X

Jak zachęcić dziecko do spożywania bardziej odżywczych pokarmów

Istnieje kilka różnych sposobów na zachęcenie dziecka do spożywania bardziej odżywczych pokarmów. Na przykład, unikaj przekupstwa i zmień sposób podawania jedzenia. Pomocne może być również oferowanie różnych opcji. Dziecko będzie jednak bardziej skłonne do jedzenia, jeśli porcje będą duże. Te metody działają, ponieważ opierają się na zasadach dobrego odżywiania.

Unikanie łapówek

Chociaż wszyscy znamy siłę przekupstwa, istnieje wiele powodów, dla których powinniśmy go unikać za wszelką cenę. W rzeczywistości badania pokazują, że przekupstwo ma negatywny wpływ na nawyki żywieniowe dzieci, a nawet może zepsuć dobre nawyki żywieniowe. Przekupstwo uczy dziecko, że angażowanie się w wymagające zachowania daje mu to, czego chce. Przekupstwo osłabia również motywację wewnętrzną. W rzeczywistości udowodniono, że zmniejsza ono motywację do aktywności. Ponadto, przekupstwo rujnuje również samoocenę dziecka, sprawiając, że czuje się ono jak nie warte wysiłku.

While łapówki mogą tymczasowo naprawić problemy z zachowaniem, nie adresują one pierwotnej przyczyny. Większość dzieci jest wyzywająca z jakiegoś powodu. Na przykład, dziecko może się bać, że dostanie wodę do oczu. Wskazując przyczynę, można zaproponować alternatywę, która pozwoli rozładować złość. Ty mogłeś także nagrodzić twój dziecko z nową zabawką jeżeli czyści ich talerze.

Inny powód unikać używać jedzenie jako nagrodę jest że dzieci przychodzą kojarzyć nagrodę z dobrym lub pożądanym zachowaniem. Jeśli to podejście jest używane często, może to prowadzić do dziecka rozwijającego niezdrowe preferencje żywnościowe i nawyki żywieniowe. Dziecko może zacząć kojarzyć jedzenie z nagrodą, a nie z zachowaniem. Jest to również kontrproduktywne dla rozwoju poczucia własnej wartości dziecka i wykształcenia negatywnej relacji z jedzeniem.

Zobacz też:  Kangurowanie od A do Z

Zmiana sposobu podawania jedzenia

Zmiana sposobu prezentowania jedzenia może zwiększyć apetyt dziecka. Zazwyczaj dzieci zjedzą wszystko, co podadzą im dorośli, ale nie zawsze będą jeść tyle samo, gdy będą starsze. Zmiana sposobu prezentacji jedzenia może pomóc dzieciom przyzwyczaić się do nowych potraw i sprawić, że posiłki będą bardziej atrakcyjne. Oto kilka pomysłów:

Zaproponuj dziecku smak nowego składnika, zanim go spróbuje. W ten sposób dziecko może zobaczyć różnicę między smakiem nieznanego składnika a smakiem, który preferuje. Staraj się unikać używania jedzenia jako nagrody lub zmuszania do jedzenia rzeczy, których nie lubi. Aby pomóc dziecku poczuć się bardziej komfortowo, jedząc nowe jedzenie, możesz sprawić, że całe doświadczenie będzie bardziej zrelaksowane i zabawne.

Dostarczanie różnorodnych pokarmów

Dzieci, które są narażone na różnorodne jedzenie od odsadzenia, mają większe szanse na bardziej zróżnicowaną dietę w dorosłym życiu. Pokarmy o wysokiej zawartości różnych składników odżywczych są szczególnie ważne dla dzieci, a dostarczanie różnorodnych pokarmów w młodym wieku zapewni im te niezbędne witaminy i minerały. Spróbuj wprowadzić nowy rodzaj żywności lub taki, który jest podobny do znanego, jak owoc lub warzywo, w czasie przekąski.

Unikanie pajacowania

Choć ostatnią rzeczą, jakiej chce każdy rodzic, jest angażowanie się w bitwę o jedzenie ze swoim dzieckiem, czasami jest to konieczne. Na szczęście bitwy o jedzenie rzadko kończą się dobrze dla każdej ze stron. Zamiast tego rodzice mogą używać słów zachęty i spokojnej, niestresującej atmosfery, aby zachęcić swoje dziecko do jedzenia. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących radzenia sobie z bitwami o jedzenie u dziecka. Możesz być zaskoczony, że niektóre metody rzeczywiście działają.

Zobacz też:  Smoczek dla noworodka - jak wybrać właściwy?

Utrzymywanie mrożonych warzyw pod ręką

Utrzymywanie mrożonych warzyw i owoców pod ręką sprawi, że przygotowanie posiłku będzie znacznie łatwiejsze, ponieważ Twoje dziecko będzie mogło pomóc Ci wybrać różne smaczne produkty. Możesz nawet poprosić dziecko o pomoc w przygotowaniu posiłków, ponieważ może ono wybrać swoje ulubione produkty w sklepie spożywczym. Możesz również zaoferować im surowe i gotowane warzywa, ponieważ niektóre dzieci lubią je chrupiące, podczas gdy inne wolą je miękkie i mięsiste. Posiadanie obu rodzajów warzyw pod ręką sprawi, że Twoje dziecko będzie bardziej skłonne je jeść.

Przechowywanie mrożonych warzyw pod ręką sprawi, że przygotowanie posiłku będzie szybsze i pozwoli Ci zaoszczędzić czas. Mrożone warzywa zawierają wszystkie wartości odżywcze świeżych produktów, ale nie psują się tak szybko w szufladzie na chrupki. Wybierz co najmniej pięć różnych rodzajów warzyw i uwzględnij je w planach posiłków swojego dziecka. Możesz też podawać zieleninę w smoothies, a posiekane marchewki, seler i cebula pozwolą Ci zaoszczędzić czas i energię przy przygotowywaniu tych potraw.

Preferencje dziecka dotyczące warzyw mogą zależeć od ich wyglądu. Na przykład, jeśli wyglądają jak banan lub marchewka, chętniej je zje. Warto też pamiętać, że maluchowi zwykle najpierw przypadnie do gustu słodsze warzywo. Wprowadzaj warzywa stopniowo, zaczynając od łagodniejszych. Preferencje dziecka mogą się różnić w zależności od jego wieku, ale możesz zachęcić je do próbowania nowych pokarmów, włączając warzywa do jego ulubionych potraw.

Zobacz też:  Co z wrzodami u dziecka?

Zapewnienie zabawnych przyborów

Aby zachęcić wybrednego zjadacza, zapewnij mu zabawne przybory, takie jak wielorazowe szczypce do jedzenia. Wybierz przybory z ulubionymi postaciami dziecka lub owocami i warzywami, takimi jak winogrona czy marchewki. Połączenie nieznanego produktu spożywczego ze znaną postacią lub zwierzęciem może pomóc dziecku cieszyć się posiłkiem. Zapewnienie zabawnych przyborów jest również dobrym sposobem na zachęcenie dziecka do spróbowania nowych potraw.

Na przykład, zapewnij zestaw przyborów i talerzy o tematyce budowlanej. Możesz kazać dziecku zbudować wieżę z kalafiorowego puree ziemniaczanego lub wymyślić historię o kopaniu dziury w poszukiwaniu skarbu. W zestawie narzędzi ukryj smakołyk, który dziecko może później znaleźć. Dziecko może również zabawnie ćwiczyć używanie przyborów, wkładając je do ust.

Używanie kolorowego talerza z grzbietami, aby wskazać prawidłowe umieszczenie przyborów, jest doskonałym sposobem na nauczenie malucha, aby zjadł swoje jedzenie. Korzystając z przewodnika żywnościowego USDA Choose MyPlate, możesz zachęcić dziecko do umieszczania warzyw i owoców na swoich talerzach. Mogą one również używać przyborów do nabierania jedzenia. Pamiętaj jednak, aby nie pozwolić dziecku bawić się naczyniami między posiłkami. Jeśli Twój maluch jest mały, możesz dać mu zestaw przyborów do budowania.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: