X

Kiedy można poznać płeć dziecka?

Kiedy można poznać płeć dziecka? Istnieją różne sposoby, aby się tego dowiedzieć. Niektóre metody są nieinwazyjne i służą do wykrywania nieprawidłowości chromosomalnych i genetycznych. Test ten wykonuje się zwykle w około 10 tygodniu ciąży, ale jest zalecany w przypadku wszystkich ciąż. American College of Obstetrics and Gynecology zaleca, aby każda kobieta otrzymała ten test.

15 tygodni

Jeśli zastanawiasz się, jak możesz powiedzieć, czy twoje dziecko jest mężczyzną czy kobietą, jest sposób, aby uzyskać odpowiedź w 15 tygodniu ciąży. Choć nie jest to nauka ścisła, technologia ultrasonograficzna umożliwia określenie płci dziecka w tym czasie. W pierwszym trymestrze płód wygląda podobnie do obojga rodziców. Bulwa genitalna (męska część penisa) jest tej samej wielkości u chłopca i dziewczynki do około 14 tygodnia. Po tym czasie penis zaczyna się wydłużać.

Możliwe jest również określenie płci dziecka na wczesnym etapie ciąży. Najczęstszym badaniem pozwalającym to ustalić jest amniopunkcja, która wymaga od lekarza pobrania próbki płynu owodniowego otaczającego Twoje dziecko. Amniopunkcja wiąże się z niskim ryzykiem poronienia, ale niesie ze sobą niewielkie ryzyko infekcji. W zależności od okoliczności, lekarz może wykonać badanie już w 15 tygodniu. Alternatywnie możesz poczekać do dnia porodu.

16 tygodni

Przed osiągnięciem przez dziecko szesnastego tygodnia trudno jest stwierdzić, czy jest to chłopiec czy dziewczynka, więc sonografowie często wykonują skany, aby się upewnić. W ten sposób można zobaczyć na własne oczy, jak daleko dziecko urosło i można uzyskać ogólne pojęcie o jego płci. Płeć dziecka może być potwierdzona później, however.

Istnieje kilka różnych technik ultrasonograficznych stosowanych do określenia płci dziecka. Podczas pierwszego USG, dostawca opieki zdrowotnej może nie być w stanie określić płeć dziecka, ponieważ jest zbyt wcześnie na genitalia, aby być w pełni ukształtowany. Jednakże, jeśli zapytasz o płeć dziecka przed skanowaniem, technik ultrasonografu zbada genitalia, aby zobaczyć, czy są one wzniesione lub czy nie ma penisa.

Zobacz też:  Obowiązki dziecka w zależności od wieku

20 tygodni

Czy możliwe jest poznanie płci dziecka w 20 tygodniu? Odpowiedź brzmi: tak!!! Technika ultrasonograficzna może być bardzo dokładna. Może przewidzieć płeć dziecka w granicach 80% do 90% dokładności. Proces może trwać nawet godzinę, więc spodziewaj się czekać. W niektórych przypadkach, ultradźwięki mogą trwać dłużej niż godzinę, więc trzeba zaplanować spotkanie early.

A 20-tygodniowe USG może wykryć zespół Downa, trisomię 18, i trisomię 13. Może również wykryć wady rozwojowe kończyn i przepuklinę przeponową. Dziecko na tym etapie ciąży powinno mieć dwie nerki i prawidłowe tętno między 120 a 160 uderzeń na minutę. Jeśli jednak badanie ultrasonograficzne wykaże jakiekolwiek anomalie, wówczas mogą być potrzebne dalsze badania w celu określenia płci dziecka.

24 tygodnie

Płeć rozwijającego się dziecka można określić na podstawie badania ultrasonograficznego w dowolnym momencie w ciągu pierwszych 24 tygodni ciąży. Genitalia dziecka stają się wyraźniejsze, a pępowina zaczyna rosnąć. W tym czasie sonografy są w stanie lepiej określić płeć dziecka niż w innych okresach. Niektórzy ludzie wierzą nawet, że mogą określić płeć po prostu słuchając bicia serca dziecka.

Płód w 24 tygodniu ciąży jest mniej więcej wielkości pełnego kłosa kukurydzy. Waży ponad funt i ma prawie osiem cali długości. Na tym etapie ciąży dość powszechne jest zastanawianie się, czy dziecko jest chłopcem czy dziewczynką. Jeśli jednak nie jesteś pewna, porozmawiaj z lekarzem, aby się tego dowiedzieć.

28 tydzień

Zdecydowana większość przyszłych matek poznaje płeć dziecka podczas badania USG w połowie ciąży, które wykonuje się między 16 a 20 tygodniem. Jednak badanie USG może nie ujawnić płci, jeśli narządy płciowe dziecka nie są widoczne. Aby uniknąć problemu, wspomnij o płci dziecka przed skanowaniem. Jednak technik ultrasonografu nie będzie próbował określić płci dziecka po skanie, dlatego ważne jest, aby wspomnieć o tej informacji przed skanem.

Możesz również poprosić swojego pracownika służby zdrowia o wykonanie testu liczenia kopnięć w tym czasie. Ale zanim spróbujesz tego, poczekaj, aż zobaczysz co najmniej 10 ruchów. Upewnij się, że ruchy, które liczysz, są prawdziwymi ruchami płodu, a nie czkawką. Jeśli ruchy nie są spójne lub zbyt regularne, skontaktuj się z lekarzem, aby omówić swoje możliwości. Jeśli nie ma ruchów, poczekaj do pory dnia, kiedy dziecko jest bardziej aktywne.

Zobacz też:  Zabawy sensoryczne, które rozwijają, uczą oraz bawią

30 tydzień

Choć udowodniono, że metoda naukowa jest najdokładniejszym i najbezpieczniejszym sposobem określenia płci płodu, nadal istnieje wiele mitów, które mogą prowadzić do błędów. Oprócz tego, że jest to emocjonalnie denerwujące, niektóre mądrości ludowe twierdzą, że żeński płód spowoduje gorsze poranne choroby. Prawda jest jednak taka, że żeński płód prawdopodobnie spowoduje u ciebie najmniej porannych chorób.

Jedną z metod przewidywania płci dziecka jest badanie przez węzeł jego narządów płciowych. Sonograf może zobaczyć trzy białe linie na genitaliach dziecka. Linie te są zarysem warg sromowych. Węzeł jest umieszczony w stosunku do kręgosłupa dziecka pod precyzyjnym kątem, wskazując na dziewczynkę lub chłopca.

36 tygodni

Mimo że istnieje wiele różnych metod określania płci rozwijającego się dziecka, najbardziej wiarygodne są amniopunkcja, pobieranie próbek z kosmówki i badania ultrasonograficzne. Jednak metody te mogą być bardziej kosztowne, inwazyjne, a nawet mogą prowadzić do poronienia. W rzeczywistości, niektóre szpitale nie powiedzą ci o płci twojego dziecka, dopóki nie osiągnie ono około 35 tygodnia, jeśli w ogóle.

Jeśli zdecydowałaś się na użycie skanu ultradźwiękowego, aby określić płeć swojego nienarodzonego dziecka, ważne jest, aby pamiętać, że genitalia kobiety zaczynają się formować około siódmego tygodnia, więc technik ultradźwiękowy może nie być w stanie określić płci dziecka, dopóki nie będzie w czternastym tygodniu ciąży. Niemniej jednak, jeśli powiedziałaś swojemu ultrasonografowi, że chciałabyś poznać płeć swojego nienarodzonego dziecka, będzie on szukał wzniesionego penisa i nieobecnego. Jeśli to się nie zmieni, technik będzie musiał skonsultować się z lekarzem, aby potwierdzić.

48 tygodni

Chociaż bardzo trudno jest przewidzieć płeć dziecka przed 48 tygodniem ciąży, prenatalne badanie ultrasonograficzne może dać ci dobry pomysł na to, jakie prawdopodobnie będzie twoje dziecko. Jeśli spodziewasz się bliźniąt, badanie ultrasonograficzne nie da Ci dokładnej odpowiedzi. Jeśli twoje dziecko jest ułożone dziwnie lub jeśli jego genitalia są ukryte, drugie badanie ultrasonograficzne może być konieczne.

Zobacz też:  Jak oduczyć dziecko sikania w nocy? Poznaj sprawdzone sposoby!

Chociaż istnieje kilka metod, aby dowiedzieć się o płci dziecka, zwykle nie jest dobrym pomysłem, aby odgadnąć płeć przed terminem porodu. W rzeczywistości, niektórzy rodzice decydują się nie dowiedzieć się o płci dziecka aż po urodzeniu dziecka. Dzieje się tak dlatego, że niektóre kultury uważają, że poznanie płci dziecka przed narodzinami przynosi pecha. Wierzenia religijne również mogą to wyjaśnić. Ogólnie rzecz biorąc, silne tradycje nakłaniają rodziców do utrzymania płci dziecka w tajemnicy aż do jego narodzin.

42 tygodnie

Możesz zadać sobie pytanie, kiedy możliwe jest poznanie płci w 42 tygodniu ciąży. W końcu masz dość ludzi dzwoniących z pytaniem, kiedy pojawi się dziecko. Pod koniec przyszłego tygodnia będziesz przytulać się do małego pęczka radości! Jeśli jesteś taki jak ja, możesz odczuwać uczucie pośpiechu i oczekiwania. Ale kiedy zdasz sobie sprawę, że będziesz przytulać swoje dziecko w ciągu zaledwie tygodnia, będziesz szczęśliwy, że podjąłeś decyzję, aby dowiedzieć się teraz.

Faktem jest, że około 60 procent kobiet urodzi w dniu lub przed ich terminem. W drugiej połowie świata, jedno na dziesięć dzieci rodzi się z opóźnieniem. Istnieje kilka powodów, dla których kobieta może być przeterminowana, ale pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że nie ma nic złego w czekaniu, aż będziesz pewna, że zamierzasz urodzić.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: