X

Kiedy dziecko mówi „mama”, czyli gdy dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa

Kiedy dziecko mówi „mama”, wiesz, że jest gotowe na prawdziwe słowa. Gaworzenie, gruchanie i zabawa głosem to świetne sposoby na rozpoczęcie tego procesu. Prawdziwe słowa pochodzą od prawdziwej osoby! A dziecko, które może zwrócić się do mamy, będzie chciało z nią rozmawiać! Ale jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć.

Czy dziecko zaczyna mówić od słowa „mama”?

Kiedy dziecko mówi „mama” - czy dziecko zaczyna mówić od słowa „mama”?

Większość rodziców chce usłyszeć, że pierwszymi słowami ich pociech są „mama”, ale może to nie nastąpić od razu. Pierwszym krokiem do nauki mówienia „mama” jest modelowanie tego dźwięku poprzez rozmowę z dzieckiem. Spróbuj wskazać na zdjęcie w albumie i powtórzyć to słowo. Pomoże to dziecku skojarzyć słowo z Tobą i obrazkiem. Jeśli dziecko ma problemy z dźwiękiem „ma”, pomiń pierwszy krok i modeluj słowo podczas zabawy i posiłków.

Gaworzenie

Chcesz wiedzieć, kiedy dziecko mówi mama? Poczekaj na gaworzenie! Gaworzenie jest wczesną oznaką rozwoju języka. Do 6-7 miesiąca życia niemowlęta zaczynają konceptualizować. Zaczynają gaworzyć za pomocą dźwięków mowy, takich jak ton i fleksja. W końcu mogą nawet łączyć słowa. Do 24. miesiąca życia dzieci mogą zacząć gaworzyć i używać słów. Jeśli jednak twoje dziecko nie wykazuje takich oznak, skonsultuj się z lekarzem lub logopedą.

Czy dziecko rozumie, co mówi?

Chociaż dzieci zazwyczaj nie wiedzą, co mówią, kiedy po raz pierwszy uczą się słowa, często mają problem z połączeniem go z tym, co mówią. Czasami mówią „mama” na wszystko, co je otacza, ale nie wiedzą, co to znaczy, dopóki nie skończą około sześciu lub dziewięciu miesięcy. Dzieci uczą się komunikacji poprzez naśladowanie rodziców za pomocą języka ciała i dźwięków. Jeśli będziesz mówić do dziecka często i wyraźnie, będziesz w stanie zachęcić je do kojarzenia nowych słów. Jeśli nie jesteś pewna, jakie jest pierwsze słowo, spróbuj zapytać dziecko, czy możesz je powtórzyć kilka razy, aby upewnić się, że jest poprawne. Jeśli dziecko odpowie, to dobry znak.

Zobacz też:  Jak nauczyć dziecko czytać, używając wielu zmysłów? Nauka czytania

Jak reagować, kiedy dziecko mówi „mama”?

Kiedy dziecko mówi „mama” - jak reagować

Kiedy dziecko mówi „mama”, nie musi to oznaczać, że jest głodne. W rzeczywistości może mówić „mama”, ponieważ brakuje mu matki. W rzeczywistości niektóre dzieci zaczynają mówić ten dźwięk, zanim jeszcze skończą miesiąc! Ważne jest, aby zrównoważyć mówienie do dziecka z pozwalaniem mu na odkrywanie różnych rzeczy.

Kiedy dziecko powie „mama”, odpowiedz na ten dźwięk. Ta prosta, wzajemna interakcja wzmacnia zrozumienie przez dziecko wzorców dźwiękowych. W końcu dziecko będzie mogło wykorzystać te dźwięki do komunikacji z tobą i innymi dorosłymi. Ponadto zacznie rozumieć pojęcie trwałości przedmiotu. Jest to istotne dla procesu nazywania.

Jak zachęcić dziecko do mówienia „mama” i „tata”?

Do 12. miesiąca życia większość dzieci potrafi odróżnić „mama” od „tata”. Jednak niektóre dzieci mogą zacząć używać słów wcześniej, a nawet mogą używać ich zamiennie. W każdym razie nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć mówić do swojego dziecka.

Kiedy dziecko mówi „mama”, wzmocnij to słowo, powtarzając je do dziecka, jednocześnie nawiązując kontakt wzrokowy i uśmiechając się lub kiwając głową. Powtarzaj to słowo jak najczęściej w ciągu dnia i nie zapominaj o nawiązaniu kontaktu wzrokowego. Pamiętaj, że powtarzanie jest kluczem do nauki nowych umiejętności.

Nagradzanie

Jednym z najlepszych sposobów na zachęcenie dziecka do rozpoczęcia mówienia “mama” jest zaoferowanie przytulenia lub pocałunku. Zachęcanie jest niezbędne dla rozwoju mowy i języka dziecka. Kiedy dziecko powie już „mama”, następnym krokiem jest łączenie słów i nauka czytania i pisania. To przyjdzie z czasem, a Ty będziesz zadowolona, że tak długo na to czekałaś.

Zabawa głosem

Na początek słuchaj uważnie gaworzenia dziecka i baw się jego głosem. Gdy wyda dźwięk /m/, pomiń drugi krok. Aby ułatwić naukę słowa „mama”, modeluj dźwięk /m/ podczas posiłku lub zabawy. Jeśli nie reaguje, spróbuj być bardziej entuzjastyczny podczas modelowania tego dźwięku.

Zobacz też:  Powodzie i zalane wodą drogi w wyniku ulewy

Niektóre dzieci są lepsze w mówieniu „ta” niż „ma”. „Da” jest łatwiejsze do wymówienia dla dziecka niż głoska /m/. Jednak chociaż /d/ jest łatwiejsze do wymówienia, mama może mieć przewagę, jeśli spędza więcej czasu z dzieckiem.

Choć dziecko nie potrafi jeszcze powiedzieć /m/, rodzice nie powinni się poddawać. Podczas tego etapu rozwoju niemowlęta mogą zacząć naśladować dźwięki i uczyć się rozróżniać szczęśliwe i smutne głosy. Możesz bawić się w „Akuku” z użyciem rączek dziecka i głosem, co pomoże mu rozwijać umiejętności językowe potrzebne do wczesnej rozmowy.

Kiedy warto udać się do logopedy z dzieckiem?

kiedy dziecko mówi mama - kiedy warto udać się do logopedy z dzieckiem?

Dzieci, które mówią mama i tata, są na dobrej drodze do rozwoju językowego. Jeśli Twoje dziecko nie potrafi powiedzieć „mama” w wieku 12 miesięcy, potrzebna może się okazać sesja logopedyczna lub badanie słuchu. Dziecko powinno zacząć mówić to słowo do 15. miesiąca lub wcześniej, a niektóre dzieci nie mówią go aż do około 12. miesiąca. Jeśli Twoje dziecko nie powiedziało jeszcze „mama”, Twoim następnym krokiem może być zachęcenie go do powiedzenia „tata”.

Oczekiwanie na pierwsze słowa

Cierpliwie czekasz, aż Twoje dziecko powie „mama” i “tata”. Dzieci nie powstrzymują się bez powodu, więc musisz być cierpliwa i zrozumieć, że mogą nie być jeszcze gotowe. Opóźnienie może wynikać z ograniczonej ilości dźwięków mowy lub braku umiejętności podstawowych. Będziesz wiedzieć, kiedy nadejdzie czas. Kiedy dziecko mówi „mama”? Kiedy dziecko ma około sześciu do siedmiu miesięcy, zaczyna konceptualizować słowa. Zaczyna gaworzyć z podobnymi do mowy tonami i fleksją, a następnie powoli łączy słowa. Cierpliwe czekanie na ten moment opłaci się, ponieważ słowa te są podstawą przyszłej nauki dziecka.

Podsumowanie

Wiesz, już, co robić, kiedy dziecko mówi mama. Nie ma określonego wieku, w którym można wypowiedzieć pierwsze słowo. Dzieci zazwyczaj zaczynają mówić „mama” i „tata” w wieku około 9 miesięcy. Mięśnie ustno-twarzowe dziecka rozwijają się w swoim własnym tempie i niektóre dzieci mogą mówić wcześniej niż inne. Jednak już większość rocznych dzieci jest w stanie powiedzieć te wyczekiwane przez rodziców słowa.

Zobacz też:  Ile powinno ważyć dziecko?

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy dziecko wypowiada pierwsze słowa?

Nie ma jednak określonego wieku, w którym można wypowiedzieć pierwsze słowo. Dzieci najczęściej zaczynają mówić pomiędzy 9. a 12. miesiącem życia.

Dlaczego moje dziecko nie mówi mama?

Jeśli twoje dziecko ma już rok, a nadal nie wypowiedziało pierwszych słów, warto udać się nim do specjalisty. Może to świadczyć o słabym słuchu (albo jego braku). Jeśli twoja pociecha nie jest w stanie słyszeć dźwięków z otoczenia, nie może ich naśladować.

Co oznacza, jak dziecko pierwsze powie tata?

To częste zjawisko i nie oznacza nic szczególnego. Słowo tata jest łatwiejsze do wymówienia. Pamiętaj, że słowa wypowiadane przez maluszka początkowo nic nie znaczą, a są jedynie powtarzającymi się sylabami. Dopiero w późniejszym czasie dziecko zaczyna kojarzyć te słowa ze swoimi rodzicami.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: