Jak przygotować dziecko do pierwszych kolonii?

Gdy pierwsze kolonie dziecka zbliżają się wielkimi krokami, warto odpowiednio przygotować dziecko do wyjazdu. Chodzi nie tylko o spakowanie niezbędnych rzeczy, ale przeprowadzenie z dzieckiem rozmowy na temat bezpieczeństwa i odpowiedzialności. Warto przygotować dziecko na różne niespodziewane sytuacje. Dzięki temu wyjazd będzie udany, a dziecko stanie się bardziej samodzielne.
Jak przygotować dziecko do pierwszych kolonii?

Po pierwsze: nauka pakowania, czyli co spakować do walizki?

Przygotowania do wyjazdu czas zacząć. Na pewno trzeba najpierw udać się na zakupy i uzupełnić pewne braki, jeśli chodzi o garderobę. Warto wybrać spodnie softshell dla dzieci. Takie spodnie świetnie sprawdzą się do aktywności sportowej, ale i na zwiedzanie miasta. Są niezwykle wygodne i nieprzemakalne. Na koloniach niekoniecznie dziecko codziennie będzie mogło liczyć na piękną, słoneczną pogodę, zatem warto postawić na spodnie softhell dla dziecka nie tylko wtedy, gdy jedzie na kolonie w góry, ale również, gdy wybiera się nad morze. Takie spodnie nie krępują ruchów i świetnie pasują do wszelkich t-shirtów i bluz. Tych również nie może zabraknąć w walizce. Do tego krótkie spodenki, a w przypadku dziewczynek także sukienka, która sprawdzi się na plaże ale i na co dzień. Lekkie rzeczy zajmują mało miejsca, a spodnie softshell dla dziecka powinny znaleźć się bliżej dna walizki. Spakuj dziecku rzeczy do worków próżniowych. Będzie to miało znaczenie, gdy samo po koloniach będzie pakowało rzeczy do domu. Jeśli kupi sporo pamiątek trudno będzie mu zmieścić wszystko do środka. Worki próżniowe ułatwią pakowanie. Oczywiście poza walizką warto wyposażyć dziecko w pojemny plecak na podręczne rzeczy. Pamiętaj o kilku parach obuwia. Sprawdzą się adidasy, kalosze, ale i sandały do pływania. W ten sposób dziecko będzie przygotowane na każdą pogodę.

Po drugie: odpowiedzialne gospodarowanie pieniędzmi, czyli o kieszonkowym na wyjazd słów kilka

Na pewno warto również nauczyć dziecko, że pieniędzmi trzeba racjonalnie gospodarować. Oczywiście należy przygotować dziecku kieszonkowe na wyjazd wyliczając ile może wydać w ciągu dnia. Dzięki temu łatwiej będzie mu rozplanować budżet. Można też przygotować osobny budżet na dodatkowe wycieczki albo od razu przedyskutować z dzieckiem, gdzie będzie się chciało wybrać. Może się bowiem okazać, że dziecko, aby zaoszczędzić pieniądze pozostanie w ośrodku kolonijnym, podczas gdy inne pojadą na dodatkową wycieczkę albo wyda wszystko na wycieczki, a potem zabraknie mu pieniędzy choćby na lody czy inne przyjemności. Oczywiście kolonie to dobra okazja, by dziecko poznało wartość pieniędzy i nauczyło się nimi gospodarować. Taka lekcja na pewno przyda mu się na przyszłość.

Po trzecie: zadbaj o dziecko i spakuj mu środki opatrunkowe czy środek na oparzenia słoneczne, a nawet środki na chorobę lokomocyjną

Skoro dwie ważne sprawy mamy już omówione, warto jeszcze poruszyć kwestie bezpieczeństwa i zdrowia. Wiadomo, że wypadki chodzą po ludziach i skaleczenie czy zadrapanie może się dziecku przytrafić. Oczywiście wychowawcy kolonijni muszą mieć przy sobie apteczkę czy to na wycieczce, czy w ośrodku. Jednak warto wyposażyć dziecko np. w plastry, by mogło samo zabezpieczyć skaleczenie. Na wyposażeniu klasycznej apteczki nie ma środków na oparzenia słoneczne, warto więc piankę na oparzenia spakować do dziecięcej walizki. Dzięki temu w razie spalenia skóry na słońcu będzie mogło ulżyć sobie i nie odczuwać palącego bólu czy pieczenia i swędzenia skóry. Przydadzą się też środki na chorobę lokomocyjną. Trzeba jednak polecić dziecku, jak i kiedy je stosować.

Po czwarte: uczul dziecko na to, by nie oddalało się od grupy, zadbaj o naładowaną komórkę i powerbank

Istotne znaczenie ma to, by dziecko nie oddalało się od grupy i nie przyjmowało zaproszeń od obcych osób. Powinniście wytłumaczyć dziecku zagrożenia z tym związane, aby miało świadomość, że może trafić na osobę, która mogłaby mu wyrządzić krzywdę. Uczul dziecko także na to, by pilnowało swoich rzeczy. W końcu kradzieże, także na koloniach się zdarzają. Zaopatrz dziecko w naładowaną komórkę. Ważne byście mogli być z nim w stałym kontakcie. Spakuj też naładowany powerbank, by w razie braku dostępu do gniazdka elektrycznego, dziecko mogło naładować telefon.


Sprawdź także:
Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: