Karma dla psa — czym się kierować przy wyborze?
Przy wyborze karmy dla młodych psów, ras absolutnie wszystkich, jak i dorosłych osobników, na uwadze trzeba mieć kilka różnych kryteriów. Przede wszystkim odróżniać trzeba karmy dla szczeniaków i psów dorosłych. Zwierzęta w różnym wieku, podobnie jak ludzie mają odmienne potrzeby, które pokarm powinien zaspokajać. Nie ma karmy uniwersalnej i stwierdzenie to obejmuje zarówno suchą karmę, jak i mokrą. Kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę to szczególne potrzeby psa i dopasowanie karmy tak, aby można było je zaspokoić. Tutaj liczy się nie tylko wiek psa, ale i możliwe choroby, niedobory w diecie, jak i wymagania poszczególnych ras. W końcu, porównując karmy suche i mokre, trzeba zwracać uwagę na ich skład. Tutaj pojawia się karma bezzbożowa, coraz popularniejsza i ciesząca się bardzo dobrymi opiniami właścicieli psów, jak i weterynarzy. Dlaczego lepszym rozwiązaniem jest karma sucha, która nie zawiera zbóż?
Dlaczego karma z dużą ilością zbóż to zły wybór dla dorosłych psów
Suche karmy dla psów są trudniejsze do oceny, ponieważ trudno odróżnić ci składniki, które wchodzą w skład takiego pożywienia dla psa. Ważne jest jednak, aby przede wszystkim podstawowym składnikiem takiej karmy było mięso. Karmy, w których jakikolwiek inny składnik procentowo przewyższa udział mięsa w pokornie, nie kwalifikują się, aby podać je psu. Mokra karma jest łatwiejsza do oceny, ponieważ widzisz w miarę dokładnie jej składniki, choć i tutaj producenci mogą posiłkować się niejednym wypełniaczem. Dlaczego udział zbóż w diecie psów nie jest oceniany pozytywnie? Przede wszystkim ze względu na to, że bardzo często pełnią one funkcję wypełniacza, który produkcję karmy ma czynić bardziej ekonomiczną. Karma bazująca na zbożach nie jest jednak w stanie dostarczyć psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Ponadto, zbyt duża ilość zbóż w karmie dla psa może obciążać jego trzustkę. Psy nie potrzebują tak dużej ilości węglowodanów, jak ludzie. Mokre karmy dla psów powinny dostarczać przede wszystkim białka pochodzenia zwierzęcego, a nie roślinnego. Zbyt duża ilość węglowodanów i produktów pochodzenia roślinnego w diecie może oznaczać problemy z układem trawiennym objawiające się biegunką, niestrawnością, wzdęciami. Zbyt duża ilość zbóż w diecie psa to także większe ryzyko wystąpienia u niego otyłości, a u psów, które nie tolerują glutenu — także alergii pokarmowych. Nie oznacza to, że od razu musisz kupować wyłącznie karmę bezzbożową. Warto jednak stawiać na te, które w swoim składzie mają przede wszystkim mięso, a zboża są w nich niewielkim dodatkiem.
Mokra czy sucha karma — o czym warto pamiętać?
Specjaliści z Apetete podkreślają, że nie da się jednoznacznie powiedzieć, że karma mokra czy sucha to lepszy sposób karmienia psa. Najczęściej więc właściciele wybierają łączenie dwóch tych sposobów karmienia zwierząt. Warto jednak pamiętać, szczególnie w cieplejszych miesiącach, aby przy korzystaniu z suchej karmy, zapewnić zwierzęciu większy dostęp do wody. Odpowiednie nawodnienie jest u psów ważne tak samo, jak w przypadku ludzi. Spożywając mokrą karmę, zwierzę jest w stanie przyswoić optymalną ilość wody, w przypadku karmy suchej nie. Latem więc koniecznie trzeba pamiętać, że przy suchym karmieniu psu trzeba zapewnić dostęp do większej ilości wody.
Sprawdź także:
- Jakie akcesoria przydadzą się podczas wyprawy z psem latem?
- Pielęgnacja noworodka – co musisz wiedzieć w pierwszych dniach życia dziecka
- Wzdęcia to popularny problem. Oto jak im przeciwdziałać
- Idealne rasy psów dla dzieci. Jakie są najlepsze rasy psów rodzinnych?
- Czy można jeść ser pleśniowy w ciąży? Sprawdź, jakie sery są zakazane w ciąży
- Obowiązki dziecka w domu. Jakie prace domowe może wykonywać małoletni?
- Herbatka dla niemowląt. Sprawdź, co możesz podać dziecku do picia