Jak ubrać dziecko na spacer? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Jak ubrać dziecko na spacer? To jedno z pytań, które zadają sobie rodzice, zwłaszcza wtedy, gdy temperatura za oknem się waha. Chcesz wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem? Masz starsze dziecko i nie wiesz, jak dopasować ubranie do pogody? Podpowiadamy!
jak ubrać dziecko na spacer

To ważne!

  • Lepiej ubrać dziecko trochę za cienko, niż je przegrzewać.
  • Jak ubrać dziecko na spacer? To zależy od pory roku i temperatury na zewnątrz.
  • Nie zawsze musisz zakładać dziecku czapkę.

Unikaj przegrzewania

Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, to możesz nie wiedzieć, że przegrzewanie nie jest najlepszą opcją. Wiadomo, że wszyscy rodzice chcieliby jak najlepiej dla swoich dzieci i uważają, że powinny one być ubierane jak najcieplej, aby nie zmarzły. Jednak okazuje się, że przegrzewanie jest znacznie gorsze niż wychłodzenie. Rzecz jasna nie jest tutaj mowa o skrajności – absolutnie nie zaleca się wychodzenia na spacer z niemowlakiem czy starszym dzieckiem ubranym w 1 warstwę ubranek, gdy panują mrozy. Aczkolwiek należy pamiętać, że tzw. hartowanie ma korzystny wpływ na odporność. Dodatkowo jeśli chcesz się upewnić, że dziecku nie jest za zimno, to możesz po prostu sprawdzić kark i plecy dziecka. Jeśli będą one chłodne lub spocone, to wówczas wiesz, że dziecko jest ubrane nieodpowiednio do pogody. Co ważne: nie sprawdzaj tego poprzez dotykanie dłoni!

Jak ubrać dziecko na spacer wiosną?

Jak ubrać dziecko na spacer wiosną? To dość kapryśna pora roku, dlatego ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele bowiem zależy od tego, jaka jest temperatura na zewnątrz.

Jeśli nie jest ona wyższa niż 20 stopni Celsjusza, to dobrym krokiem będzie ubranie dziecka na tzw. cebulkę. Niemowlak powinien mieć na sobie o jedną warstwę więcej niż rodzic. A co z czapeczką, czy jest konieczna? Najlepiej kierować się zasadą: poniżej 15 stopni Celsjusza zakładaj maluszkowi cienką, bawełnianą czapeczkę, z kolei gdy temperatura jest wyższa, to zrezygnuj z tego elementu. 

Jak natomiast ubierać dziecko, gdy temperatury są powyżej 20 stopni Celsjusza? Wówczas możesz ubrać niemowlę tak samo jak siebie, nie musisz ubierać mu dodatkowej warstwy.

Jak ubrać dziecko na spacer latem?

Jak ubrać dziecko na spacer latem? Zanim zabierzesz noworodka na spacer, to sprawdź, jak dziecko należy ubrać odpowiednio do pogody. W upalne dni lata możesz nieco rozebrać dziecko – to oznacza, że możesz ubrać maluszka tylko w rampers lub postawić na koszulkę i oczywiście pieluszkę. Gdy z kolei wybierzesz się na spacer w chłodniejszy dzień lub wieczorem, gdy temperatury są niższe, to powinnaś ubrać malucha w pajacyk. W zależności od pogody może być konieczna też druga warstwa (np. cienka bluza i spodenki). Czy w ciepłe dni niezbędne są skarpetki i czapeczka? Absolutnie nie. Choć jeśli zabierzesz pociechę w miejsce, gdzie będzie wystawiony na słońce, to warto nałożyć na jego główkę cieniutką czapeczkę. Pamiętaj także, aby zawsze mieć jakieś dodatkowe ubrania dla malucha i kocyk w razie gdyby pogoda bardzo się pogorszyła.

Jak ubrać dziecko na spacer jesienią?

Kolejną problematyczną porą roku, jeśli chodzi o ubieranie dziecka na spacer, jest jesień. Jak ubrać dziecko na spacer jesienią? Wówczas najlepiej sprawdzi się kombinezon z polaru – to odpowiedni wybór na cieplejsze dni, czyli wtedy gdy temperatura na zewnątrz waha się w okolicach 15 stopni Celsjusza. Rodzice mogą ubrać malucha w taki zestaw jak np. kaftanik, śpioszki i nie za gruby kombinezon z polaru. Zawsze jednak warto mieć przy sobie kurteczkę lub kocyk. Jak ubrać dziecko na spacer zimą, gdy temperatury są znacznie niższe? Wtedy zamień po prostu cienki kombinezon z polaru na grubszy kombinezon oraz oczywiście ubierz dziecku czapkę. 

Jak ubrać dziecko na spacer zimą?

Jak ubrać dziecko na spacer zimą? Najlepiej na cebulkę. Idealnym zestawem będzie body z długim rękawem, a do tego rajstopy lub pełne śpioszki, spodenki dresowe, ciepły sweter, kombinezon oraz oczywiście czapka i rękawiczki. Jeśli wybierzesz kombinezon bez zabudowanych stópek, to niezbędnym elementem będą też zimowe buciki niechodki. Do tego zestawu należy dołożyć gruby kocyk oraz ewentualnie pokrowiec wózka (tylko wtedy, gdy jest wyjątkowo zimno na zewnątrz).

Podsumowując, wiesz już, jak ubrać dziecko na spacer. Jeśli zastosujesz się do powyższych porad, to możesz mieć praktycznie pewność, że dziecko na spacerze nie zmarznie, ani nie będzie mu za gorąco. 


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: