W którym tygodniu widać płeć dziecka na USG? Jak w ciąży poznać płeć dziecka?

W którym tygodniu widać płeć dziecka na badaniu obrazowym? Nie możesz się doczekać, aby poznać płeć swojego maluszka? Przeczytaj i dowiedz się, w którym tygodniu ciąży to możliwe.
W którym tygodniu widać płeć dziecka?

Obecnie znacznie łatwiej jest uzyskać pewność co do płci dziecka poprzez możliwość wykonania dokładnych badań z wykorzystaniem zaawansowanych urządzeń do realizowania obrazowania. Znacznie ma między innymi to, w której ciąży znajduje się kobieta. W większości przypadków płeć dziecka będzie widoczna w dwudziestym tygodniu ciąży. Jednak ginekolog często może zaobserwować płeć dziecka już w trzynastym czy czternastym tygodniu ciąży. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że moment, w którym tygodniu widać płeć dziecka zależy od różnych czynników.

W którym tygodniu widać płeć dziecka? Płeć dziecka w rozwoju płodowym

Na płeć dziecka wpływa już moment zapłodnienia. Wówczas dochodzi do sytuacji, w której plemnik wnikający do komórki jajowej posiada chromosom Y lub X. Jeśli do komórki dostanie się chromosom Y, wówczas płeć dziecka zdeterminowana jest genetycznie jako chłopiec, a gdy do komórki jajowej wniknie plemnik z chromosomem X, wówczas genetyczna płeć zdeterminowana jest jako dziewczynka.

W którym tygodniu widać płeć dziecka? Rozwój narządów płciowych zaczyna się siódmego tygodnia ciąży. Wtedy pojawiają się gruczoły płciowe. U chłopców w dziewiątym tygodniu pojawiają się jądra, a u dziewczynek w dziesiątym tygodniu zaczynają rozwijać się jajniki. Jednak dopiero w dwunastym tygodniu genitalia stają się męskie lub żeńskie.

W którym tygodniu widać płeć dziecka na USG? Jak poznać płeć dziecka?

Do rozpoznania płci dziecka używane są obecnie urządzenia USG. Do badania wykorzystywane są zarówno standardowe urządzenia USG, jak i też najnowsze w postaci ultrasfonografów 3D czy 4D. W takich urządzeniach możliwe jest zobaczenie na żywo obrazu w technologii HD. W ten sposób rodzice mogą znacznie lepiej zaobserwować anatomię płodu, która jest oświetlana, co pozwala uzyskać większy realizm anatomiczny. Natomiast tego typu urządzenia nie są skuteczniejsze od standardowych USG w realizowaniu obrazowania. Jednak rodzice mogą łatwiej zauważyć już podczas badania narządy, a nawet mimikę dziecka, ruchy rąk czy nóżek.

Dodatkowo urządzenia 3D czy 4D pozwalają również zapewnić obraz, z którego można wykonać zdjęcia na pamiątkę, które zdecydowanie lepiej się prezentują.

Czy na każdym badaniu USG widać płeć?

Na urządzeniu USG, które pozwala wykonać badanie przezpochowowe nie widać lepiej płci dziecka. Badanie takie wykonywane jest we wczesnych etapach ciąży, aby można było lepiej zobaczyć obraz zarodka. Pozwala to na ocenę tego, jak przebiega ciąża. Natomiast takie badanie wykonywane jest około dziesiątego tygodnia ciąży, co jest zbyt wczesnym okresem na rozpoznanie płci dziecka. Natomiast w późniejszym okresie ciąży takie badania wykonywane są jedynie w celach profilaktycznych, gdzie można dokonać odpowiedniej oceny dolnego odcinka macicy.

W którym tygodniu widać płeć dziecka? Im wcześniej wykonywane jest badanie USG w ciąży, tym trudniej będzie uzyskać pewność co do płci malucha. Przy pierwszym badaniu USG wykonywanym w czternastym tygodniu ciąży prawidłowa ocena płci dziecka wynosi ok. 75%. Badanie USG przeprowadza się około dwudziestego tygodnia ciąży, gdy oceniany jest stan łożyska, prawidłowość rozwoju dziecka, czynność serca czy ruchy płodu.

Pomyłki przy ocenie płci dziecka

W którym tygodniu widać płeć dziecka na USG - pomyłki

Zastanawiasz się, kiedy można poznać płeć dziecka? Doświadczony lekarz przeprowadzający badanie bez problemu pozna płeć dziecka. Taki specjalista nie mając pewności, nie będzie starał się wskazać płci dziecka, ale poinformuje rodziców, że rozpoznanie płci na danym etapie nie jest możliwe. Oczywiście pomyłki przy ustalaniu płci dziecka mogą się zdarzyć przy wczesnym etapie ciąży czy wykonywaniu badania z wykorzystaniem urządzeń USG starszej generacji. Dodatkowo może zdarzyć się, że mniej doświadczony specjalista realizujący badanie może błędnie podać informację o płci dziecka. Z tego powodu nie warto śpieszyć się z uzyskaniem takiej informacji. Warto z uzyskaniem takiej informacji poczekać do mniej więcej szesnastego tygodnia ciąży.

Czy można mieć 100% pewności przy ocenie płci dziecka?

W którym tygodniu widać płeć dziecka? Trzeba brać pod uwagę, że stuprocentowa pewność przy ocenie płci dziecka nie istnieje. Uzyskanie takiej pewności dają bardziej zaawansowane badania prenatalne jak badanie płynu owodniowego pobieranego z macicy. Jednak takie badanie wykonywane jest jedynie w celach wykluczenia wad genetycznych u rozwijającego się płodu. Dodatkowo są to badania, które są inwazyjne, więc jeśli nie jest to konieczne, nie warto się na nie decydować. Należy pamiętać również, że nie istnieje stuprocentowa metoda, która mówi, jak zaplanować płeć dziecka

Sprawdź przesądy i ludowe sposoby na poznanie płci dziecka

Ludzie od wieków chcieli znać sposoby na rozpoznanie płci dzieci. Zanim pojawiły się badania medyczne oraz urządzenia pozwalające na realizowanie dokładniejszej diagnostyki, ludzie wykorzystali metody określania płci dziecka, które obecnie określane są jako tradycyjne. Oczywiście skuteczność takich metod określenia płci u dziecka jest bardzo ograniczona, ale zawsze można z nich skorzystać. Jedna z takich metod opiera się na wykorzystaniu obrączki, którą wykonuje się ruchy nad brzuchem. Gdy obrączka zawieszona na nitce zaczyna poruszać się wahadłowo, wówczas oznacza to, że urodzi się dziewczynka. Natomiast kolisty ruch wskazuje na płeć chłopca.

Przewidywanie na podstawie zachowań przyszłej mamy

Innymi tradycyjnymi metodami są między innymi wróżenie z kształtu brzucha, ocena zachcianek ciążowych czy uroda matki w ciąży. Wróżenie z brzucha ocenia to, jak wysoko usytuowany jest brzuch. Jeśli brzuch jest okrągły i wysoki usytuowany wówczas zwiastuje to córkę. W kontekście zachcianek ciążowych uznaje się, że gdy matka ma częstą ochotę na jedzenie kwaśnego jedzenia, wówczas oznacza to, że urodzi się chłopiec. Przy ocenie urody uznaje się, że gdy matka wygląda w czasie ciąży gorzej, oznacza urodzenie się córki, a przy promienistym wyglądzie urodzi się syn.

Chiński kalendarz

Do tradycyjnych metod oceny płci zalicza się również tak zwany chiński kalendarz. Jest to ocena płci, która stosowana jest w chińskiej kulturze już od prawie siedmiuset lat. Jednocześnie jest to bardzo popularna metoda określania płci dziecka. Przy korzystaniu z chińskiego kalendarza do oceny płci dziecka brany jest pod uwagę wiek matki, jak też miesiąc zapłodnienia. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że zarówno kalendarz chiński, jak i też tradycyjne metody określania płci obecnie mogą być traktowane przede wszystkim jako forma rozrywki. Z punktu widzenia naukowego oraz medycznego skuteczność takich metod przy ocenie płci nienarodzonego dziecka nie ma statystycznego potwierdzenia.

W którym tygodniu ciąży widać płeć dziecka? Podsumowanie

Wiesz już, w którym tygodniu widać płeć dziecka. Taka informacja jest bardzo ważna dla większości rodziców. Ciężarne i ich partnerzy często nie mogą doczekać się tej informacji, by móc zacząć planować wspólnego życia we trójkę.

Najczęściej zadawane pytania

Czy można określić płeć dziecka w 13 tygodniu ciąży?

Mimo że w tym tygodniu ciąży płeć dziecka jest już określona, to nie jest możliwe zobaczenie jej na badaniu obrazowym. Wynika to z faktu, że narządy płciowe są wciąż do siebie bardzo podobne i ciężko je rozróżnić.

Jak rozpoznać chłopca na USG?

Po tzw. wyrostku płciowym, który u chłopców odstaje do góry w okolicy spojenia łonowego. U dziewczynek wyrostek płciowy przebiega równolegle do kręgosłupa.

W którym miesiącu dziecko kopie w brzuchu?

To kwestia indywidualna. Przyszła mama może zacząć odczuwać ruchy dziecka nawet około 16. tygodnia ciąży. Może się zdarzyć, że musi poczekać do 19. tygodnia.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: