Czym są i skąd się biorą odparzenia pieluszkowe u noworodka?
Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i podatna na uszkodzenia. Dzieje się tak dlatego, że – jak wszystkie organy u dzieci w tym wieku – jest ciągle niedojrzała pod względem strukturalnym i funkcjonalnym. Niedostatecznie wykształcona bariera wodno-lipidowa nie spełnia w stu procentach swojej funkcji. Z tego powodu naskórek łatwo ulega podrażnieniu, np. w wyniku jego odparzenia.
Jakie są najczęstsze przyczyny odparzeń pieluszkowych u noworodków? Należą do nich:
- zbyt rzadkie przewijanie,
- nakładanie pieluszki na wilgotną skórę,
- niestosowanie maści przeciw odparzeniom,
- stosowanie nieodpowiednich produktów kosmetycznych,
- zbyt ciasne zapinanie pieluszki w gorące dni.
Zdarza się też, że odparzenia pieluszkowe u niemowląt pojawiają się bez wyraźnego powodu. Szczególnie narażone na takie dolegliwości są wcześniaki oraz dzieci cierpiące na alergie lub atopowe zapalenie skóry. Delikatne ciało takich maluszków jest jeszcze bardziej wrażliwe na szkodliwe działanie substancji drażniących – środków chemicznych czy produktów własnej przemiany materii.
W przypadku dzieci, które nie przekroczyły 2. roku życia, powstawanie odparzeń pieluszkowych wiąże się także z tymczasowym niedorozwojem gruczołów łojowych. Są one odpowiedzialne za optymalne nawilżenie skóry, która bez tego staje się sucha i bardziej podatna na uszkodzenia.
Problemem dermatologicznym podobnym do odparzenia, jest pieluszkowe zapalenie skóry. Objawia się ono rumieniem, krostkami, bolesnymi nadżerkami i świądem.
Jaką pielęgnację stosować, aby uniknąć odparzeń pieluszkowych u noworodka?
Pierwszym krokiem właściwej pielęgnacji skóry niemowlęcia jest jej baczne obserwowane. Przewijając i kąpiąc swojego maluszka, zwracaj uwagę na stan jego naskórka. Przyjrzyj się zwłaszcza tym miejscom na ciele, gdzie skóra ma bezpośredni kontakt z pieluszką. Jeżeli zauważysz tam zaczerwienienie, przemyśl jeszcze raz sposób codziennej pielęgnacji dziecka i postaraj się go udoskonalić.
Jakie kroki należy podjąć, aby zapobiec odparzeniom pieluszkowym? Poniżej przedstawiamy najważniejsze punkty pielęgnacji skóry noworodka.
Przewijaj dziecko regularnie
Pieluszka niemowlęcia powinna zawsze być całkowicie sucha. Bezpośrednią przyczyną odparzeń skóry jest bowiem wilgoć, nawet w niewielkich ilościach. Pamiętaj, aby zmieniać pieluszkę swojego dziecka nie rzadziej niż co trzy godziny i obserwować, czy taka konieczność nie występuje częściej. Dbaj również o to, aby za każdym razem dokładnie osuszyć skórę niemowlęcia przed ubraniem go po kąpieli czy przewijaniu.
Pamiętaj o wietrzeniu
Gdy skóra maluszka jest już czysta i wysuszona po kąpieli, pozwól jej przez chwilę pooddychać. Codzienne wietrzenie okolic intymnych niemowlęcia przed założeniem mu czystej pieluszki sprzyja zachowaniu właściwej higieny i zapobiega podrażnieniom naskórka.
Używaj odpowiednich kosmetyków do kąpieli
W zapobieganiu odparzeniom skóry pomagają kąpiele w preparatach o naturalnym, przyjaznym skórze niemowlęcia składzie. Należą do nich przede wszystkim:
- emulsje do kąpieli zawierające kompleks naturalnych olejków (np. olej canola, olej lniany i olej sojowy), które wzmacniają barierę wodno-lipidową skóry i tworzą na niej warstwę okluzyjną;
- krochmal do kąpieli, który koi skórę i ułatwia gojenie się drobnych uszkodzeń, takich jak pęknięcia czy krostki.
Pamiętaj o natłuszczaniu
Odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry niemowlęcia to bardzo ważny element jego codziennej pielęgnacji. Stosuj w tym celu kosmetyki o naturalnym składzie, przeznaczone specjalnie dla niemowląt – przede wszystkim emulsje do ciała i kremy. W przypadku okolic podpieluszkowych doskonałym wyborem jest Linoeparol – maść z olejem z wiesiołka i lanoliną, idealna do stosowania u dzieci już od pierwszego dnia życia.
Unikaj sztucznych substancji
Produkty pielęgnacyjne z długim, chemicznym składem, a także popularne mokre chusteczki, nie są najlepszym wyborem pielęgnacyjnym w przypadku niemowlęcia. Szkodliwe substancje mogą także znajdować się w pieluszkach jednorazowych, a nawet w ubrankach, które nie są wykonane z bawełny organicznej. Robiąc codzienne zakupy, zwracaj więc uwagę na skład produktów, które zamierzasz kupić dla swojego maluszka.
OTC/10929/06/22
Sprawdź także:
- Odparzenie pieluszkowe u niemowląt, jakie maści i kremy?
- Domowa pielęgnacja na bazie oleju rycynowego
- Jak pielęgnować skórę noworodka? 5 najważniejszych zasad
- Eveline Cosmetics – marka kosmetyczna, którą powinien znać każdy
- Jak dbać o delikatną skórę dziecka w czasie wakacji?
- Jak pielęgnować cerę, aby pozbyć się zaskórników?
- Sól do kąpieli – właściwości