X

Kiedy należy się martwić, gdy dziecko nie chodzi?

Podczas gdy większość zdrowych dzieci rozwija się w różnym tempie, wielu rodziców niepokoi się, gdy ich dziecko nie chodzi do pierwszych urodzin. Zazwyczaj jest to przedwczesne, a Twoje dziecko jest jeszcze zbyt małe, aby zacząć się martwić o ten kamień milowy. Istnieje kilka sposobów zachęcania do chodzenia i znaków, że Twoje dziecko może zbliżać się do tego kamienia milowego. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź nasz artykuł o tym, jak zidentyfikować oznaki opóźnienia w chodzeniu. Sprawdź również, co powoduje, że Twoje dziecko opóźnia ten kamień milowy.

Symptomy porażenia mózgowego

Choć objawy porażenia mózgowego nie są od razu widoczne, mogą pojawić się w pierwszych latach życia dziecka. Oznacza to, że ważne jest, aby rodzice omówili wszelkie problemy ze swoim lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką środowiskową tak szybko, jak to możliwe. Typowe objawy to powolne lub niepewne chodzenie, problemy z koordynacją i opóźnienie wzrostu. Nasilenie objawów różni się w zależności od dziecka i może być widoczne w jednym obszarze lub we wszystkich obszarach.

Chociaż 70% przypadków porażenia mózgowego jest spowodowanych urazem przy urodzeniu, postęp dziecka może być opóźniony w pewien sposób. Niektóre opóźnienia zostaną skorygowane, gdy dziecko rośnie, ale jeśli dziecko przegapi kilka ważnych kamieni milowych, może to być oznaką leżących u podstaw zaburzeń ruchowych lub neurologicznych. Jeśli dziecko nie chodzi w wieku trzech lat, ważne jest, aby odwiedzić pediatrę w celu ustalenia przyczyny.

Objawy porażenia mózgowego różnią się w zależności od lokalizacji i rodzaju uszkodzenia mózgu. Lekarz zbada dobrowolne ruchy dziecka, aby wykryć wszelkie nieprawidłowości i sprawdzić, czy mięśnie nie są sflaczałe lub sztywne. Jeśli dziecko trzyma się inaczej niż zwykle lub używa jednej strony ciała bardziej niż drugiej, może to wskazywać na porażenie mózgowe. Jeśli objawy porażenia mózgowego utrzymują się, lekarz skieruje dziecko do fizjoterapeuty lub terapeuty zajęciowego w celu dalszej oceny. Do dalszej oceny mogą być potrzebni inni specjaliści.

Najczęstszymi objawami mózgowego porażenia dziecięcego są mimowolne, powtarzające się ruchy, które występują w różnych częściach ciała. Często tym ruchom towarzyszą problemy z chodzeniem, siedzeniem i chwytaniem. Objawy te mają tendencję do nasilania się, gdy dziecko jest pobudzone, zmęczone lub odczuwa ból. Inne objawy porażenia mózgowego obejmują drgawki, spastyczność i skurcze mięśni.

Przyczyny opóźnionego chodzenia u niemowląt

Istnieje wiele możliwych przyczyn opóźnionego chodzenia u niemowląt. Niektóre są genetyczne, podczas gdy inne mogą być spowodowane przez słabe umiejętności motoryczne lub osobowość. Niemowlęta z hipotonią mogą również doświadczyć opóźnionego chodzenia. Hipotonia to zaburzenie, w którym mięśnie mają mniejszą kontrolę niż pozwala im na to mózg. Inne przyczyny opóźnionego chodzenia obejmują uszkodzenia mózgu, zaburzenia mięśniowe i nerwy, które dostarczają mięśnie. W niektórych przypadkach dziecko może rozwijać trudności w nauce, które uniemożliwiają im osiągnięcie pełnego potencjału rozwojowego.

Zobacz też:  Ile śpi miesięczne dziecko?

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o opóźnionym chodzeniu u niemowląt jest to, że żadna dwójka dzieci nie jest taka sama. Chociaż kuszące jest porównywanie postępów dziecka z innymi, pamiętaj, że niektóre dzieci są po prostu wolniejsze w rozwoju niż inne. Rodzice nie powinni się zbytnio martwić, jeśli ich dziecko nie zacznie chodzić do 14 miesiąca życia, ponieważ wiele dzieci nie osiąga tego kamienia milowego do około 18 roku życia lub nawet później. Chociaż może to wydawać się alarmujące dla rodziców, opóźnienie w chodzeniu nie musi wskazywać na problem fizyczny.

Jeśli opóźnienie w chodzeniu Twojego dziecka nie jest normalne, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Kilka warunków medycznych może opóźnić chodzenie, w tym krzywica i dystrofia mięśniowa. Jeśli Twoje dziecko jest krnąbrnym, łatwo chodzącym dzieckiem, opóźnienie w chodzeniu może być oznaką poważnego stanu. Winowajcą może być również ogólny stan zdrowia Twojego dziecka. Oprócz słabej siły nóg, opóźnione chodzenie może być spowodowane przez szereg innych warunków.

Niektóre poważne opóźnienia rozwojowe mogą powodować opóźnienia w chodzeniu u niemowląt. Jedną z takich przyczyn jest dystrofia mięśniowa Duchenne’a (DMD), dziedziczna choroba nerwowo-mięśniowa, która dotyka 1 na 3500 dzieci. Jest to choroba postępująca, która często nie ujawnia się aż do czwartego lub szóstego roku życia dziecka. Inne przyczyny to hipotonia każdego rodzaju. Jeśli Twoje dziecko wykazuje opóźnione chodzenie, może mieć opóźnienia rozwojowe spowodowane którymś z tych schorzeń.

Terapia fizyczna

Kiedy się martwić, gdy dziecko nie chodzi? To normalne, że maluch nie chodzi jeszcze na czworakach, ale niektóre dzieci mogą chodzić na palcach. Jeśli zauważysz, że chodzą na czworakach, prawdopodobnie nie ma się czym martwić. Jeśli jednak nie chodzą prawidłowo, możesz potrzebować pomocy medycznej. Poniżej wymieniono kilka wskazówek, które pomogą Ci określić, czy Twoje dziecko potrzebuje terapii fizycznej.

Opóźnienie w chodzeniu jest często spowodowane różnymi czynnikami. Warunki fizyczne, takie jak dystrofia mięśniowa i krzywica mogą hamować rozwój kończyn. Inne przyczyny mogą obejmować problemy rozwojowe, takie jak porażenie mózgowe lub dystrofia mięśniowa. Najlepiej skonsultować się z pediatrą w sprawie opóźnień w chodzeniu, jeśli zauważysz któryś z tych objawów. Jeśli jednak Twoje dziecko nie chodzi lub nie biega regularnie, powinieneś poszukać fizykoterapii dla swojego dziecka.

Zobacz też:  Metoda Montessori a skuteczne nauczanie

Podstawowym powodem, dla którego Twoje dziecko nie chodzi, jest opóźnienie rozwojowe. Dzieci powinny chodzić do 12 miesiąca życia. Jeśli nie chodzą lub nie siedzą w tym wieku, prawdopodobnie nie są jeszcze gotowe do chodzenia. Skonsultuj się z pediatrą, jeśli jesteś zaniepokojona. Nawet jeśli rozwój Twojego dziecka jest na dobrej drodze, terapia fizyczna może pomóc. Jest to również świetny sposób, aby zapewnić dziecku spokój w miarę rozwoju.

Jeśli Twoje dziecko nie chodzi, pediatra może zalecić wizytę u neurologa dziecięcego lub pediatry rozwojowego. Ci specjaliści specjalizują się w kwestiach wpływających na rozwój mózgu dzieci. Fizykoterapia i operacja może być konieczne, jeśli dziecko nie rozwija się prawidłowo. Kiedy się martwić, gdy dziecko nie chodzi Jest to ważna część rozwoju Twojego dziecka, ale nie stresuj się nad tym. Nie oznacza to, że Twoje dziecko nie będzie mogło chodzić.

Wcześniaki

Kiedy się martwić, gdy dziecko nie chodzi w wieku 18 miesięcy? Ważne jest, aby pamiętać, że Twoje dziecko prawdopodobnie dopiero się rozwija. Chociaż niektóre z kamieni milowych są typowe, nie wszystkie dzieci rodzą się w odpowiednim czasie i mogą nie chodzić aż do około 18 miesiąca życia. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko nie chodzi do 18 miesiąca, porozmawiaj z lekarzem. Mogą oni przeprowadzić pewne testy, aby określić, co jest nie tak.

Generalnie, dzieci zaczynają chodzić około 11 do 16 miesiąca życia, ale niektóre dzieci czekają do 18 miesiąca. Jakość ruchu dziecka jest ważniejsza niż zdolność do stania na dwóch nogach. Zwróć uwagę na siłę i napięcie mięśniowe dziecka oraz na jego zdolność do równomiernego wykorzystania obu stron ciała. Jeśli zauważysz znaczne opóźnienie, skonsultuj się z pediatrą. Dziecko, które spóźnia się na inne kamienie milowe, jest również dobrym kandydatem do wizyty u lekarza.

Rozwój w różnym tempie jest normalny i nie musi być powodem do niepokoju. Nie porównuj postępów swojego dziecka z postępami innych dzieci. Choć Twoje dziecko może być w tyle za rówieśnikami, nie musi to być oznaką problemu. Jeśli dziecko nie chodzi do 18 miesiąca, porozmawiaj z pediatrą. Twoje dziecko może rozwijać się w wolniejszym tempie lub może cierpieć na problem z centralnym układem nerwowym.

Opóźnienia w chodzeniu mogą być objawem większego problemu. Sprawdź, czy nie ma innych opóźnień rozwojowych, takich jak słuch, ruch oczu i wzrok. Badania genetyczne mogą wykluczyć niektóre rzadkie zaburzenia. Ponadto, data urodzenia dziecka może być również istotna, ponieważ noworodek, który urodził się wcześnie, mógł być dotknięty asfiksją śródporodową, która może przyczynić się do porażenia mózgowego. Badania te mogą również wskazać przyczyny leżące u podstaw.

Zobacz też:  Instrumenty dla dzieci

Zespół Downa

Rodzice dzieci z zespołem Downa muszą zwrócić uwagę na rozwój fizyczny dziecka. Dzieci z tym schorzeniem mają obniżone napięcie mięśniowe i opóźnione zdolności motoryczne. Prosta gra w pat-a-cake z dzieckiem może pomóc zachęcić do normalnego ułożenia nóg. Dziecko może nie chodzić do trzeciego lub czwartego roku życia, w zależności od tego, jak bardzo jest opóźnione. Wizyta u lekarza jest zalecana w celu wykluczenia wszelkich podstawowych problemów zdrowotnych.

Although the effects of Down’s syndrome vary from one person to the next, most children experience mild to moderate intellectual disability. W rezultacie mają one tendencję do powolnego uczenia się nowych umiejętności. Według Kennetha Rosenbauma, współdyrektora Kliniki Zespołu Downa w Children’s National Medical Center w Waszyngtonie, dzieci te mogą również wykazywać inne opóźnienia rozwojowe, takie jak krótki zakres uwagi, upór i słaba ocena.

Choć dzieci z zespołem Downa nie są w stanie chodzić aż do osiągnięcia wieku ośmiu i pół miesiąca, mogą być w stanie raczkować i chodzić niezależnie do czasu, gdy mają 18 miesięcy. Dziecko z zespołem Downa może zacząć raczkować w wieku ośmiu i pół miesiąca, podczas gdy dzieci o typowym rozwoju zwykle zaczynają raczkować około jednego roku i pół. Większość dzieci z zespołem Downa zajmie co najmniej dwa razy więcej czasu, aby osiągnąć te kamienie milowe niż inne dzieci.

Choć zespół Downa może nie spowodować, że dziecko będzie chodzić, może to spowodować poważne problemy zdrowotne. Wady serca są jednym z najczęstszych powikłań tego stanu. Niektórzy mogą nawet wymagać specjalnej opieki. Jeśli dziecko nie chodzi z powodu zespołu Downa, jego lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może koordynować opiekę dla niego. Większość dzieci z zespołem Downa ma wadę serca, która może być skorygowana operacją po urodzeniu.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: