Jak przygotować dziecko do siedzenia Kiedy dziecko siada

Kiedy dziecko siada po raz pierwszy, może się łatwo zmęczyć. Często daje znać o swoim zmęczeniu poprzez marudzenie, narzekanie lub pochylanie się. Ważne jest, aby pamiętać, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. Nie należy się spieszyć. Muszą się przyzwyczaić do siedzenia po raz pierwszy. Kiedy już to opanują, możesz zacząć stopniowo przechodzić z czasu na brzuszku do siedzenia z podparciem.

Przejścia rozwojowe

Od kiedy dziecko jest w stanie siedzieć samodzielnie, rodzice stają przed kilkoma przejściami rozwojowymi. Muszą być świadomi wieku dziecka, ponieważ wiek ten różni się w różnych kulturach. Dzieci w Kenii, Kamerunie i wielu innych krajach siadają wcześniej niż inne dzieci. Oto kilka wskazówek, jak przygotować dziecko do siedzenia. Czytaj dalej, aby odkryć korzyści płynące z siedzenia dla Twojego dziecka. Ten etap rozwoju jest ważnym kamieniem milowym i wymaga od Ciebie stałej uwagi i opieki.

Pierwszy etap siedzenia obejmuje obracanie głowy i ciała z jednej strony na drugą. Dziecko jest zwrócone twarzą do opiekuna przed i podczas siedzenia. Kąty skrętu różniły się istotnie między tymi dwoma pozycjami. Niemowlęta zwrócone do rodzica przed i po siedzeniu zwykle były zwrócone w przeciwnym kierunku. Zazwyczaj doświadczały zmian netto w orientacji mniej niż 30deg. Ta zmiana jest nazywana etapem “legs-out sitting”. Chociaż ten etap jest również znany jako “siedzenie na kolanach”, nadal jest uważany za kamień milowy rozwoju.

Gdy dziecko siada, konieczne jest, aby głowa miała dobrą kontrolę. CDC szacuje, że większość niemowląt osiąga kontrolę głowy do 4 miesięcy. Dziecko może zacząć trzymać głowę w górze, odpychając się od brzucha. Oprócz głowy, dziecko musi ćwiczyć ramiona, plecy, nogi i mięśnie brzucha, aby móc usiąść. Stąd siedzenie jest ważnym kamieniem milowym w rozwoju dziecka.

Gdy dziecko zacznie siedzieć, prawdopodobnie przejdzie przez kilka etapów. Ostatni etap nazywany jest siedzeniem funkcjonalnym i wymaga od dziecka samodzielnego poruszania się w i z pozycji siedzącej bez żadnego wsparcia. Do czasu, gdy dziecko wstanie, nauczy się samodzielnie utrzymywać równowagę, a także sięgać w różnych kierunkach. Ten etap jest najlepiej ogarnięty przez rodziców, którzy rozpoznają ten kamień milowy i zapewniają dziecku odpowiednie aktywności w zabawie.

Zobacz też:  Chcesz wiedzieć, jaki kolor oczu będzie miało dziecko? Użyj kalkulatora koloru oczu dziecka

Przykłady zachęcające do samodzielnego siedzenia

Jedną z największych barier w samodzielności jest siedzenie niemowląt. Przedwczesne siadanie stawia dziecko w statycznej, zależnej pozycji. Rekwizyty zachęcające do samodzielnego siedzenia to niska ławka, pluszowe zwierzę i kocyk. Jeśli dziecko potrafi siedzieć samodzielnie bez podpórki, sprzyja to sięganiu i odciążaniu ręki. W miarę jak dziecko uczy się siedzieć samodzielnie, ciężar ciała przesuwa się na prawą stronę, a wspierająca ławka zapobiega przewróceniu się dziecka. Pomoże to również nauczyć dziecko używania mięśni tułowia do sięgania.

Kolejnym krokiem jest danie dziecku możliwości poznawania świata wokół niego. Gdy będzie samodzielnie siedziało, będzie mogło sięgać obiema rękami. Podczas samodzielnego siedzenia dziecko powinno mieć rozluźnione nogi. To zachęci dziecko do używania mięśni tułowia do sięgania po zabawki. Gdy dziecko będzie w stanie utrzymać zabawkę, będzie mogło sięgnąć po nią obiema rękami.

Przykłady do samodzielnego siedzenia powinny być umieszczane dopiero wtedy, gdy dziecko uzyska pełną kontrolę nad swoją głową. Proces ten trwa zwykle od siedmiu do ośmiu miesięcy. Początkowo bezpieczniej dla rodziców jest trzymać dziecko na podłodze, niż umieszczać je w pozycji siedzącej. W ten sposób rodzice mogą trenować dziecko podczas przechodzenia z jednej pozycji do drugiej. Podłoga jest również wspaniałym miejscem do nawiązania więzi z dzieckiem.

Innym powodem promowania samodzielnego siedzenia jest to, że jest to kamień milowy w rozwoju dziecka. Ta pozycja pozwala dziecku być bardziej interaktywnym z innymi i rozwijać umiejętności społeczne. Pozwala również dziecku chwytać zabawki, siedzieć w wysokim krzesełku do karmienia i bezpiecznie jeździć w wózku spożywczym. Jako dodatkowa korzyść, samodzielne siedzenie jest okazją dla rodziców do odpoczynku i relaksu.

Zajęcia zachęcające do samodzielnego siedzenia

Zapewnienie dziecku zajęć zachęcających do samodzielnego siedzenia, gdy usiądzie, może pomóc mu w zabawie i eksploracji otoczenia. Może to ułatwić Ci życie i uwolnić Twoje ręce od innych zadań. Zajęcia te pomogą Twojemu dziecku rozwinąć siłę i koordynację niezbędną do samodzielnego siedzenia. Oto kilka pomysłów na zabawę dla Twojego malucha. Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać więcej pomysłów na działania zachęcające do samodzielnego siedzenia, gdy dziecko usiądzie.

Siedzenie dynamiczne: Kiedy dziecko ma 6 do 8 miesięcy, powinno być w stanie siedzieć bez trzymania głowy na Twojej klatce piersiowej. Pomoże to wzmocnić ich mięśnie tułowia i nauczy ich siedzieć bardziej niezależnie. Mogą również złapać się na jedno ramię i używać obu rąk do zabawy. Gdy ta umiejętność jest już ustalona, możesz ją uzupełnić, zmieniając pozycję zabawki, co będzie wyzwaniem dla ciała dziecka na różne sposoby.

Zobacz też:  Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt

Umiejętności prekursorskie: Niemowlęta prawdopodobnie będą miały silną szyję, gdy osiągną ten kamień milowy. Mogą być w stanie toczyć się w każdym kierunku i zaczęły hulać. Mogą nawet próbować pozycji trójnoga, w której używają jednej lub obu rąk na podłodze, aby podeprzeć głowę. Kiedy osiągną ten kamień milowy, prawdopodobnie będą w stanie utrzymać się w pozycji siedzącej, zanim wepchną się na stołek. To pomoże im zdobyć pewność siebie i siłę.

Oprócz czasu brzuszkowego, Twoje dziecko nauczy się stać niezależnie. Kiedy będą w stanie to zrobić, siedzenie bez wsparcia stanie się łatwiejsze. W końcu będą w stanie sięgnąć po zabawki dalej i bezpiecznie przejść z pozycji siedzącej do brzuszkowej. Do dziewiątego miesiąca życia dziecko może przejść z pozycji na brzuszku do pozycji siedzącej, podpierając się rączkami. W międzyczasie czas spędzony na brzuszku jest istotną częścią ich rozwoju i będzie stanowił podstawę do siedzenia i raczkowania.

Przejście z pozycji na brzuszku do siedzenia z podparciem

Jednym z pierwszych kroków w przechodzeniu dziecka z pozycji na brzuszku do siedzenia jest ćwiczenie z ręką na przeciwległym biodrze. Twoje dziecko pochyli się w kierunku Twojego prawego boku i odwróci swoje lewe biodro do środka. Przytrzymaj lewe biodro dziecka i delikatnie popchnij je w kierunku siedzenia. Następnie powoli obróć ich ciężar na przeciwną stronę i pomóż im schować prawą nogę pod.

Odkąd dziecko może siedzieć samodzielnie, zacznij je zachęcać do opierania się na jednym ramieniu i sięgania po przedmiot. Opieranie się na lewej stopie jest również dobrym sposobem, aby pomóc wzmocnić ich rdzeń i wzmocnić ramiona. Poprowadź je przez prawe biodro i kolano, aby chronić ich biodra. Chwal je, gdy dosięgną przedmiotu. Zachęcaj je do wypróbowania tego ruchu tak często, jak to możliwe.

Tummy time jest ważnym fundamentem siedzenia i powinien być zachęcany od urodzenia. Czas brzuszka pomoże również wzmocnić mięśnie, które będą używane później, gdy dziecko będzie siedzieć. Dziecko będzie prawdopodobnie sfrustrowane w tym czasie, więc ważne jest, aby spróbować zrobić przejścia tak gładkie, jak to możliwe. To jest w porządku, aby uzyskać sfrustrowany z dzieckiem na początku, ale spróbuj zachęcić je do kontynuowania aktywności.

Zobacz też:  Jak zrozumieć małe dziecko poprzez obserwację

Pierwszy miesiąc czasu brzuszka będzie wyglądał inaczej niż drugi miesiąc. Główka nadal będzie spoczywać na policzku, ale będzie lekko podniesiona z powierzchni. Gdy dziecko zbliży się do trzeciego miesiąca, główka wróci do tyłu, tworząc kąt prosty. Do piątego miesiąca dziecko będzie się samodzielnie podnosić i wypychać ręce do góry z prostym łokciem.

Wskazówki dotyczące uczenia dziecka siadania

Kiedy Twoje dziecko jest już na tyle duże, że potrafi siedzieć, pomocna może być pozycja trójnoga. Pozycja trójnoga pozwala podeprzeć głowę i szyję dziecka, podczas gdy ono wciąż rozwija resztę swojego ciała. Dzięki tej pozycji dziecko może lepiej widzieć swój świat i wchodzić w interakcje z nim. Aby ułatwić dziecku naukę siadania, możesz umieścić zabawkę na górze brzuszka dziecka.

Możesz stopniowo łagodzić wsparcie, które dajesz dziecku, gdy uczy się siadać. Powinieneś również zapewnić miękkie lądowanie w przypadku upadku dziecka. Prosta wskazówka, jak nauczyć dziecko siadać, to pozwolić dziecku usiąść kilka razy przed próbą samodzielnego siedzenia. Pomoże to dziecku rozwinąć mięśnie, które pomogą mu usiąść na własną rękę.

Dobrym punktem wyjścia jest umieszczenie dziecka w foteliku wspomagającym. Jest to dobry pomysł, ponieważ wzmocni mięśnie, które wspierają szyję. Jeśli Twoje dziecko zmęczy się siadaniem na własną rękę, możesz umieścić je w foteliku wspomagającym lub podeprzeć je poduszkami. Możesz również użyć lusterek, aby zachęcić je do próby usiąścia. Być może będziesz musiała pomóc dziecku przyzwyczaić się do tej pozycji, ale na dłuższą metę będzie to warte zachodu.

Kiedy Twoje dziecko jest w stanie samodzielnie usiąść, powinnaś nadal dawać mu dużo czasu na brzuszku. Dzięki temu dziecko będzie miało czas na ćwiczenie samodzielnego siedzenia, a Ty będziesz zaskoczony tym, jak dobrze Twoje dziecko nauczy się siedzieć po niewielkiej praktyce. Możesz nawet użyć pustych pudełek lub koszy na pranie, aby zapewnić dziecku zabawne i bezpieczne miejsce do siedzenia.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: