Jak pielęgnować cerę, aby pozbyć się zaskórników?

Wiele osób uznaje zaskórniki za nieestetyczne.
jak pielęgnować cerę?
Wiele osób uznaje zaskórniki za nieestetyczne. Nie chodzi jednak tylko o wygląd twarzy. Powodują one zatkanie gruczołów łojowych. W efekcie może dojść do ich nadkażenia bakteriami bytującymi naturalnie na skórze lub obecnymi w środowisku. Zobacz, jak pielęgnować cerę przy zaskórnikach.

Co to są zaskórniki?

Wiele osób przynajmniej raz w życiu zaobserwowało na skórze białe lub czarne punkciki. Pojawiają się one w miejscach, w których jest duże nagromadzenie gruczołów łojowych. To właśnie zaskórniki. Są one jednym z objawów trądziku. Mogą się jednak pojawiać także u tych osób, które na niego nie chorują.

Zaskórniki powstają na skutek zablokowania gruczołów łojowych przez nadmiar sebum i złuszczony naskórek. Jednym z czynników, który predysponuje do ich wystąpienia, jest nieprawidłowa pielęgnacja – szczególnie przy użyciu źle dobranych kosmetyków.

Wyróżnia się:

  • zaskórniki zamknięte – mają biały kolor i nie są mocno widoczne;
  • zaskórniki otwarte – mają czarny kolor, który świadczy o ich zainfekowaniu.

Z zaskórników otwartych często powstają grudki i krostki. Zdarza się, że przekształcają się one w zmiany skórne wypełnione ropą.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja przy zaskórnikach?

Codzienna pielęgnacja przy zaskórnikach składa się z 3 etapów:

  • oczyszczania skóry,
  • tonizowania,
  • nawilżania.

Dodatkowo wskazane jest, aby 1–2 razy w tygodniu wykonywać peeling, który pozwala usunąć złuszczony naskórek. Może być on mechaniczny (zawierający drobinki ścierające) lub enzymatyczny (zawierający kwasy owocowe).

W codziennej pielęgnacji skóry przy zaskórnikach ważną rolę odgrywają kosmetyki. Powinny być to preparaty niekomedogenne, czyli nieprzyczyniające się do powstawania nowych zmian skórnych. Dobrze, aby zawierały cynk, glicerynę, emolienty i oleje roślinne. Warto czytać etykiety kosmetyków do pielęgnacji i wybierać te, które są zaliczane do dermokosmetyków. Można je kupić w aptekach i dobrych drogeriach.

Oczyszczanie twarzy

Oczyszczanie twarzy jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Pozwala usunąć wszystkie zanieczyszczenia zgromadzone na skórze, w tym nadmiar sebum, złuszczony naskórek i bakterie, które biorą udział w powstawaniu zaskórników. Oczyszczanie twarzy należy przeprowadzać codziennie rano i wieczorem. Powinno odbywać się przy pomocy letniej wody i delikatnej pianki (lub emulsji) myjącej.

Nawilżanie twarzy

Nawilżanie twarzy również powinno odbywać się codziennie rano i wieczorem. Kremy zawierają substancje odżywcze, których potrzebuje skóra, aby prawidłowo funkcjonować oraz zachować zdrowy i piękny wygląd. W czasie tego zabiegu na jej powierzchni powstaje warstwa ochronna. Dzięki temu cera staje się odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Czy zaskórniki można wyciskać?

Zaskórników nie można wyciskać ani rozdrapywać. Takie działanie skutkuje powstaniem rany, która w krótkim czasie ulega zakażeniu przez bakterie. W efekcie mogą powstać blizny i przebarwienia, których usunięcie wymaga przeprowadzenia drogich zabiegów.


Sprawdź także:

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Redakcja

Popularne wpisy: