Jaki rozmiar buta ma roczne dziecko? Wybór pierwszych butów

Wybór butów dla rocznego dziecka to nie lada wyzwanie. Po pierwsze, trzeba wybrać odpowiedni rozmiar, a po drugie, dzieci najczęściej w tym wieku zaczynają chodzić. Czym się kierować przy wyborze? Jaki rozmiar buta ma roczne dziecko?
Jaki rozmiar buta ma roczne dziecko

Jaki rozmiar buta ma roczne dziecko? To nie takie proste

Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. To jaki rozmiar buta ma rodzaje dziecko, jest uzależnione od wielu czynników. Przede wszystkim przyjmuje się, że każde dziecko jest inne i indywidualne tempo rozwoju ma wpływ na rozmiar stopy. Dzieci, które rodzą się duże, taką tendencję zachowują przez pierwsze lata życia, stąd można spodziewać się, że ich stopa będzie dłuższa niż rozmiar przewidziany na ten wiek. Z kolei mniejsze dzieci mogą mieć mniejszą stópkę, to samo wcześniaki. Zazwyczaj dziewczynki mają również mniejszy rozmiar stopy niż chłopcy. Jaki rozmiar buta ma roczne dziecko? Przyjęło się, że jest to rozmiar w przedziale 18-22, co odpowiada stopie 10-13 cm.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar buta dla rocznego dziecka?

Na pewno niezbędne będzie samodzielne i dokładne zmierzenie stopy dziecka. W tym celu należy postawić stopę na kartce i odrysować jej obrys, zwracając szczególną uwagę na punkt najbardziej wysunięty u góry i na dole. Następnie należy zmierzyć odległość między tymi dwoma punktami. Następnie należy zmierzyć buty o rozmiarze zbliżonym do wyliczonego i sprawdzić czy dziecku jest wygodnie w bucie. Wkładka w buta powinna być większa od wyliczonej wartości o 3-7 mm. Buty zimowe mogą mieć większy zapas, bo dziecko nosi grube skarpety. Buty letnie mogą być lepiej dopasowane. Naprawdę jest ważne, aby dziecko mogło chodzić kilka razy w bucie po domu zanim go zostawimy. Gdy but obciera lub dziecko się potyka w nim, są to ewidentne sygnały źle dobranego obuwia. Dzieci często mają wysokie podbicie i to też trzeba uwzględnić. Zatem to jaki rozmiar buta ma roczne dziecko jest mniej ważne niż to jak się czuje w danym bucie.

Jakich błędów unikać przy kupowaniu pierwszych butów?

Rodzice często zastanawiają się jaki rozmiar buta ma roczne dziecko. Przede wszystkim dlatego, że jest to wiek, w którym najczęściej dziecko stawia pierwsze kroki i muszą mieć idealnie dobrane buty do wychodzenia na zewnątrz. Dziecko ma przed sobą ogromne wyzwanie, nauczyć się chodzić i utrzymać równowagę. Na zewnątrz jest o wiele więcej przeszkód niż w domu i maluch musi czuć się pewnie i stabilnie. Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest kupowanie butów o rozmiar większych. O ile w przypadku starszego dziecka, czasem się to sprawdza, o tyle w przypadku rocznego malca, nie jest to dobra zasada. Dziecko nie może mieć dyskomfortu w bucie i gdy potyka się, będzie mu podwójnie ciężko zachować równowagę. Względy ekonomiczne nie mogą być ważniejsze od uwzględnienia potrzeb dziecka, czyli tego, że mała stópka ciągle się rozwija. To jaki rozmiar buta ma roczne dziecko to jedna sprawa, a druga ważniejsza, to czy ma stabilność w tym właśnie rozmiarze.

Co jeszcze należy wiedzieć o pierwszych bucikach dla dziecka?

Niezależnie od tego jaki rozmiar buta ma roczne dziecko, to pierwsze buciki powinny być z zakrytymi czubkami. Po drugie, podeszwa butów powinna być elastyczna i zginąć się w 1/3, zupełnie tak jak stopa. Powinny dawać stabilizację i być przewiewne, a najlepiej jeśli jest regulacja związana z tęgością stopy, czyli jej długością, szerokością i wysokością. Dzieci o wysokim podbiciu bardzo potrzebują regulacji w tej części buta, bo inaczej mogą nie być w stanie go założyć. Przyjmuje się, że taki but powinien być trochę wyższy i stabilny w kostce. Gdy sięga powyżej kostki to zabezpiecza wrażliwy obszar i dziecko może lepiej chwycić równowagę. Buciki powinny być skórzane lub z przewiewnego materiału. Nie powinno się kupować używanych butów, bo są one już zdeformowane przez inną stopę i nie będą dobrze pracować ze stopą nowego właściciela.

Podsumowując, roczne dzieci mogą sporo różnić się wzrostem, co z kolei wpływa na ich rozmiar buta. Statystycznie długość stopy tak małego dziecka to od 12 do nawet 15 cm. Odpowiada to rozmiarom 19-21. Wszystko zależy oczywiście od firmy i stosowanej od niej miary i wykresu. Bardzo ważne jest aby buty nie były za duże ani za małe, dziecko takie dopiero rozpoczyna naukę chodzenia i potrzebuje dobrze dobranych butów.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: