Jak wybrać butelkę dla noworodka? Jaka butelka do karmienia niemowlęcia?

Nie wszystkie mamy chcą lub zwyczajnie mogą karmić dziecko piersią. W takim przypadku ważne jest dobranie nie tylko odpowiedniego mleka modyfikowanego, ale też butelki. Sprawdź, jak wybrać butelkę dla noworodka.
Jak wybrać butelkę dla noworodka? Istnieją również butelki tworzone z myślą o mleku matki, które znajdują zastosowanie w przypadku anatomicznych problemów z karmieniem piersią lub np. gdy karmieniem noworodka ma zająć się drugi z rodziców. Sprawdź, jakie butelki do karmienia można znaleźć w sklepach, czym się różnią oraz jak wybrać najlepszą dla swojego malucha.

Jaka butelka? Rodzaje butelek dla noworodków i dzieci

jak wybrać butelkę dla noworodka - jaka butelka Na rynku znaleźć można wiele butelek dostosowanych do specyfiki karmienia dziecka (np. w przypadku karmienia mieszanego – mlekiem modyfikowanym i z piersi zamiennie – warto zastanowić się nad butelką ze smoczkiem nawiązującym kształtem do sutka), różniących się wielkością, czy szerokością. Istnieją butelki dedykowane niemowlętom oraz takie dla starszych dzieci, które mają stopniowo uczyć ich samodzielności w zakresie spożywania płynów. Pod uwagę należy także wziąć materiał, z którego została wykonana butelka – swoje zalety mają zarówno szklane, jak i plastikowe i silikonowe. Więc, jak wybrać butelkę dla noworodka?

Butelka na mleko matki ze smoczkiem w kształcie piersi

Na pierwszy rzut oka pojemnik nie różni się niczym od innych butelek dla niemowląt. Różnice widać dopiero po gruntownym przyjrzeniu się jej smoczkowi, który kształtem i sposobem pobierania pokarmu przypomina pierś matki. Często wbudowane są w nie specjalne filtry, które umożliwiają przepływ mleka do jamy ustnej tylko wtedy, gdy dziecko ssie. Warto pamiętać, że butelki na mleko matki z laktatora nie sprawdzają się w przypadku mleka modyfikowanego ze względu na różnicę gęstości obu płynów.

Jak wybrać butelkę dla noworodka? Wąskie, szerokie, małe i duże

jak wybrać butelkę dla noworodka - butelki wąskie, szerokie Jak wybrać butelkę dla noworodka? Wielu rodziców zastanawia się, czym różnią się od siebie butelki wąskie oraz szerokie, a także małe i duże. Poza oczywistymi względami pojemnościowymi dostosowanymi do potrzeb żywieniowych maluchów w określonym wieku, kształt i rozmiar butelek ma znaczenie z perspektywy ich przechowywania oraz transportowania. Z jednych wygodniej korzysta się w domowym zaciszu, inne lepiej sprawdzą się podczas spacerów, czy wycieczek. Warto pamiętać, żeby niezależnie od wyboru typu butelki, pamiętać o dokupowaniu do niej odpowiednich smoczków – smoczki do butelek wąskootworowych nie pasują do szerokootworowych i odwrotnie.

Butelka antykolkowa dla niemowlaka

Butelka antykolkowa została zaprojektowana z myślą o najmłodszych dzieciach. Powszechną przypadłością noworodków są kolki, które powstają w konsekwencji połykania powietrza przez dziecko. Butelki antykolkowe mają specjalny otwór, który uniemożliwia połykanie powietrza wraz z mlekiem.

Butelka treningowa po odstawieniu piersi

Jak wybrać butelkę dla noworodka? To propozycja dla maluszków, które skończyły już 6. miesiąc życia. Ich design stworzony został z myślą o pierwszych krokach ku samodzielności dzieci. Butelki treningowe posiadają specjalne uchwyty, które ułatwiają maluchom trzymanie butelki malutkimi rączkami. Ponadto mają miękkie ustniki z systemem zabezpieczającym przed samoistnym wypływaniem pokarmu – dziecko musi ssać, by móc się napić.

Jak często należy zmieniać butelkę do karmienia noworodka?

jak wybrać butelkę dla noworodka - jak często zmieniać Niezależnie od preferencji dotyczących niemowlęcych butelek, należy pamiętać o ich regularnym wymienianiu. Najlepiej robić to co kwartał, czyli trzy miesiące. Jednocześnie istotne jest, by posiadać w domu więcej niż jedną butelkę – najlepiej trzy lub cztery. Wraz z rozwojem dziecka warto inwestować w kolejne, dążące do jego samodzielności modele. Butelki dla starszych dzieci powinny też charakteryzować się większą pojemnością. Jeżeli chcemy, by dziecko piło z butelki same, zdecydowanie lepszym wyborem od szkła, będzie plastik lub silikon. Trzeba jednak upewnić się, że nie zawiera on żadnych szkodliwych substancji, jak np. BPA.

Gdzie kupić butelki dla niemowląt?

Wiesz już, jak wybrać butelkę dla noworodka. Butelki na mleko dla dzieci znajdziemy w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych, zarówno poświęconych przede wszystkim mamom i dzieciom, jak i o szerszym asortymencie. Warto zwrócić uwagę na miejsca takie, jak marketplace, czyli platformy zrzeszające wielu sprzedawców. Przykładem może być tu medme sklep, w którym znaleźć można w jednym miejscu oferty od wielu starannie wyselekcjonowanych oferentów, co pozwala szybko i wygodnie porównać nie tylko dostępne opcje, ale też różnice w cenie asortymentu.

Najczęściej zadawane pytania

Jaką pojemność powinna mieć butelka dla noworodka?

Butelki dla noworodków są dostępne w różnych pojemnościach, ale zwykle zaleca się wybieranie tych o pojemności od 120 do 150 ml dla niemowląt do 3. miesiąca życia, a dla starszych niemowląt 200-250 ml. Ważne jest, aby wybrać butelkę o odpowiedniej pojemności, która zapewni dziecku wystarczającą ilość mleka, ale jednocześnie nie będzie zbyt ciężka do trzymania dla dziecka.

Jaka powinna być wielkość smoczka do butelki dla noworodka?

Wielkość smoczka powinna być dopasowana do wieku dziecka i do pojemności butelki. Smoczki są zwykle oznaczane symbolami 1, 2, 3, które odpowiadają kolejno wiekowi dziecka. Smoczek powinien być odpowiednio długi i szeroki, aby dziecko mogło swobodnie ssać mleko.

Jakie rodzaje butelek są najlepsze dla noworodków?

Istnieje wiele rodzajów butelek dla noworodków, ale te najlepsze to te, które posiadają smoczki z kształtem i materiałem jak najbardziej zbliżonym do piersi matki. Butelki z antykolkowymi systemami są szczególnie zalecane, ponieważ pomagają zapobiegać kolkom i wzdęciom. Ważne jest także, aby butelka była łatwa w czyszczeniu oraz odporna na uszkodzenia.
Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: