kolana, które zamortyzują upadek i zapobiegną bolesnym otarciom. W czasie pierwszych prób jazdy na rowerze wypadki na pewno będą się zdarzać, dlatego warto zawczasu zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Właściwa amortyzacja to nie tylko dbałość o zdrowie, ale też zwiększenie przyjemności płynącej z jazdy. Jeśli ewentualne upadki nie będą bolesne, dziecko chętniej podejmie kolejne próby i nie będzie się zniechęcać. Szybko powiąże jazdę na rowerze z przyjemnością i dzięki temu ekspresowo opanuje nową umiejętność.

Zobacz też:  Książki dla najmłodszych – jakie powinny być?

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

W nauce jazdy na rowerze bardzo ważną rolę odgrywa rodzic. To on musi zadbać o bezpieczeństwo dziecka i stworzyć warunki, w których to będzie mogło bezpiecznie nabyć nową umiejętność. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Lepiej zapomnieć o trzymaniu za kierownicę czy siodełko – ta powszechnie stosowana metoda zamiast ułatwiać naukę, tylko ją utrudnia. Trzymanie roweru sprawia, że maluch ma złudne poczucie stabilności. W efekcie trudniej mu “poczuć” nowy pojazd i nauczyć się utrzymywać równowagę. Jeśli rodzic czuje potrzebę przytrzymania pociechy, lepiej złapać je pod pachami albo przytrzymać za kaptur.

Najważniejszym warunkiem, jeśli chodzi o efektywną naukę jazdy na pierwszym rowerze, jest wybór odpowiedniego terenu. Lepiej zapomnieć o płaskiej, betonowej powierzchni – nie tylko z powodu bolesności ewentualnych upadków. Znacznie lepszą opcją jest lekko pochylona, najlepiej miękka (np. wysiana trawą) ścieżka. Początkowo należy pozwolić dziecku, by zjeżdżało z niskiej górki podpierając się nogami czy szurając nimi po ziemi – w ten sposób poczuje się pewniej i nauczy się utrzymywać równowagę. Potem można podjąć próbę jazdy z pedałowaniem, przy czym ważne, aby uczyć dziecko, by patrzyło przed siebie, nie na stopy wprawiające pojazd w ruch. Kiedy dziecko nauczy się zjeżdżać z górki, można spróbować jazdy na płaskim – wciąż najlepiej miękkim, trawiastym – terenie.

Ta metoda to najlepsza odpowiedź na to, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze – początkujący uczeń opanowuje najpierw jedną umiejętność, potem drugą. W pierwszej kolejności doskonali zmysł równowagi i uczy się panować nad nowym pojazdem, a dopiero potem dokłada umiejętność pedałowania.

Zobacz też:  Raczkowanie. Kiedy dziecko uczy się raczkować?

Jak wspierać dziecko w nauce jazdy na rowerze?

Przymierzając się do rozpoczęcia nauki jazdy na rowerze, trzeba pamiętać, że każde dziecko jest inne i każde uczy się we własnym tempie. Jedne dzieci bardzo szybko łapią równowagę i w ciągu jednego treningu opanowują nową umiejętność do perfekcji, inne potrzebują czasu, by oswoić się z nową sytuacją i poczuć się na rowerku pewnie. Dlatego bardzo ważne jest, aby dopasować metodę i tempo nauki do potrzeb konkretnego malucha. Aby dziecko chciało próbować nowych aktywności, musi czuć się bezpieczne i wspierane.

Niech początkowo podpiera się nóżkami, tak jakby jeździło na rowerku biegowym, potem warto dać mu w ten sam sposób zjeżdżać z niewielkiego wzniesienia, kiedy będzie gotowe – może spróbować tego samego przy jednoczesnym pedałowaniu. Niepewne siebie maluchy mogą potrzebować podtrzymania przed któregoś z rodziców. Należy wtedy pamiętać, aby trzymać dziecko, nie rower. W ciągu całego procesu rodzice powinni zachować cierpliwość i spokój. Ich rolą jest motywowanie dziecka i zachęcanie go do kolejnych prób, ale bez stosowania przymusu. Jeśli dziecko nie jest gotowe do kolejnego kroku, niech dalej szkoli wybraną umiejętność.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: