Jak przykładać dziecko do karmienia piersią? Sposoby na przystawienie dziecka

Karmienie piersią nierozerwalnie wiąże się z początkami macierzyństwa. Jeśli tylko kobieta może i oczywiście chce podjąć to wyzwanie to daje swojemu dziecku nie tylko odżywczy pokarm, ale również bliskość. Zobacz, jak przykładać dziecko do karmienia. 
Jak przykładać dziecko do karmienia?
Jak przykładać dziecko do karmienia piersią? Mimo że jest to naturalna sytuacja, dla wielu młodych mam wymaga sporo samozaparcia. Maluszek potrzebuje czasem długich godzin w ciągu doby, aby wystarczająco się najeść. Do tego nie zawsze wiadomo, jak przystawić dziecko, aby zarówno jemu, jak i mamie było wygodnie. Dlatego ważna jest sama technika podawania piersi, jak i odpowiednia pozycja. Szczególnie jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko, masz prawo czuć się zagubiona w nowej sytuacji związanej z laktacją. Dowiedz się zatem, jak przykładać dziecko do karmienia piersią.

Jak przykładać dziecko do karmienia?

jak przykładać dziecko do karmienia piersią

Prawidłowe przystawianie dziecka to kluczowa sprawa, żeby na karmieniu nie spędzać długich godzin oraz oszczędzić swój kręgosłup. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Po pierwsze buzia dziecka powinna objąć całą brodawkę. Maluszek ma być dosłownie przyssany. Zbyt mała powierzchnia utrudni mu efektywne ssanie. Skończy się to prawdziwym maratonem, a przyrost masy ciała dziecka nie będzie wystarczający. Noworodek, któremu poda się do ust brodawkę powinien samodzielnie, instynktownie uchwycić ją szeroko otwartymi ustami. Jeśli jednak mała buźka sama nie potrafi jeszcze chwytać piersi, trzeba delikatnie wsunąć mu brodawkę do buzi.

Dbaj o stan piersi

Jak przykładać dziecko do karmienia piersią? Właściwe uchwycenie piersi i efektywne ssanie to korzyść dla obu stron. Maluch podczas karmienia piersią powinien opróżnić jej zawartość. Uchroni w ten sposób mamę przed bolesnym zastojem pokarmu i oszczędzi jej czas, który potrzebny byłby na ściąganie pokarmu za pomocą laktatora. Po zakończeniu karmienia warto pamiętać o odciągnięciu resztek mleka z drugiej piersi przy użyciu czterech palców, co pomoże w utrzymaniu właściwej produkcji mleka. Jeśli mimo prób nie wiesz, jak prawidłowo przystawić dziecko zawsze możesz skorzystać z fachowej konsultacji w poradni laktacyjnej. Zatrudniony tam personel medyczny udzieli instruktażu i skoryguje ewentualne błędy.

Ciało do ciała. Wygodna technika karmienia piersią

jak przykładać dziecko do karmienia piersią - ciało do ciała Brodawka w buzi dziecka to jednak zaledwie połowa sukcesu. Równie ważna jest sama pozycja. Zakładając, że nawet efektywne karmienie zajmuje sporo czasu, to musi Ci być wygodnie, gdy to robisz. Jak przykładać dziecko do karmienia piersią? Biodro dziecka powinno mieć solidne podparcie i być ułożone wzdłuż ciała mamy. Kobieta może do podparcia użyć własnej, zgiętej w łokciu ręki lub korzystając ze specjalnej poduszki do karmienia. Wyprofilowany przedmiot z miękkim wypełnieniem pozwala wygodnie ułożyć maluszka. Mamy, które zdecydowały się na zakup takich akcesoriów są z nich zazwyczaj bardzo zadowolone i korzystają z nich przez długi czas.

Prawidłowa pozycja do karmienia noworodka

Co z samą pozycją? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo w dużym stopniu jest to kwestia indywidualnych preferencji. Początkowo wiele mam najchętniej decyduje się na klasyczną, czyli główka dziecka jest podparta, a ciało znajduje się w okolicy brzucha. Jej równie wygodną i popularną odmianą jest kamienie na leżąco. Nie trzeba pewnie wyjaśniać, że jest to najlepszy sposób na nocne ssanie jednej piersi, bo przy większym dziecko i odrobinie wprawy nie trzeba nawet zbyt mocno się wybudzać. Wersja dla bardziej zaawansowanych to tzw. pozycja spod pachy. Maluch jest wtedy ułożony wzdłuż boku. Ten sposób najchętniej wykorzystują mamy bliźniaków, bo mogą w ten sposób karmić jednocześnie dwie pociechy.

Jak prawidłowo przystawiać dziecko, gdy nie chce chwycić brodawki?

jak przykładać dziecko do karmienia piersią - jak prawidłowo przystawić Mimo wszystkich trików wygodnych pozycji i przydatnych akcesoriów kamienie piersią może być wyzwaniem. Zdarzają się dzieci, które nie mają silnego odruchu ssania, mają pewne wady anatomiczne lub zwyczajnie nie potrafią tego zrobić. Jeśli mamie bardzo zależy na tym, aby karmić naturalnie, taka sytuacja może być frustrująca. Pomaga wtedy przede wszystkim spokój i próbowanie różnych rozwiązań. Należy sprawdzić, czy bródka dziecka i czubek noska dotykają dokładnie piersi i części otoczki z brodawką. Należy też zwrócić uwagę, czy biodro dziecka znajdują się blisko ciała mamy. Ma to znaczenie zarówno dla wygody, jak i poczucia bliskości. Jeśli zatem jesteś za daleko, przysuń dziecko do siebie, może to pomóc. Jak przykładać dziecko do karmienia piersią? Jeśli zaczynasz przystawiać dziecko, spójrz też czy to maluch jest przystawiany do piersi, czy raczej pierś do niego. Nie ma możliwość, aby mleko matki wylatywało odpowiednim strumieniem, gdy ssanie będzie nieefektywne. Świadomość tego faktu pozwala na wytrwałe szukanie rozwiązań i najlepszego sposobu współpracy między mamą a maluszkiem.

Bacznie obserwuj, czy dziecko dobrze ssie

Nawet idealne przystawienie nie gwarantuje, że po kilkunastu minutach nadal pozycja i chwyt będą tak samo dobre. Policzki dziecka przez cały czas powinny być pełne. Świadczy to o tym, że malec rzeczywiście je, a nie traktuje piersi jak naturalnego smoczka. Kącik ust dziecko powinien być raczej suchy. Jeśli pokarm wypływa, to znaczy, że przystawienie do piersi nie jest właściwe. Należy je wtedy koniecznie skorygować. Podczas przykładania dziecka do karmienia piersią często słychać charakterystyczne cmokanie, które wskazuje na prawidłowe ssanie mleka przez dziecko. Cmokanie powinno być stałe i rytmiczne, a dziecko powinno pobierać mleko przez około 20-30 minut z jednej piersi.

Jak przystawić dziecko do piersi? Podsumowanie

Wiesz już, jak przykładać dziecko do karmienia piersią. To kluczowy element procesu karmienia. Pamiętaj, że w razie problemów warto skorzystać z pomocy specjalisty (np. położnej) i zagłębić się w porady z zakresu medycyny praktycznej. Jednym z ciekawych podejść do karmienia jest metoda Nehring-Gugulskiej, która opiera się na karmieniu dziecka na żądanie oraz przykładaniu dziecka do piersi w pozycji leżącej. Dzięki temu karmienie piersią może stać się łatwiejsze i bardziej naturalne dla matki i dziecka. Wszystko to może brzmieć skomplikowanie lub nieco tajemniczo. Na szczęście zazwyczaj kilka prób wystarczy, aby opanować tę sztukę i karmić malucha własnym mlekiem. My trzymamy kciuki i życzymy na tej drodze powodzenia.
Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: