X

Kiedy dziecko zaczyna widzieć świat? Rozwój wzroku noworodka

Niemowlęta postrzegają świat inaczej niż ludzie dorośli. Ich oczy i mózgi jeszcze się rozwijają, przez co interpretują widziane rzeczy odmiennie. Sprawdź, co widzi twoje dziecko i jak możesz stymulować rozwój jego wzroku.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć świat? W pierwszych tygodniach jego wzrok nie jest jeszcze do końca rozwinięty, możesz jednak przyczynić się do jego rozwoju. Wraz z upływem kolejnych tygodni i miesięcy jego oczy będą zdolne dostrzec coraz więcej, a jego wzrok stanie się wrażliwszy na coraz to nowe bodźce. Sprawdź, jak pomóc wzrokowi malucha się rozwinąć bez przebodźcowania go.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć świat? Postrzeganie kolorów

Zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna widzieć świat i jak on wygląda w jego oczach? Jednym z najważniejszych elementów jest zdolność rozróżniania kolorów. Ta u dziecka pojawia się stosunkowo późno. Między czwartym a szóstym miesiącem życia zaczynają one sortować i rozróżniać pięć podstawowych odcieni, a także odcienie 14 różnych kolorów znajdujących się na kole barw. Przełomowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Sussex w Wielkiej Brytanii wykazało, że niemowlęta potrafią już rozróżnić dwa różne odcienie i pięć podstawowych kolorów do czasu, gdy mają sześć miesięcy.

Oprócz możliwości identyfikacji kolorów niemowlęta mają również zdolność rozróżniania różnych odcieni bieli. Ich wizja jest jeszcze dość ograniczona przy urodzeniu, choć mogą rozróżnić odcienie kolorów i mogą rozróżnić ciemne i jasne obiekty przez ich cieniowane wzory. Do drugiego miesiąca życia niemowlęta potrafią rozróżniać kolory czerwony, zielony, niebieski i żółty. Aby rozróżnić dwa odcienie, dziecko musi najpierw zobaczyć mocne kolory. Tylko wtedy, gdy ich mózg jest w stanie rozpoznać te kolory, będą w stanie rozróżnić słabsze.

W wieku około pięciu miesięcy maluszek zaczyna dostrzegać różnice pomiędzy ciemnymi i jasnymi odcieniami kolorów podstawowych. Mogą również rozróżnić czerwony i różowy, które są ciemnymi i jasnymi aspektami tego samego koloru. Wraz z wiekiem dziecka i rozwojem wzroku niemowlęcia poprawia się również jego postrzeganie kolorów. Jednakże, jeśli Twoje dziecko nie potrafi rozróżnić tych odcieni w tym wieku, może to być spowodowane problemem z oczami. Tym stanem należy się natychmiast zająć.

Co więcej, ślepota barw u dziecka jest częstsza u niemowląt płci męskiej. Około jeden na dwunastu mężczyzn może być dotknięty tym stanem, ale tylko 0,5 procent niemowląt płci żeńskiej rozwija ślepotę barw. Niemniej, możesz odwiedzić pediatrę swojego dziecka, aby omówić problemy z widzeniem. Pediatra może ocenić rozwój dziecka i skierować je do okulisty, jeśli wzrok dziecka nie rozwija się tak, jak powinien.

Zobacz też:  Pomaganie dziecku w radzeniu sobie z ADHD – jak pomóc dziecku z ADHD?

Kiedy dziecko zaczyna widzieć świat? Śledzenie oczami dziecka

Jednym ze sposobów na dowiedzenie się, kiedy dziecko zaczyna widzieć świat w pełni, jest zbadanie jego zdolności do podążania wzrokiem za przedmiotami. Dziecko będzie lubiło podążać za przedmiotami, gdy je trzymasz, a ty możesz użyć jasnych przedmiotów, aby stymulować ich wzrok. Dzieci rozpoznają również twarze. Trzymaj twarz dziecka blisko siebie, aby mogło Cię widzieć.

Ruchy oczu noworodka nie są jeszcze rozwinięte, ale zaczną śledzić obiekty w odległości 20 centymetrów. Jest to mniej więcej odpowiednia odległość, aby wyciągnąć rękę i złapać matkę karmiącą piersią. Niemowlęta będą w stanie śledzić obiekty, przedstawione w czerni i bieli. Będą nawet podążać za Tobą, gdy będziesz zbliżać i oddalać się od nich.

Praktykowanie śledzenia wzroku za pomocą zabawki powinno być możliwe do czasu, gdy dziecko będzie miało trzy miesiące. Możesz ćwiczyć tę technikę, trzymając zabawkę nad głową dziecka i przesuwając ją powoli w kierunku podłogi. Obserwuj, czy dziecko podąża za zabawką. Jeśli dziecko nie reaguje na Twoje próby zaangażowania się z nim, możesz przykleić na papierowym talerzu kartę stymulacyjną dla niemowląt o wysokim kontraście i pozwolić mu podążać za nią.

Śledzenie wzrokowe jest jednym z najważniejszych kamieni milowych dla dziecka w pierwszym roku życia. Śledzenie wzrokowe może pomóc w czytaniu, pisaniu i rozróżnianiu ludzi w tłumie. Rozwijanie umiejętności śledzenia wzrokowego jest również niezbędne do czynności manualnych, jak różne zabawy i sporty. A im więcej będziesz się z nim bawić, tym łatwiej dziecko nauczy się podążać za obiektami i przesuwać się w ich kierunku.

Refleksyjna „poza szermierza” u noworodka

Około 18 tygodnia życia dzieci zaczynają pokazywać „pozę szermierza”, odruchowy ruch, który powoduje, że prawe ramię wyprostowuje się, a lewe zgina, jakby dziecko trzymało postawę szermierza. Podczas gdy odruch ten rozpoczyna się w łonie matki, utrzymuje się on do momentu, gdy dziecko osiągnie około 5-7 miesięcy.

Refleksy pojawiają się w łonie matki i wczesnym życiu. Na przykład, gdy dziecko zaczyna widzieć, przyjmie „pozę szermierza”, gdy ręka dorosłego jest wyciągnięta w kierunku tyłu głowy. Ten odruch zanika zazwyczaj do szóstego miesiąca życia, ale nie zawsze tak jest. W międzyczasie niemowlę może nabyć umiejętności wzrokowe, wpatrując się w przedmioty z odważnymi wzorami i obiekty o wysokim kontraście.

Zobacz też:  Co z wymiotami u dziecka?

Niemowlęta zaczynają uczyć się kontrolować swoje ruchy, gdy dochodzi do głośnego hałasu. Ich kończyny są zmuszone do rozciągania i kurczenia się, gdy są zaskoczone. Często pozę szermierza traci się, zanim dziecko przetoczy się na plecy. Często zdarza się również, że noworodki wyrzucają ręce i nogi w odpowiedzi na hałas. Ostatecznie odruch ten zaniknie.

Odruchowa „pozę szermierza” jest przydatnym narzędziem dla niemowląt do nauki koordynacji ręka-oko. Odruch ten znany jest jako toniczny odruch szyjny. Kiedy dziecko leży na plecach, ręka i noga powinny wysuwać się w przeciwnym kierunku. Działanie tego odruchu stymuluje układ przedsionkowy i tworzy fundamenty dla koordynacji ręka-oko. Jest to ważne dla rozwoju dziecka.

Wyraźniejsze widzenie w wieku 3 miesięcy

Niemowlę widzi w czerni i bieli, ale nie potrafi rozróżniać kolorów do około trzeciego miesiąca życia. Jednak w tym wieku, dzieci mogą wyłapać poszczególne różnice w kolorach i będą w stanie rozróżnić obiekty. Jest to bardzo ważny kamień milowy, ponieważ do tego czasu powinny być w stanie śledzić twarze swoimi oczami i powinny używać obu spojrzeń jednocześnie. Dobrym pomysłem jest również obserwowanie oznak zaburzenia rozwoju wzroku, takich jak oczy niepodążające za obiektami, krzyżowanie oczu lub wędrowanie, lub nieprawidłowy czerwony odruch.

Ludzkie oko funkcjonuje jak obiektyw aparatu fotograficznego. Używa soczewki krystalicznej i rogówki, aby skupić światło i stworzyć obraz. Im mocniej skupione jest światło, tym wyraźniejszy będzie obraz. Ale noworodek nie ma tej super mocy i nie może skupić się na swoim otoczeniu. Dlatego, gdy dziecko próbuje się skupić, wygląda to tak, jakby próbowało ustawić ostrość w aparacie fotograficznym.

W miarę rozwoju siatkówki, wzrok dziecka staje się bardziej szczegółowy. Dzieje się tak dlatego, że wraz z upływem czasu, mogą one rozróżniać wzory i zakresy światła. Wzrok dziecka również się rozwija, a rodzice powinni być świadomi objawów u swoich dzieci we wczesnych etapach rozwoju. Jeśli rodzic zaniepokoi się rozwojem wzroku dziecka, najlepiej od razu udać się do pediatry.

Zobacz też:  Dwumiesięczne dziecko - rozwój

Dziecko może rozpoznać kolory i rozpoznać twarze w wieku około dwóch miesięcy. W wieku sześciu miesięcy niemowlęta potrafią rozpoznać różne odcienie światła i potrafią je rozróżnić. Na tym etapie dziecko potrafi już rozpoznać i skupić się na obiektach z bliska. W tym wieku widzenie kolorów u dziecka jest już dobre, choć nie będzie tak rozwinięte, jak u Ciebie. Potrafi ono również rozróżniać obiekty na odległość i w kolorze.

Objawy zeza

Kiedy dziecko po raz pierwszy zaczyna przejawiać oznaki zeza, może to nie być od razu oczywiste dla rodziców. Chociaż oczy noworodków często poruszają się niezależnie, zazwyczaj prostują się do czasu, gdy mają około czterech miesięcy. Jeśli jednak oczy nie wyprostują się do tego czasu, Twoje dziecko może mieć zeza. Wczesne wykrycie tej przypadłości jest ważne, ponieważ jest bardziej uleczalna we wczesnych stadiach.

Jeśli pozostawiony bez leczenia, zez może uszkodzić wizję dziecka i jego postrzeganie głębi. Stan ten może być trudny do wykrycia u noworodka, ale można go naprawić za pomocą okularów, plastrów, a nawet operacji. Jednak czasami zez jest wynikiem innej choroby, jak zespół Downa.

Wczesne wykrycie i leczenie są niezbędne, aby uniknąć trwałych problemów z widzeniem. Jeśli pozostawiony bez leczenia, zez może postępować i spowodować leniwe oko lub nawet guz mózgu. Problem zeza jest najprawdopodobniej genetyczny. Raz wykryty zez może być skorygowany poprzez zastosowanie specjalnych okularów. Na szczęście ten stan można leczyć i korygować, o ile wyłapie się go w porę.

Gdy dziecko zaczyna przejawiać oznaki zeza, może doświadczać akomodacyjnej esotropii. Stan ten charakteryzuje się obracaniem oka do wewnątrz i zwykle występuje w wyniku nieskorygowanej dalekowzroczności. Oko jest podatne na obracanie się do wewnątrz, gdy musi skupić się na obiekcie. Typowe objawy tego stanu to podwójne widzenie i przechylanie głowy.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: