X

Jak sprawić, aby dziecko spało przez całą noc

Kiedy dziecko jest noworodkiem, może się wydawać, że śpi cały dzień, ale nagle zaczyna się budzić co kilka godzin. On może także chcieć przytulać się i bawić się, lub może odmawiać spać samotnie. Może być trudno określić, kiedy dziecko będzie spało przez całą noc, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc dziecku zasnąć bez ciebie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak sprawić, by Twoje dziecko spało przez całą noc.

Czy dziecko będzie spało przez całą noc

Choć większość niemowląt zaczyna spać przez całą noc w wieku około trzech miesięcy, kilka dzieci zaczyna spać przez całą noc w wieku dwóch miesięcy. Mimo to, na początku może być trudno przewidzieć, kiedy dokładnie Twoje dziecko zacznie przesypiać noc. Pierwsze badania sugerują, że godziny snu mogą nie pokrywać się z Twoimi, więc najlepiej jest odpowiednio zaplanować swoją noc. Ale nie martw się, ponieważ możesz uzyskać kilka wskazówek, aby pomóc dziecku przespać noc.

Bezsenne noce są trudne dla dziecka i ich rodziców. Twój lekarz może zaoferować kilka strategii poprawy snu dziecka. W zależności od wieku dziecka, być może trzeba będzie zmienić harmonogram karmienia na jakiś czas. Oprócz zmiany harmonogramu snu, możesz spróbować uniknąć częstego budzenia dziecka na karmienie. Dzięki temu nauczy się ono samodzielnie zasypiać, unikając konieczności nocnych karmień.

Pierwsze miesiące życia Twojego dziecka są kluczowe dla jego rozwoju. Prawidłowe odżywianie podczas snu będzie wspierać zdrowy wzrost i rozwój. Podczas gdy Twoje dziecko może spać dobrze przez całą noc w ciągu pierwszych kilku tygodni, zajmie mu trochę czasu, aby rozwinąć rutynę, która pozwoli mu spać przez całą noc bez przerwy. Jednak bezsenne dziecko może nadal osiągać kamienie milowe i uczyć się nowych umiejętności.

Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić, że twoje dziecko śpi przez noc, jest umieszczenie go w łóżku w odpowiednim wieku. To jest około siedmiu lub 7:30 dla niemowląt poniżej roku. Trzymanie dziecka w łóżku później niż jest to zalecane sprawi, że będzie ono tylko przemęczone i będzie się częściej budzić w nocy. A zmęczone dziecko będzie również budzić się wcześniej rano.

Zobacz też:  Pomaganie dziecku w radzeniu sobie z ADHD – jak pomóc dziecku z ADHD?

Noworodek będzie potrzebował co najmniej jednego karmienia w nocy, dopóki nie skończy sześciu miesięcy. W tym czasie Twoje niemowlę może kojarzyć karmienie ze snem i często się budzić. Dlatego karmienie ich w nocy tylko utrudni im przespanie nocy. Chociaż ten problem ze snem może być frustrujący, nie powinien trwać dłużej niż kilka nocy. Z cierpliwością, wkrótce zobaczysz swoje dziecko przesypiające noc w mgnieniu oka.

Przysposabianie dziecka do samodzielnego zasypiania

Wiele osób debatuje, czy samodzielne usypianie dziecka jest dobrym pomysłem. W niektórych przypadkach może być, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby ułatwić ten proces. Po pierwsze, staraj się trzymać regularnego harmonogramu. Najlepiej kłaść dziecko do łóżka o tej samej porze każdego wieczoru, najlepiej wcześniej, około godziny 19.00 lub 20.00. Najlepiej kłaść dziecko do łóżka, gdy jest senne, ale rozbudzone, i w ten sposób przygotujesz je do okresu snu.

Potem stopniowo wyjmuj dziecko z ramion, gdy jest rozbudzone. Pomaga to przerwać skojarzenia, które wyrobił sobie z Twoimi ramionami i przyzwyczaja go do przebywania w środowisku snu. W końcu Twoje dziecko może być w stanie zasnąć samodzielnie, ale musisz być w tym cierpliwa i konsekwentna. Musisz upewnić się, że dziecko nie obudzi się zbyt wcześnie, bo może to spowodować jego przebudzenie, więc unikaj poruszania go, gdy śpi.

Aby nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, zacznij kłaść je do łóżka, gdy jest obudzone, ale senne. Znajoma rutyna na dobranoc pomoże dziecku skojarzyć zasypianie ze snem i zmniejszy potrzebę kołysania. Możesz nawet spróbować położyć go do łóżka, gdy jest senny. Dobrze jest poprosić kogoś o pomoc w usypianiu dziecka, jeśli czujesz, że budzi cię w nocy.

Musisz też zacząć uczyć dziecko samodzielnego zasypiania, kładąc je w łóżeczku. Kiedy jest obudzony, nie musi to oznaczać, że jest szeroko rozbudzony. Zamiast tego może być senny, a nawet całkowicie zamknięty. Ważne jest, aby kojarzył swoje łóżeczko ze snem, dzięki czemu nauczy się zasypiać samodzielnie, jeśli obudzi się w środku nocy.

Możesz również sprawić, aby zasnął samodzielnie, gdy będzie starszy. Niektóre niemowlęta budzą się w stanie snu, więc spróbuj obudzić go wcześniej, aby uzupełnić jego karmienie snem. Jeśli jednak zmagasz się z nawykami snu swojego dziecka, dobrym pomysłem może być skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Możesz nawet rozważyć zatrudnienie konsultanta ds. snu lub wzięcie udziału w warsztatach dotyczących snu. Ci specjaliści rozumieją niuanse snu i mogą pomóc Ci stworzyć plan, który sprawdzi się w przypadku Twojego dziecka.

Zobacz też:  Kościół katolicki i chrzest

Układanie dziecka do snu w Twoim łóżku

W czasie gdy większość dorosłych przewraca się do snu w nowym łóżku każdego ranka, dzieci budzą się co najmniej jeden lub więcej razy w ciągu nocy. Podczas gdy niektóre dzieci uspokajają się same do snu, inne wołają o uwagę rodziców. Aby pomóc dziecku nauczyć się spać na własną rękę, spróbuj jednej z tych kojących rutyn:

Pierwszą metodą jest uśpienie dziecka, zanim znajdzie się ono w głębokim śnie. Pomoże to dziecku nauczyć się chodzić do łóżka niezależnie i zapobiegnie lękowi separacyjnemu. Dziecko, które płacze w środku nocy, prawdopodobnie doświadcza lęku separacyjnego i nie zaśnie, jeśli nie pocierasz jej pleców. Kiedy dziecko się uspokoi, wyjdź z pokoju. Upewnij się, że pokój jest ciemny i cichy, a do karmienia dziecka używaj lampki nocnej.

Chociaż często zdarza się, że dzieci śpią tam, gdzie śpią ich rodzice, to wciąż są niemowlętami i najwygodniej jest im spać w twoim łóżku. Trzymanie ich w tym samym pokoju z tobą zmniejsza ryzyko SIDS, które jest potencjalnie śmiertelnym zaburzeniem snu. Oprócz spania z tobą, dziecko powinno spać na plecach z odkrytą głową. Rodzice powinni unikać palenia lub jakiegokolwiek innego źródła dymu przed snem.

Inną strategią na uzyskanie dziecka do spania w twoim łóżku w nocy jest użycie rutyny. Rutyna na dobranoc pomaga dziecku nauczyć się, co się stanie, kiedy. Nie musi być ona skomplikowana. Po prostu czytanie krótkiej książki dziecku przed snem może być skuteczne. Ułożenie ich do snu może być również trudne, jeśli dziecko budzi się w środku nocy, więc upewnij się, że używasz techniki uspokajającej.

Jedną z technik pomagających dziecku zasnąć jest umieszczenie smoczka w łóżeczku podczas drzemki. Niemowlęta nie radzą sobie dobrze w fotelikach samochodowych. Foteliki te mogą powodować zadławienia i SIDS, więc najlepiej zamiast tego umieścić dziecko w basenie lub wózku. Smoczek jest zawsze dobrym pomysłem na czas drzemki. Unikaj pozostawiania miękkiego przedmiotu w pobliżu dziecka, takiego jak smoczek.

Pomaganie dziecku w samodzielnym zasypianiu

Twoje dziecko może być jeszcze małym dzieckiem, ale możesz zacząć przygotowywać je do snu, kładąc je obudzone w łóżeczku na czas snu. Można to zrobić poprzez utrzymywanie spójnej rutyny dla dziecka, w tym trzech lub czterech czynności, które będą go usypiać i pomagać mu zasnąć. Kiedy jest senny, ale obudzony, łatwiej mu będzie zasnąć bez ciebie.

Zobacz też:  Ile zębów ma dziecko?

Twoje dziecko może być w tym czasie marudne, więc ważne jest, by mieć na niego oko. Spróbuj porozmawiać z nim, gdy jest w trakcie zasypiania. Staraj się nie mówić zbyt wiele w tym czasie i wyłącz monitorowanie dziecka. Należy również starać się, aby w tym czasie był spokojny i zadowolony. Jeśli dziecko nie jest w stanie samodzielnie zasnąć, mów do niego, aby go uspokoić.

Możesz również spróbować użyć smoczka. Umieść smoczek w rogu łóżeczka. Gdy dziecko opanuje sięganie po smoczek, możesz spróbować samodzielnie włożyć go do buzi. Wkrótce nauczy się, jak robić to samodzielnie. W końcu będzie w stanie sięgnąć po niego samodzielnie. W międzyczasie powinnaś bacznie obserwować ruchy dziecka, ale jeśli nie jesteś pewna, jak to zrobić, możesz użyć do tego palców.

Kolejnym ważnym krokiem w pomaganiu dziecku w samodzielnym zasypianiu w nocy jest unikanie wkładania go do łóżeczka, gdy jest senne, ale obudzone. Pomoże to Twojemu dziecku w samodzielnym zasypianiu. Spróbuj przesunąć karmienie wcześniej w sekwencji snu. Dzięki temu Twój partner będzie miał czas na uśpienie go bez Twojego udziału. Podczas gdy pewne marudzenie jest normalne przed wyjściem z pokoju, dziecko, które płacze lub krzyczy, może nie być jeszcze gotowe do samodzielnego funkcjonowania.

Możliwość zasypiania w nocy przez Twoje dziecko zależy od jego etapu rozwoju. Jeśli ma trudności z zasypianiem, spróbuj oddzielić czas karmienia od rytuału zasypiania. Pomoże to Twojemu dziecku wejść w rutynę, która na dłuższą metę ułatwi mu zasypianie. W miarę jak będzie rosło, będzie też potrzebowało mniej pomocy z Twojej strony. Możesz usypiać go, gdy jest głodny, lub stosować inne techniki, aby pomóc mu przejść od czuwania do snu.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: