Kiedy dziecko chwyta zabawki? Poznaj przydatne informacje na ten temat!

Moment, kiedy dziecko chwyta zabawki, jest dla młodych rodziców bardzo ważny. Chwila, gdy niemowlę zaczyna wyciągać rączkę po piłki, czy też grzechotki, może sprawić wiele radości. Sprawdź, kiedy rozwój dziecka pozwala mu na łapanie przedmiotów!
kiedy dziecko chwyta zabawki

Kiedy dziecko chwyta zabawki samodzielnie lub też próbuje to robić, jest to dla rodziców istotny sygnał dotyczący rozwoju malucha. Niektórzy z pewnością mogą niecierpliwie wyczekiwać chwili, aż noworodek zacznie sięgać po rozmaite przedmioty i będzie w stanie je chwycić ręką. Gdy zauważy się takie ruchy u bobasa, z pewnością warto zadbać o to, aby wspomóc rozwój jego koordynacji. Ważne jest to, aby uważnie śledzić działania wykonywane przez maluszka, a także stopniowo zapoznawać go z różnymi przedmiotami. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, co możesz robić, gdy dziecko łapie zabawki!

Kiedy dziecko chwyta zabawki? Dowiedz się więcej o tej ważnej chwili!

W przypadku rodziców bardzo ważna jest kontrola nad tym, co robi malec, aby dopasowywać podejmowane działania do jego rozwoju. W zakresie motoryki duże znaczenie ma odruch chwytny u niemowlaka, który zanika około ósmego tygodnia życia. Polega on na tym, że ściśnięcie paluszków dziecka od strony wnętrza dłoni powoduje:

  • ich zaciskanie
  • skierowanie kciuka do środka.

Wówczas chwyt malucha jest dosyć mocny. Następuje on odruchowo. Około trzeciego miesiąca życia niemowlę jest już w stanie łapać przedmioty. Z kolei w szóstym miesiącu może ono świadomie chwytać zabawki i nimi potrząsać.

Co to znaczy, gdy dziecko zaczyna chwytać zabawki? Sprawdź to!

Kiedy dziecko zaczyna dotykać zabawek i je łapać, jest to bardzo ważna chwila z perspektywy rozwoju jego koordynacji. Już w drugim miesiącu można niejednokrotnie zaobserwować, że maluch jest świadomy istnienia swoich rączek – zaczyna wkładać palce do buzi, czy też próbuje dotknąć pokazywanych mu rzeczy i przedmiotów wiszących nad łóżeczkiem. Warto ćwiczyć z dzieckiem precyzyjne ruchy, choć trzeba tutaj dostosować podejmowane działania do jego możliwości.

Indywidualny rozwój niemowlaka a koordynacja wzrokowo-ruchowa

Rozwój koordynacji niemowlęcia to złożony i dość czasochłonny proces. Nie należy oczekiwać, że dziecko od razu będzie mogło łapać przedmioty i zachowywać się całkowicie świadomie, ponieważ jego organizm i ciało wciąż pracują nad osiągnięciem pożądanych rezultatów. Jeśli jako rodzic zauważysz, że maluch zaczyna wyciągać rączki do zabawek, możesz z nim trenować. Na początku warto trzymać przedmioty blisko bobasa oraz dostosowywać ich pozycję do ruchów dziecka. Gdy pojawią się postępy, można próbować poważniejszych wyzwań, takich jak przykładowo oddalanie nieco zabawek od malca.

Umiejętność chwytania jest bardzo ważnym elementem rozwoju pociechy. Ciekawym pomysłem na ćwiczenia z maluchem w późniejszym okresie życia dziecka są niewątpliwie zabawki wydające dźwięki. Warto również naprawdę uważnie obserwować upodobania niewielkiej istoty.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: