Jak wybrać najlepsze okulary dla dziecka?

Zdiagnozowana wada wzroku u dziecka wymaga doboru odpowiednich okularów – bardzo ważne są tutaj zarówno same szkła, jak i oprawki.
dziecko w modnych okularach

Zdiagnozowana wada wzroku u dziecka wymaga doboru odpowiednich okularów – bardzo ważne są tutaj zarówno same szkła, jak i oprawki. O ile w kontekście tych pierwszych decyzję podejmuje optyk, o tyle w przypadku wyboru oprawek kluczowe zdania mają rodzice oraz sama osoba zainteresowana, czyli dziecko. Czym się kierować, wybierając właściwe okulary dla pociechy?

Idealne oprawki – czyli jakie?

Producenci oprawek okularowych prześcigają się w pomysłach na tworzenie kolejnych modeli, które zachęcą dziecko do noszenia okularów. Rzeczywiście, odpowiedni design z pewnością ma tutaj duże znaczenie, jednak bardzo istotna jest przede wszystkim funkcjonalność produktu. Idealne oprawki okularowe są lekkie i nie obciążają zanadto dziecka. W pierwszym okresie noszenia pociecha może skarżyć się na uczucie dyskomfortu, jednak przy dobrze dobranych okularach powinno ono ustąpić w krótkim czasie. Okulary muszą być też stabilne, tak aby nie ześlizgiwały się z dziecięcego nosa. Biorąc pod uwagę fakt, że w zabawach maluchy często są nieostrożne, okulary, które noszą na co dzień, muszą cechować się dużą wytrzymałością. Ważne, aby były wykonane z odpowiedniego tworzywa, odpornego nawet na silne naprężenia. W przypadku przedszkolaków bardzo istotna jest możliwość doczepienia do okularów gumki – dotyczy to przede wszystkim zauszników, ale też samych oprawek.

Gdzie kupić dobre oprawki do okularów dla dziecka?

Niektóre maluchy trudno zachęcić do noszenia okularów – nie wszyscy lubimy nowości, zwłaszcza jeśli wiążą się ze swego rodzaju dyskomfortem. Dlatego też kluczowy jest dobór takich okularów, które staną się niemalże drugą skórą. Sklep internetowy z oprawkami okularowymi to miejsce, które zdecydowanie powinniśmy odwiedzić razem z pociechą. My zwracamy uwagę na kwestie techniczne, dziecko natomiast – na sam design, który zachęci je do noszenia konkretnego modelu okularów korekcyjnych. Pamiętajmy, aby wybierać modele wyłącznie renomowanych producentów, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania. W przypadku dzieci jest to szczególnie ważne, gdyż okulary są narażone na liczne uszkodzenia mechaniczne.

Jak często wymieniać okulary dziecięce?

Okulary dla dziecka należy wymieniać okresowo – rosnący obwód głowy i zmieniające się rysy twarzy sprawiają, że dany model jest w stanie posłużyć maksymalnie przez kilka lat. Ważne są również stałe kontrole u specjalisty, który określi, czy maluch nie potrzebuje mocniejszych szkieł. Jeśli oprawki nadal są dobre, można wymienić tylko szkła. Niektóre dzieci przyzwyczajają się do swoich oprawek – w takim przypadku warto zakupić takie same lub podobne, jednak w większym rozmiarze. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak często wymieniać okulary w przypadku dzieci, gdyż wiele zależy od tempa rozwoju wady wzroku oraz tempa wzrostu pociechy. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie soczewek kontaktowych zamiast okularów, jednak najczęściej ma to miejsce w przypadku starszych dzieci i nastolatków, które są w stanie samodzielnie je założyć oraz ściągnąć.


Sprawdź także:
Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: