Jaki fotelik dla niemowlaka?

Jaki fotelik dla niemowlaka?

Jeżeli aktualnie spodziewasz się dziecka, to z pewnością jesteś w trakcie kompletowania niezbędnej wyprawki. Łóżeczko, wózek, ubranka – jest bardzo dużo rzeczy, które trzeba wybrać i kupić dla swojego dziecka.

Jednym z obowiązkowych elementów wyprawki dla dziecka jest również fotelik dla niemowlaka do samochodu. Jest to jeden z najważniejszych elementów wyprawki, dlatego warto poświęcić trochę czasu, żeby wybrać odpowiedni model. Od tego czy dokonasz właściwego wyboru zależy bezpieczeństwo Twojego dziecka podczas podróży.

Jak wybrać właściwy fotelik samochodowy dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

Wybór fotelika dla noworodka, to pewien proces, któremu powinniśmy poświęcić trochę czasu. Przede wszystkim nie kupujmy fotelika dla noworodka w ciemno przez Internet. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wizyta w sklepie stacjonarnym, gdzie foteliki możemy zobaczyć, a przede wszystkim przymierzyć do naszego samochodu.

Foteliki są różne i nie każdy fotelik będzie dobrze leżał w naszym samochodzie. Nie warto w tym zakresie słuchać rad koleżanek czy znajomych z internetowego forum, gdyż fotelik, który sprawdził się u nich, niekoniecznie sprawdzi się u nas.

Fotelik należy zamontować w samochodzie i zweryfikować czy jest stabilny i czy dziecko będzie w nim przyjmować odpowiednią pozycję. Jeżeli np. pozycja dziecka byłaby zbyt pionowa, to znaczy, że fotelik nie pasuje do naszego auta.

Zobacz też:  Jaki tornister wybrać dla pierwszoklasisty?

Zakupu fotelika nie powinniśmy zostawiać na ostatnią chwilę. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy w naszej wyprawce, w dodatku taka, której najprawdopodobniej będziemy potrzebować już w momencie wyjścia z dzieckiem ze szpitala i powrotu z nim do domu. Lepiej dużo wcześniej zakupić fotelik i poświęcić trochę czasu na odpowiedni wybór niż potem w pośpiechu kupować jakikolwiek fotelik dla noworodka.

Czy fotelik powinien mieć testy?

fotelik dla niemowlaka

Podczas wyboru fotelika powinniśmy również zweryfikować czy wybrany przez nas model fotelika brał udział w testach zderzeniowych i jakie oceny w tych testach otrzymał. Do najpopularniejszych testów zderzeniowych należą obecnie ADAC, Warentest, OAMTC oraz RACE.

Minimalna ocena, którą powinien osiągnąć fotelik w tych testach, to co najmniej 3 gwiazdki, chociaż im lepszy wynik tym lepiej. Fotelikami, które brały udział w testach i nie otrzymały nawet 3 gwiazdek nie warto zaprzątać sobie głowy.

Czy warto zainwestować w używany fotelik?

Dużo osób, zwłaszcza tych dysponujących ograniczonym budżetem, często zastanawia się, czy nie zainwestować w fotelik używany. Generalnie nie jest to zbyt bezpieczna opcja, zwłaszcza, gdy chcemy kupić fotelik od obcej osoby.

Kupując fotelik z drugiej ręki nie znamy jego historii, nie wiemy na przykład czy nie brał udziału w jakimś wypadku. Fotelik, który był zamontowany w samochodzie, który miał wypadek, nie nadaje się do dalszego używania, gdyż jego struktura mogła zostać naruszona i nie będzie właściwie spełniał swojej funkcji w razie kolejnej kolizji.

Zobacz też:  Baśniowe domki dla lalek - propozycje zakupowe

O kupno używanego fotelika możemy się pokusić wtedy, gdy kupujemy go od kogoś, kogo dobrze znamy i mamy pewność, że fotelik nie brał udziału w żadnym wypadku.

Jak i gdzie zamontować fotelik w samochodzie?

Fotelik dla niemowlaka obowiązkowo musi być zamontowany tyłem do kierunku jazdy. Większość dostępnych na rynku fotelików przeznaczonych dla najmłodszych dzieci montowana jest w samochodzie przy pomocy pasa samochodowego. Są również modele, do których można dokupić specjalną bazę na fotelik.

Taka baza jest montowana na stałe w samochodzie za pomocą systemu isofix, a fotelik samochodowy jest po prostu wkładamy na bazę. Jest to dużo szybszy sposób montażu niż montaż przy pomocy pasów, ale również droższy.

Jeśli chodzi o miejsce, w którym najlepiej zamontować fotelik, to najbezpieczniejszym miejscem jest środek tylnej kanapy. Jeśli z jakiegoś powodu nie można w tym miejscu zamontować fotelika, to drugim wyborem powinna być tylna kanapa za siedzeniem pasażera.

Dzięki temu dużo łatwiej będzie wyciągnąć dziecko z samochodu w przypadku zatrzymywania się na poboczu. Fotelik może być również zamontowany z przodu na siedzeniu pasażera, chociaż nie jest to polecane miejsce. Jeśli się na to zdecydujemy, należy pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej.

Jak prawidłowo przewozić dziecko w samochodzie?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, dziecko w samochodzie należy zawsze przewozić tyłem do kierunku jazdy. Jazda przodem byłaby dla tak małego dziecka bardzo niebezpieczna, gdyby doszło do wypadku. Zresztą wszystkie foteliki samochodowe typu “łupina” mają wyłącznie możliwość montażu tyłem do kierunku jazdy.

Zobacz też:  Eveline Cosmetics – marka kosmetyczna, którą powinien znać każdy

Należy również zwracać uwagę na ubiór dziecka. Do fotelika nie wkładamy dziecka w grubych, puchowych kombinezonach czy kurtkach. Wynika to z tego faktu, że w przypadku takiego ubioru nie jesteśmy w stanie odpowiednio mocno dociągnąć pasów bezpieczeństwa, więc w przypadku wypadku istnieje ryzyko, że dziecko się po prostu wyślizgnie z fotelika.

Najlepiej zakładać dziecku dopasowane ubranie, a w sytuacji gdy na dworze jest zimno przykrywać kocykiem lub używać specjalnego śpiworka do fotelika.

Pamiętajmy również, że małe dziecko nie powinno przebywać w foteliku przez długi okres. Jeśli planujemy jakąś dłuższą podróż, to musimy również zaplanować odpowiednio częste przerwy, podczas których będzie można wyciągnąć dziecko z fotelika.

Jeśli w dalszym ciągu masz wątpliwości czy dasz radę wybrać odpowiedni fotelik, to zawsze można udać się do sklepu z fotelikami. Sprzedawcy na pewno pomogą coś wybrać, a dodatkowo sprawdzą, jak fotelik prezentuje się w Twoim samochodzie.

Dobrej klasy foteliki dla noworodka dostępne są tutaj: https://www.besafe.com.pl


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: