Kiedy dziecko przesypia całą noc? Co zrobić, aby niemowlę przesypiało noc?

Kiedy dziecko przesypia całą noc? W jakim wieku niemowlak przestaje budzić się w nocy na karmienie? Przeczytaj i sprawdź!
Kiedy dziecko przesypia całą noc?

Nieprzespane noce to coś, co mocno daje w kość młodym rodzicom. Średnio noworodek budzi się co 2-3 godziny, ale niektóre maluszki mogą potrzebować bliskości nawet do kilkadziesiąt minut. Nic dziwnego, że prędzej czy później każda młoda mama i każdy młody tata zaczynają zadawać sobie to samo pytanie: od kiedy dziecko przesypia całą noc? 

Głód, czyli dlaczego noworodek budzi się w nocy?

kiedy dziecko przesypia całą noc - głód

Przygotowując się na przyjęcie nowego członka rodziny, należy nastawić się na częste pobudki w nocy. To w pełni naturalne, że noworodek nie przesypia nocy – jego żołądek jest w tak niewielki, że niemowlę nie jest w stanie zaspokoić głodu na dłużej niż 2-3 godziny przy jednym karmieniu. Dodatkowo w pierwszych miesiącach życia może mieć problemy ze ssaniem, przez co zjada jeszcze mniej. W efekcie szybko zaczyna domagać się kolejnej porcji – także w środku nocy. Według najnowszych zaleceń lekarzy i położnych noworodek wymaga około 8–12 karmień w ciągu doby. Dotyczy to zarówno karmienia piersią, jak i mleka modyfikowanego.

Kiedy noworodek przesypia całą noc i nie budzi się na nocne karmienie?

Z czasem niemowlak uczy się pobierać większą ilość pokarmu w ciągu jednego karmienia i ilość karmień stopniowo się zmniejsza, wraz z nimi maleje także potrzeba dokarmiania maluszka nocą. Zazwyczaj nocne wybudzenia na karmienie ograniczają się około 6–9 miesiąca życia, kiedy dziecko zaczyna spożywać także pokarmy stałe. Wtedy niemowlę przesypia całą noc. W ciągu dnia otrzymuje wtedy taką dawkę kalorii, że w nocy jest syte i coraz częściej przesypia ciągiem sześć czy nawet osiem godzin. Stopniowo ten czas się wydłuża, aż około 4–5 roku życia osiąga optymalne dla rozwoju dziecka w tym wieku 10 godzin.

Każde dziecko jest inne – przyczyny nocnych pobudek

Głód to niejedyna przyczyna nocnych wybudzeń, o czym wie każdy młody rodzic. Zdarza się, że mama przystawia maluszka do piersi lub butelki, a ten wcale nie zaczyna ssać – powodem płaczu jest wtedy często potrzeba bliskości. Niepokój i związaną z nim zwiększoną potrzebę obecności rodzica może wywołać wiele czynników. Po pierwsze, wiele noworodków zmaga się z jakimiś dolegliwościami – alergie, kolki czy refluks to wcale nie rzadkość. Dyskomfort sprawia, że dziecko płacze i potrzebuje wzmożonej uwagi dorosłego. Podobnie dzieje się w przypadku choroby – wystarczy zwykły kater, żeby maluszek miał problemy ze swobodnym oddychaniem, a w konsekwencji także ze snem czy drzemką. Po drugie, trzeba pamiętać, że dzieci rozwijają się skokowo – w etapie intensywnego rozwoju, mogą być bardziej drażliwe, co skutkuje częstymi nocnymi wybudzeniami.

Przespanie całej nocy przez niemowlaka

kiedy dziecko przesypia całą noc - przesypianie całej nocy

Opanowanie nowych umiejętności to spore wyzwanie – nie ma co się dziwić, że zaburzony zostaje wtedy także rytm snu niemowlaka. Po trzecie, podobnie jak u dorosłych, także u dzieci duża ilość emocji czy niepokojące zdarzenia w ciągu nie pozostają bez wpływu na komfort nocnego wypoczynku. Wystarczy nowy bodziec czy choćby powrót mamy do pracy, żeby pojawiły się chwilowe zaburzenia snu – maluszek w ten sposób odreagowuje i potrzebuje wtedy dużej bliskości. Po czwarte warto mieć świadomość, jak różne są dzieci. Około 10% ludzi przychodzi na świat z wyjątkowo aktywnym układem nerwowym – wrażliwy noworodek potrzebuje ciągłego przytulania, uspokajania, bujania w ramionach mamy. Może domagać się jej obecności niemal bez przerwy, również w nocy.

Kiedy niemowlę przesypia noc?

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki mające wpływ na sen dziecka, nie da się udzielić dokładnej odpowiedzi na pytanie, od kiedy dziecko przesypia całą noc. Ten moment nadchodzi u każdego malucha w innym czasie. Wiele zależy od cech indywidualnych: zdrowia, temperamentu czy poziomu wrażliwości na bodźce.

Na podstawie dostępnej dziś wiedzy o rozwoju niemowlęcia, można natomiast szacować, w jakim okresie zacznie się wydłużać czas nocnego wypoczynku. Raczej nie należy się spodziewać, że dziecko zacznie przesypiać noce przed skończeniem 6 miesięcy. Jego organizm jest na to zupełnie niegotowy: żołądek jest wciąż na tyle nieduży, że jedna porcja karmienia to za mało, by maluch nie odczuwał głodu przez 7 czy 8 godzin. Spadku ilości wybudzeń można się spodziewać wraz z rozpoczęciem rozszerzania diety. Dieta dziecka wkrótce zacznie mu dostarczać tylu kalorii w ciągu dnia, że coraz rzadziej będzie odczuwało głód w nocy.

Starsze dziecko uczy się także regulacji emocji. Czuje się coraz bezpieczniejsze w łóżeczku, głęboka faza snu ulega wydłużeniu. Skutkuje to mniejszą wrażliwością na bodźce: światło, szelest czy inne odgłosy z otoczenia. Pociecha śpi dłużej i ma bardziej spokojny sen. Większość dzieci w okolicy roku przesypia już całe noce, co nie znaczy, że nie zdarzają im się nocne wybudzenia związane ze skokiem rozwojowym, chorobą czy silnymi emocjami.

Jak ułatwić dziecku przesypianie całych nocy?

kiedy dziecko przesypia całą noc - jak ułatwić dziecku przesypianie całych nocy

Każdy malec rozwija się we własnym tempie. Rodzic nie ma wpływu na temperament maluszka czy jego wrażliwość. Może jednak dopasować rytm dobowy do jego potrzeb, by ułatwić niemowlęciu zasypianie oraz pomóc mu zrozumieć podział na dzień i noc.

Jak to zrobić, aby dziecko umiało przespać całą noc?

Po pierwsze, warto wprowadzić stały rytm dnia, to znaczy ustalić pory spaceru, zabawy i wieczornych rytuałów: kąpieli, karmienia, usypiania noworodka. Dziecko czuje się wtedy bezpieczne i z czasem zaczyna rozumieć związki przyczynowo-skutkowe: wie na przykład, że kąpiel czy kołysanka to zapowiedź kładzenia do łóżeczka. 

Wieczorem należy unikać intensywnych wrażeń, które mogłyby niepotrzebnie pobudzić dziecko i spowodować problemy z zaśnięciem i wybudzanie. Lepiej odpuścić sobie energiczne zabawy czy wizyty gości.

Jak nauczyć dziecko przesypiać całą noc?

Unikajmy, zwłaszcza w porze wieczornej, światła niebieskiego, które zaburza wytwarzanie melatoniny – dziecko nie powinno mieć styczności z ekranem telewizora czy komputera. Po czwarte, jeśli maluch je już pokarmy stałe, warto zadbać o odpowiednio sycącą kolację, na przykład w postaci kaszki – ta skutecznie zaspokoi głód na wiele godzin i zmniejszy ryzyko wybudzenia na karmienie w nocy. Po piąte, jeśli w środku nocy dziecko budzi rodziców płaczem, należy zapewnić mu bliskość i bezpieczeństwo, ale jednocześnie nie należy go niepotrzebnie pobudzać np. górnym, ostrym światłem, hałasem czy zamieszaniem. Najlepiej czynności pielęgnacyjne wykonywać w ciszy, przy bocznej, delikatnej lampce. Spokój i bliskość pomogą mu poczuć się bezpiecznie, co w dłuższej perspektywie również przyczyni się do wydłużenia snu.

Kiedy niemowlę przesypia całą noc? Podsumowanie

Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noce? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ważne są jednak cierpliwość i bliskość – prędzej czy później każdy maluch skończy z nocnymi pobudkami, a wszyscy młodzi rodzice odzyskają możliwość wysypiania się w nocy.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy dziecko przesypia całą noc bez jedzenia?

Większość dzieci zaczyna być gotowa na przesypianie nocy bez karmienia pomiędzy 6. a 9. miesiącem życia. 

Czym jest regres snu u niemowlaka?

Regres snu to tymczasowe pogorszenie snu dziecka, które może się pojawiać kilka razy w ciągu rozwoju niemowlaka. Zwykle zjawisko to ustępuje samoczynnie w ciągu 2 do 6 tygodni.

Ile powinna trwać drzemka 2-latka?

Drzemka w ciągu dnia, w 2. roku życia dziecka, powinna trwać mniej więcej 2 godziny.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: