Jaki fotelik dla niemowlaka? Jak wybrać pierwszy fotelik samochodowy dla noworodka?

Jeżeli spodziewasz się dziecka, to z pewnością jesteś w trakcie kompletowania niezbędnej wyprawki. Łóżeczko, wózek, ubranka – jest bardzo dużo rzeczy, które trzeba wybrać i kupić dla swojego dziecka. A jaki fotelik dla niemowlaka? Sprawdź!
Jaki fotelik dla niemowlaka?

Jaki fotelik dla niemowlaka? Jednym z obowiązkowych elementów wyprawki dla dziecka jest również fotelik dla niemowlaka do samochodu. Jest to jeden z najważniejszych elementów wyprawki, dlatego warto poświęcić trochę czasu, żeby wybrać odpowiedni model. Od tego, czy dokonasz właściwego wyboru, zależy bezpieczeństwo twojego dziecka podczas podróży. Sprawdź, jak wybrać najlepszy fotelik dla noworodka?

Jak wybrać właściwy fotelik samochodowy dla noworodka? Na co zwracać uwagę?

Wybór fotelika dla noworodka to pewien proces, któremu powinniśmy poświęcić trochę czasu. Jaki fotelik dla niemowlaka? Przede wszystkim nie kupujmy fotelika dla noworodka w ciemno przez Internet. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wizyta w sklepie stacjonarnym, gdzie foteliki możemy zobaczyć, a przede wszystkim przymierzyć do naszego samochodu. Foteliki są różne i nie każdy fotelik będzie dobrze leżał w naszym samochodzie. Nie warto w tym zakresie słuchać rad koleżanek czy znajomych z internetowego forum, gdyż fotelik, który sprawdził się u nich, niekoniecznie sprawdzi się u nas.

Zakup fotelika dla niemowlaka

Jaki fotelik dla niemowlaka? Fotelik należy zamontować w samochodzie i zweryfikować czy jest stabilny i czy dziecko będzie w nim przyjmować odpowiednią pozycję. Jeżeli np. pozycja dziecka byłaby zbyt pionowa, to znaczy, że fotelik nie pasuje do naszego auta. Zakupu fotelika nie powinniśmy zostawiać na ostatnią chwilę. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy w naszej wyprawce, w dodatku taka, której najprawdopodobniej będziemy potrzebować już w momencie wyjścia z dzieckiem ze szpitala i powrotu z nim do domu. Lepiej dużo wcześniej zakupić pierwszy fotelik samochodowy i poświęcić trochę czasu na odpowiedni wybór niż potem w pośpiechu kupować jakikolwiek fotelik dla noworodka.

Czy fotelik 0-13 kg powinien mieć testy?

fotelik dla niemowlaka

Podczas wyboru fotelika powinniśmy również zweryfikować czy wybrany przez nas model fotelika brał udział w testach zderzeniowych i jakie oceny w tych testach otrzymał. Do najpopularniejszych testów zderzeniowych należą obecnie testy ADAC, Warentest, OAMTC oraz RACE.

Minimalna ocena, którą powinien osiągnąć fotelik w tych testach, to co najmniej 3 gwiazdki, chociaż im lepszy wynik tym lepiej. Fotelikami, które brały udział w testach i nie otrzymały nawet 3 gwiazdek, nie warto zaprzątać sobie głowy.

Czy warto zainwestować w używany fotelik dla noworodka?

Dużo osób, zwłaszcza tych dysponujących ograniczonym budżetem, często zastanawia się, czy nie zainwestować w fotelik używany. Na ogół nie jest to zbyt bezpieczna opcja, zwłaszcza gdy chcemy kupić fotelik od obcej osoby.Kupując fotelik z drugiej ręki, nie znamy jego historii, nie wiemy na przykład czy nie brał udziału w jakimś wypadku. Fotelik, który był zamontowany w samochodzie, który miał wypadek, nie nadaje się do dalszego używania, gdyż jego struktura mogła zostać naruszona i nie będzie właściwie spełniał swojej funkcji w razie kolejnej kolizji.

O kupno używanego fotelika możemy się pokusić wtedy, gdy kupujemy go od kogoś, kogo dobrze znamy i mamy pewność, że fotelik nie brał udziału w żadnym wypadku.

Jak i gdzie zamontować fotelik samochodowy dla niemowlaka? Czym jest baza isofix?

Fotelik dla niemowlaka obowiązkowo musi być zamontowany tyłem do kierunku jazdy. Większość dostępnych na rynku fotelików przeznaczonych dla najmłodszych dzieci montowana jest w samochodzie przy pomocy pasa samochodowego. Są również modele, do których można dokupić specjalną bazę na fotelik. Taka baza (wkładka) jest montowana na stałe w samochodzie za pomocą systemu isofix, a fotelik samochodowy jest wkładany na bazę. Jest to dużo szybszy sposób montażu niż montaż przy pomocy pasów, ale również droższy.

Jeśli chodzi o miejsce, w którym najlepiej zamontować fotelik, to najbezpieczniejszym miejscem jest środek tylnej kanapy. Jeśli z jakiegoś powodu nie można w tym miejscu zamontować fotelika, to drugim wyborem powinna być tylna kanapa za siedziskiem pasażera. Dzięki temu dużo łatwiej będzie wyciągnąć dziecko z samochodu w przypadku zatrzymywania się na poboczu. Fotelik 0-13 kg może być również zamontowany z przodu na siedzeniu pasażera, chociaż nie jest to polecane miejsce. Jeśli się na to zdecydujemy, należy pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej.

Jak prawidłowo przewozić dziecko w samochodzie?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, dziecko w samochodzie należy zawsze przewozić tyłem do kierunku jazdy. Jazda przodem byłaby dla maluszka bardzo niebezpieczna, gdyby doszło do wypadku. Zresztą wszystkie foteliki samochodowe typu „łupina” mają wyłącznie możliwość montażu tyłem do kierunku jazdy (przodem do oparcia tylnej kanapy).

Ubranie dziecka

Należy również zwracać uwagę na ubiór dziecka. Do fotelika nie wkładamy dziecka w grubych, puchowych kombinezonach czy kurtkach. Wynika to z tego faktu, że w przypadku takiego ubioru nie jesteśmy w stanie odpowiednio mocno zapiąć i dociągnąć pasów bezpieczeństwa, więc w przypadku wypadku istnieje ryzyko, że dziecko się po prostu wyślizgnie z fotelika. Najlepiej zakładać dziecku dopasowane ubranie, a w sytuacji, gdy na dworze jest zimno przykrywać kocykiem lub używać specjalnego śpiworka do fotelika.

Odpowiedni czas

Pamiętajmy również, że małe dziecko nie powinno przebywać w foteliku przez długi okres. Jeśli planujemy jakąś dłuższą podróż, to musimy również zaplanować odpowiednio częste przerwy, podczas których będzie można wyciągnąć dziecko z fotelika.

Jaki fotelik dla niemowlaka? Podsumowanie

Wiesz już, jaki fotelik dla niemowlaka jest najlepszy. Jeśli w dalszym ciągu masz wątpliwości czy dasz radę wybrać odpowiedni fotelik, to zawsze można udać się do sklepu z fotelikami. Sprzedawcy na pewno pomogą coś wybrać, a dodatkowo sprawdzą, jak fotelik prezentuje się w twoim samochodzie. Dobrej klasy foteliki dla noworodka dostępne są tutaj: https://www.besafe.com.pl

Najczęściej zadawane pytania

Do jakiego wieku i wzrostu dziecko w foteliku?

Zgodnie z przepisami dziecko powinno jeździć w foteliku samochodowym do osiągnięcia 150 cm wzrostu, bez względu na wagę i wiek.

Od jakiego wieku dziecko może jeździć w foteliku?

Najmłodsze dzieci (w wieku 0-15 miesięcy) powinny mieć fotelik przeznaczony dla maluszków o wadze do 13 kg.

Jaki mandat za brak fotelika dla dziecka 2023?

Za przewożenie dzieci bez fotelika lub niezgodnie z zasadami, grozi mandat w wysokości 300 zł.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: