Jak unikać odparzeń pieluszkowych u noworodka?

Zaczerwieniona i podrażniona skóra pod pieluszką noworodka może świadczyć o jej odparzeniu. Można tego uniknąć, stosując odpowiednie kosmetyki i wdrażając właściwe praktyki do codziennej pielęgnacji maluszka. Sprawdź, jak unikać odparzeń pieluszkowych u noworodka.
Jak unikać odparzeń pieluszkowych u noworodka?

Jak unikać odparzeń pieluszkowych u noworodka? Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i podatna na uszkodzenia. Dzieje się tak dlatego, że – jak wszystkie organy u dzieci w tym wieku – jest ciągle niedojrzała pod względem strukturalnym i funkcjonalnym. Niedostatecznie wykształcona bariera wodno-lipidowa nie spełnia w stu procentach swojej funkcji. Z tego powodu naskórek łatwo ulega podrażnieniu, np. w wyniku jego odparzenia.

Skąd się biorą odparzenia na pupie u niemowlaka?

jak unikać odparzeń pieluszkowych u noworodka - skąd się biorą odparzenia

Zanim dowiesz się, jak unikać odparzeń pieluszkowych u noworodka, przeczytaj o powodach tej dolegliwości. Jakie są najczęstsze przyczyny odparzeń pieluszkowych u noworodków? Należą do nich:

  • zbyt rzadkie przewijanie;
  • nakładanie pieluszki na wilgotną skórę;
  • niestosowanie maści przeciw odparzeniom;
  • stosowanie nieodpowiednich produktów kosmetycznych;
  • zbyt ciasne zapinanie pieluszki w gorące dni. 

Odparzenia u niemowlaka – pozostałe przyczyny

jak unikać odparzeń pieluszkowych u noworodka - pozostałe przyczyny

Zdarza się też, że odparzenia pieluszkowe u niemowląt pojawiają się bez wyraźnego powodu. Szczególnie narażone na takie dolegliwości są wcześniaki oraz dzieci cierpiące na alergie lub atopowe zapalenie skóry. Delikatne ciało takich maluszków jest jeszcze bardziej wrażliwe na szkodliwe działanie substancji drażniących – środków chemicznych czy produktów własnej przemiany materii.

W przypadku dzieci, które nie przekroczyły 2. roku życia, powstawanie odparzeń pieluszkowych wiąże się także z tymczasowym niedorozwojem gruczołów łojowych. Są one odpowiedzialne za optymalne nawilżenie skóry, która bez tego staje się sucha i bardziej podatna na uszkodzenia. 

Problemem dermatologicznym podobnym do odparzenia, jest pieluszkowe zapalenie skóry. Objawia się ono wysypką, rumieniem, krostkami, bolesnymi nadżerkami i świądem.

Jak zapobiegać powstawaniu odparzeń pieluszkowych? Sposoby na odparzenia

jak unikać odparzeń pieluszkowych u noworodka - jak zapobiegać

Jak unikać odparzeń pieluszkowych u noworodka? Pierwszym krokiem właściwej pielęgnacji skóry niemowlęcia jest jej baczne obserwowane. Przewijając i kąpiąc swojego maluszka, zwracaj uwagę na stan jego naskórka. Przyjrzyj się zwłaszcza tym miejscom na ciele, gdzie skóra ma bezpośredni kontakt z pieluszką. Jeżeli zauważysz tam zaczerwienienie, przemyśl jeszcze raz sposób codziennej pielęgnacji dziecka i postaraj się go udoskonalić.

Jakie kroki należy podjąć, aby zapobiec odparzeniom pieluszkowym? Poniżej przedstawiamy najważniejsze punkty pielęgnacji skóry noworodka.

Przewijaj dziecko regularnie

Pieluszka niemowlęcia powinna zawsze być całkowicie sucha. Bezpośrednią przyczyną odparzeń u noworodka jest bowiem wilgoć, nawet w niewielkich ilościach. Pamiętaj, aby zmieniać pieluszkę swojego dziecka nie rzadziej niż co trzy godziny i obserwować, czy taka konieczność nie występuje częściej. Dbaj również o to, aby za każdym razem dokładnie osuszyć skórę niemowlęcia przed ubraniem go po kąpieli czy przewijaniu.

Pamiętaj o wietrzeniu

Gdy skóra maluszka jest już czysta i wysuszona po kąpieli, pozwól maluszkowi poleżeć bez pieluszki przez chwilę, aby skóra mogła pooddychać. Codzienne wietrzenie okolic pieluszkowych niemowlęcia przed założeniem dziecku czystej pieluszki sprzyja zachowaniu właściwej higieny i zapobiega podrażnieniom naskórka.

Używaj odpowiednich kosmetyków do kąpieli

Jak unikać odparzeń pieluszkowych u noworodka? W zapobieganiu odparzeniom skóry pomagają kąpiele w preparatach o naturalnym, przyjaznym skórze malucha składzie. Do sposobów na odparzenia pieluszkowe należą przede wszystkim:

  • emulsje do kąpieli zawierające kompleks naturalnych olejków (np. olej canola, olej lniany i olej sojowy), które wzmacniają barierę wodno-lipidową skóry i tworzą na niej warstwę okluzyjną;
  • kąpiel w krochmalu, który koi skórę i ułatwia gojenie się drobnych uszkodzeń, takich jak pęknięcia czy krostki.

Pamiętaj o natłuszczaniu

Odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry niemowlęcia to bardzo ważny element jego codziennej pielęgnacji. Stosuj w tym celu kosmetyki o naturalnym składzie, przeznaczone specjalnie dla niemowląt – przede wszystkim emulsje do ciała i kremy. W przypadku okolic podpieluszkowych doskonałym wyborem jest Linoeparol – maść z olejem z wiesiołka i lanoliną, idealna do stosowania u dzieci już od pierwszego dnia życia.

Unikaj sztucznych substancji

Produkty pielęgnacyjne z długim, chemicznym składem, a także popularne mokre chusteczki, nie są najlepszym wyborem pielęgnacyjnym w przypadku niemowlęcia. Szkodliwe substancje mogą także znajdować się w pieluchach jednorazowych, a nawet w ubrankach, które nie są wykonane z bawełny organicznej. Robiąc codzienne zakupy, zwracaj więc uwagę na skład produktów, które zamierzasz kupić dla swojego maluszka.

Jak unikać odparzeń pieluszkowych u noworodka? Podsumowanie

Wiesz już, jak unikać odparzeń pieluszkowych u noworodka i jaki krem na odparzenia jest skuteczny. Skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego jest narażona na urazy i odparzenia. Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości co do kondycji skóry maleństwa, udaj się z nim na konsultację do pediatry. 

Najczęściej zadawane pytania

Co na odparzenia od pampersa?

Odparzoną skórę należy regularnie smarować kremami na odparzenia np. z alantoiną. Zmiana pieluszki w tym czasie powinna być jak najczęstsza (nawet co godzinę). Dodatkowo można dwa razy dziennie przemywać okolice pupy ciepłą, przegotowaną wodą.

Jak wygląda odparzona pupa u niemowlaka?

Odparzenie u niemowląt przypomina oparzenie słoneczne. Skóra na pupie niemowlaka jest gorąca w dotyku i czerwona. Może się też łuszczyć.

Jakie naturalne sposoby na odparzenia u dzieci?

Skuteczne mogą się okazać okłady z naparu z rumianku, Zmienione miejsce można posypać także talkiem lub mąką ziemniaczaną. Przed zastosowaniem naturalnych, domowych środków na odparzenia warto skonsultować się z lekarzem.

OTC/10929/06/22


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: