X

Jak złagodzić dyskomfort dziecka podczas ząbkowania

Istnieje wiele sposobów na złagodzenie dyskomfortu dziecka podczas ząbkowania. Delikatne pocieranie obolałych dziąseł pomoże złagodzić dyskomfort i bolesność. Dobrym rozwiązaniem są również zimne zabawki do ząbkowania, ale unikaj zanurzania ich w słodkich substancjach. Pomocne mogą być również dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak złagodzić ból związany z ząbkowaniem u dziecka. Powinnaś również trzymać w pobliżu ciepły koc, jeśli temperatura wzrośnie powyżej normalnego poziomu.

Nadmierne ślinienie się

Chociaż to zachowanie nie jest oznaką zbliżającej się śmierci, nadmierne ślinienie się podczas etapu ząbkowania jest dla Twojego dziecka zdrowym sposobem na uzyskanie składników odżywczych i płynów, których potrzebuje, aby rozwinąć swoje umiejętności oralne i motoryczne. Ślina dziecka jest naturalnym środkiem myjącym, który pomaga oczyścić dziąsła i zęby, neutralizując kwas żołądkowy i wykonując ważną pracę w jelitach. Ale jeśli ślinienie się trwa dłużej niż etap ząbkowania dziecka, jest kilka rzeczy, które powinnaś zrobić.

Ale chociaż nadmierne ślinienie się jest normalną częścią procesu ząbkowania, jest to również oznaka innego stanu. Oprócz ząbkowania, nadmierne ślinienie się może powodować suchość i podrażnienie wokół ust. Należy wytrzeć nadmiar śliny z twarzy, gdy tylko zacznie powodować podrażnienia, a na noc smarować maścią dotknięte miejsce.

Innym objawem nadmiernego ślinienia się jest wysypka. Wysypce często towarzyszą czerwone plamy, małe czerwone guzki oraz spierzchnięta, sucha skóra. Te plamy są określane jako drool rash i są łatwo leczone kremem na bazie lanoliny. Dobrym pomysłem jest również noszenie śliniaka, aby chronić skórę dziecka przed ślinieniem.

Bolące dziąsła

Bolące dziąsła są jednym z najczęstszych objawów ząbkowania. Dzieci ślinią się przed pojawieniem się pierwszych zębów, ale samo ślinienie się nie oznacza, że dziecko ząbkuje. Kiedy dziecko zaczyna gryźć przedmioty, podrażnione dziąsła często można ukoić wilgotną ściereczką lub ręcznikiem. Over-the-counter środki przeciwbólowe mogą również pomóc.

Najlepszym sposobem na ukojenie obolałych dziąseł jest podanie dziecku czegoś zimnego. Możesz również dać dziecku schłodzoną ściereczkę lub pierścień do gryzienia do żucia. Zawsze upewnij się, że ściereczka lub smoczek są bezpieczne dla dziecka do żucia. Dobrym wyborem są również solidne pierścienie do gryzienia. Upewnij się, że wybierasz nietoksyczne, bez BPA i szkodliwych substancji chemicznych. Możesz również podać dziecku obrane warzywo, ale upewnij się, że nie stwarza ono zagrożenia zadławienia. Unikaj plastikowych zabawek wykonanych z silikonu lub lateksu, ponieważ mogą one zawierać szkodliwe substancje chemiczne.

Zobacz też:  Ile powinno spać roczne dziecko?

Pierwszym zębem, który erupcji jest zwykle dolny siekacz, ale niektóre dzieci doświadczają objawów na miesiące przed pojawieniem się pierwszego zęba. Jeśli zauważysz nierówności na dziąsłach, Twoje dziecko prawdopodobnie ząbkuje. Pocieraj je delikatnie ciepłą lub zimną ściereczką lub użyj szczoteczki do zębów dla dzieci. Możesz również użyć szczoteczki do zębów o miękkim włosiu, która pomoże ukoić dziąsła. A w miarę jak dziecko będzie rosło, zacznie spożywać pokarm stały.

Nadmierne zgrzytanie

Gdy dziecko ząbkuje, nadmierne zgrzytanie może być oznaką wielu innych problemów. Może mu towarzyszyć drażliwość, płacz i nadmierne ślinienie się. A ponieważ ząbkowanie powoduje dużą ilość śliny, dziąsła wokół nowych zębów mogą stać się opuchnięte i delikatne. Podczas tego etapu, dziecko może również wykazywać oznaki ustności, które mogą być mylone z mówieniem do siebie.

Nadmierne zgrzytanie może prowadzić do infekcji, w tym infekcji dróg moczowych i ucha. Może również powodować kaszel i wysypkę wokół ust i twarzy. Na szczęście ząbkowanie nie zagraża życiu, ale zawsze warto zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli dziecko wykazuje jakiekolwiek objawy gorączki lub jeśli wysypka utrzymuje się dłużej niż dzień lub dwa.

Często dzieci zaczynają ząbkować w wieku od sześciu do 12 miesięcy, ale może to nastąpić w dowolnym momencie w ciągu pierwszego roku. Podczas gdy zęby wyrastają w różnym czasie, ślinienie się może rozpocząć się na kilka tygodni przed wyrżnięciem się zęba. Na brodzie dziecka może pojawić się wysypka, gdy nadmierne zgrzytanie trwa i dziecko zaczyna się ślinić. Aby złagodzić wysypki, zastosuj wazelinę wokół ust lub śpij z prześcieradłem z chłonnego materiału.

Gdy dziecko ząbkuje, nadmierne zgrzytanie jest normalną częścią tego procesu. Może to być bolesne dla dziecka i może spowodować, że dziecko będzie płakać więcej niż normalnie. Ślinienie może również występować częściej i bardziej niż normalnie. Niektóre niemowlęta mogą również doświadczyć zwiększonej produkcji śliny, co powoduje kaszel i kneblowanie. Chociaż te oznaki zwykle nie uzasadniają pomocy medycznej, powinny być skierowane do pediatry.

Zobacz też:  Odpieluchowanie - kiedy? jak zacząć?

Wysoka gorączka

Gorączka u niemowlaka jest zwykle niskiej klasy, co oznacza, że waha się od 98 do 100 stopni. Czasami gorączka u niemowląt jest wynikiem włożenia nieczystych rąk do buzi. Jednak gdy gorączka jest wysoka, trzeba natychmiast szukać pomocy lekarskiej. W takiej sytuacji możesz podać dziecku lek na gorączkę dla niemowląt. Pamiętaj, aby dokładnie przeczytać etykietę i stosować się do wszystkich wskazówek. Chłodny okład na głowę to także dobry pomysł na obniżenie gorączki.

Gorączka podczas ząbkowania nie jest powodem do niepokoju, jeśli temperatura dziecka mieści się w normalnym zakresie. Ząbkowanie może powodować nadmierną produkcję śliny i podrażnienie dziąseł, a wysoka gorączka w tym okresie nie wskazuje na poważniejszy stan. Jeśli jednak temperatura Twojego dziecka jest wyższa niż 100,4 F, powinnaś natychmiast odwiedzić pediatrę. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi z powodu ząbkowania, koniecznie umów się na wizytę u pediatry.

W pierwszym przypadku gorączka jest normalną reakcją organizmu na proces ząbkowania. Gorączka nie powinna trwać dłużej niż 24 godziny. Oprócz ząbkowania, gorączka może być oznaką innych chorób, w tym infekcji. Zawsze należy zgłosić się do pediatry, jeśli u dziecka wystąpią jakiekolwiek dodatkowe objawy, zwłaszcza jeśli towarzyszy im biegunka lub wymioty. Jeśli gorączka utrzymuje się przez dłuższy czas, należy natychmiast skonsultować się z pediatrą.

Biegunka

Chociaż jest to całkowicie normalne, że dzieci rozwijają układ pokarmowy, może być niepokojące, gdy Twój maluch doświadcza biegunki podczas ząbkowania. Podczas gdy biegunka jest często spowodowana ząbkowaniem, może być również objawem innego stanu, np. infekcji. W obu przypadkach rozmowa z lekarzem jest dobrym pomysłem, aby uzyskać jaśniejszy obraz zdrowia dziecka.

Choć biegunka ząbkowania jest powszechna u niemowląt, objawy są często niespecyficzne. Jeśli Twoje dziecko ma uporczywą biegunkę, powinieneś skontaktować się z pediatrą od razu. Mogą oni pomóc w ustaleniu, czy problem jest spowodowany infekcją i mogą przepisać leki. Jeśli nie skorzystasz z pomocy medycznej, możesz ryzykować odwodnienie i inne komplikacje zdrowotne. Biegunka podczas ząbkowania może prowadzić do poważnych komplikacji, jeśli pozostanie nieleczona.

Pomimo tego, że ząbkowanie jest naturalnym procesem, jest to bolesny czas dla Twojego dziecka. Twoje dziecko może dużo płakać lub próbować uspokoić się, żując przedmioty. Zabawki do ząbkowania są doskonałe dla Twojego dziecka, ale powinnaś utrzymywać je w czystości, aby nie zaprosić mikrobów, które mogą wywołać infekcję. Biegunka, gdy dziecko ząbkuje, może być oznaką poważnego stanu, i ważne jest, aby upewnić się, że utrzymujesz zabawki dziecka i przedmioty do ząbkowania w czystości.

Zobacz też:  Kryzys laktacyjny - kiedy? Ile trwa?

Symptomy biegunki mogą obejmować pełniejsze pieluchy, wodniste kupy i potrzebę zmiany ubrania dziecka. Biegunka podczas ząbkowania może być również przyczyną czerwonych i żółtych plam na rękach i twarzy dziecka. Biegunka nie powoduje pieluszkowego zapalenia skóry. Jest całkowicie normalne, że dziecko oddaje kupę podczas ząbkowania.

Zmiany temperatury ciała

Choć zmiany temperatury ciała, które występują podczas procesu ząbkowania są powszechne, istnieją pewne przyczyny gorączki u niemowląt. Podczas procesu ząbkowania, Twoje dziecko może doświadczyć łagodnego wzrostu temperatury ciała przed pojawieniem się nowego zęba, a następnie ustąpić wkrótce po tym. Dzieje się tak dlatego, że nowy ząb naciska na dziąsła i w tym obszarze występuje łagodny stan zapalny. Gorączka nie jest na ogół poważnym stanem, a wzrost temperatury ciała o pół stopnia jest powszechnym doświadczeniem dla niemowląt.

Niektórzy rodzice martwią się o gorączkę podczas ząbkowania, ale powinni wiedzieć, że jest to całkowicie normalne. Chociaż gorączka jest normalna i zwykle krótkotrwała, ważne jest, aby zobaczyć lekarza, jeśli utrzymuje się przez ponad 24 godziny. Twoje dziecko może również nadmiernie się budzić, możesz zauważyć ślinienie się i zmniejszony apetyt. U niektórych niemowląt pojawia się nawet wysypka lub biegunka.

Innym częstym objawem gorączki jest infekcja. Ponieważ ząbkowanie następuje około sześciu do siedmiu miesięcy, ważne jest, aby nie pomylić tego objawu z gorączką. Pierwszymi objawami ząbkowania są ślinienie się i drażliwość. Z reguły objawy te ustępują wraz z wiekiem dziecka. Częste gorączki powinny być jak najszybciej leczone antybiotykami. Najlepiej zadzwonić pod numer 911, jeśli zauważysz u swojego dziecka umiarkowaną gorączkę.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: