X

Kiedy czuć ruchy dziecka w ciąży

Jeśli spodziewasz się dziecka i nie czujesz żadnych ruchów, to możesz się zastanawiać: Czy moje dziecko jeszcze się rusza? A może to tylko plotki? Pierwszy raz, kiedy czujesz, że Twoje dziecko się porusza, jest zwykle nazywany “przyspieszeniem”, a ruchy nie są wszystkie tak wyraźne. Później ruchy będą bardziej wyraźne i będą bardziej przypominać łokcie i uderzenia. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że jest to normalna część procesu ciąży.

Jeśli nie czujesz dużej ilości ruchów

Będziesz wiedzieć, czy Twoje dziecko rośnie, jeśli nie czujesz ogromnej ilości ruchów. Jeśli jesteś w ciąży i nie czujesz zbyt wielu ruchów w czasie ciąży, powinnaś udać się do położnej. Może ona wykonać profil biofizyczny i test niestresowy. Sprawdzi bicie serca Twojego dziecka, a także poziom płynu owodniowego. Jeśli nadal nie czujesz zbyt wielu ruchów, możesz spróbować różnych metod, aby pobudzić dziecko do ruchu. Spróbuj zjeść coś słodkiego lub zimnego, przejdź się i porozmawiaj z dzieckiem, aby je obudzić.

Odczuwanie ruchów przez matkę po raz pierwszy może trwać dłużej niż w przypadku osoby, która miała wcześniej dzieci. Jednak dla większości first-timers, to przyspieszenie nastąpi około 24 tygodnia. Jeśli od tego czasu nie odczuwasz żadnych ruchów, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby upewnić się, że nie doświadczasz przedwczesnego porodu. Jeśli nie miałaś żadnych ruchów przez więcej niż kilka tygodni, powinnaś odwiedzić swoją położną, aby się przebadać.

Mogłaś przegapić kilka kopnięć podczas pierwszej ciąży. Mogły one być słabe i nieregularne. Jednak nadal powinnaś być w stanie rozpoznać je jako kopnięcia później w drugim trymestrze i wcześniej w trzecim. Częstotliwość kopnięć będzie się różnić w zależności od rozwoju dziecka, a Ty będziesz w stanie stwierdzić, kiedy jesteś w ciąży na podstawie tego, jak często je czujesz.

Jeśli nie czułaś wielu ruchów w pierwszym trymestrze, spróbuj policzyć liczbę kopnięć płodu. Ważne jest, aby starać się liczyć o tej samej porze każdego dnia i próbować uzyskać co najmniej 10 kopnięć w ciągu godziny. Jeśli nie poczujesz co najmniej 10 ruchów płodu w ciągu godziny, powinnaś zadzwonić do swojego dostawcy usług zdrowotnych.

Jeśli nie czujesz wielu ruchów podczas pierwszego trymestru, twoja ciąża może nie być tak wrażliwa jak u pierwszej mamy. Niektóre kobiety mają słabsze ściany brzucha i mogą nie odczuwać wielu ruchów podczas pierwszego trymestru. Jednak nieaktywne dzieci mogą mieć trudniejszy czas kopania niż aktywne. Pierwsze ruchy dziecka mogą przypominać popping jądra popcornu lub trzepotanie skrzydeł motyla.

Zobacz też:  Co robić, gdy dziecko wymiotuje w nocy

Jeśli nie czujesz wielu ruchów

Kiedy poczuć ruchy dziecka, jeśli nie czujesz wielu ruchów, zależy od kilku czynników, w tym od ciąży i położenia łożyska. Jeśli łożysko znajduje się na przedniej ścianie macicy, możesz nie odczuwać zbyt wielu ruchów w pierwszych tygodniach ciąży. Jeśli w macicy jest mniej płynu owodniowego, możesz nie czuć ruchu dziecka aż do późniejszego okresu ciąży. Większe kobiety mogą nie odczuwać ruchów tak szybko jak kobiety o mniejszej budowie. Eksperci od ciąży zalecają, abyś śledziła normalne ruchy dziecka i skontaktowała się z położną, jeśli nastąpią jakiekolwiek zmiany w tych wzorcach.

Najlepszym sposobem, aby wiedzieć, kiedy poczuć ruchy dziecka, jest rozpoczęcie liczenia ruchów. Spróbuj poczuć jak najwięcej ruchów każdego dnia o tej samej porze. Policz, ile kopnięć czujesz przez co najmniej dziesięć sekund. Upewnij się, że czujesz różne rodzaje ruchów, takie jak ruch całego ciała, kopnięcia i uderzenia łokciem. Jeśli nie czujesz więcej niż 10 ruchów w ciągu dwóch godzin, zadzwoń do swojego dostawcy usług zdrowotnych.

Jeśli jesteś mamą po raz pierwszy, możesz nie czuć wiele ruchu przez pierwsze kilka tygodni ciąży. Jednak jeśli jesteś mamą weteranką, możesz zauważyć sporadyczne motyle i przyspieszone ruchy. Może to być tylko kilka tygodni, ale nadal warto rozpoznać te ruchy jako ruchy płodu. Pierwsze ruchy Twojego dziecka mogą być bardzo małe i łatwo pomylić je z gazami lub niestrawnością.

Możesz również liczyć liczbę kopnięć płodu. Spróbuj znaleźć spokojne miejsce, w którym możesz się położyć i liczyć je. Liczenie pięciu lub 10 kopnięć w ciągu godziny jest normalne. Jeśli czujesz mało ruchów, może to być czas drzemki dla dziecka. Łożysko może działać nieprawidłowo, jeśli nie działa prawidłowo. Twój dostawca opieki zdrowotnej może pomóc Ci zrozumieć, ile ruchów jest normalnych podczas ciąży i kiedy zadzwonić do lekarza.

Choć mniej ruchów może wskazywać na problem zdrowotny, to niekoniecznie jest to znak, że coś jest nie tak z dzieckiem. W rzeczywistości większość kobiet, które mają mniej ruchów iść dalej, aby mieć zdrowe dziecko. Jeśli nie odczuwasz zbyt wielu ruchów, powinnaś natychmiast odwiedzić swoją położną lub oddział położniczy. Ale jeśli w ogóle nie czujesz ruchów, najlepiej poczekać, aż zobaczysz lekarza, aby upewnić się, że Twoje dziecko jest zdrowe.

Zobacz też:  3 miesiąc życia dziecka - żywienie, rozwój

Jeśli nie czujesz dużo ruchów podczas drugiej ciąży

Jeśli nie czujesz dużo podczas drugiej ciąży, możesz mieć pewne problemy z macicą i dzieckiem. Pozycja Twojego dziecka i ilość płynu owodniowego wpłynie na ilość odczuwanych ruchów. Dodatkowo, kobiety o większych ciałach mogą nie odczuwać ruchów dziecka tak wcześnie jak te o mniejszych ciałach. Powinnaś być świadoma zwykłych ruchów dziecka i skontaktować się z lekarzem, jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany.

Kiedy poczujesz pierwsze ruchy, możesz pomylić je z układem pokarmowym. Macica i płyn owodniowy otaczający dziecko mogą utrudniać rozróżnienie. Po pierwszym trymestrze ruchy mogą stać się bardziej wyraźne i możliwe do odróżnienia. Możesz również odczuwać uderzenia lub łokcie. Powinnaś starać się dużo odpoczywać. Jeśli nie czujesz wielu ruchów podczas drugiej ciąży, możesz mieć niewielki krwotok lub infekcję.

Jednym z powodów, dla których możesz nie czuć wielu ruchów, jest to, że mięśnie brzucha są rozciągnięte. Nigdy już nie staną się tak napięte, a Twoje dziecko spadnie niżej w Twoim brzuchu. Ułatwia to oddychanie i jedzenie, ale może też powodować dyskomfort w miednicy. W niektórych przypadkach ból może być silny i może być konieczna wizyta u lekarza. To tylko jedna z wielu możliwych przyczyn braku ruchu w drugiej ciąży.

Kiedy poczujesz ruch w drugiej ciąży? Podczas pierwszego trymestru większość kobiet zauważa ruchy około 16 tygodnia. Jednak w pierwszym trymestrze mogą czuć kopanie około 8 tygodni później. Druga ciąża będzie pod tym względem inna, a Twoje dziecko będzie się poruszać w innym tempie. NHS zaleca, abyś poczuła ruchy swojego dziecka między 16 a 24 tygodniem. Jednak każda ciąża będzie inna.

Jeśli nie czujesz zbyt wiele podczas drugiej ciąży, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć ruchy dziecka. Jednym z pierwszych kroków jest liczenie ilości ruchów, jakie wykonuje Twoje dziecko w ciągu dnia. Jeśli nie czujesz więcej niż 10 ruchów w ciągu dwóch godzin, powinnaś odwiedzić lekarza. Twój dostawca usług zdrowotnych będzie mógł również udzielić Ci wskazówek, co zrobić, jeśli nie czujesz wielu ruchów.

Jeśli nie czujesz wielu ruchów podczas trzeciej ciąży

Pierwszym krokiem w ustaleniu, kiedy czuć dziecko, jest śledzenie częstotliwości i liczby ruchów każdego dnia. Staraj się wyczuć minimum 10 kopnięć co dwie godziny, co jest uważane za normalne. Jednak wyczucie nawet kilku może zająć więcej czasu. Dąż do wyczucia 10 kopnięć w czasie poniżej 15 minut, chociaż różni lekarze mają różne wytyczne.

Zobacz też:  Odpieluchowanie - kiedy? jak zacząć?

Inne czynniki, które wpływają na to, jak często możesz poczuć, że dziecko się porusza, to położenie łożyska i ile płynu owodniowego jest obecne. Jeśli Twoje łożysko znajduje się na przedniej stronie macicy, możesz nie czuć, że dziecko porusza się tak bardzo, jak zrobiłaby to mniejsza kobieta. Bez względu na rozmiar, powinnaś pozostać uważna na ruchy dziecka i skontaktować się z lekarzem, jeśli zauważysz coś nietypowego.

Jeśli nie czujesz wielu ruchów dziecka, spróbuj liczyć liczbę kopnięć co godzinę. Jeśli nie czujesz więcej niż dziesięć kopnięć w ciągu godziny, prawdopodobnie nie jesteś w ciąży. Ruchy dziecka zmieniają się również w zależności od ilości aktywności fizycznej, którą wykonujesz. Niektóre kobiety odczuwają więcej ruchów po wypiciu wody lub jedzeniu, podczas gdy inne odczuwają mniej ruchów podczas chodzenia lub wykonywania czynności fizycznych. Jeśli nie czujesz żadnych ruchów przez dwie godziny, natychmiast zadzwoń do swojego lekarza.

Twoja położna może pomóc Ci ustalić przyczynę braku ruchów. Może on być spowodowany wieloma łagodnymi przyczynami. Na przykład, Twoje dziecko może spać lub być aktywne, co oznacza, że przypadkowo nie wykonałaś liczenia kopnięć, kiedy Twoje dziecko było aktywne. Bardziej poważne przyczyny obejmują spowolniony wzrost i problemy z macicą i łożyskiem. Ponadto, pępowina może owinąć się wokół szyi dziecka (zwana pępowiną) i może być oznaką wadliwego porodu lub łożyska.

Wczesne ruchy płodu, które są również nazywane quickenings, mogą być delikatnym trzepotaniem lub bąbelkami. Czasami ruchy te mogą być mylone z gazami. W drugim trymestrze, nienarodzone dziecko powinno zacząć się poruszać około dwunastego tygodnia ciąży. Wczesne ruchy mogą zacząć się wcześnie, natomiast w trzeciej ciąży można ich doświadczyć dopiero w piątym miesiącu.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: