Karma dla psów – bezzbożowa, sucha a może mokra?

Karma dla psów dostosowana do potrzeb żywieniowych twojego psa to podstawa zdrowia i dobrej kondycji. Przeczytaj, jak żywić swojego pupila!
Karma dla psów

Zarówno mokra, jak i sucha karma mają swoje lepsze, a także gorsze odpowiedniki. Wybierając karmę dla szczeniaków czy dorosłych psów, ras bardziej wymagających warto mieć na uwadze między innymi kwestię zawartości z nich zbóż. Karma dla psów – sprawdź, jakie żywienie będzie najlepsze dla twojego pupila. 

Karma dla psów – czym się kierować przy wyborze?

karma dla psów - czym kierować się przy wyborze

Przy wyborze karmy dla młodych psów, ras absolutnie wszystkich, jak i dorosłych osobników, na uwadze trzeba mieć kilka różnych kryteriów. Przede wszystkim odróżniać trzeba karmy dla szczeniaków i psów dorosłych. Zwierzęta w różnym wieku, podobnie jak ludzie mają odmienne potrzeby, które pokarm powinien zaspokajać. Nie ma karmy uniwersalnej i stwierdzenie to obejmuje zarówno suchą karmę, jak i mokrą. Kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę to szczególne potrzeby psa i dopasowanie karmy tak, aby można było je zaspokoić. Tutaj liczy się nie tylko wiek psa, ale i możliwe choroby, niedobory w diecie, jak i wymagania poszczególnych ras. W końcu, porównując karmy suche i mokre, trzeba zwracać uwagę na ich skład. Tutaj pojawia się karma dla psów bezzbożowa, coraz popularniejsza i ciesząca się bardzo dobrymi opiniami właścicieli psów, jak i weterynarzy. Dlaczego lepszym rozwiązaniem jest karma sucha, która nie zawiera zbóż?

Dlaczego karma sucha z dużą ilością zbóż to zły wybór dla dorosłych psów?

Suche karmy dla psów są trudniejsze do oceny, ponieważ trudno odróżnić ci składniki, które wchodzą w skład takiego pożywienia dla psa. Ważne jest jednak, aby przede wszystkim podstawowym składnikiem takiej karmy było mięso. Karmy, w których jakikolwiek inny składnik procentowo przewyższa udział mięsa w pokornie, nie kwalifikują się, aby podać je psu. Mokra karma dla psów jest łatwiejsza do oceny, ponieważ widzisz w miarę dokładnie jej składniki, choć i tutaj producenci mogą posiłkować się niejednym wypełniaczem. Dlaczego udział zbóż w diecie psów nie jest oceniany pozytywnie? Przede wszystkim ze względu na to, że bardzo często pełnią one funkcję wypełniacza, który produkcję karmy ma czynić bardziej ekonomiczną. Karma bazująca na zbożach nie jest jednak w stanie dostarczyć psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. 

Mokra karma dla każdego psa

karma dla psów - mokra karma

Ponadto zbyt duża ilość zbóż w karmie dla psa może obciążać jego trzustkę. Psy nie potrzebują tak dużej ilości węglowodanów, jak ludzie. Mokre karmy dla psów powinny dostarczać przede wszystkim białka pochodzenia zwierzęcego, a nie roślinnego. Zbyt duża ilość węglowodanów i produktów pochodzenia roślinnego w diecie może oznaczać problemy z układem trawiennym objawiające się biegunką, niestrawnością, wzdęciami. Zbyt duża ilość zbóż w diecie psa to także większe ryzyko wystąpienia u niego nadwagi, a u psów, które nie tolerują glutenu — także alergii pokarmowych. Nie oznacza to, że od razu musisz kupować wyłącznie karmę bezzbożową. Warto jednak stawiać na te, które w swoim składzie mają przede wszystkim mięso, a zboża są w nich niewielkim dodatkiem.  

Pożywienie dla szczeniąt

Karma dla szczeniąt powinna być odpowiednio zbilansowana, aby zapewnić psi organizm optymalną ilość składników odżywczych. Skład karmy powinien być dostosowany do potrzeb wzrastającego psa, a także jego rasy i wagi. Ważne jest, aby wybierać karmy wysokiej jakości, które dostarczą Twojemu czworonogowi niezbędnych białek, tłuszczów, węglowodanów oraz witamin i minerałów. Pamiętaj, że odpowiednie żywienie Twojego psa jest kluczowe dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Czym żywić psich seniorów?

Karma dla psów-seniorów to ważny element dbania o zdrowie starszego pupila. Dobrej jakości karmy premium dla psów starszych można znaleźć w sklepach zoologicznych i internetowych. Ważne jest, aby przechowywać karmę w odpowiedni sposób i zawsze konsultować się z lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiedni skład karmy do indywidualnych potrzeb organizmu psa. W ten sposób zapewnimy naszemu psiakowi zdrowie i komfort na późniejsze lata.

Mokra czy sucha karma – o czym warto pamiętać?

karma dla psów - o czym warto pamiętać

Specjaliści z naszego sklepu internetowego Apetete podkreślają, że nie da się jednoznacznie powiedzieć, że karma dla psów mokra czy sucha to lepszy sposób karmienia czworonoga. Najczęściej więc właściciele wybierają łączenie dwóch tych sposobów karmienia zwierząt. Warto jednak pamiętać, szczególnie w cieplejszych miesiącach, aby przy korzystaniu z suchej karmy, zapewnić zwierzęciu większy dostęp do wody. Odpowiednie nawodnienie jest u psów ważne tak samo, jak w przypadku ludzi. Spożywając mokrą karmę, zwierzę jest w stanie przyswoić optymalną ilość wody, w przypadku karmy suchej nie. Latem więc koniecznie trzeba pamiętać, że przy suchym karmieniu psu trzeba zapewnić dostęp do większej ilości wody.

 


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: