Jak wybrać najlepsze łóżeczko dla niemowlaka?

Obecnie na rynku mamy do wyboru mnóstwo rodzajów dziecięcych mebli.
łóżeczko dziecięce

Obecnie na rynku mamy do wyboru mnóstwo rodzajów dziecięcych mebli. Tak samo jest w przypadku łóżeczek, które dostępne są w najróżniejszych modelach i kolorach. Każdy rodzic chce przywitać nowo narodzone dziecko w jak najlepszych warunkach. Dlatego też, wybór odpowiedniego łóżeczka jest jedną z pierwszych poważnych decyzji jakie stają im na drodze. Nie jest to takie proste, ponieważ zależy nam aby było ono jednocześnie funkcjonalne, estetyczne ale również jak najbardziej bezpieczne. Łóżeczka niemowlęce są bardzo ważnym elementem wyposażenia dziecięcych pokoi. Z tekstu poniżej dowiesz się, czym należy się kierować przy wyborze oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Podstawa to bezpieczeństwo. 

Na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać bezpieczeństwo naszego dziecka. Bardzo ważna jest zatem jakość wykonania łóżeczka. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na to, czy nie posiada żadnych niebezpiecznych elementów a farba lub lakier nie odpryskują. Jeśli planujemy zakup tradycyjnego, drewnianego łóżeczka to sprawdźmy, czy jest właściwie wykończone. Nogi łóżka nie powinny mieć ostrych krawędzi a szczebelki muszą mieć gładką powierzchnię. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że naszemu maluchowi nie grozi żadna drzazga. Jest to ważne również podczas nauki raczkowania wokół łóżka. Elementy takie jak zawiasy czy śruby, powinny być dobrze ukryte, aby niemowlak nie miał do nich dostępu. Dodatkowo szczebelki należy ustawić w odpowiedniej odległości, aby dziecko nie mogło przez nie przełożyć głowy lub nogi. W trakcie ząbkowania, świetnie sprawdzą się gumowe wykończenia poręczy. Przed zakupem warto jest dowiedzieć się czy łóżko, które wybraliśmy posiada odpowiednie certyfikaty oraz atesty. 

Jak dobrać rozmiar łóżeczka?

Większość producentów posiada w swojej ofercie dwa rozmiary łóżeczek. Pierwszym z nich jest rozmiar 120×60 i takie łóżko można stosować przeważnie do drugich lub trzecich urodzin dziecka. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy dziecięcy pokój nie jest zbyt duży. Drugie z nich ma wymiary 140×70 i starczy na o wiele dłuższy okres czasu. Ten model może być wykorzystywany nawet do szóstego roku życia. W przypadku gdy w pokoju niemowlaka mamy do zagospodarowania większą przestrzeń, warto jest zakupić właśnie ten drugi model, który będzie służył nam dłużej. Bardzo komfortowe są również łóżeczka, które mogą zmienić się w tapczan, gdy dziecko podrośnie. W łatwy sposób przekształca się w klasyczne łóżko dla dzieci. Do wyboru mamy łóżeczka, w których ściągamy boczne barierki lub takie, przy których zmienia się ich rozmiar. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nasze dziecko może swobodnie i bez ograniczeń samemu wychodzić. Oprócz tego nie musimy zmieniać łóżka na nowe, pozostałe meble do pokoju niemowlaka nadal będą z nim współgrać a my nie będziemy zmuszeni zmieniać całego charakteru wnętrza.  

łóżeczko w pokoju

Jaki rodzaj łóżka jest najlepszy?

Oprócz tradycyjnego łóżeczka ze szczebelkami, możemy postawić również na turystyczne lub te dostawiane do łóżka rodziców. Ostatnie stwarza możliwość wspólnego spania a dodatkowo dziecko może być karmione na boku przez matkę. Dzięki swoim małym rozmiarom, można je postawić w każdym miejscu. Z kolei łóżeczko turystyczne jest również wykorzystywane jako alternatywa do tego tradycyjnego. Zaletą jest z pewnością niska cena, łatwość składania oraz mobilność. Niestety jest dość głębokie i słabo wyposażone. Wybór zależy od potrzeb naszych oraz naszego dziecka.

Jak prawidłowo wyposażyć dziecięce łóżeczko?

Łóżeczka niemowlęce powinny być pozbawione wszelkiego rodzaju dodatków. Oczywiście nie może zabraknąć dostosowanych do wieku malucha zabawek. Do łóżka nie należy wkładać poduszek ani kołder, ponieważ małe dziecko może zakryć nimi swoją twarz. Zamiast tego można wybrać śpiwór, który szczelnie okryje dziecko. Dobrym rozwiązaniem jest karuzela zamontowana nad łóżkiem, która zapewni niemowlakowi słuchowe oraz wzrokowe bodźce a także pomoże rodzicom usypiać dziecko. Materac powinien być elastyczny i pozbawiony jakichkolwiek toksycznych tworzyw, które mogłyby uczulać. 

Podsumowując, jeśli kupujemy meble do pokoju niemowlaka musimy zwrócić uwagę na wiele rzeczy, które mogą przyczynić się do wygody i bezpieczeństwa naszego malucha. Wybierając łóżeczko, warto jest wziąć pod uwagę nasze preferencje oraz rozwiązania, które zapewnią jak najlepsze warunki do rozwoju dziecka. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Lamps & Company – dystrybutora zarówno mebli dziecięcych, jak i dużego wyboru lamp dla dzieci.


Sprawdź także:
Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: