X

Kangurowanie od A do Z

Kangurowanie

Choć kangurowanie nie jest powszechnie znaną praktyką nawet u osób posiadających już dzieci, to jednak zalety tej czynności są niezmiernie ważne zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Bo co ważne, kangurowanie może być realizowane w tym samym stopniu przez matkę dziecka, jak i przez ojca. Czym zatem dokładnie jest kangurowanie, jakie ma zalety i w jakim sposób wpływa na rozwój dziecka?

Czym jest kangurowanie?

W ogromnym skrócie kangurowanie to bezpośredni kontakt ciała dziecka z ciałem rodzica. Z tego powodu często czynność ta nazywana jest również skóra do skóry. I choć dziś już wiemy, jak ważne jest dla rozwoju dziecka to, aby od razu po narodzinach rozpocząć z nim bliski kontakt cielesny, to odkrycie to było dziełem zupełnego przypadku. Wszystko zaczęło się w roku 1978 w Bogocie. Kolumbia miała w tym czasie olbrzymie problemy zarówno z personelem szpitalnym, jak i również z samym sprzętem. Spowodowało to, że wcześniaki kładzione były na piersiach ich matek, aby zwiększyć ich szanse na przeżycie. I choć wtedy kangurowanie stosowano jedynie w przypadku wcześniaków, to szybko okazało się, że doskonale wpływa ono również na dzieci urodzone w terminie. Poród to dla dziecka olbrzymi stres, a możliwość znalezienia ukojenia w bezpiecznym kontakcie z matką to najlepszy możliwy sposób na bezpieczne i szybkie przystosowanie się do nowej sytuacji.

Zobacz też:  Jak zapisać dziecko na szczepienie

Jak przebiega kangurowanie?

Oczywiście kangurowanie nie powinno się ograniczać jedynie do czasu następującego tuż po narodzinach, lecz powinno być ono kontynuowane również w domu, gdy dziecko znajdzie się już bezpieczne razem z rodzicami. Na czym jednak dokładnie polega ta czynność i jak ją przeprowadzić? Kangurowanie to możliwie najbardziej czuła bliskość drugiej osoby dla dziecka. Żeby jednak zrealizować ją dobrze, konieczne jest pamiętanie i kilku sprawach. Kluczowe w tym wypadku jest zdjęcie zarówno biustonosza, jak i odsłonięcie piersi, aby dziecko mogło leżeć na gołej skórze. Dobrze jest też pamiętać o tym, aby położyć się pod kątem około 30-45 stopni, co zapewni możliwie największy komfort dziecku.

Dziecko do kangurowania powinno się rozebrać do samej pieluszki i położyć je płasko na brzuszku pomiędzy piersiami. Podczas kangurowania warto się upewnić czy ramiona dziecka płasko przylegają do ciała, aby zapewnić możliwie największy stopień kontaktu skóry ze skórą. W trakcie kangurowania ważne jest to, aby po prostu nic nie robić i dać dziecku swobodę bycia z rodzicem. Bardzo ważne jest to, aby gdy w czasie kangurowania dziecko zacznie szukać piersi, pozwolić mu swobodnie do niej sięgnąć i zapewnić możliwość ssania sutka do momentu, gdy samo zrezygnuje.

Zalety kangurowania dla dziecka

Jak więc widać po opisie poprawnego kangurowania, nie jest to czynność specjalnie mecząca i angażująca rodzica. I choć tak się może wydawać, to jednak zalety stosowania takiej blisko są dla dziecka olbrzymie, co powoduje, że tym bardziej kangurowanie powinno być stałym elementem dnia. Co jednak konkretnie daje kangurowanie dziecku? Zdecydowanie najważniejszą zaletą płynącą dla dziecka z kangurowania jest znaczne ograniczenie i zredukowanie stresu. Zarówno tego pochodzącego od porodu, jak i również z bodźców zewnętrznych. Kangurowanie to także:

  • ogromne poczucie bezpieczeństwa,
  • poprawia funkcjonowania układu krążeniowego, oddechowego i odpornościowego,
  • lepszy przyrost masy ciała,
  • dziecko lepiej śpi dzięki ułatwionemu zasypianiu,
  • szybsza nauka ssania piersi matki,
  • intensywniejsza relacja między dzieckiem a rodzicami.
Zobacz też:  Kiedy dziecko zaczyna mówić - popraw swoją komunikację z dzieckiem

Zalety kangurowania dla matki

Kangurowanie to jednak nie tylko zalety dla samego dziecka, lecz również dla rodziców, a szczególnie dla matki dziecka. Częste kangurowanie z dzieckiem to dla matki również ogromna redukcja stresu związanego z porodem. Nie tylko z przedwczesnym, lecz również tym zupełnie naturalnym, co jak wiadomo, dla każdej kobiety jest ogromnym przeżyciem. Dodatkowo kangurowanie to także znaczne pobudzenie laktacji, dzięki czemu możliwe jest znacznie lepsze odżywienia dziecka. Nie można także zapominać o tym, że kangurowanie to dla matki również szansa na lepsze poznanie swojego dziecka. Zauważenie jego cech charakteru czy też nauka sygnałów, jakie wysyła do świata, a to z kolei oznacza lepszą i efektywniejszą opiekę nad dzieckiem. Pozwala to na zawiązanie się silniejszej więzi emocjonalnej.

Kangurowanie przez ojca

Choć kangurowanie z reguły kojarzone jest jedynie z matką, to jednak realizowanie tej czynności przez ojca również jest niezmiernie ważne. Nie tylko dla matki, która w tym czasie może po prostu odpocząć, lecz również dla dziecka i dla samego taty. Na czym jednak dokładnie polegają zalety płynące z kangurowania przez ojca? Przede wszystkim jest to powstanie silnej więzi pomiędzy ojcem a dzieckiem, a także wykształcenie poczucia bycia potrzebnym u ojca, który może się przez pierwszy okres obecności dziecka w domu poczuć się zbędny. Dodatkowo czynność ta działa uspokajającą na dziecko, jak i na ojca, któremu również udziela się przecież stres związany z porodem i narodzinami dziecka.

Zobacz też:  Lęk separacyjny u niemowląt

Podsumowanie

Kangurowanie, choć zostało odkryte zupełnie przypadkiem i wyniku braków kadrowo-sprzętowych, dziś jest uważane za jedną z najważniejszych technik poprawnej opieki nad dzieckiem. Realizowanie kangurowania niesie ze sobą ogrom pozytywów zarówno dla dziecka, jak i dla obojga rodziców. Nic zatem dziwnego, że jest zalecane przez każdego lekarza i specjalistę. Tym bardziej że nie wymaga posiadania wielkich umiejętności czy też specjalistycznego sprzętu. Jest to prosty i co najważniejsze skuteczny sposób na to, aby umożliwić dziecku skuteczne wkroczenie w nowe życie.

https://youtu.be/rILrOSReNMQ


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: