Jedziesz na wakacje? Pamiętaj o kosmetykach do opalania. Co mieć w kosmetyczce?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, dlatego chcąc zachować spokojną głowę przed wyjazdem, należy zadbać o wyposażenie kosmetyczki. Jedziesz na wakacje? Pamiętaj o kosmetykach do opalania! Obowiązkowymi must have podczas letnich wyjazdów są kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym. 
kosmetyki do opalania
Ochrona przeciwsłoneczna nie tylko pozwala uniknąć nadmiernej opalenizny, ale przede wszystkim chroni skórę przed degradowanym działaniem promieni ultrafioletowych, które w najbardziej skrajnym przypadku prowadzić może nie tylko do poparzeń, czy przebarwień posłonecznych, ale do chorób skóry. Na rynku znajduje się całe spektrum kosmetyków do opalania – kremy, podkłady, pomadki do ust, mleczka, emulsje, czy spraye z filtrami SPF.j Jedziesz na wakacje? Pamiętaj o kosmetykach do opalania! W artykule znajduje się kilka wskazówek, które pomogą w doborze odpowiednich kosmetyków przeciwsłonecznych na wakacyjny voyage.

Filtry chemiczne – promieniowanie VUB kontra UVA

jedziesz na wakacje? pamiętaj o kosmetykach do opalania - filtry chemiczne Faktor przeciwsłoneczny SPF – Sun Protection Factor – to oznaczenie, które pokazuje nam jaką ochronę przeciwsłoneczną gwarantuje kosmetyk przed promieniowaniem UVB. A czym właściwie jest UVB? Jedziesz na wakacje? Pamiętaj o kosmetykach do opalania? Promieniowanie UVB to rodzaj promieniowania, który jest najbardziej dotkliwy dla naszej zewnętrznej warstwy skóry. Oznaczenie UVB można powiązać ze słowem – burning. Co oznacza, że ten rodzaj promieniowania odpowiada za powstawanie rumienia i zmian pigmentacyjnych na skórze – opalenizny. To co ważne, promieniowanie UVB nie przenika do głębszych warstw naskórka, a oddziałuje jedynie powierzchniowo. Dlatego, preparaty przeciwsłoneczne z wysokimi filtrami SPF to niezbędnik w każdej kosmetyczce – nie tylko kobiecej. Kosmetyki przeciwsłoneczne z filtrem UVB pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia poparzeń po długotrwałym leżeniu na plaży.

SPF – jak odczytywać wartość faktorów słonecznych?

jedziesz na wakacje? pamiętaj o kosmetykach do opalania - spf Powszechnie przyjęło się, że im wyższa wartość czynnika SPF, tym proporcjonalnie można wydłużyć czas ekspozycji słonecznej. Zasady tej nie powinniśmy jednak odbierać dosłownie. O ile, rzeczywiście wysokie filtry przeciwsłoneczne będą bardziej odpowiednie przy długotrwałym kontakcie ze słońcem, o tyle bardziej powinnyśmy kierować się regułą – im wyższa wartość filtru, tym silniejsza ochrona przeciwsłoneczna. Wartość faktora SPF najprościej odczytać ze skali procentowej. Wysokość SPF wskazuje, w ilu procentach promieniowanie UVB jest zatrzymywane przez kosmetyki przeciwsłoneczne.
    • SPF 6–10 – niska ochrona – zatrzymuje około 93% promieniowania UVB
    • SPF 15–25 – średnia ochrona – zatrzymuje około 95% promieniowania UVB
    • SPF 30–50 – wysoka ochrona – zatrzymuje około 98% promieniowania UVB
    • SPF 50+ – bardzo wysoka ochrona – zatrzymuje powyżej 98% promieniowania UVB
Należy pamiętać, że kosmetyki do opalania nie zapewniają pełnej – 100% ochrony przeciwsłonecznej. Na dodatek, dla każdego z nas dawka SPF powinna być dostosowana indywidualnie na podstawie potrzeb skóry, ale również na podstawie obserwacji reakcji alergicznych.

Sprawdź, jakie kosmetyki zabrać!

Jedziesz na wakacje? pamiętaj o kosmetykach do opalania! Popularne kremy przeciwsłoneczne z filtrem SPF chronią nas jednie przed szkodliwym działaniem UVB. Na tym etapie należy wyróżnić kolejny filtr chemiczny – UVA. Aby zobrazować różnicę pomiędzy UVB a UVA, należy tym razem powiązać literę A ze słowem – aging. Promieniowanie UVA przenika do skóry właściwej, co w swoich skutkach pobudza procesy starzenia się skóry, a dodatkowo może przyczyniać się do powstawania zmian alergicznych poprzez zmiany zachodzące w głębszych warstwach naskórka. W przeciwieństwie do UVB, ten typ promieniowania towarzyszy nam przez cały rok. Można przyjąć, że tak jak w przypadku ochrony przed promieniowaniem UVB wyraża się w wartości SPF, tak ochronę przed promieniowaniem UVA wyraża się w faktorze PPD – na etykiecie najczęściej zakres ochrony się pod hasłem „PA” i skali od 1 do plusów (+).
    • PA + – niska ochrona UVA
    • PA ++ – umiarkowana ochrona UVA
    • PA +++ – wysoka ochrona UVA
    • PA ++++ – bardzo wysoka ochrona UVA

Filtry mineralne – czy są bezpieczniejszym zamiennikiem?

jedziesz na wakacje? pamiętaj o kosmetykach do opalania - filtry mineralne Kosmetyki do opalania z filtrem mineralnym w swoim składzie zawierają tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. Te substancje aktywne w sposób naturalny odbijają promieniowanie słoneczne od powierzchni skóry i nie wchodzą przy tym w reakcje alergiczne. Dlatego, kremy z filtrem mineralnym będą bezpiecznym zamiennikiem dla osób ze skórą wrażliwą lub skłonną do powstawania alergii i podrażnień. Aplikację filtrów mineralnych warto rozważyć podczas długich wakacyjnych wycieczek, ponieważ filtry te nie wymagają ponownej reaplikacji do momentu kąpieli, w przeciwieństwie do chemicznych odpowiedników. Jednak to, co najważniejsze, filtry chemiczne UVA i UVB przenikają w głębsze warstwy skóry, co może przyczynić się do powstawania niekorzystnych zmian w jej strukturze. Filtry mineralne działają powierzchniowo i nie przedostają się poza naskórek. Jedziesz na wakacje? Pamiętaj o kosmetykach do opalania! Zwykle kremy, czy balsamy przeciwsłoneczne z filtrami mineralnymi mają nieco cięższą konsystencję i charakterystyczną białą pozostałością tuż po aplikacji.

Jedziesz na wakacje? Pamiętaj o kosmetykach do opalania i po opalaniu

Urlop to czas, w którym chcemy wyglądać i czuć się dobrze. Dlatego warto dobrze wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry podczas upalnych dni. Wszystkie potrzebne produkty powinny znaleźć się w naszej walizce. Jedziesz na wakacje? Pamiętaj o kosmetykach do opalania. Przede wszystkim należy pamiętać o nawilżeniu skóry oraz łagodzeniu podrażnień. Estetyczny wygląd to nie tylko kwestia opalenizny, ale również zadbanej skóry i włosów. Na wakacyjny wyjazd najczęściej trzeba ograniczyć liczbę zabieranych kosmetyków, ale jeśli jedziesz samochodem i masz trochę miejsca w walizce, to warto zabrać ze sobą balsam do ciała i odżywkę do włosów. Dzięki temu nasza pielęgnacja skóry podczas wakacji w wysokich temperaturach będzie kompleksowa i skuteczna.

Kosmetyki przeciwsłoneczne – co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Znając podstawowe rozróżnienie dotyczące ochronnych filtrów słonecznych, można z pełną świadomością rozpocząć kompletowanie wakacyjnej kosmetyczki. Wśród kosmetyków do opalania powinien się znaleźć krem z filtrem do twarzy lub krem koloryzujący z filtrem przeciwsłonecznym – krem BB, CC, DD. Warto przy tym wiedzieć, że nie powinno się nakładać obu tych produktów na cerę. Często uzasadnia się to jedynie tym, że wartości filtrów UVB nie łączą się, a wręcz „rozmazują się”, co prowadzi do zmniejszenia skuteczności ochrony. Wygodnie, więc będzie zastosować krem koloryzujący na twarz, a z kolei na szyję i dekolt zaaplikować krem z filtrem. Emulsję lub mleczko do ciała z ochroną UVA/UVB można zastosować na pozostałe partie ciała. Kiedy jednak planujemy dłuższe przebywanie na słońcu, warto wybrać wygodniejszą formę kosmetyków – na przykład spray do opalania.

Kosmetyki ochronne dla dzieci

Ochronna mgiełka może okazać się niezwykle poręczna, ze względu na konieczność reaplikacji chemicznych filtrów przeciwsłonecznych co kilka godzin. Najczęściej przyjmuje się, że aplikacja filtrów ochronnych powinna zostać ponowiona w ciągu 4 godzin od pierwszego zastosowania. Planując rodzinny wyjazd z dziećmi, nie można zapomnieć o kompleksowej ochronie UVA i UVB dla najmłodszych. Kosmetyki do opalania dla niemowląt i dzieci, które masz pod ręką, powinny mieć nie tylko wysoki filtr przeciwsłoneczny, ale przede wszystkim bezpieczny i nieuczulający skład.

Ochrona twarzy i ciała przed słońcem – podsumowanie

Jedziesz na wakacje? Pamiętaj o kosmetykach do opalania! Choć ochrona przeciwsłoneczna kojarzy się jedynie z kosmetykami zawierającymi filtry SPF, niezwykle ważna jest pielęgnacja z faktorem PA, która absorbuje szkodliwe promieniowanie słoneczne przez cały rok. Warto zadbać, więc o to, aby pielęgnacja przeciwsłoneczna nie kończyła się wyłącznie wraz z pożegnaniem wakacji, ale była stałym elementem całorocznej pielęgnacji.
Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: