X

Kiedy dziecko zaczyna mówić – popraw swoją komunikację z dzieckiem

Gaworzenie jest naturalną koleją rzeczy dla Twojego dziecka, ale nie musi się na tym kończyć. Możesz zachęcać dziecko do mówienia, powtarzając znane przedmioty i opisując, co robisz. Z czasem może to doprowadzić do pojawienia się pierwszych słów. Ale nie martw się! Istnieje kilka sposobów na zwiększenie komunikacji z dzieckiem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak. Poniżej wymieniono kilka pomocnych wskazówek. Gdy Twoje dziecko zacznie mówić, wkrótce będzie miało wiele słów do powiedzenia.

Bełkot

Pierwsze słowa, które powie Twoje dziecko, to prawdopodobnie bełkot. Próbują naśladować Ciebie i inne niemowlęta, aby rozwinąć mięśnie ustne potrzebne do mówienia. Gaworzenie jest ważne, ponieważ rozwija mózgowe systemy produkcji mowy, a próby dziecka będą przypominały trochę świadome monologi w innym języku. Jednak próby dziecka w końcu doprowadzą do powstania słów. W tym artykule omówimy, jak pomóc dziecku mówić bardziej naturalnie.

Możesz zachęcić dziecko do mówienia, reagując na jego komunikację niewerbalną. Na przykład możesz powtarzać nazwy przedmiotów lub opisywać, co robisz. Może to pomóc dziecku nauczyć się nazw przedmiotów i osób z otoczenia domu. Pomocne będzie również, jeśli będziesz reagować na dźwięki wydawane przez dziecko. Jeśli Twoje dziecko jest zainteresowane nauką mówienia, powinieneś upewnić się, że dziecko ma dużo czasu na ćwiczenia.

To normalne, że rodzice są podekscytowani, gdy ich dziecko zaczyna mówić. Niemniej jednak psychologowie zwracają uwagę, że same słowa nie świadczą o rozwoju języka. W wieku około 10 miesięcy Twoje dziecko może zacząć produkować rozpoznawalne słowa, dźwięki i skróty. Na szczęście można te dźwięki przełożyć na słowa dziecka. W rzeczywistości Twoje dziecko może nawet reagować na słowo “da-da” jako “tata”.

W kolejnych miesiącach Twoje dziecko może zacząć mówić jedno słowo. Może również próbować naśladować mowę dorosłych, zmieniając ton swoich słów. Chociaż możesz nie rozpoznać tego kamienia milowego, pamiętaj, że powszechne jest, że niemowlęta wypowiadają swoje pierwsze słowo w wieku około 6 miesięcy. Co ciekawe, może się to różnić w zależności od dziecka. Jednak warto na to czekać! Jeśli Twoje dziecko jest zainteresowane nauką mówienia, możesz zacząć czytać książki i filmy online.

Zobacz też:  Kiedy dziecko zaczyna widzieć?

Pierwsze słowa

Do czasu, gdy Twoje dziecko osiągnie jeden rok życia, prawdopodobnie jest w stanie powiedzieć swoje pierwsze słowa, a przynajmniej kilka. Nawet jeśli te dźwięki mogą nie być całkowicie jasne, dzieci stale uczą się i reagują na dźwięki i gesty. Pracując nad wspieraniem rozwoju mowy, staraj się używać codziennych przedmiotów i czynności jako punktu wyjścia. Na przykład, możesz mówić o krześle, na którym siedzisz. Powtarzanie słowa pomaga dziecku lepiej je zapamiętać.

To naturalne, że dziecko wypowiada kilka słów i jest to często kamień milowy w jego rozwoju. W wieku około jednego roku, dzieci zaczynają naśladować dźwięki, które słyszą od dorosłych, a ich ton i dobór słów zmienia się w miarę jak dziecko uczy się odnosić do otaczającego je świata. Pierwsze słowa, które wypowiada dziecko to zazwyczaj “dada”, “mama” i “książka”. Te wczesne dźwięki są podstawą do nauki mówienia.

Choć wielu rodziców martwi się o to, czy słowa ich dziecka są naprawdę słowami, nie ma powodu do paniki. Pierwsze słowa, które dziecko mówi, są bardziej prawdopodobne, aby być liczone jako słowa, jeśli są one wypowiedziane konsekwentnie i celowo. Pierwsze słowa dziecka nadal będą liczone jako słowa, nawet jeśli nie są doskonałe. To samo dotyczy niemowląt, które nie mają jeszcze idealnych dźwięków do tworzenia słów.

Rozwój języka to ciągły proces, który trwa latami. Zazwyczaj dzieci wypowiadają swoje pierwsze słowo między jedenastym a czternastym miesiącem życia. W tym wieku mogą powiedzieć “mama”, “dada” lub inne słowo, które często słyszą. Do 16 miesiąca dziewczynki wypowiadają 50 słów, a chłopcy 30. Mimo to chłopcy są dwa miesiące za swoimi rówieśniczkami. W wieku dwóch lat prawdopodobnie znają już do 200 słów i potrafią nawet tworzyć zdania złożone z dwóch słów.

Zobacz też:  Koślawość pięt - leczenie, ćwiczenia

Kamienie milowe rozwoju

Gdy dziecko zaczyna mówić, istnieje kilka kamieni milowych rozwoju, na które należy zwrócić uwagę. W wieku około 17 miesięcy, dzieci zaczynają wypowiadać sylaby w różnych kombinacjach dźwiękowych, w tym spółgłoski i samogłoski. Dzieci zaczynają również więcej mówić podczas zabawy. Około 18 miesiąca mogą zacząć wypowiadać słowa w spójny sposób. W tym wieku rodzice powinni rozumieć ponad połowę słów, które wypowiada ich dziecko.

Podczas pierwszych 18 miesięcy dzieci cieszą się książkami i piosenkami oraz zaczynają nazywać znajome przedmioty. W wieku około 18 miesięcy słownictwo dziecka gwałtownie wzrasta. Znane jest to jako “word spurt”. Niektóre dzieci szybko uczą się nowych słów i do 24 miesiąca mają ich ponad 50. Zanim dziecko osiągnie 24 miesiące, powinno już mówić i nazywać swoje imię. Oprócz mowy, dziecko będzie w stanie wyrazić swoje uczucia za pomocą słów.

Babbling jest jednym z najważniejszych kamieni milowych rozwoju, kiedy dziecko zaczyna mówić. Babbling jest pierwszym etapem mówienia i demonstruje rozwój poznawczy niemowlęcia. Babbling jest formą mowy, która rozwija się wraz z rozwojem dziecka i jest sposobem na interakcję z innymi. Babbling w końcu przełoży się na prawdziwe słowa i jest to świetny sposób, aby pochwalić się umiejętnościami językowymi dziecka.

Babcie w wieku sześciu miesięcy są zwykle w stanie powiedzieć jedno lub dwa słowa. Słowa, które mówią, są często proste i nieskomplikowane. Sporadycznie wypowiedzą swoje imię lub odpowiedzą na polecenie. Jeśli martwisz się o rozwój mowy dziecka, skonsultuj się z pielęgniarką środowiskową lub lekarzem rodzinnym. Mogą oni skierować dziecko do oceny, jeśli nie spełnia ono tych kamieni milowych. Nawet jeśli dziecko radzi sobie dobrze, są inne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.

Wzmocnienie komunikacji

Kiedy dziecko zaczyna mówić, musisz skupić się na zwiększeniu umiejętności językowych dziecka. Ten kamień milowy jest ważnym punktem rozwoju i będzie miał ogromny wpływ na relację rodzic-dziecko. Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy mogą oczekiwać, że ich dziecko wypowie pierwsze słowa już w kilka tygodni po urodzeniu. Oto kilka pomocnych wskazówek:

Zobacz też:  Odpieluchowanie - kiedy? jak zacząć?

Używaj babytalk, aby pomóc dziecku w nauce języka. Badania pokazują, że najbardziej skuteczne jest faworyzowanie słów kończących się na “Y” oraz tych, które powtarzają dźwięk. Wyolbrzymianie samogłosek i zwiększanie wysokości dźwięku to również skuteczne strategie mówienia do dzieci, a mózg dziecka wykazuje zwiększoną aktywność, gdy słyszy mowę niemowląt. Istnieje jednak kilka innych sposobów, aby pomóc dziecku w nauce języka. Poprzez ćwiczenia i gry możesz zachęcić dziecko do mówienia i uczenia się.

Powtarzanie

Powtarzanie, gdy dziecko zaczyna mówić, może pomóc dziecku w nauce nowych słów i zwrotów. Ten rodzaj nauki jest korzystny dla maluchów, ponieważ uważają one, że powtarzanie jest pocieszające i znajome. W wieku około trzech lat Twoje dziecko będzie domagało się, abyś czytał mu ich ulubione historie. Upewnij się więc, że używasz powtórzeń, aby osiągnąć swój cel! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak powtórzenie może pomóc dziecku nauczyć się mówić!

Powtórzenie, gdy dziecko zaczyna mówić, może pomóc dziecku nauczyć się słownictwa i zrozumieć, co próbuje powiedzieć. Baby talk jest często powolny, więc kluczowe słowa pojawiają się na końcu zdania. Na przykład “Czy widzisz pieska?” jest łatwiejsze do zrozumienia niż “Czy widzisz, jak piesek je kość?”.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: