Jak ubrać dziecko do snu? Sprawdź, jak ubierać malucha!

Jak ubrać dziecko do snu? Na komfort wypoczynku malucha ma wpływ m.in. odpowiedni ubiór, ale jednak wielu rodziców nie wie, jaki jest najlepszy ubiór dziecka do snu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są najważniejsze zasady!
jak ubrać dziecko do snu

To zapamiętaj!

  • Najlepsza temperatura w sypialni dziecka to 18–22 stopnie Celsjusza.
  • Jak ubrać dziecko do snu? Sprawdź temperaturę w pomieszczeniu i dobierz odpowiedni strój.
  • Zawsze pamiętaj, aby kontrolować temperaturę dziecka na karku.

Jak ubrać dziecko do snu odpowiednio do temperatury? 

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko spało w komfortowych warunkach, zatem koniecznie trzeba zadbać o to, aby w pokoju było odpowiednio ciepło. Idealna temperatura w pomieszczeniu to od 18 do 22 stopni Celsjusza. To zdecydowanie ważna informacja, ponieważ wiele mam ma tendencję do przegrzewania małych dzieci, natomiast przegrzanie dziecka oznacza takie same poważne konsekwencje jak jego wychłodzenie. 

Ubiór malucha do spania a temperatura 

Jak ubrać dziecko do snu? Podczas ubierania noworodka lub niemowlaka do snu trzeba wziąć pod uwagę temperaturę otoczenia. Jak ubrać malucha w zależności od temperatury? Oto kilka podpowiedzi:

  • temperatura 16–17°C – pajac, body z długim rękawem, skarpetki i grubsze przykrycie (np. śpiworek);
  • temperatura 18–19°C – pajac, body z długim rękawem, średniej grubości przykrycie;
  • temperatura 20°C – pajac, rampers i średnie przykrycie;
  • temperatura 22–24°C – pajacyk i cienki kocyk;
  • temperatura 25–26°C – rampers.

Odpowiedź na pytanie, jak ubrać dziecko do snu, jest już znana, ale mimo wszystko niektórzy rodzice zastanawiają się, czym przykryć śpiące dziecko? Najczęstszym wyborem są kocyki, ale równie dobrym wyborem mogą być wysokiej jakości rożki, śpiworki, czy otulacze.

Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest za ciepło lub za zimno?

Ubierając dziecko do spania, należy pamiętać o tym, aby nie przegrzewać dziecka, bowiem jest to bardzo niebezpieczne. Rodzice powinni odpowiednio sprawdzać maluszkowi temperaturę. Niestety wielu robi to w sposób nieprawidłowy – np. kontroluje ją na rączkach lub na buzi, a jedynym prawidłowym sposobem jest sprawdzanie temperatury na karku. Jeśli kark będzie gorący, to wiesz już, że dziecku jest po prostu gorąco i musisz je rozebrać. Z kolei gdy kark będzie chłodny, to dziecku jest za zimno, więc powinieneś ubrać maluszka do snu w dodatkową warstwę ubranka lub okrycia (okryciem może być np. kocyk).

Z powyższego artykułu wiesz już, jak ubrać dziecko do snu w odpowiedni sposób. Przedstawiliśmy proste zasady, które sprawdzają się podczas każdej pory roku. Poza tym pamiętaj, aby ubierać starsze dziecko czy niemowlę do snu w ubranka stworzone z materiałów naturalnych. Trzymaj się przedstawionych zasad, a na pewno zapewnisz dziecku komfortowy wypoczynek.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: