Kąpiel noworodka. Jak wykąpać maluszka?

Jak powinna wyglądać kąpiel noworodka i niemowlęcia? Co przygotować do kąpieli i w jaki sposób trzymać maleństwo? Skorzystaj z naszych porad.
kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka to często spore wyzwanie dla młodych rodziców. Każda następna jest prostsza i zwykle sprawia sporo frajdy zarówno maluchowi, jak i jego opiekunom. O czym warto pamiętać, planując kąpiel niemowlaka? Jakie kosmetyki i akcesoria przygotować? Jak często kąpać noworodki i niemowlęta? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając ten artykuł.

Pierwsza kąpiel po narodzinach

Tuż po porodzie położna wyciera buzię malucha z krwi i mazi płodowej i owija go szpitalnym rożkiem. Dokładniejsze mycie odbywa się zwykle w drugiej dobie. Może to zrobić któreś z rodziców lub pielęgniarka. Sposób takiej kąpieli budzi niekiedy strach i zdziwienie obserwatorów. Położna sprytnie kładzie malucha na przedramieniu pupą do góry i myje go bezpośrednio pod kranem nad szpitalną umywalką. Jednak w domu kąpiel maluszka wygląda zupełnie inaczej, a niekiedy zmienia się niemalże w rytuał rodzinny.

Czy wykąpać noworodka od razu po powrocie do domu?

Nie musisz kąpać maleństwa pierwszego dnia po przyjeździe ze szpitala. Daj mu trochę czasu na aklimatyzację, a sobie na odpoczynek. Wystarczy, gdy wykąpiesz dziecko nazajutrz lub za dwa dni. Pamiętaj jednak, aby przemywać mu pupę wodą przy każdej zmianie pieluszki. Warto też przecierać dłonie dziecka wacikiem, ponieważ zbierają się na nich cząsteczki brudu, a maluch pociera nimi twarz. Przemyj mu też okolice szyi i podbródka, zanieczyszczone resztkami ulanego pokarmu. Jesteś gotowa na kolejne wyzwanie? Przygotuj sobie wszystko, co potrzebne.

Jak się przygotować do pierwszej kąpieli noworodka?

Naszykuj niezbędne akcesoria i kosmetyki:

  • wanienkę do mycia dzieci i przewijak;
  • emulsję do mycia przeznaczoną do noworodków od 1 dnia życia oraz do smarowania po kąpieli;
  • czyste ubranka i pieluszkę;
  • myjkę i 2 pieluchy tetrowe;
  • nożyczki do paznokci i aplikator do nosa;
  • miękki ręcznik kąpielowy z kapturkiem;
  • suchy gazik, środek do odkażenia kikuta pępowiny i patyczki do uszu;
  • maść do smarowania pupy i sól fizjologiczną;
  • termometr do sprawdzenia temperatury wody.

Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka?

Wannę z wodą ustaw na stelażu lub stabilnym stole w pobliżu przewijaka. Na dnie wanienki rozłóż pieluchę tetrową, a na przewijaku ręcznik do wytarcia dziecka. Nalej wody do wanny na wysokość około 10 cm. Rozbierz dziecko i połóż je sobie na przedramieniu, przytrzymując główkę i kark. Drugą rękę podłóż pod pośladki. Pewnym i ostrożnym ruchem włóż dziecko do wanny. Wysuń dłoń spod pupy i tą ręką myj dziecko, podtrzymując jego główkę drugą ręką. Nabierz na dłoń kroplę płynu, rozcieńcz go wodą i delikatnie umyj główkę, a potem resztę ciała.

Kąpiel noworodka. O czym powinnaś pamiętać?

Optymalna temperatura wody do kąpieli wynosi od 35 do 37 st. C, Możesz to łatwo sprawdzić, zanurzając łokieć. Woda powinna być przyjemnie ciepła. W pomieszczeniu do kąpieli powinno być bardzo ciepło. Po umyciu głowy spłucz płyn czystą wodą, uważając, aby nie zalać twarzy i oczu maluszka. Omijaj też okolice kikuta, aby go nie zamoczyć. Jeśli jednak zachlapie się wodą, wystarczy osuszyć go jałowym gazikiem. Kąpiąc dziecko, zwracaj baczną uwagę na jego szyję, fałdki skóry, a także na pachwiny i okolice genitaliów. Tam zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Kąpiel powinna trwać od 3 do 5 minut, gdyż ciało dziecka szybko się wychładza.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne po kąpieli?

Wyjmij dziecko ostrożnie z wody i połóż je na ręczniku. Wytrzyj delikatnie jego skórę. Wyczyść patyczkami zewnętrzną część uszu dziecka. Oczka zwilż solą fizjologiczną i przetrzyj gazikiem. Popsikaj pępek preparatem odkażającym. Posmaruj pupę maścią zapobiegającą odparzeniom. Sprawdź, czy nie trzeba obciąć paznokci, aby dziecko nie drapało sobie po twarzy. Jeśli widzisz, że skóra noworodka jest przesuszona, to posmaruj ją odpowiednim balsamem lub oliwką.

Jakie kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji skóry?

Przede wszystkim z atestem instytucji potwierdzających ich bezpieczeństwo dla wrażliwej i delikatnej skóry noworodka. Na etykiecie musi być wyraźnie zaznaczone, że preparat jest odpowiedni dla dzieci od 1 dnia życia. Starsze dzieci można myć emulsją dla niemowląt, ale na pewno nie płynem dla dorosłych. Nieodpowiedni preparat z pewnością podrażni oczy niemowlęcia, a wtedy ono zniechęci się do kąpieli. Dzieci z przesuszoną skórą kąpie się w wodzie z dodatkiem emolientów, które natłuszczą naskórek i wspomogą jego regenerację.

O jakiej porze kąpać dziecko?

Czy lepsza będzie kąpiel poranna, czy wieczorna? A może przed popołudniową drzemką? Otóż pediatrzy zalecają kąpiel dziecka wieczorem, przed nocnym snem. Lepiej nie wychładzać jego skóry w dzień, zwłaszcza przed wyjściem na spacer. Wieczorna kąpiel niemowlęcia pomaga dziecku nauczyć się odróżnić dzień od nocy i wyciszyć się przed snem.

W jaki sposób i jak często kąpać niemowlę?

Niemowlę nie jest jednak tak kruche jak noworodek. Nie trzeba też bać się o jego pępek. Pamiętaj, że bobas wymachuje rączkami i nóżkami, przez co łatwiej go wypuścić z rąk. O ile noworodkowi wystarczy kąpiel trzy razy w tygodniu, to niemowlaka warto kąpać codziennie. Łatwiej wtedy pielęgnować skórę dziecka i pozbyć się wszystkich zmian skórnych, charakterystycznych dla okresu niemowlęcego. Pachnący i czysty szkrab lepiej śpi, je i rozwija się, bo nie dokuczają mu odparzenia skóry.

Czy małe dzieci lubią kąpiel?

Większość noworodków lubi kąpiel, bo w brzuchu mamy również były w wodzie. Są jednak dzieci, które protestują głośno już przy pierwszym myciu. Jeśli twój maluszek nie przepada za myciem, to, trzymając go w wanience, mów do niego spokojnie albo śpiewaj mu cicho. Dopilnuj, aby woda nie była za ciepła ani za zimna i nie zachlap mu oczu wodą ani pianą. Pamiętaj też, że maluch wyczuwa twoje zdenerwowanie. Starsze niemowlęta często siedzą w wanience, a mycie zwykle sprawia im sporo frajdy.

Kąpiel noworodka to spore wydarzenie w życiu rodziny. Często przy młodych rodzicach „czuwają babcie”. Niekiedy akcesoria potrzebne do kąpieli podaje starsze rodzeństwo bobasa. Z czasem czynność ta zmieni się w jeden z wielu rutynowych obowiązków.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: