X

Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć

Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć, możesz wykorzystać każdą okazję do nawiązania kontaktu z dzieckiem. Twój śpiewający głos utrzyma zainteresowanie dziecka, a czytanie książek może pomóc wydobyć gaworzenie. Nie należy jednak skupiać się wyłącznie na czytaniu książek, ale także na rozmowach z dzieckiem w cztery oczy. Gaworzenie jest normalnym kamieniem milowym rozwoju dla niemowląt, które zazwyczaj mają tylko kilka sposobów komunikacji do 6 miesiąca.

Gaworzenie i śmiech

Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć, gaworzyć i śmiać się, prawdopodobnie z niepokojem czekałaś na ten kamień milowy. Wszystkie te dźwięki są częścią rozwoju komunikacyjnego Twojego dziecka. Gaworzenie jest kombinacją dźwięków wydawanych przednią częścią ust i językiem, które brzmią jak da, ba, ga i ma. Podczas gdy Twoje dziecko nie wypowie słowa mama, prawdopodobnie słyszałaś je i rozpoznałaś.

Dźwięki gaworzenia są początkiem rozwoju języka. Dźwięki gaworzenia będą brzmiały jak nieprzytomny monolog w innym języku, ale w rzeczywistości są to próby komunikacji dziecka z Tobą. Dźwięki gaworzenia są wydawane za pomocą strun głosowych, języka, zębów i podniebienia, aby stworzyć różne dźwięki. Twoje dziecko może preferować pewne dźwięki od innych i często je powtarzać. To tylko część ich rozwoju komunikacyjnego.

Bełkotanie jest pierwszym krokiem w kierunku mowy, a gruchanie pomaga dziecku nauczyć się wypowiadać słowa. Bełkotanie i gruchanie to pierwsze kroki w kierunku rozwoju mowy, a Ty możesz zacząć uczyć dziecko mówić, zachęcając je do wydawania tych dźwięków. Kiedy dziecko zacznie już mówić, można je również zapoznać z piosenkami i innymi programami audio. Ważne jest również zachęcanie dziecka do gruchania poprzez reagowanie na jego dźwięki i wydawanie dźwięków razem z nim.

Śmiech Twojego niemowlęcia to kolejny kamień milowy. Pierwsze lata życia są pełne niezapomnianych chwil – od pierwszego chichotu do pełnego śmiechu brzucha. I chociaż śmiech dziecka może być tylko przelotnym chichotem lub pełnym śmiechem z brzucha, jest to ważny krok w nauce komunikacji. Podczas gdy dźwięki wydawane przez Twoje dziecko są ważne, możesz wspierać ten rozwój, skupiając się na nim w najbardziej naturalny i skuteczny sposób.

Zobacz też:  Lęk separacyjny u niemowląt

Imitowanie dźwięków z otoczenia

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zachęcania do gaworzenia jest naśladowanie dźwięków z otoczenia. Gaworzenie jest naturalnym procesem komunikacyjnym, który wiele dzieci już zna, a naśladowanie tych dźwięków może zachęcić do rozmowy. Najlepiej jest naśladować dźwięki, gdy dziecko jest zwrócone twarzą do Ciebie. Zachęci to dziecko do dalszego gaworzenia, ponieważ będzie ono myślało, że rozumiemy jego słowa. Oto kilka przykładów dźwięków, które możesz naśladować, aby rozruszać dziecko.

Słuchanie jej dźwięków

Podczas tego etapu rozwoju dziecko zacznie wydawać dźwięki zaskoczenia i radości. Te dźwięki to krótkie, głośne odgłosy o różnym stopniu wysokości, intonacji i rytmu. Na początku mogą one brzmieć jak pytanie lub polecenie. Na tym etapie dziecko może nawet wchodzić w interakcje z Tobą poprzez mówienie, wydając dźwięki, które naśladują słowa lub zdania. Ten kamień milowy może trwać od około 10 do 15 miesięcy.

W czasie, gdy niemowlęta rozwijają zdolność mówienia, ich próby będą brzmiały jak monologi strumienia świadomości w obcym języku. Kiedy dziecko próbuje mówić, eksperymentuje również z różnymi dźwiękami z ust, w tym dźwiękami języka, zębów, podniebienia i strun głosowych. Niektóre dźwięki są preferowane przez dziecko i są powtarzane. Ważne jest, aby często je słyszeć, abyś mogła zrozumieć jego zachowanie i to, co próbuje powiedzieć.

Innym sposobem na zaangażowanie dziecka w rozmowę jest słuchanie Twojego głosu. Niemowlęta uczą się słuchać dźwięków swoich rodziców, gdy po raz pierwszy zaczynają mówić. Mówiąc do nich, uczysz je ważnych lekcji na temat tonu, tempa i zmian. Używając głosu, pokazujesz również dziecku, że ufasz mu na tyle, aby zaangażować się w rozmowę. Jeszcze lepiej, jeśli rozmawiasz z nią o czymś, co ją interesuje, będziesz w stanie ją rozśmieszyć, robiąc to.

Jak Twoje dziecko będzie bardziej zaznajomione ze słowami i zwrotami, zacznie gruchać, powtarzać samogłoski, a nawet rozpoznawać Twój głos. Spróbuj ją naśladować, a w rozmowie staraj się używać prostych słów. Gaworzenie jest bardzo ważnym kamieniem milowym w rozwoju językowym dziecka. Często nie jest jasne, czy dźwięki są słowami, ale mogą one przekazywać różne uczucia i pomysły.

Zobacz też:  Co z biegunką u dziecka?

Połączenie gaworzenia z nazwą przedmiotu

Połączenie gaworzenia z przedmiotem jest świetnym sposobem na zachęcenie dziecka do mówienia i ćwiczenia umiejętności językowych niezbędnych do prowadzenia rozmowy. Gaworzenie często zaczyna się około 4 miesiąca życia i przechodzi w bardziej złożone formy mowy do około 9 miesiąca. Gaworzenie może występować jako pojedyncze sylaby lub wielosylabowe, powtarzające się dźwięki. Gaworzenie może być wczesną oznaką języka mówionego, ale powinno być traktowane jako naturalna część procesu.

Kiedy dziecko po raz pierwszy zaczyna gaworzyć, ważne jest, aby zrozumieć, że te dźwięki są często strumieniem świadomych monologów w języku innym niż ten, którego używa rodzic lub opiekun. Gaworzenie jest zjawiskiem powszechnym, a większość dzieci naśladuje dźwięki, które słyszy. Ostatecznie dźwięk jest reprezentacją słowa. W miarę rozwoju dziecka, będzie ono w końcu w stanie wypowiedzieć pełne zdanie składające się z co najmniej dwóch słów.

Gdy dziecko zaczyna gaworzyć, pomocne jest pełnienie roli tłumacza, interpretującego to, co mówi. Jeśli dziecko gaworzy na przykład o samochodzie, możesz przetłumaczyć to na “bababa” lub “baba” i wskazać na niego. Tłumaczenie tego, co mówi dziecko, jest pomocne, ponieważ daje dziecku etykietę dla rzeczy, które próbuje powiedzieć. Pomaga to również rozwijać ich słownictwo.

Bełkotanie z nazwą przedmiotu jest również doskonałym sposobem na zachęcenie dziecka do nauki języka. Gaworzenie z nazwą przedmiotu jest najczęstszą metodą uczenia się mowy przez niemowlęta. Dźwięki gaworzenia są krótkie, zniekształcone i sugestywne, więc najlepszym sposobem na zachęcenie dziecka do skojarzenia dźwięku z nazwą jest skojarzenie go z jakimś przedmiotem. Skojarzenie gaworzenia z nazwą przedmiotu pomoże dziecku nauczyć się tego słowa już w szóstym miesiącu życia.

Kamienie milowe rozwoju gaworzenia u niemowląt

Kamień milowy gaworzenia u niemowląt może być trudny do śledzenia, ale istnieje. Dzieci zazwyczaj zaczynają wydawać miękkie dźwięki samogłosek około 4-6 miesiąca życia i mogą nie poruszać się nadmiernie. American Speech-Language-Hearing Association dostarcza kilku pomocnych informacji na ten temat. National Institute on Deafness and Other Communication Disorders (NIDCD) również prowadzi katalog organizacji.

Zobacz też:  Ile powinno spać roczne dziecko?

Oprócz wypowiadania słów, niemowlęta będą wydawać dźwięki i odgłosy wyrażające radość lub zaskoczenie. Dźwięki te są krótkie, głośne i zawierają różne stopnie intonacji i rytmu. Mogą też brzmieć jak pytanie lub polecenie. Gaworzenie w tym wieku to świetny znak, że Twoje dziecko rośnie i rozwija się w pełnoprawną istotę ludzką. Zanim osiągnie 18 miesięcy, powinno mieć w swoim słownictwie co najmniej 20 słów.

W tym samym czasie Twoje dziecko prawdopodobnie będzie w stanie odpowiedzieć na Twoje imię, mówiąc “ma-ma” lub “da-da”. Jak on lub ona staje się starszy, te dźwięki mogą być używane do zrównania z twoimi słowami w twoim języku. Baby babbling powinien być zabawny i wciągający, więc bądź przygotowany na reagowanie na wszelkie dźwięki, jakie wydaje Twoje dziecko! Będą szczęśliwe, aby komunikować się i kochać rozmawiać z tobą!

Jak mechanizm wokalny twojego dziecka rośnie, tak zrobić jego lub jej słownictwo. Gaworzenie zaczyna się jako seria dźwięków, zwykle składająca się z dwóch sylab o kombinacji spółgłoska-samogłoska. Gaworzenie może mieć charakter od powtarzalnego do zmiennego. Gaworzenie jest uważane za ważny wstęp do mówienia, a Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby gaworzenie rozpocząć w wieku około czterech miesięcy.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: