Kiedy dziecko mówi mama

Kiedy dziecko mówi “mama”, wiesz, że jest gotowe na prawdziwe słowa. Gaworzenie, gruchanie i zabawa głosem to świetne sposoby na rozpoczęcie tego procesu. Prawdziwe słowa pochodzą od prawdziwej osoby! A dziecko, które może odnieść się do mamy, będzie chciało z nią rozmawiać! Ale jak to zrobić? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć:

Babcia

Większość rodziców chce usłyszeć, jak ich dziecko mówi “mama” i “dada” na początku, ale może to nie nastąpić od razu. Pierwszym krokiem do nauki mówienia “mama” jest modelowanie tego dźwięku poprzez rozmowę z dzieckiem. Spróbuj wskazać na zdjęcie w albumie ze zdjęciami i powtórzyć słowo. Pomoże to dziecku skojarzyć słowo z Tobą i obrazkiem. Jeśli dziecko ma problemy z dźwiękiem “ma”, pomiń pierwszy krok i modeluj słowo podczas zabawy i posiłków. Upewnij się, że ty też jesteś animowany!

Chociaż dzieci zazwyczaj nie wiedzą, co mówią, kiedy po raz pierwszy uczą się słowa, często mają problem z połączeniem go z tym, co mówią. Czasami mówią mama do wszystkiego, ale nie wiedzą, co to znaczy, dopóki nie skończą około sześciu miesięcy lub dziewięciu miesięcy. Do tego czasu dziecko może zacząć samodzielnie mówić “tata” i “mama”. Możesz się zastanawiać, czy Twoje dziecko rzeczywiście zrozumiało to, co powiedziało, a jeśli tak, to być może trzeba będzie skorzystać z terapii logopedycznej i badania słuchu.

W wieku dziewięciu miesięcy Twoje dziecko może zacząć wypowiadać prawdziwe słowa, takie jak “mama” i “dada”, choć jest to jeszcze wczesny etap. Dzieci próbują nauczyć się komunikacji poprzez naśladowanie Ciebie za pomocą języka ciała i dźwięków. Jeśli będziesz mówić do dziecka często i wyraźnie, będziesz w stanie zachęcić je do kojarzenia nowych słów z Twoimi. Jeśli nie jesteś pewna, jakie jest pierwsze słowo, spróbuj zapytać dziecko, czy możesz je powtórzyć kilka razy, aby upewnić się, że jest poprawne. Jeśli dziecko odpowie, to dobry znak.

Kulanie

Kiedy dziecko mówi “mama”, nie musi to oznaczać, że jest głodne. W rzeczywistości może mówić “mama”, ponieważ brakuje mu matki. Jacobson nazywa to “antycypacją”, ponieważ niemowlęta wołają do matki, zanim są głodne. W rzeczywistości niektóre dzieci zaczynają mówić ten dźwięk, zanim jeszcze skończą miesiąc! Ważne jest, aby zrównoważyć mówienie do dziecka z pozwalaniem mu na odkrywanie różnych rzeczy.

Kiedy dziecko powie “mama”, odpowiedz na ten dźwięk. Ta prosta, wzajemna interakcja wzmacnia zrozumienie przez dziecko wzorców dźwiękowych. W końcu dziecko będzie mogło wykorzystać te dźwięki do komunikacji z Tobą i innymi dorosłymi. Ponadto zacznie rozumieć pojęcie trwałości przedmiotu. Jest to istotne dla procesu nazywania. W międzyczasie możesz kontynuować naukę nowego języka dziecka i języka migowego.

Zobacz też:  Ciąża tydzień po tygodniu

Kulanie jest wczesną oznaką rozwoju języka. Do 6-7 miesiąca życia niemowlęta zaczynają konceptualizować. Zaczynają gaworzyć za pomocą dźwięków mowy, takich jak ton i fleksja. W końcu mogą nawet łączyć słowa. Do 24 miesiąca życia dzieci mogą zacząć gaworzyć i używać słów. Jeśli jednak Twoje dziecko jest uparte, spróbuj porozmawiać z lekarzem. Dziecko będzie o wiele szczęśliwsze, jeśli spróbujesz nauczyć je słów, a ono odpowie pozytywnie.

Zabawa głosem

Na początek słuchaj uważnie gaworzenia dziecka i baw się jego głosem. Gdy wyda dźwięk /m/, pomiń drugi krok. Będzie jej trudniej nauczyć się “mama”. Aby ułatwić naukę “mama”, modeluj dźwięk /m/ podczas posiłku lub zabawy. Jeśli nie reaguje, spróbuj być ożywiony podczas modelowania dźwięku.

Niektóre dzieci są lepsze w mówieniu “da” niż “ma”. “Da’ jest łatwiejsze do wymówienia dla dziecka niż ‘m’,” powiedział Fisher. Podczas gdy ‘d’ jest łatwiejsze do wymówienia, mama może mieć przewagę, jeśli spędza więcej czasu z dzieckiem. Ale nawet jeśli tak nie jest, zabawa głosem, gdy dziecko mówi mama, może zrobić różnicę.

Choć dziecko nie potrafi jeszcze powiedzieć ‘m’, rodzice nie powinni się poddawać. Podczas tego etapu rozwoju, niemowlęta mogą zacząć naśladować dźwięki i nauczyć się rozróżniać szczęśliwe i smutne głosy. Mogą się uśmiechać, gdy mówisz ‘mama’ lub ‘dada’. Ponadto możesz bawić się w ‘Peek-a-Boo’ z ich rączkami i głosem, co pomaga im rozwijać umiejętności językowe potrzebne do wczesnej rozmowy.

Prawdziwe słowa

Jest wiele dyskusji na temat tego, czy dziecko najpierw powie “mama”, czy “dada”. Istnieje jednak zaskakująca odpowiedź na to pytanie – nie jest to ani jedno, ani drugie. W najnowszym badaniu Tardif i jego koledzy przeanalizowali mowę 900 niemowląt w wieku od 8 do 16 miesięcy, w różnych językach. Badacze odkryli, że większość dzieci nazwała swoich rodziców słowem dada, podczas gdy mama była drugim najczęściej używanym słowem w pierwszej osobie.

Do 12 miesiąca życia większość dzieci potrafi odróżnić “mama” od “dada”. Jednak niektóre dzieci mogą zacząć używać słów wcześniej, a nawet mogą używać ich zamiennie. W każdym razie nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć mówić do swojego dziecka. Możesz nawet mieć przewagę nad innymi opiekunami, ponieważ pierwszą osobą, którą zobaczy Twoje dziecko, będziesz Ty. Jednak szanse na nauczenie się tych dwóch słów są niewielkie.

Zobacz też:  Czego się spodziewać, gdy dziecko gaworzy

Gdy dziecko powie “mama”, wzmocnij je, powtarzając je z powrotem do dziecka, jednocześnie nawiązując kontakt wzrokowy i uśmiechając się lub kiwając głową. Powtarzaj to słowo jak najczęściej w ciągu dnia i nie zapominaj o nawiązaniu kontaktu wzrokowego. Pamiętaj, że powtarzanie jest kluczem do nauki nowych umiejętności. Gdy dziecko podrośnie, staraj się zachować równowagę między mówieniem a pozwalaniem mu na odkrywanie. W ten sposób Twoje dziecko będzie narażone na różne możliwości i będzie bardziej skłonne do podchwycenia języka.

Fałszywe słowa

Czasami Twoje dziecko powie “mama” bez wypowiadania słowa. Jeśli tak się stanie, spróbuj dodać kolejne stwierdzenie. Twoje dziecko w końcu nauczy się, że mówienie “mama” oznacza “mama”. Wtedy możesz ćwiczyć naśladowanie go w innych momentach. Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci nakłonić dziecko do używania tego słowa. A jeśli masz problem ze zrozumieniem swojego dziecka, możesz spróbować powiedzieć mmm, gdy mówi “mama.”

Maluchy mówią “mama”, gdy widzą swoich rodziców. Ale to nie dlatego, że cię kochają; ten dźwięk pochodzi tylko z leniwych ust i cycków niemowląt. Dzieci, które mówią mama i dada, są na dobrej drodze do rozwoju językowego. Natomiast dzieci, które mówią papa i dada, mogą być opóźnione. Nie oznacza to jednak, że niemowlęta będą mówić mama przed dada.

Kiedy dziecko mówi “mama”, może ono mówić “ta” lub “tat” lub podobne słowo. Podobnie, kiedy dziecko mówi “tata”, mówi “tata” z intencją i znaczeniem. Różnica między słowem prawdziwym a fałszywym polega na tym, jak konsekwentnie dziecko go używa. Niemowlę może powiedzieć “mama”, jeśli bawi się swoimi zabawkami, podczas gdy syntetyczny głos mówi “dada”. Ale jeśli mówi “tata”, gdy jego tata wchodzi do pokoju, to prawdopodobnie jest to słowo fałszywe.

Zachęta

Jako rodzic możesz być zaniepokojony, gdy twój noworodek wypowiada słowo “mama” i zastanawiać się, czy oznacza to, że twoje dziecko jest gotowe do pełnoprawnego mówienia. Może się wydawać, że stało się to z dnia na dzień, ale tak nie jest. Kilka różnych kroków doprowadzi Twoje dziecko do tego kamienia milowego. Po pierwsze, zacznij od gaworzenia i dźwięków. Kiedy dziecko wie już, że “mama” jest właściwym słowem do użycia, skup się na pozytywach.

Zobacz też:  Kiedy dziecko zaczyna widzieć świat

Jednym z najlepszych sposobów na zachęcenie dziecka do rozpoczęcia mówienia “mama” jest zaoferowanie przytulenia lub pocałunku. Chociaż pierwsze słowa, które wypowiada Twoje dziecko, mogą na początku brzmieć niezręcznie, nagrody przyjdą. Zachęcanie jest niezbędne dla rozwoju mowy i języka dziecka. Kiedy dziecko powie już mama, następnym krokiem jest łączenie słów i nauka czytania i pisania. To przyjdzie z czasem, a Ty będziesz zadowolona, że tak długo na to czekałaś.

Jeśli Twoje dziecko nie potrafi powiedzieć “mama” w wieku 12 miesięcy, może być gotowe na sesję logopedyczną lub badanie słuchu. Dziecko powinno mówić to słowo do 15 miesiąca lub wcześniej, a niektóre dzieci nie mówią go aż do około 12 miesiąca. Jeśli Twoje dziecko nie powiedziało jeszcze “mama”, Twoim następnym krokiem może być zachęcenie go do powiedzenia “dada.”

Oczekiwanie na pierwsze słowa

Cierpliwie czekasz, aż Twoje dziecko powie “mama” i “tata”. Dzieci nie powstrzymują się bez powodu, więc musisz być cierpliwa i zrozumieć, że mogą nie być jeszcze gotowe. Opóźnienie może wynikać z ograniczonej ilości dźwięków mowy lub braku umiejętności podstawowych. Będziesz wiedzieć, kiedy nadejdzie czas. Czytaj dalej, aby uzyskać kilka wskazówek i sztuczek, które pomogą Ci cierpliwie czekać na dziecko, aby powiedzieć “mama” lub “dada.”

Kiedy dziecko mówi “mama”? Kiedy dziecko ma około sześciu do siedmiu miesięcy, zaczynają konceptualizować słowa. Zaczynają gaworzyć z podobnymi do mowy tonami i fleksją, a następnie powoli łączą słowa. Cierpliwe czekanie na ten kamień milowy opłaci się, ponieważ słowa te są podstawą przyszłej nauki Twojego dziecka. Ale nie martw się, to jeszcze nie koniec!

Kiedy twoje dziecko mówi “mama”, jest to wspaniały kamień milowy! Nie ma jednak określonego wieku, w którym można wypowiedzieć pierwsze słowo. Dzieci zazwyczaj zaczynają mówić “mama” i “dada” w wieku około 9 miesięcy. Niektóre jednak mogą zacząć mówić “mama” wcześniej lub potrzebować dodatkowych kilku miesięcy. Mięśnie ustno-twarzowe dziecka rozwijają się w swoim własnym tempie i niektóre dzieci mogą mówić “mama” wcześniej niż inne. Do 12 miesiąca życia większość dzieci jest w stanie powiedzieć “mama” i “dada”.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: