X

Jak przygotować dziecko do siedzenia? Kiedy dziecko zaczyna siadać samodzielnie?

Kiedy dziecko siada po raz pierwszy, może się łatwo zmęczyć. Często daje znać o swoim zmęczeniu poprzez marudzenie, płacz lub pochylanie się. Ważne jest, aby pamiętać, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. Nie należy się spieszyć z tym ważnym momentem. Niemowlak musi się przyzwyczaić do pozycji siedzącej. Kiedy już to opanuje, możesz zacząć stopniowo przechodzić z czasu spędzanego na brzuszku do siedzenia z podparciem. Przeczytaj, jak przygotować dziecko do siedzenia i jak powinna wyglądać nauka tej czynności.

Przejścia rozwojowe

jak przygotować dziecko do siedzenia - przejścia rozwojowe

Każdy rodzic z niecierpliwością czeka na kolejne etapy rozwojowe swojej pociechy. Samodzielne siadanie to ważny przełom w życiu malucha, który wymaga od ciebie stałej uwagi i opieki. Oto kilka wskazówek, jak przygotować dziecko do siedzenia. Pierwszy etap przygotowania do siedzenia obejmuje obracanie głowy i ciała z jednej strony na drugą. Dziecko jest zwrócone twarzą do opiekuna przed siedzeniem i podczas siedzenia. Zauważysz, że kąty skrętu różnią się między tymi dwoma pozycjami.

Wzmocnienie mięśni

Gdy dziecko siada, konieczne jest, aby głowa miała dobre podtrzymanie. Szacuje się, że większość niemowląt osiąga kontrolę głowy do 4. miesiąca życia. Dziecko może zacząć trzymać głowę w górze, odpychając się od brzucha. Oprócz głowy dziecko musi ćwiczyć ramiona, plecy, nogi i mięśnie brzucha, aby móc usiąść.

Gdy dziecko zacznie siedzieć, prawdopodobnie przejdzie przez kilka etapów. Ostatni etap nazywany jest siedzeniem funkcjonalnym i wymaga od dziecka samodzielnego poruszania się w i z pozycji siedzącej bez żadnego wsparcia. Do czasu, gdy dziecko wstanie, nauczy się samodzielnie utrzymywać równowagę, a także sięgać w różnych kierunkach.

Nauka siadania

Jedną z największych barier w samodzielności jest siedzenie niemowląt. Przedwczesne siadanie stawia dziecko w statycznej, zależnej pozycji. Rekwizyty zachęcające do samodzielnego siedzenia to niska ławka, pluszowe zwierzę i kocyk. Jeśli dziecko potrafi siedzieć samodzielnie bez podpórki, sprzyja to sięganiu i odciążaniu ręki. W miarę jak dziecko uczy się siedzieć samodzielnie, ciężar ciała przesuwa się na prawą stronę, a wspierająca ławka zapobiega przewróceniu się dziecka. Pomoże to również nauczyć dziecko używania mięśni tułowia do sięgania.

Zobacz też:  Koślawość pięt - leczenie, ćwiczenia

Zalety samodzielnego siadania

jak przygotować dziecko do siedzenia - zalety samodzielnego siadania

Kolejnym krokiem jest danie dziecku możliwości poznawania świata wokół niego. Gdy będzie samodzielnie siedziało, będzie mogło sięgać obiema rękami. Podczas samodzielnego siedzenia dziecko powinno mieć rozluźnione nogi. To zachęci dziecko do używania mięśni tułowia do sięgania po zabawki. Gdy dziecko będzie w stanie utrzymać zabawkę, będzie mogło sięgnąć po nią obiema rękami.

Początkowo bezpieczniej dla rodziców jest trzymać dziecko na podłodze, niż umieszczać je w pozycji siedzącej. W ten sposób rodzice mogą trenować dziecko podczas przechodzenia z jednej pozycji do drugiej. Podłoga jest również wspaniałym miejscem do nawiązania więzi z dzieckiem.

Innym powodem promowania samodzielnego siedzenia jest to, że jest to kamień milowy w rozwoju dziecka. Ta pozycja pozwala dziecku być bardziej interaktywnym z innymi i rozwijać umiejętności społeczne. Pozwala również dziecku chwytać zabawki, siedzieć w wysokim krzesełku do karmienia i bezpiecznie jeździć w wózku spożywczym. Samodzielne siedzenie jest też okazją dla rodziców do odpoczynku i relaksu.

Zajęcia zachęcające do samodzielnego siedzenia

jak przygotować dziecko do siedzenia - zajęcia zachęcające do samodzielnego siedzenia

Zapewnienie dziecku zajęć zachęcających do samodzielnego siedzenia, gdy usiądzie, może pomóc mu w zabawie i eksploracji otoczenia. Zajęcia te pomogą dziecku rozwinąć siłę i koordynację niezbędną do samodzielnego siedzenia. Oto kilka pomysłów na zabawę dla twojego malucha.

Siedzenie dynamiczne

Kiedy dziecko ma 6 do 8 miesięcy, powinno być w stanie siedzieć bez trzymania głowy na twojej klatce piersiowej. Pomoże to wzmocnić jego mięśnie tułowia i nauczy go siedzieć bardziej niezależnie. Może również złapać się na jedno ramię i używać obu rąk do zabawy. Gdy ta umiejętność jest już osiągnięta, możesz ją uzupełnić, zmieniając pozycję zabawki, co będzie wyzwaniem dla ciała dziecka na różne sposoby. Niemowlęta prawdopodobnie będą miały silną szyję, gdy osiągną ten etap rozwoju. Mogą być w stanie czołgać się w każdym kierunku i mogą nawet próbować pozycji trójnoga, w której używają jednej lub obu rąk na podłodze, aby podeprzeć głowę. To pomoże im zdobyć pewność siebie i siłę. Do dziewiątego miesiąca życia dziecko może przejść z pozycji na brzuszku do pozycji siedzącej, podpierając się rączkami. W międzyczasie czas spędzony na brzuszku jest istotną częścią ich rozwoju i będzie stanowił podstawę do siedzenia i raczkowania.

Zobacz też:  Motoryka mała - czym jest i jaką pełni rolę?

Czas spędzany na brzuszku przed nauką siedzenia

Pierwszy miesiąc w pozycji leżącej na brzuszku będzie wyglądał inaczej niż drugi miesiąc. Główka nadal będzie spoczywać na policzku, ale będzie lekko podniesiona z powierzchni. Gdy dziecko zbliży się do trzeciego miesiąca, główka wróci do tyłu, tworząc kąt prosty. Do piątego miesiąca dziecko będzie się samodzielnie podnosić i wypychać ręce do góry z prostym łokciem.

Jak przygotować dziecko do siedzenia? Przejście z pozycji na brzuchu

jak przygotować dziecko do siedzenia -przejście z pozycji na brzuchu

Jednym z pierwszych kroków w przechodzeniu dziecka z pozycji na brzuszku do siedzenia jest ćwiczenie z ręką na przeciwległym biodrze. Dziecko pochyli się w kierunku twojego prawego boku i odwróci swoje lewe biodro do środka. Przytrzymaj lewe biodro dziecka i delikatnie popchnij je w kierunku siedzenia. Następnie powoli obróć jego ciężar na przeciwną stronę i pomóż schować prawą nogę pod.

Odkąd dziecko może siedzieć samodzielnie, zacznij je zachęcać do opierania się na jednym ramieniu i sięgania po przedmiot. Opieranie się na lewej stopie jest również dobrym sposobem, aby pomóc wzmocnić brzuch i ramiona. Chwal maluszka za każdym razem, gdy dosięgnie przedmiotu. Zachęcaj je do ćwiczenia tego ruchu tak często, jak to możliwe.

Jak pomóc, gdy dziecko zaczyna siadać?

Kiedy Twoje dziecko jest już na tyle duże, że potrafi siedzieć, pomocna może być pozycja trójnoga. Pozycja trójnoga pozwala podeprzeć głowę i szyję dziecka, podczas gdy ono wciąż rozwija resztę swojego ciała. Dzięki tej pozycji dziecko może lepiej widzieć swój świat i wchodzić w interakcje z nim. Aby ułatwić dziecku naukę siadania, możesz umieścić zabawkę na górze brzuszka dziecka. Możesz stopniowo łagodzić wsparcie, które dajesz dziecku, gdy uczy się siadać. Powinieneś również zapewnić miękkie lądowanie w przypadku upadku dziecka.

Fotelik

Dobrym punktem wyjścia jest umieszczenie dziecka w foteliku wspomagającym. Jest to dobry pomysł, ponieważ wzmocni mięśnie, które wspierają szyję. Jeśli Twoje dziecko zmęczy się siadaniem na własną rękę, możesz sadzać je w foteliku wspomagającym lub podeprzeć je poduszkami. Możesz również użyć lusterek, aby zachęcić je do próby siadania. Być może będziesz musiał pomóc dziecku przyzwyczaić się do tej pozycji, ale na dłuższą metę będzie to warte zachodu.

Zobacz też:  Jak zachęcić dziecko do spożywania bardziej odżywczych pokarmów

Wiesz już, jak przygotować dziecko do siedzenia. Kiedy Twoje dziecko jest w stanie samodzielnie usiąść, powinieneś nadal pozwalać mu spędzać dużo czasu na brzuszku. Dzięki temu dziecko będzie miało czas na ćwiczenie samodzielnego siedzenia. Większość dzieci zaczyna samodzielnie siadać zazwyczaj między 7. a 9. miesiącem życia. Wcześniej może siedzieć posadzone przez rodzica, jednak jego pozycja jest wówczas niestabilna. Pamiętaj, że jeśli zauważasz, że twoja pociecha ma problem z osiągnięciem jakiegoś etapu rozwojowego, skonsultuj się ze specjalistą, aby ustalić przyczyny.

Najczęściej zadawane pytanie

Kiedy się martwić, że dziecko nie siedzi?

Jeśli niemowlak nie jest w stanie nawet przez chwilę utrzymać pozycji siedzącej (nawet wtedy, gdy sam go posadzisz) i sytuacja ta powtarza się do momentu, aż skończy 9. miesiąc życia, skonsultuj się z pediatrą lub fizjoterapeutą dziecięcym.

Jak dziecko nie powinno siedzieć?

Niewskazana jest pozycja siedzenia, w której maluch siedzi na pupie ze zgiętymi w kolanach i rozstawionymi na zewnątrz nóżkami. Tzw. pozycja W grozi zaokrągleniem pleców, osłabieniem mięśni tułowia, problemami z chodzeniem, koślawieniem kolan i nieprawidłowym rozwojem bioder. W początkowym etapie nauki siadania podłoga stanowi najbezpieczniejszy grunt dla dziecka. Należy jednak pamiętać, że zbyt zimne podłoże może doprowadzić do przeziębienia

Po czym poznać, że dziecko jest gotowe do siadania?

Gdy mięśnie dziecka będą już mocne na tyle, żeby zacząć naukę siedzenia, bobas w pozycji na pleckach będzie próbował unosić głowę i trzymać ją w górze, a nawet rozglądać się na boki. To znak, że maluch jest gotowy na przejście z leżenia do siedzenia.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: