Katar u niemowlaka – przyczyny. Jak leczyć zatkany nos i infekcję u niemowląt?

Katar u noworodka to coś, co martwi wielu rodziców. Czy słusznie? Sprawdź, jak należy postępować przy przeziębieniu maluszka.
Katar u niemowlaka

Mimo tego, że nieżyt nosa to popularne oraz dość łagodna dolegliwość, która samoistnie ustępuje, to bardzo, kiedy nasza pociecha się z nim boryka, po prostu się o nią obawiamy. Co na katar u niemowlaka? Jak wygląda przeziębienie u noworodka? Ile trwa katar u niemowlaka? Przekonajmy się!

Katar u niemowlaka  – przyczyny

katar u niemowlaka  – przyczyny

Kiedy w nosie naszego malucha pojawia się wydzielina, to po prostu stwierdzamy, że ma katar. Prawda jest jednak taka, że z medycznego punktu widzenia możemy podzielić go na kilku konkretnych typów. W przypadku dzieci najpewniej będzie to katar wirusowy, czy też infekcyjny. Przebiega on bez większych komplikacji, a w jego trakcie maluch czuje się po prostu dobrze. Chętnie się bawi, jest pełny sił oraz nie boryka się z gorączką.

Rodzaje kataru

Wodnisty katar u dziecka, bo najczęściej z takim mamy do czynienia, po pewnym czasie gęstnieje, a wydzielina zmienia swój kolor na żółtą, czy też zieloną barwę. Co odpowiada za katar u rocznego dziecka i nie tylko? Najczęściej są to rhinowirusy, które bardzo łatwo oraz szybko przenoszą się na otoczenia. Pokasływanie, czy sam kaszel w trakcie przeziębienia u noworodka sprawi, że niedługo potem całe mieszkanie będzie zainfekowane. Najczęstszymi przyczynami kataru są łagodne infekcje górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym. Dochodzi wtedy do obrzęku i przekrwienia błony śluzowej, zwiększenia produkcji wydzieliny. Należy pamiętać również, że katar może być alergiczny (wtedy niemowlak może również często kichać).

Czy katar u dzieci i niemowląt zawsze oznacza grypę?

Odpowiedź brzmi nie, katar i grypa to dwie zupełnie różne rzeczy. Ta druga najczęściej rozpoczyna się bardzo gwałtownie, gdyż towarzyszy jej złe samopoczucie oraz niemała gorączka. Co więcej, jeśli dziecko choruje na grypę, to nie zawsze będzie musiało mierzyć się z katarem. Najczęściej będzie on jednak występował, tylko znacznie częściej w swojej suchej odmianie.

Ile trwa katar u niemowlaka?

Niestety jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma, gdyż jest to bardzo indywidualna sprawa. Kiedy jednak trwa on dłużej i wraz z nim zaobserwowaliśmy inne objawy, to należy udać się do lekarza. Po badaniu przez specjalistę będziemy mogli być pewni, czy nasze dziecko nie boryka się z groźną infekcją, np. zapaleniem oskrzeli. W przypadku, gdy występuje katar u miesięcznego dziecka, to bez względu na wszystko powinniśmy zgłosić się do lekarza. Takie działanie powinno być przez nas powtarzane, dopóki nasza pociecha nie skończy 3 miesięcy.

Sposoby na katar u dzieci – jak leczyć?

Spora część osób zastanawia się, co na katar u niemowlaka. Prawda jest jednak taka, że bez względu na to ile miesięcy ma nasze dziecko, do drugiego roku jego życia należy unikać wszelkiego rodzaju specyfików, które możemy spotkać w aptece. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że najczęściej są po prostu zbędne, a w niektórych wypadkach mogą nawet zaszkodzić naszej pociesze. Zalecenie, według którego nie powinniśmy podawać dzieciom poniżej 24 miesięcy wszelkiego rodzaju środków bez recepty, zostały wydane przez Agencję Żywności i Leków w 2008 roku, dlatego naprawdę warto się do niego stosować.

Katar u dziecka – jak pomóc swojemu maluchowi z zatkanym nosem?

Przede wszystkim należy zrobić wszystko, aby powietrze w otoczeniu naszej pociechy było tak świeże, jak to możliwe. Powinno być nieco chłodniejsze niż zwykle oraz znacznie bardziej nawilżone. Równie dobrym sposobem są spacery, które pomagają na katar dla niemowlaka i starszych dzieci. Oczywiście tylko wtedy, jeśli specjalista nam ich nie zabronił, a na dworze nie mamy do czynienia z katastrofą meteorologiczną. Wszyscy lubimy oddychać chłodnym oraz wilgotnym powietrzem, dlatego należy zapewnić je dziecku właśnie za sprawą spacerów, a także częstego wietrzenia sypialni maluchu. Zalecana wilgotność wynosi równo 60 procent, a temperatura powietrza nie powinna być większa niż 21 stopni Celsjusza. Jeśli twoje mieszkanie jest suche, warto zastanowić się nad zakupem nawilżacza powietrza.

Inhalacje na dziecięcy katar – jak to wygląda?

Inhalacja przygotowana z soli fizjologicznej zapewni naszemu dziecku ponadprogramowe nawilżenie dróg oddechowych, dlatego naprawdę warto je robić. W jaki sposób? Jedyne co musimy to wlać do naszego inhalatora około 3 ml soli fizjologicznej, włączyć sprzęt oraz przyłożyć maseczkę do twarzy dziecka. Takie działanie sprawi, że maluch znacznie lepiej się poczuje.

Zatkany nosek małego dziecka, a karmienie piersią

katar u niemowlaka - zatkany nosek

Kiedy maluch boryka się z katarem, należy zadbać o to, aby był dobrze nawodniony. W związku z tym WHO zaleca, aby takie dziecko karmić na żądanie. Kiedy karmimy swoją pociechę piersią, dopajanie wody nie jest konieczne, jednak dziecko z pewnością będzie stale domagało się piersi. Z kolei karmienie mlekiem modyfikowanym, a dopajanie to dość dyskusyjna kwestia. Bardzo możliwe, że maluch w trakcie przeziębienia będzie pił mleko znacznie częściej, jednak o wiele mniejszymi porcjami, gdyż wydzielina z nosa będzie mu po prostu przeszkadzała i powodowała rozdrażnienie.

Jak pomóc dziecku z katarem? Podsumowanie

Wiesz już, skąd się bierze katar u niemowlaka i jak sobie z nim radzić. Ważne jest, aby stale czyścić nosek noworodka w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jak to robić? Jednym z lepszych sposobów jest jego zakropienie za pomocą soli fizjologicznej oraz odessanie wydzieliny specjalnym aspiratorem. Starsze dzieci samodzielnie są w stanie usuwać zalegającą wydzielinę, jednak najmłodszym należy pomóc. Jeśli nie mamy do dyspozycji aspiratora nosowego, to warto użyć do tego celu gruszki, czy też fridy. Jeśli interesują cię podobne tematy związane ze zdrowiem dziecka (np. kolki u niemowlaka), sprawdź pozostałe artykuły w naszym serwisie.

Najczęściej zadawane pytania

Jak leczyć katar u niemowląt?

Do sposobów walki z katarem u niemowląt można zaliczyć m.in. stosowanie wody morskiej do nosa, kropli do nosa, plastrów do aromaterapii czy inhalacji górnych dróg oddechowych.

Jak ulżyć niemowlakowi przy katarze w nocy?

Zadbaj, aby podczas snu głowa maluszka była wyżej niż klatka piersiowa, a gdy dziecko nie śpi, połóż je na brzuchu – wtedy wydzielina sama powinna wypływać.

Kiedy iść do lekarza z katarem u niemowlaka?

Należy udać się do pediatry w przypadku, gdy maluch gorączkuje i ma problemy z oddychaniem. Do lekarza należy również udać się, gdy po 3 dniach od pojawienia się kataru, ten nie ustaje lub się nasila. Może to być znak, że twoja pociecha cierpi np. na zapalenie zatok.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: