X

Jak skompletować wyprawkę dla przedszkolaka?

wyprawka dla przedszkolaka

Gdy chce się posłać dziecko do przedszkola najczęściej najwięcej czasu zajmuje szukanie samego przedszkola. Proces rekrutacyjny wiąże się z koniecznością poświęcenia sporej ilości czasu, a także ze stresem szczególnie, gdy pojawiają się trudności ze znalezieniem odpowiedniej placówki. Jednak rodzice nie powinni zapominać, że dla dziecka wysyłanego do przedszkola konieczne jest skompletowanie odpowiedniej wyprawki.

Jak przygotować się do kompletowania wyprawki?

Zanim zacznie się planować kompletowanie wyprawki trzeba zdać sobie sprawę, że każde dziecko ma nieco inne potrzeby. Przy wybieraniu konkretnych produktów trzeba wziąć pod uwagę wiek dziecka. Inne potrzeby ma trzylatek, a na inne produkty trzeba będzie zdecydować się, gdy wysyłamy dziecko do zerówki. Należy wziąć pod uwagę również wymagania, które stawiane są przez wybraną placówkę przedszkolną.

Jak skompletować listę produktów składających się na wyprawkę?

Jeśli chce się przygotować kompletną listę produktów, które trzeba kupić w celu skompletowania wyprawki dla przedszkolaka można skorzystać z informacji uzyskanych bezpośrednio w przedszkolu. Wystarczy zapytać dyrekcji przedszkola lub opiekunów, co na pewno będzie niezbędne dla dziecka. Rozmowa z pracownikami przedszkola ma duże znaczenie, gdyż w poszczególnych placówkach mogą być nieco inne wymagania dotyczące tego jakie produkty musi zapewnić rodzic. Wiele placówek przedszkolnych prezentuje informacje o produktach, w które rodzic musi wyposażyć dziecko na stronie internetowej przedszkola. Jeśli placówka przedszkolna posiada stronę internetową zawsze warto na nią zajrzeć. Często pozwala to skrócić czas, w którym uzyskamy informacje, co musimy kupić.

Gdy wyprawka przedszkolaka lista jest już przygotowana warto zajrzeć na strony internetowe, na których wypowiadają się rodzice przedszkolaków. Informacje oraz porady, które można tam uzyskać z pierwszej ręki mogą znacznie skrócić czas, który trzeba będzie poświęcić na wyszukiwanie konkretnych produktów, które znajdą się na liście. Dodatkowo dowiedzieć można się czy jakieś produkty, których nie wskazała placówka przedszkolna mogą okazać się przydatne. Rodzice przedszkolaków wypowiadają się na podstawie własnych doświadczeń, które zawsze są bardzo cenne przy kompletowaniu wyprawki.

Zobacz też:  Skoki rozwojowe w 1 roku życia

Na listę produktów, które znajdą się w wyprawce dla przedszkolaka w konkretnej placówce wpływa między innymi to, czy dziecko będzie uczęszczało do publicznej czy prywatnej placówki. W przedszkolach niepublicznych najczęściej, w ramach uiszczanych opłat, zapewniane jest znacznie więcej w stosunku do placówek publicznych. Natomiast wszystko zależy od możliwości budżetowych wybranego przedszkola. Dodatkowo są rodzice, którzy mogą chcieć zapewnić dziecku konkretny produkt samodzielnie. Wówczas mają bezpośredni wpływ na jego wybór.

Wyprawka przedszkolaka lista – czego nie może w niej zabraknąć?

Warto wiedzieć z czego powinna składać się każda wyprawka do przedszkola. Do produktów, które konieczne trzeba wziąć pod uwagę zaliczają się:

  • plecaki,
  • buty,
  • worki,
  • artykuły higieniczne,
  • piżamy,
  • komplety pościeli,
  • kocyki,
  • artykuły na zajęcia.

Ubrania dla przedszkolaka

W każdej wyprawce dla przedszkolaka muszą znaleźć się ubrania. Niezbędne jest znalezienie odpowiedniego stroju. Do produktów, które trzeba pozyskać zaliczają się między innymi buty na zmianę. W takich butach dziecko będzie poruszało się po przedszkolu. Przy wybieraniu obuwia trzeba pamiętać, aby decydować się na te, które zapinane są na rzepy lub zatrzaski. Jest to wymóg placówek przedszkolnych związany z tym, że większość przedszkolaków nie umie wiązać butów. Oczywiście w przypadku dziecka, które uczęszcza do zerówki najczęściej można zdecydować się na buty sznurowane. Wiele dzieci w tym wieku potrafi już dobrze wiązać obuwie. Natomiast buty zawsze powinny mieć podeszwę antypoślizgową, która daje pewność, że dziecko nie poślizgnie się na żadnym typie powierzchni.

Zobacz też:  Pisuar dla dzieci – kiedy chłopiec uczy się siusiać do pisuaru nocnika?

Wysyłając dziecko do przedszkola warto zainwestować w dodatkowy zestaw ubrań. Młodsze dzieci mogą bardzo łatwo się pobrudzić podczas zabawy czy jedzenia. Dostarczenie do przedszkola dodatkowego zestawu ubrań pozwala w takiej sytuacji przebrać dziecko. W komplecie powinny znaleźć się bluzka, koszula, rajstopy, majtki, skarpety, spodnie lub spódnica. Niezbędne jest kupienie również worka, w którym będą umieszczone ubrania, a który należy podpisać. Taki worek może być wykorzystany również do przechowywania butów czy stroju do zajęć sportowych, gdy takie odbywają się na terenie placówki przedszkolnej.

Podczas leżakowania dziecku przyda się piżama. Warto również dowiedzieć się, czy przedszkole jest w stanie zapewnić pościel. Gdy taka pościel nie jest dostępna wówczas niezbędne jest jej samodzielne pozyskanie. W przypadku młodszych dzieci trzeba również pomyśleć o śliniaczkach, które przydadzą się podczas karmienia dzieci.

Artykuły higieniczne

Najczęściej dziecko trzeba do przedszkola zaopatrzyć w artykuły higieniczne. Gdy dziecko spędza w przedszkolu wiele godzin i spożywa posiłki powinno mieć możliwość właściwego zadbania o higienę. Zestaw do czyszczenia jamy ustnej w postaci szczoteczki do zębów, pasty oraz kubeczka pozwoli dziecku dbać o zdrowe zęby. Natomiast ręcznik oraz mydło pozwolą umyć ręce. Jeśli dziecko ma dłuższe włosy, wówczas można pomyśleć o grzebieniu czy szczotce do włosów. Młodsze dzieci często mogą potrzebować jednorazowych pieluch.

Wygodny plecak

Decydując się na plecak dla dziecka można zapewnić mu możliwość przenoszenia oraz przechowywania artykułów papierniczych. Plecak może być doskonałym miejscem na przechowywanie przez dziecko różnych dodatkowych przedmiotów, które będzie chciało zabrać z domu. Dla dzieci przygotowane są plecaki, które wyglądają jak zabawki, maskotki. Taki plecak może być dla dziecka elementem, który kojarzy musi się z domem czy rodzicami. Miewa to znaczenie z punktu widzenia psychologicznego, gdzie dziecko może czuć się bardziej komfortowo przebywając w przedszkolu.

Zobacz też:  Programowanie dla dzieci

Artykuły papiernicze

Każda wyprawka dla przedszkolaka obejmuje również artykuły papiernicze. Dla dziecka trzeba wybrać przedmioty, które są dopasowane do jego potrzeb, które są różne w zależności od wieku. Małe dzieci nie korzystają z przyborów do pisania. Natomiast malują, więc niezbędne jest wyposażenie ich w farby, a także pędzel oraz kubeczek. Wybierając farby do malowania niezbędne jest decydowanie się na takie, które są przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym. Do malowania niezbędny będzie blok rysunkowy. Warto pozyskać również blok techniczny, który również może okazać się przydatny w trakcie roku przedszkolnego. W wielu przedszkolach prowadzone są również zajęcia plastyczne połączone z rozwijaniem manualnych zdolności dziecka. Przy takich zajęciach wykorzystywane są kolorowe bibuły, brystol, klej czy nożyczki. Natomiast starsze dzieci zaczynają uczyć się rysować czy pisać. Dla takich dzieci trzeba pozyskać ołówki, gumki do ścierania, temperówki, a także zeszyty. Wybór produktów dla dzieci na rynku artykułów papierniczych jest duży, więc można zdecydować się na takie, które są zgodne z oczekiwaniami dziecka.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: