Jak nauczyć dziecko samodzielnie się ubierać?

amodzielne ubieranie się możesz ćwiczyć już z dwulatkiem. To pierwszy krok do niezależności dziecka i spora wygoda dla rodziców, choć sama nauka może wymagać od nich trochę cierpliwości. Jak pomóc dziecku w ćwiczeniach samodzielnego ubierania się? Oto kilka wskazówek. W artykule znajdziesz także powody, przez które dziecko może mieć trudności z opanowaniem tej umiejętności.

Wybieraj ubrania, które łatwo założyć

Kilkuletnie dzieci pięknie się prezentują w wyszukanych i eleganckich strojach, jednak na czas ćwiczeń lepiej odłóż je do szafy. Wszelkiego rodzaju guziki czy zamki utrudniają dzieciom samodzielne zakładanie ubrań, a czasem nawet skutecznie je zniechęcają. Przyjdzie czas na naukę zapinania guzików, jednak na początku samo założenie koszulki lub podciągnięcie spodni może być dla dziecka nie lada wyzwaniem.

Najwygodniejszy zestaw do treningu samodzielności przy ubieraniu składa się z:

  • koszulki dla dziewczyn lub chłopców z elastycznego materiału;
  • miękkich spodni na gumce, najlepiej bawełnianych;
  • elastycznych skarpetek, które można szeroko rozciągnąć;
  • butów na rzepy, które nie wymagają wiązania sznurówek.

Przetestuj sposoby na zachęcenie dziecka

Ćwiczenia nie zawsze przyniosą natychmiastowe rezultaty i żeby uniknąć zniechęcenia kilkulatka, postaraj się go regularnie zachęcać, a nawet zmieniać trening samodzielności w dobrą zabawę.

Przede wszystkim nie krytykuj dziecka i go nie poganiaj. Pierwsze próby samodzielnego założenia ubrania mogą być naprawdę trudne i wymagać od niego niemałego wysiłku. Pokaż mu, w jaki sposób najłatwiej założyć dany element garderoby i zawsze staraj się podchodzić do niego z uśmiechem.

Sporą zachętą dla dziecka może być odpowiednie ubranie. Kilkulatki chętniej zakładają i noszą ubrania, które po prostu im się podobają. Najczęściej są to propozycje z bohaterami bajek, w tym koszulki z Myszką Mickey jak dostępne na stronie https://www.sinsay.com/pl/pl/licencje/koszulki/myszka-miki.

Dla zachęty możesz także ścigać się z dzieckiem przy porannej garderobie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kilkulatek zbierał swego rodzaju nagrody takie jak na przykład naklejki, kiedy ubierze się samodzielnie.

Nie przestawajcie regularnie ćwiczyć

Żeby dziecko nauczyło się samodzielnie ubierać, powinno robić to jak najczęściej. Najlepiej, jeśli po pierwszych sukcesach postanowicie, że od tego momentu ubieranie się jest już jego obowiązkiem. W razie potrzeby możesz mu pomóc czy przypomnieć, jak powinno sobie poradzić z nogawkami spodni, jednak nie wyręczaj go, bo to krok wstecz pod kątem nauki samodzielności.

Główną trudnością przeszkadzającą w codziennych ćwiczeniach ubierania się jest brak czasu. Rodzice w pośpiechu przygotowują dzieci do wyjścia, więc nie mogą pozwolić im na powolne próby trafienia nogą we właściwą nogawkę. Żeby uniknąć takich problemów, postaraj się uwzględniać dodatkowy czas potrzebny na przygotowanie dziecka.

Dlaczego nauka może nie przynosić efektów?

Wydaje Ci się, że dziecko pomimo regularnych ćwiczeń wciąż nie radzi sobie z ubraniami tak dobrze, jak powinno? A może wcale nie ma ochoty ćwiczyć i sprzeciwia się Twoim sugestiom? Przede wszystkim pamiętaj, by dać mu odpowiednią ilość czasu. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a kilka miesięcy opóźnienia względem rówieśników w tym wieku jest normalnym zjawiskiem.

Jakie inne powody mogą stać za brakiem sukcesów w samodzielnym ubieraniu się?

  • Niechęć do wybieranych ubrań, za którą może stać ich niewygoda, trudności przy zakładaniu, a także kwestie estetyczne nieprzypadające do gustu dziecka. Jeśli to główny problem, warto zachęcić kilkulatka przez wspólne zakupy. Zajrzyj na stronę https://www.sinsay.com/pl/pl/ i zapytaj dziecko, czy widzi dla siebie coś odpowiedniego.
  • Usłyszana krytyka, w tym niekoniecznie płynąca z ust rodziców dziecka. Być może przy nieudanych próbach ubierania się dziecko usłyszało nieprzychylny komentarz od babci, cioci albo pani w przedszkolu.
  • Nadmierna pomoc dziecku, które z czasem może zacząć się jej domagać i niechętnie podejmować jakiekolwiek próby samodzielności. Także ten problem swoje źródło może mieć poza domem – dotyczy on również dzieci, od których nie wymaga się zbyt wiele w przedszkolu.

Trudności z samodzielnym ubieraniem się mogą wynikać również z zaburzeń integracji sensorycznej oraz zaburzeń neurorozwojowych jak autyzm. Żeby jednak świadczyły one o tego rodzaju zaburzeniach, powinny występować wraz z wieloma innymi objawami. Dzieci z takimi trudnościami mogą wymagać indywidualnie dobieranych technik ćwiczeń i dłuższego czasu na opanowanie nowych umiejętności.

Treść promocyjna


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Tomasz Nowakowski

Popularne wpisy: