X

Jak wybrać butelkę dla noworodka?

Nie wszystkie mamy chcą lub zwyczajnie mogą karmić dziecko piersią. W takim przypadku ważne jest dobranie nie tylko odpowiedniego mleka modyfikowanego, ale też butelki.

Istnieją również butelki tworzone z myślą o mleku matki, które znajdują zastosowanie w przypadku anatomicznych problemów z karmieniem piersią lub np. gdy podawaniem pokarmu ma zająć się drugi z rodziców. Sprawdź, jakie butelki można znaleźć w sklepach, czym się różnią oraz jak wybrać najlepszą dla swojego malucha.

Rodzaje butelek dla niemowląt i dzieci

Na rynku znaleźć można wiele butelek dostosowanych do specyfiki karmienia dziecka (np. w przypadku karmienia mieszanego – mlekiem modyfikowanym i z piersi zmiennie – warto zastanowić się nad butelką ze smoczkiem nawiązującym kształtem do sutka), różniących się wielkością, czy szerokością. Istnieją butelki dedykowane niemowlętom oraz takie dla starszych dzieci, które mają stopniowo uczyć ich samodzielności w zakresie spożywania płynów. Pod uwagę należy także wziąć materiał, z którego została wykonana butelka – swoje zalety ma zarówno szkło, jak i plastik. Oto lista najpopularniejszych produktów z tej kategorii.

Zobacz też:  Nocleg w otulinie lasów Borów Tucholskich

Butelka na mleko matki

Na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od innych butelek dla niemowląt. Różnice widać dopiero po gruntownym przyjrzeniu się jej smoczkowi, który kształtem i sposobem pobierania pokarmu przypomina pierś matki. Często wbudowane są w nie specjalne filtry, które umożliwiają wypływanie mleka tylko wtedy, gdy dziecko ssie. Warto pamiętać, że butelki na mleko matki nie sprawdzają się w przypadku mleka modyfikowanego ze względu na różnicę gęstości obu płynów.

Butelki wąskie i szerokie, małe i duże

Wielu rodziców zastanawia się, czym różnią się od siebie butelki wąskie oraz szerokie, a także małe i duże. Poza oczywistymi względami pojemnościowymi dostosowanymi do potrzeb żywieniowych maluchów w określonym wieku, kształt i rozmiar butelek ma znaczenie z perspektywy ich przechowywania oraz transportowania. Z jednych wygodniej korzysta się w domowym zaciszu, inne lepiej sprawdzą się podczas spacerów, czy wycieczek. Warto pamiętać, żeby niezależnie od wyboru typu butelki, pamiętać o dokupowaniu do niej odpowiednich smoczków – smoczki do butelek wąskootworowych nie pasują do szerokootworowych i odwrotnie.

Butelka antykolkowa

Butelka antykolkowa została zaprojektowana z myślą o najmłodszych dzieciach. Powszechną przypadłością noworodków są kolki, które powstają w konsekwencji połykania powietrza przez dziecko. Butelki antykolkowe mają specjalny otwór, który uniemożliwia połykanie powietrza wraz z mlekiem.

Zobacz też:  Domowy ekspres do kawy. Postaw na ekspres Jura!

Butelka treningowa

To propozycja dla maluszków, które skończyły już 6. miesiąc życia. Ich design stworzony został z myślą o pierwszych krokach ku samodzielności dzieci. Butelki treningowe posiadają specjalne uchwyty, które ułatwiają maluchom trzymanie butelki malutkimi rączkami. Ponadto mają miękkie ustniki z systemem zabezpieczającym przed samoistnym wypływaniem pokarmu – dziecko musi ssać, by móc się napić.

Jak często należy zmieniać butelkę dla dziecka?

Niezależnie od preferencji dotyczących niemowlęcych butelek, należy pamiętać o ich regularnym wymienianiu. Najlepiej robić to co kwartał, czyli trzy miesiące. Jednocześnie istotne jest, by posiadać w domu więcej niż jedną butelkę – najlepiej trzy lub cztery. Wraz z rozwojem dziecka warto inwestować w kolejne, dążące do jego samodzielności modele. Butelki dla starszych dzieci powinny też charakteryzować się większą pojemnością. Jeżeli chcemy, by dziecko piło z butelki same, zdecydowanie lepszym wyborem od szkła, będzie plastik. Trzeba jednak upewnić się, że nie zawiera on żadnych szkodliwych substancji, jak np. BPA.

Gdzie kupić butelki dla niemowląt?

Butelki na mleko dla dzieci znajdziemy w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych, zarówno poświęconych przede wszystkim mamom i dzieciom, jak i o szerszym asortymencie. Warto zwrócić uwagę na miejsca takie, jak marketplace, czyli platformy zrzeszające wielu sprzedawców. Przykładem może być tu medme sklep, w którym znaleźć można w jednym miejscu oferty od wielu starannie wyselekcjonowanych oferentów, co pozwala szybko i wygodnie porównać nie tylko dostępne opcje, ale też różnice w cenie asortymentu.

Zobacz też:  Urządzamy mieszkanie na jesień - na jakie dodatki warto postawić?

Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: