Kiedy dziecko zaczyna raczkować

Jeśli Twoje dziecko wolno raczkuje, może robić inne rzeczy. Podczas gdy powolne raczkowanie może nie robić postępów, może to być spowodowane tym, że dziecko bada poprzez stymulację wizualną lub dotykową. Chociaż nie posuwa się do przodu w skali raczkowania, wkrótce będzie się podciągać, przygotowując się do chodzenia. A jeśli dziecko upada, wczesna interwencja może sprawić, że wróci na właściwe tory.

Rolling over przychodzi przed raczkowaniem

Większość rodziców jest zaniepokojona, aby zobaczyć, jak ich dziecko zaczyna raczkować, ale rzeczywistość jest taka, że nie wszystkie dzieci będą raczkować w ten sam sposób. Na przykład, noworodek może zacząć przewracać się na bok w wieku około dwóch tygodni lub może potrzebować więcej czasu niż przeciętnie, aby raczkować. Jednakże przewracanie się jest ważnym etapem rozwoju i może pomóc w przygotowaniu dziecka do późniejszego rozwoju. Niezależnie od tego, czy chcesz zachęcać do wczesnego przewracania się, czy zapobiegać wczesnemu raczkowaniu, ważne jest, aby pamiętać, że przewracanie się poprzedza raczkowanie.

Dzieci zazwyczaj zaczynają raczkować między szóstym a dziesiątym miesiącem życia, choć niektóre zaczynają wcześniej. Niektóre przechodzą od razu do chodzenia lub stania, a niektóre całkowicie pomijają fazę raczkowania. Niezależnie od tego, co się dzieje, należy upewnić się, że dziecko ma dużo czasu na brzuszku każdego dnia. Aby było to zabawne doświadczenie, trzymaj w pokoju różne zabawki i pozwól im je odkrywać.

Raczkowanie klasyczne: Ten typ raczkowania jest najczęstszą i najwcześniejszą formą raczkowania i polega na tym, że dziecko na przemian stawia dwie nogi i jedną rękę. Pomaga to dziecku rozwijać równowagę. Dziecko może również poruszać się przewracając się i siadając w pozycji pionowej. W każdym przypadku, dziecko zaczyna raczkować około kilku tygodni przed rozpoczęciem chodzenia. Ale istnieją również inne rodzaje raczkowania.

Choć istnieje kilka sposobów na zachęcenie dziecka do rozpoczęcia raczkowania, możesz również zacząć od zachęcenia go do sięgnięcia po Ciebie. Dziecko będzie bardziej reagować na Twój dotyk, więc staraj się zejść na poziom dziecka. Możesz również umieścić zabawki, które są wyższe niż jego głowa, aby zachęcić go do podciągnięcia się. Pomoże to dziecku rozwinąć ich koordynację i siłę, więc będzie w stanie stać i chodzić samodzielnie, zanim przejdzie do chodzenia lub biegania.

Zobacz też:  Jakie buty dla dzieci będą właściwe do ćwiczeń fizycznych?

Choć wiele niemowląt zaczyna przewracać się na bok, zanim zaczną raczkować, ta aktywność niekoniecznie jest prekursorem chodzenia lub stania w pozycji pionowej. Celem jest, aby Twoje dziecko odkrywało świat wokół siebie poprzez poruszanie się i badanie. Dobrym pomysłem jest zachęcanie dziecka do aktywności w ciągu dnia, nawet jeśli tylko siedzi w miejscu. Jeśli Twoje dziecko robi przewracanie się, zanim zacznie raczkować, warto dać mu trochę czasu, aby przyzwyczaiło się do tej koncepcji.

Choć przewracanie się jest ważnym kamieniem milowym w rozwoju, Twoje dziecko może również zacząć raczkować na brzuchu, zanim zacznie siedzieć. Twoje dziecko może zacząć raczkować na brzuchu już w trzecim miesiącu życia, używając Twoich ramion jako przewodnika. Połóż się na podłodze i obserwuj uważnie. Nawiązuj z dzieckiem kontakt wzrokowy i zachęcaj je do trzymania głowy w górze. To ułatwi Twojemu dziecku raczkowanie.

Przewracanie się to technika, której używają dzieci, aby zacząć raczkować

Jednym z pierwszych kroków w kierunku raczkowania jest przewracanie się. Dzieci mogą się przewracać, prowadząc biodra i ramiona nad linią środkową ciała. Rodzice mogą zachęcać swoje dzieci do przewracania się, prowadząc je do najbliższej zabawki lub osoby. Mogą też użyć zwiniętego ręcznika, aby pomóc im się przewrócić. Przewracanie się jest ważnym krokiem w rozwoju reszty mięśni ciała.

Zależnie od wielkości i wagi dziecka, dzieci zaczynają przewracać się między trzecim a szóstym miesiącem życia. Może to być osiągnięte z brzuszka na plecy i odwrotnie. Początkowo niemowlęta będą przewracać się tylko z pleców na brzuch. Kilka miesięcy później przechodzą do przewracania się z boku na bok. Bardziej zaawansowanym technikom przewracania się towarzyszy znaczny wzrost napięcia i siły mięśni dziecka.

Zobacz też:  Kiedy można poznać płeć dziecka?

Możesz również bawić się z dzieckiem na brzuszku. Trzymając go w różnych pozycjach możesz zachęcić dziecko do poruszania głową z boku na bok. To wzmocni jego ramiona, szyję i tułów. Pierwszy raz dziecko przewraca się na bok podczas zabawy na brzuszku, więc możesz zachęcać do tego rozwoju za pomocą zabawek. Jeśli twoje dziecko jest bardzo aktywne i ruchliwe, możesz spróbować użyć sztucznego sprzętu do poruszania się, takiego jak zabawki i doły z piłkami.

Gdy twoje dziecko jest w stanie przewrócić się na bok, możesz zacząć zachęcać je do przewracania się podczas zabawy na brzuszku. Upewnij się, że nadzorujesz swoje dziecko, gdy jest na brzuszku. Staraj się unikać pozwalania mu lub jej na przewracanie się, dopóki nie będzie na tyle spokojny, by zaakceptować twoją pomoc. W końcu pomoże to Twojemu dziecku zacząć raczkować! Jeśli twoje dziecko jest w stanie przewrócić się na własną rękę, będziesz dumny z osiągnięcia swojego dziecka!

Większość dzieci spróbuje wielu różnych technik raczkowania przed osiedleniem się na jednej technice. Klasyczne raczkowanie jest powszechną techniką, dzięki której dzieci uczą się utrzymywać równowagę i rozkładać ciężar ciała na obu rękach i kolanach. Dzieci używają również jednej ręki i przeciwnej nogi, aby popychać się do przodu. Jeśli dziecko nie przewraca się przy pierwszej próbie, należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć problem medyczny.

W miarę jak dziecko staje się starsze, może potrzebować więcej czasu, aby nauczyć się poruszać i raczkować. Może to być spowodowane tym, że przez pewien czas skupiał się na innych umiejętnościach motorycznych. Podczas gdy istnieje duże okno czasowe, w którym dzieci mogą nauczyć się raczkować, niektóre nigdy nie raczkują, a inne mogą przejść od siedzenia do podciągania się do chodzenia. Niezależnie od tego, w jaki sposób dziecko zaczyna raczkować, ważne jest, aby pozostać w pobliżu i monitorować proces.

Zobacz też:  Maty edukacyjne - wsparcie rozwoju i świetna zabawa

Wczesna interwencja może pomóc dziecku wrócić na właściwe tory

Choć większość dzieci jest gotowa do rozpoczęcia raczkowania w wieku ośmiu miesięcy, niektóre dzieci zmagają się z tym procesem i zaczynają używać niekonwencjonalnych metod, aby osiągnąć swój cel. Metody te mogą być oznaką, że dziecko ma słabość w jednej części ciała lub dlatego, że dziecko nie chce raczkować na brzuchu. Niektóre niemowlęta wolą hulać na pupie zamiast raczkować, a to również może być oznaką, że dziecko ma słabą koordynację.

Choć większość niemowląt potrafi raczkować do 12 miesiąca życia, jeśli Twoje dziecko nie raczkuje w tym czasie, warto skonsultować się z pediatrą, aby ustalić, czy istnieje problem. Wczesna interwencja jest najlepszym sposobem na wczesne złapanie opóźnień rozwojowych. Jeśli dziecko nie raczkuje lub ma trudności z poruszaniem się w inny sposób, może potrzebować pewnej pomocy.

An IFSP to plan, który nakreśla usługi wczesnej interwencji dla dziecka. Program podkreśla znaczenie rodziny, podkreślając, że potrzeby małego dziecka są ściśle powiązane z potrzebami rodziny. Wspieranie mocnych stron dziecka w środowisku domowym jest najbardziej efektywnym podejściem do wspierania jego rozwoju. Z tego powodu, IFSPs są zaprojektowane jako plan skoncentrowany na rodzinie i angażują całą rodzinę.

Często dziecko zaczyna raczkować między siódmym a dziewiątym miesiącem życia. Jednak niektóre dzieci zaczynają raczkować około czasu, gdy skończą rok. Ważne jest, aby pozostać blisko swojego dziecka podczas tego etapu rozwoju. W tym czasie dziecko będzie używać obu stron ciała i będzie pełzać zarówno rękami jak i nogami. Dziecko może raczkować na czworakach, ale w końcu nauczy się jak przetaczać się z pozycji raczkowania do pozycji siedzącej.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: