Jakie rośliny dobrać do pokoju dziecka?

Pojawienie się w domu długo wyczekiwanego, małego członka rodziny z pewnością jest dla rodziców jednym z największych szczęść jakich doświadczyli.
Jakie rośliny dobrać do pokoju dziecka?

Pojawienie się w domu długo wyczekiwanego, małego członka rodziny z pewnością jest dla rodziców jednym z największych szczęść jakich doświadczyli. Jednak mały człowiek ma swoje wymagania i jego pokój musi być również odpowiednio przygotowany. Wobec tego jakie rośliny do pokoju dziecka warto dobrać?

Rośliny do pokoju dziecka- kwiaty cięte czy doniczkowe, które z nich warto wybrać?

Urządzanie pokoju dziecka to prawdziwie karkołomne zadanie. Rodzice bowiem chcą zapewnić mu jak największą funkcjonalność i estetykę, a przy tym dodatkowo zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa. Nie oszukujmy się, że choć dziecko w pierwszych dniach i tygodniach będzie z całą pewnością odpoczywało, to wraz z upływem czasu będzie ono coraz bardziej ciekawe świata i zacznie poznawać go na własną rękę. Z tego też powodu pokój malucha powinien być dla niego maksymalnie bezpieczny oraz wygodny.

Niemniej jednak nie można zapomnieć również o względach estetycznych. Ozdoby i dekoracje wykorzystane do pokoju malucha mają przede wszystkim sprawić, że pokój będzie prezentował się przede wszystkim przytulnie i ciepło. Naturalnym dodatkiem są zawsze rośliny, jednak rodzice mają w tej kwestii wiele wątpliwości. Głównie chodzi o to, czy rośliny i kwiaty w pokoju malucha będą dla niego bezpieczne.

Okazuje się, że jak najbardziej! Niemniej jednak trzeba je odpowiednio dobrać. W pierwszej kolejności należy dokonać wyboru pomiędzy roślinami ciętymi, a doniczkowymi. Jak można przeczytać na portalu poświęconemu ogrodnictwie gardeneo.pl to właśnie kwiaty doniczkowe będą o wiele bezpieczniejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem. Kwiaty doniczkowe do domu przede wszystkim nie wymagają ciągłej wymiany wody oraz są stabilne. Nie ma ryzyka, że dziecko przewróci solidną doniczkę, w przeciwieństwie do delikatnego, szklanego wazonu. Co więcej kwiaty doniczkowe do domu utrzymują się o wiele dłużej i jeśli odpowiednio o nie zadbamy, będą one rosły razem z naszą pociechą.

Kwiaty do pokoju malucha- zapachowe czy nie?

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że kwiaty doniczkowe mogą wydzielać przeróżne zapachy. Z drugiej jednak strony można znaleźć roślinki, które jedynie powalają i imponują swoim wyglądem, a nie porażają zapachami. Wobec tego jakie rozwiązanie sprawdzi się lepiej w pokoju dziecka? Otóż z całą pewnością o wiele lepiej sprawdzą się roślinki, które nie wydzielają żadnych zapachów. Wynika to przede wszystkim z tego faktu, że maluszki zwykle są mocno wrażliwe na każdy bodziec, w tym także na ten zapachowy, który do nich dociera.

Ostre zapachy kwiatów, które dla nas są przyjemne i chcemy by wypełniły one nasze pomieszczenia, mogą być dla naszych pociech prawdziwym podrażnieniem i dyskomfortem. Wówczas z pewnością ciężko będzie nam uspokoić płaczącego malucha, któremu po prostu tak bardzo przeszkadza zapach rośliny. Warto więc takich sytuacji unikać, tym bardziej, że rośliny bezzapachowe również mogą powalić nas swoją estetyką i barwnością, a będą także o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem do dziecięcego pokoju.

Postawmy na rośliny, które są łatwe w pielęgnacji i nie mają wygórowanych wymagań

Nie da się ukryć, że rośliny w pokoju malucha nie będą miały wymarzonych warunków. Wynika to z faktu, że często zaciągamy rolety lub żaluzje, gdy nasze dziecko jest rażone promieniami słońca, a także otwieramy okna, by wywietrzyć mu pokój. Wobec tego nie wszystkie roślinki w takich warunkach będą mogły spokojnie rosnąć i się rozwijać. Wówczas wybierając rośliny do pokoju dziecka, warto postawić na takie, które nie mają zbyt wygórowanych wymagań.

Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam je utrzymać w odpowiedniej kondycji i z pewnością będą one zdobić pokój dziecięcy przez długi czas. Nie można zapomnieć również o tym, by wybrać roślinki które nie wymagają zbyt częstego podlewania. Wówczas nie będziemy przeszkadzali naszemu dziecku w słodkiej drzemce, tylko dlatego, że nasza roślinka w jego pokoju zaczyna usychać. Będzie to nie tylko praktyczne, ale także i pożyteczne rozwiązanie. 


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: