Jak widzi noworodek? Sprawdź, jak wygląda świat oczami noworodka i niemowlęcia

Zastanawiasz się, jak widzi noworodek, a jak niemowlę? Czy są sposoby, aby pobudzić wzrok malucha do rozwoju? Przeczytaj, jak miesiąc po miesiącu rozwija się wzrok małych dzieci.
jak widzi noworodek

Rodzice nowo narodzonych dzieci z niecierpliwości czekają, aż maluch otworzy oczy. Zastanawiają się, po kim odziedziczył kolor tęczówki i czy widzi ich twarze? Tymczasem noworodek wydaje się niezainteresowany otoczeniem. Śpi albo ssie pierś, której szuka instynktownie, wyczuwając słodki zapach mleka. Jesteś ciekawa, kiedy Twój maluszek zacznie dostrzegać kolory, twarze i zabawki? Czytaj dalej.

Rozwój narządu wzroku w życiu płodowym

Zawiązki oczu powstają już pod koniec 7 tygodnia ciąży. Na zdjęciach USG widać je jako czarne plamki po bokach zarodka. Z kolei 6. miesiąc ciąży to czas powstawania siatkówki. Wtedy też płód zaczyna otwierać oczy. Na prawidłowy rozwój wzroku w okresie prenatalnym duży wpływ ma zbilansowana dieta przyszłej mamy oraz czas porodu. Najwięcej wad wzroku spotyka się wśród wcześniaków.

Etapy rozwoju wzroku u noworodka i niemowlęcia

Zanim wzrok dziecka będzie taki sam jak osoby dorosłej, minie sporo czasu. Narząd wzroku najintensywniej rozwija się do ukończenia 1. roku życia. Poznaj etapy rozwoju wzroku u dziecka:

  • dziecko po urodzeniu widzi nieostro, jego wzrok odróżnia głównie czerń i biel;
  • w I trymestrze życia niemowlę zaczyna odróżniać kontrastowe barwy i skupia wzrok na twarzy mamy;
  • w kolejnych miesiącach dziecko lepiej widzi z daleka, zaczyna śledzić ruch przedmiotów;
  • półroczne dziecko potrafi skupić wzrok bez zezowania na przedmiotach i twarzach;
  • roczne dziecko dostrzega już detale i zmiany w otoczeniu.

Jak widzi noworodek? Świat w odcieniach bieli, czerni i szarości

Wzrok noworodka jest najsłabszym z jego zmysłów, podobnie jak u innych małych ssaków. Zdrowy noworodek słyszy głosy, czuje zapach, ale widzi słabo. Jego powieki są zapuchnięte po porodzie, a źrenice reagują jedynie na ostre światło. Noworodek widzi jedynie z odległości 20–30 cm, w tym też twarz mamy. Dalsze otoczenie widzi jakby za mgłą. Z barw wzrok maluszka odróżnia tylko czerń, biel i kontrastowe odcienie szarości. Kontury przedmiotów zlewają się w jedną całość. Miesięczne dziecko widzi już zwykle kolor czerwony. Intensywny rozwój zmysłu wzroku przypada na kolejne miesiące życia. Sprawdź jak można scharakteryzować osoby urodzone w wibracji 9 z tego artykułu https://twojewrozby.pl/numerologiczna-9

Kiedy dziecko zaczyna wodzić wzrokiem i rozróżniać kolory?

W 2. miesiącu życia dziecko zauważa przedmioty w ostrych kolorach czerwonych. Poprawia się też ostrość widzenia, bo niemowlę widzi już z odległości 60 cm. W 3. miesiącu życia odróżnia kolor żółty, a w kolejnych zielony i niebieski. Utrzymuje już kontakt wzrokowy z rodzicami i zaczyna rozpoznawać rysy twarzy. Chętnie wodzi wzrokiem, zwłaszcza za mamą albo kolorowymi zabawkami. Równolegle rozwijają się też inne zmysły. Wsłuchuje się w odgłosy i melodie. Potrafi też skupiać wzrok na kolorowych zabawkach. Często przy tym zezuje, ponieważ mięśnie gałek ocznych są jeszcze zbyt słabe.

Jak widzi niemowlę w 6. miesiącu życia?

Półroczne niemowlę odróżnia już podstawowe barwy. Widzi też kształty i głębię otoczenia. Podnosi głowę i rozgląda się, więc zwiększa swoje pole widzenia. Chętnie ogląda kolorowe zabawki, a także swoje dłonie i stopy. Zaczyna dostrzegać wzory. Odróżnia też znajome twarze bliskich od obcych osób. To odpowiedni czas, aby stymulować rozwój wszystkich zmysłów przy pomocy edukacyjnych książeczek, mat i grających zabawek. W tym czasie powinien już zanikać zez, który jest normalny w pierwszych miesiącach życia.

Jak stymulować wzrok dziecka?

Prawidłowy rozwój dziecka zależy w dużej mierze od tego, jak widzi maluch. Dlatego warto stymulować rozwój wzroku maluszka. Już w pierwszych tygodniach mów do niego spokojnym głosem, trzymając twarz na linii jego wzroku. Rób miny i kręć głową. Sprawdzą się też specjalne czarno-białe książeczki z wyraźnymi obrazkami. Gdy dziecko zaczyna odróżniać więcej barw, kup mu kolorowe zabawki, odpowiednie do jego wieku. Podczas wspólnej zabawy przesuwaj je powoli na boki, przybliżaj i oddalaj. Obserwuj ruch gałek ocznych malucha.

Jakie zabawki wspierają prawidłowy rozwój wzroku dziecka?

Rozwój wzroku niemowlaka możesz wspomagać poprzez kupienie mu odpowiednich zabawek. Dziecko w pierwszych miesiącach życia chętnie przygląda się na kolorowe maskotki, zawieszane nad wózkiem. Sprawdzi się też kolorowa karuzela ze spokojną melodią. Najlepsze grzechotki dla malucha wykonane są z kilku materiałów o różnej fakturze i kolorach. Gdy chcesz zająć się czymś, połóż dziecko na macie edukacyjnej na podłodze. Niech obserwuje otoczenie i dotyka zawieszonych nad matą zabawek. Dobrym pomyłem są też ubranka z wyraźnymi wzorami i ozdobami.

Wzrok niemowlaka. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo, opowiedz o nich pediatrze. Oto objawy, których nie powinnaś lekceważyć:

  • nierówne źrenice lub o nieregularnym kształcie;
  • zaropiałe oczy i podpuchnięte powieki;
  • niemowlę w wieku 4 miesięcy nie wodzi wzrokiem i nie skupia uwagi na przedmiocie;
  • zezowanie po 4. miesiącu życia;
  • dziecko nie odpowiada uśmiechem na uśmiech, nie reaguje, gdy ktoś obcy pochyli się nad nim;

Jak chronić wzrok dziecka?

Osłaniaj główkę i oczy dziecka przed ostrymi promieniami słonecznymi przy pomocy kaszkietu lub kapelusza z rondem. Zadbaj, aby nie patrzyło na telewizor z bliskiej odległości. Do 2. roku życia dziecko nie powinno bawić się smartfonami ani tabletami. Szkodliwe jest także przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Wskazane są natomiast częste spacery i karmienie piersią do 1. roku życia. Karmiąca mama powinna jeść dużo tłustych ryb morskich. Zawierają one kwasy omega-3, które pozytywnie wpływają na rozwój oczu dziecka.

Wzrok niemowląt zdrowych i urodzonych o czasie zazwyczaj rozwija się bez zastrzeżeń. Genetyczne wady wzroku zdarzają się stosunkowo rzadko. Niestety już dzieci w wieku przedszkolnym spędzają mnóstwo czasu przed telewizorem i komputerem. Coraz częstsze są zabawy smartfonami. Poza tym większość dzieci odżywia się niezdrowo, jedząc za dużo słodyczy i produktów typu fast food. Na wzrok korzystnie wpływają produkty bogate w kwasy DHA, luteinę i beta-karoten. To między innymi jarmuż, marchewka, olej z pestek dyni i słonecznika. To właśnie cyfrowe otoczenie oraz niezdrowa dieta są powodem wad wzroku u dzieci i młodzieży.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: